Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-08, 20:35
Marvin Ο χρήστης Marvin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Ενυδρειο με λαθος πλυθησμο ψαριων

Με αφορμη το καλοσωρισμα της φιλης Blanch , την οποια ευχαριστω για τις συμβουλες.Παραθετω την περιπτωση μου ζητωντας την αποψη και την βοηθεια σας.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 54Lt (αν το υπολογισα σωστα...ειναι 65 Χ 26 Χ 32 )και φιλοξενω τα παρακαω.

2 χρυσοψαρα commet
1 χρυσοψαρο common
1 monomaxo
2 plekostomus (αν κατατοπιστικα σωστα lepard)

επισης
1 χρυσοψαρο vei tail σε καραντινα λογω τραυματισμου (θα θεσω το θεμα στις ασθενειες γιατι και εκει θα χρειαστω καποια βοηθεια)

Σε συζητηση με petshop της περιοχης μου πληροφορηθηκα οτι μπορω να φιλοξενω τοσα , και αυτα , τα ψαρια σε αυτο τον χωρο.
Στον συγκεκριμενο πλυθυσμο κατεληξα απο διαφορες συγκυριες τις οποιες δεν θεωρω σκοπιμο να τις αναφερω.
Το Ενυδρειο το εχω απο τον Αυγουστο περιπου και εχει ψαρια απο τον Δεκεμβριο.(καποια απο τα τωρινα ειναι απο τα πρωτα ).
Τους πρωτους 2 μηνες ειχα δυστυχως 4 απωλειες οι οποιες οφειλοταν υποθετω σε δικη μου αγνοια ως προς το χομπι.Τον τελευταιο μηνα ομως τα πραγματα φαινονται να πηγαινουν αρκετα καλα.Δεν εχω καβγαδες , ολα τα ψαρια τρωνε κανονικα και κυκλοφορουν ανετα στο χωρο μη δειχνοντας σημαδια προβληματος.(Το μονο που ισως να ειναι προβλημα ειναι οτι καποιες φορες τα χρυσοψαρα πανε στα χαπια για τους πλεκο και πρεπει αυτοι να τα διωχνουν,και αυτο γινεται χωρις τσακωμους οπως στην αρχη που ειχα εναν.)
Δεν βλεπω προοπτικη να αγορασω και δευτερο ενυδρειο προς το παρον και δεν θα ηθελα να γυρισω πισω καποια απο τα ψαρια παρα μονο εαν αυτο ειναι αναγκαιο.
θα παρακαλουσα να με ενημερωσετε για το αν υπαρχει οντως προβλημα αλλα και για καποιες συμπεριφορες των φιλων μου που ισως μου δειχουν οτι "κακοπερνανε"..

Ευχαριστω εκ των προταιρων και αναμενω αισιοδοξες απαντησεις....
__________________
Marvin
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-08, 21:59
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

για τα χρυσοψαρα συμπατριωτη θα σου πω οτι ειναι ψαρια κρυου νερου,δεν πανε με τροπικα κ το καθε ενα απο αυτα θελει 40λιτρα...ο μονομαχος πρεπει να ειναι μονος κ οι γλυφτες που πηρες γινονται πολυ μεγαλοι,ξερω ποιους πηρες,απο την 21ης Ιουνιου ψωνισες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-08, 22:16
Marvin Ο χρήστης Marvin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ε,δεν εχει και πολλες επιλογες εδω γυρω......
ουτως η αλλως εχω σκοπο για μεγαλο ενυδρειο αλλα σιγουρα οχι μεχρι το καλοκαιρι....πιστευεις οτι θα αντεξω με αυτην την κατασταση μεχρι τοτε?
και....τι εννοεις ο μονομαχος μονος???...τελειως!!!???
__________________
Marvin
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-08, 22:26
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

ναι μονος,μεχρι ποτε δεν ξερω,μπορει πολυ,αλλα το προβλημα του χωρου αλλα και το οτι το φιλτρο δεν σηκωνει πολλα ψαρια ειναι μεγαλο κ μπορει να χασεις ψαρια,οι ισορροποιες ειναι ευθραυστες στα ενυδρεια με υπερπληθυσμο.
.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 00:17
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

