Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-11, 13:03
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Question Περι TDS και υδατων

Για σας Φίλοι μου καλό απόγευμα.
Έχω κάνει ίδει δυο αλλαγές στο νερό με καθαρή Α/Ο δηλαδή δεν συμπλήρωσα νερό βρύσης μιας και το νερό του ενυδρείου μέχρι τώρα ήταν βρύσης . Μέχρι εδώ μάλλον καλά από εδώ και πέρα φαντάζομαι θα πρέπει να βάζω και κάποιο ποσοστό βρύσης.
Από χθες έλαβα από eBay ένα TDS meter και μέτρησα της βρύσης το TDS και είναι 143 ενώ του ενυδρείου είναι 81
1*Θα ήθελα λοιπόν αν σας είναι εύκολο να μου λέγατε αν μας λένε κάτι αυτές οι τιμές ?
2*και αν ισχύει ο τύπος του φίλου Fonamstel από παλαιότερο ποστ 21-01-05 για τις επόμενες αλλαγές του νερού ?
{(Μετράς τα TDS της βρύσης... ας πούμε ότι είναι 250.
Ας πούμε οτι εσύ θέλεις TDS=100.
Διαιρείς αυτό που θες με τη βρύση (100 / 250 = 0,4)
Ας πούμε οτι αλλάζεις 40 λίτρα. Πολλαπλασιάζεις τα 40 λίτρα με το προηγούμενο νούμερο (40 * 0,4 = 16).
Αυτά... Θα χρειαστείς 16 λίτρα από τη βρύση και (40 - 16) 24 λίτρα RO.
)}

3*Πρεπει να έχω κάποιο συγκεκριμένο TDS στο ενυδρειο ?
Από ότι διάβασα σε διάφορα ποστ είναι λίγο complicated για κάποιον αρχάριο
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
ΗΛΙΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-11, 13:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τα 143 και 81 δεν μας λένε από μόνα τους και πολλά. Όταν άλλαξες νερό π.χ. αν έκανες αλλαγή περίπου 50% με καθαρή ΑΟ, κάπου στο 81 θα πήγαινε το TDS, (θεωρητικά θα έπεφτε γύρω στο 72, αλλά η ΑΟ δε βγάζει ποτέ 0 TDS) οπότε ΟΚ.

Χρήσιμο είναι να μετρήσεις το TDS στο νερό της ΑΟ σου (σκέτο ΑΟ) για να δεις πόσο καλά δουλεύει η ΑΟ (και αν/πότε είναι ώρα για αλλαγή ρητίνης).

Ο τύπος του Fonamstel είναι μια χαρά.

Συγκεκριμένο TDS στο ενυδρείο: εξαρτάται από το τι έχεις/θέλεις. Π.χ. για να φιλοξενήσεις ψάρια μαλακού νερού, θέλεις χαμηλό TDS.
Αν το TDS σου οφείλεται μόνο στα άλατα ασβεστίου/μαγνησίου τότε υπολόγισε ότι η γενική σκληρότητα του νερού σου είναι TDS/17.8.

Απ'την άλλη αν έχεις φυτεμένο και ρίχνεις λιπάσματα, θα έχεις αναγκαστικά ψηλο TDS (γιατί εκτός από τα άλατα που συμβάλλουν στη σκληρότητα έχεις και τα διαλυμμένα λιπάσματα).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-11, 13:37
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι επειδή τώρα το πήρα το όργανο δεν έχω μετρήσει την όσμωση .Θέλω να φέρω το νερό μου περίπου στο 6,5-6,9Ph αυτό όμως πως θα το πετυχω με την κατάλληλη αναλογία α/ο και βρύσης?
Και το άλλο που θέλω να μου πεις τι TDS περιμένω από μια καλή α/ο?
Και πάω τώρα να μετρήσω λίγο νερό που περίσσεψε στην δεξαμενή από την α/ο προχθές
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-11, 13:42
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OLYMPIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι επειδή τώρα το πήρα το όργανο δεν έχω μετρήσει την όσμωση .Θέλω να φέρω το νερό μου περίπου στο 6,5-6,9Ph αυτό όμως πως θα το πετυχω με την κατάλληλη αναλογία α/ο και βρύσης?
Και το άλλο που θέλω να μου πεις τι TDS περιμένω από μια καλή α/ο?
Και πάω τώρα να μετρήσω λίγο νερό που περίσσεψε στην δεξαμενή από την α/ο προχθές
Για την ΑΟ: νομίζω ότι πρέπει το TDS του νερού που βγάζει να είναι 5% η χαμηλότερα, σε σχέση με αυτό της βρύσης. Εμένα η βρύση βγάζει γύρω στο 330, AO γύρω στο 16.

Για το Ph: η σωστή ερωτηση είναι τι σκληρότητες θέλεις να έχεις, όχι τι Ph. Το Ph επηρρεάζεται και από άλλα πράγματα (π.χ. διοξείδιο, αν έχεις).

Η γνώμη μου είναι να δεις τι σκληρότητες (GH και KH) θέλουν τα ζωντανά σου, μετά να ρυθμίσεις κατάλληλα το ποσοστό βρύση/ΑΟ που θα βάζεις στις αλλαγές, και μετά να κοιτάξεις αν θα θέλει ρύθμιση το Ph.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-11, 14:06
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Μέτρησα το TDS της α/ο και είναι 4 και της βρύσης 143 μάλλον καλό είναι τώρα για τα άλλα μάλλον τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί έχω βάλει στο φίλτρο απορροφητικό φωσφόρου το όποιο γραφεί ότι επηρεάζει το KH – Ph. και όντως έχει αυξηθεί και το ένα και το άλλο έτσι είναι δώρων άδωρον να προσπαθήσω τώρα να τα κοντρολάρω σε λίγες μέρες θα το βγάλω και τότε θα αρχίσω .Τα ψάρια που έχω είναι αγγελόψαρα και θέλουν KH2-20 Ph.6,5-7,5 αλλά δεν αποκλείω όταν θα έρθει και η γνώση να βάλω και κανένα δίσκο …..αν ταιριάζει.
Και για να συνοψίσω αν κατάλαβα ανακατεύουμε την α/ο με βρύση για να φτιάξω το gh-kh σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-11, 14:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ναι, η Α/Ο φαίνεται ότι δουλεύει καλά. Για το απορροφητικό φωσφόρου δεν ξέρω να σου πώ. Πάντως ναι, φτιάχνεις το gh/kh ανακατεύοντας AO και βρύση. Οπότε πρέπει να μετρήσεις το ΚΗ της βρύσης σου (όχι μόνο το TDS που "περιλαμβάνει" και άλλες ουσίες) για να ξέρεις τι αναλογία ΑΟ χρειάζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-11, 14:39
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Thumbs up

Ωραία τα πάμε καλά τα πιάσαμε με την πρώτη
να είσαι καλά ευχαριστώ φίλε aquaman
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
Περι TDS... kwstas_original Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 12-08-10 22:22
Περι σαλιγγαριώνε! ispyii Σαλιγκάρια 8 01-04-10 01:46
Περι Τ5/Τ8/PC ..... Discos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-09-05 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10734 seconds with 15 queries