Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-06, 19:27
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Όσκαρ με πάρκινσον

Λοιπόν έχω δύο ενήλικα όσκαρ 17 εκατοστά περίπου το κάθε ένα (το ένα φαίνεται λίγο μεγαλύτερο). Τα διατηρώ σε ένα ενυδρείο 300 λίτρων μόνα τους. Είναι φιλαράκια και κολυμπάνε μαζί το περισσότερο χρόνο της ημέρας. Τα ταΐζω κατεργασμένη ξηρά τροφή αυτή που πουλάνε στα πετ σοπ. Ακόμα τους δίνω και κατεψυγμένη καρδιά βοδινού που βρίσκω συσκευασμένη από πετ σοπ. Η θερμοκρασία είναι 28 με 29 λόγω πρόσφατης θεραπείας για ich. Λοιπόν τώρα έχουν αρχίσει και τρέμουν. Πρέπει να είναι τρέμουλο ζευγαρώματος. Το είχα ξαναδεί αυτό και σε ένα ζευγάρι δίσκους που είχα παλαιότερα.
Δύο ερωτήσεις θα κάνω στους εμπειρότερους. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να είναι ζευγάρι? Δηλαδή μπορεί και να μην είναι και όμως να τρέμουν έτσι. Αν αποφασίσουν να κάνουν αυγά που τα αποθέτουν συνήθως ? στο φίλτρο σε κάποια πέτρα. . και τι είδος πέτρα πρέπει να είναι αυτή. Να σημειώσω μία ακόμα συμπεριφορά που εμένα δεν μου αρέσει. Όταν έρθουν μούρη με μούρη το μεγαλύτερο ανοίγει το στόμα του περιμένοντας από το άλλο να κάνει το ίδιο όμως αυτό υποχωρεί σιγά-σιγά προς τα πίσω και τότε τρώει κάποια δαγκανιά.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 30-10-06 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-06, 19:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή αν και σκεφτομουν....

...να μικρυνω ακομη περισσοτερο την απαντηση μου,...εντουτοις..ειναι οντως λιγο δυσκολο να σου βγει ζευγαρι,αλλα οχι απιθανο....μπορει παλι να ειναι 2 θυληκα ξαναμμενα,τελος παντων αν ειναι ζευγαρακι,καλο θα ειναι να εχεις πετρες πλακε,γιατι εκει πανω θα πανε θα την καθαρισουν ,και εκει θα γεννησουν τα αυγα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-06, 19:39
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Τα αυγά τους τα κάνουν σε επίπεδες πέτρες. Αν δεν βρούνε επίπεδη πέτρα, θα σκάψουν την άμμο τόσο ώστε να φτάσουν στον πάτο του ενυδρείου και να τα κάνουν εκεί.

Υ.Γ. Μόλις με γλίτωσες τα έξοδα του οφθαμίατρου, thanks!

Edit: Με πρόλαβε ο Giorgos που μεγάλωσε τα γράμματα του post και ο Klaz που απάντησε ήδη. Από μάτια καλά πάω, από ταχύτητα όμως... Χεχε.
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xotikouli : 30-10-06 στις 19:43
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-06, 19:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτά που περιγράφεις μπορεί να είναι ερωτικά παιχνίδια ή ακόμη και κάποια διαμάχη για περιοχή ή κυριαρχία.
Αν οι δαγκωματιές είναι απαλές και προσεγμένες να μην τραυματίσουν το άλλο ψάρι, το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για ζευγάρι που ερωτοτροπεί. Ο χρόνος θα δείξει.
Γεννάνε τα αυγά τους σε μια λεια και πλακέ πέτρα. Αν δεν το φροντίσεις, από ένστικτο θα σκάψουν ως το τζάμι και θα γεννήσουν εκεί.
Μερικές καλές φωτογραφίες τους (από το πλάι) ίσως να βοηθούσε να κάναμε αναγνώριση του φύλλου τους.

Έχεις άλλα ψάρια μαζί τους;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-06, 21:21
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έχω ένα ψάρι βυθού που πρέπει να είναι το pterygoplichthysgibbiceps αν το έγραψα σωστά. Πέτρα πλακέ τους έχω μία μεγάλη αλλά ίσως να μην είναι τόσο λεία όσο θα θέλανε γιατί δεν βλέπω να την καθαρίζουν καθόλου. Έχουν σκάψει σε μερικά σημεία του ενυδρείου και πίσω από την συγκεκριμένη πέτρα. Φωτογραφία θα αναρτήσω αν μπορέσω.(αφού πρώτα βγάλω καμιά καλή). Αυτό που ήθελα να μου διευκρινίσετε είναι αν είναι δυνατόν τα ψάρια αυτά να είναι του ίδιου φύλου μόνα τους στο ενυδρείο και να τρέμουν ερωτικά.? Πάντως κάνουν πολλά παιχνίδια μαζί και αν έκαναν με επιτυχία και την λαβή στόμα με στόμα χωρίς να υποχωρεί (όπως συμβαίνει) το ποιο μικρόσωμο θα ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν ζευγάρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 30-10-06 στις 21:31
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-06, 22:36
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman
Ακόμα τους δίνω και κατεψυγμένη καρδιά βοδινού που βρίσκω συσκευασμένη από πετ σοπ.
Δεν είναι καλό να τους δίνουμε κρέας, όπως καρδιά μοσχαριού, γιατί δεν είναι από τα είδη τροφής που βρίσκουν στο περιβάλλον που ζουν.
Αν έχεις χρόνο διάβασε αυτό το άρθρο.
http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._ocellatus.htm
__________________
Accept no substitutes.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aρρωστο όσκαρ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 13-02-04 01:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05867 seconds with 15 queries