το ενυδρειο σου ειναι μικρο για 4 χρυσοψαρα και εχεις ψαρια με διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης(τροπικα-κρυου νερου)...δεν εχεις και πολλες επιλογες...η περνεις μεγαλυτερο ενυδρειο για τα χρυσοψαρα και δηνεις τους πλεκο που δεν χωρανε στο 54 λιτρο η τα δινεις ολλα και ξεκινας απο την αρχη!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 00:37
Marvin Ο χρήστης Marvin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αν παρω (που θα παρω σιγουρα... )μεγαλυτερο ενυδρειο , γιατι να μην μπορω να κρατησω και τους πλεκο οι οποιοι φαινονται να ειναι ανθεκτικοι στην μεχρι στιγμης θερμοκρασια του ενυδρειου μου?Μπορει να παρουσιασουν αργοτερα προβλημα ? Να σημειωσω οτι το σπιτι ειναι σχετικα ζεστο το χειμωνα και σκιερο το καλοκαιρι , αν παιζει καποιο ρολο.(Δεν ειμαι κανενας σαδιστης αλλα εχω δεθει λιγο καταλαβαινετε......
-------------------------
και επισης θα μπορω να κρατησω και το μονομαχο σε ενα ενυδρειο 120L και ανω?
__________________
Marvin

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marvin : 05-02-08 στις 00:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-08, 00:55
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Marvin και από δω!

Ο μονομάχος πράγματι πρέπει να μείνει μόνος του και η λύση είναι απλή. Ένα μικρό ενυδρείο 10 λίτρων με το φίλτρο του και έχεις λύσει το πρόβλημα.

Τα τροπικά ψάρια με τα χρυσόψαρα πράγματι δεν πάνε μαζί, όχι μόνο λόγω θερμοκρασίας αλλά και λόγω διαφορετικών διατροφικών αναγκών των μεν και των δε, επίσης λόγω παρασίτων που φέρουν πολλές φορές τα χρυσόψαρα και ενώ δεν ενοχλούν τα ίδια, επηρεάζουν τα άλλα είδη.

Ο υπερπληθυσμός που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου, επιβαρύνει πολύ το νερό με νιτρικά, δημιουργεί στρες στα ψάρια και κινδυνεύει να χαθεί η όποια βιολογική ισορροπία υπάρχει. Αν μας έλεγες μετρήσεις αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών θα μπορούσαμε να το δούμε ακόμα πιο συγκεκριμένα.

Πράγματι οι επιλογές σου τη δεδομένη στιγμή δεν είναι πολλές. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο μπορείς να κρατήσεις ένα χρυσόψαρο, φαίνεται υπερβολικό αλλά αυτό απαιτούν οι συνθήκες. Εφόσον τα πράγματα κύλησαν μέχρι τώρα και δεν είχες απώλειες (τυχαίο γεγονός), θα μπορούσες να κρατήσεις το ενυδρείο ως έχει, παίρνοντας όμως το ρίσκο να χάσεις ακόμα και όλα τα ψάρια σου μέχρι το καλοκαίρι.

Στη θέση σου θα δώριζα όλα τα ψάρια, θα κρατούσα ένα χρυσόψαρο και όταν θα ετοίμαζα μεγαλύτερο ενυδρείο θα αποφάσιζα αν θα έκανα ένα ενυδρείο κρύου νερού ή ένα ενυδρείο με τροπικά ψάρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-08, 15:12
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

η Blanch,γειτονα ξερω πως ακουγονται ολα αυτα αλλα ειναι η αληθεια κ εγω οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο μου,ο πετσοπας μου ειπε οτι μπορω να βαλω πολλα ψαρια(μην πω καλυτερα ποσα),ευτυχως ανακαλυψα νωρις το φορουμ και γλιτωσα τα χειροτερα.α!κοιτα κ λιγο στο http://www.tsamisaquarium.gr
θα βρεις πολλες πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-08, 16:43
Marvin Ο χρήστης Marvin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις συμβουλες .Αρχισα ηδη να ψαχνω για γνωστους με ενυδρειο για να ελαττωσω πρωτα τον πλυθησμο των χρυσων .Το απογευμα θα παρω και στικακια για ελεγχο του νερου του ενυδρειου και θα σας πω τα αποτελεσματα....και προχωραω αναλογως...........δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα κρατησω χρυσα ή τροπικα...
__________________
Marvin
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-08, 16:46
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλυτερα οχι στικ,οι τιμες που δειχνουν ειναι οτι να'ναι...υπαρχουν υγρα τεστ αλλα πρεπει να καταιβεις θεσ/νικη,εδω δεν νομιζω να εχει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κανω κατι λαθος? steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 40 17-05-07 22:17
ενυδρειο 150 λιτρων αν δεν κανω λαθος marios400 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 28-03-06 10:17
Εισαγωγη ψαριων σε νεο ενυδρειο... Fighter Malawi 3 18-01-05 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15912 seconds with 15 queries