Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-06, 15:27
ολγα Ο χρήστης ολγα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Πρόβλιμα με το φίλτρο!

Γεια σας! Θα ήθελη την γνώμη σας αν μπορει να γίνει κατι με το φιλτρο μου που μου έδωσε ο μαγαζατορας για το μικρο μου ενυδρειο. Το ενυδρειο ειναι 35χ18χ25, δηλ. περιπου 15λ, το φιλτρο ειναε SERA 380, γραφει για μικρά ενυδρεια εως 60λ, 350λ/ωρα! Καθος έβαλα τα φυτα μου και μετα και τα ψαράκια, τα καημένα εδν μπορουσαν να σταθουν απο την πολη ροη! Ετση εινα το σοστο - να γυμνάζουντε δηλαδη (αν και θα παθουν τιποτα...) - η μπορώ να κανω κατι να το αλλάξω? Σας ευχαριστώ για κάθε σας γνώμη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-06, 15:35
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καλως μας ηρθες στην παρεα μας . οντως το φιλτρο ειναι μεγαλο για το
ενυδρειο σου. προσπαθησε να το βαλεις σε τετοιο σημειο ωστε η εξοδος του νερου να χτυπαει σε μια πλευρα ωστε να μην διημιουργει μεγαλη αναταραξη ...δοκιμασε ολες τις επιλογες θεσης

μηπως να το σκεφτεις για μεγαλυτερο ενυδρειο ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-06, 15:37
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Welcome Όλγα!

Πριν μιλήσουμε για το φίλτρο, τι ψαράκια ζουν στο 15λιτρό σου; Και πόσα; Έχω τις υποψίες μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-06, 15:47
ολγα Ο χρήστης ολγα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Τα ψαράκια που ητανε στο μικρο ενυδρειο - επειδη δυστιχος το Σαβ/κο προσπαθύσα να κανω διαφορες πατέντες με το φύλτρο, η το νερο δεν ηταν καλο στρομένο - αυτο θα ειναι ισως η δευτερη μου ερώτηση - τα ψαράκια τα μισα τα έχασα... Ηταν 1 μικρο γατοψαρο και 2 "white blow" - ετσι μου ειπε ο μαγαζατορας (μικρα με κοκκινες ουριτσες), αυτα τα 3 ειναι εν ζωή στο μεγαλο μου ενυδρειο, και 3 καρδιναλη με 3 αρλεκινα... τα έχασα... Δεν ξερω γιατι, με το βάλω-βγαλω το φιλτρο 100 φορες εχει διμηουργεισει σε ολο το ενυδρειο κατι σαν ... δεν ξερω στα ελλινηκα... μια θολούρα, καλλιψε και ολη την επιφάνεια... Το κακο ειναι οτι το φίλτρο δεν μπορώ να βάλω πουθενα αλλου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-06, 16:15
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Πρόβλημα φίλτρου..

Το φίλτρο που έχεις πρέπει να έχει και spraybar (μπαστουνάκι με τρύπες).

Δοκίμασε να το τοποθετήσεις ώστε το νερό από το μπαστούνι να χτυπάει το τζάμι.
Για να μειώσεις περισσότερο την ροή του κόψε το σφουγγάρι του στην μέση βάλε το μισό κάτω-κάτω και συμπλήρωσε με υαλοβάμβακα.

Για να το στρώσεις στίψε μια - δυό φορές το σφουγγάρι από το μεγάλο σου ενυδρείο στο μικρό.

Εάν το ενυδρείο το έχεις για γεννήστρα όμως είναι καλλίτερο το αερόφιλτρο της Sera στην δεύτερη φωτό που σου επισυνάπτω.

Πες μας περισσότερα για το μεγάλο ενυδρείο και κυρίως εάν έχεις κάνει μετρήσεις με υγρα τέστ για το νερό.

Φιλικά

Caverman
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08635_serafil_380.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  5,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08500.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  15,8 KB  
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-06, 16:42
ολγα Ο χρήστης ολγα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ακριβος αυτο ειναι! Σε ευχαριστω πολυ! Θα το κανω ολα αυτα και θα πω τι εγινε. Τωρα δυστιχος δεν εχω πολυ χρονο, ειμαι στην δουλεια και κλεβω χρονο να σας μιλισω! Το μεγαλο μου ενυδρειο ειναι 96 λ Καρφουρ, 1 χρόνο, φυτεμένο, 12 τυγρακια - 3 green, 4 yellow, 5 κλασσικα tetrazona, 1 γατοψαρο που σε λιγο θα αλλαξει το σπιτι του διωτι εχει μεγαλοσει και θα παει καπου αλλου, ειτε στο πετσοπ ειτε ασε φιλο, 3 danio rerio - ζεβρακια (και τωρα και 3 μικρουλικα απο το αλλο αποτυχιμενο...) και 2 - θα μου πειτε εσεις που θα σας στειλω τις φοτογραφιες, ασιμενια με κοκκινες ουριτσες που τσιμπανε τα φυτα μου αλλα τι να κανω! Τους αρεσουν σαλατες μου φαινετε. Α, πριν 1 μηνα ο ανδρες μου εφερε στο σπιτι ενα γλυφτι που τουσ φοβιζει ολους! (Και εμενα..) Οποτε και αυτος ισοσ θα φυγει παρεα με το γατοψαρο... Εχω και ενα μικρο γλυφτι, χαρητομενο, που δεν μεγαλονει πολυ. Η ειναι πολυ φορτομενο το ενυδρειο? Πως το βλεπετε? Δυστιχος εχω την ταση να το στριμοχνο λυγακη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ολγα : 15-11-06 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-06, 20:11
ολγα Ο χρήστης ολγα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καλησπέρα και παλη,
τωρα που κοίταξα στο FishProfile, τα 2 ψαρια που τρονε τα φυτα μου - ειναι Βuenos Aires Tetra, και τα 2 μικρουλικα που ηρθαν απο το αποτυχιμενο ενυδρειο - ειναι Chinese Δανιο. Τα φυτα που εχω στο μεγαλο ενυδρειο - Vallisneria americana, Egeria, Hydrophila polysperma (που τρονε τα βραζιλιανικα), Echinodorus (ισος barthii, με κοκκινα νεα φυλλα, η Cryptocoryne - δεν μπορω ακομα να καταλαβω την διαφορα), crinum calamistratum, Cabomba caroliniana.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-06, 09:37
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Το μεγάλο σου ενυδρείο λογικά μετά από ένα χρόνο είναι στρωμένο οπότε θα στίψεις το σφουγγάρι του στο μικρό για να βοηθήσεις στο στρώσιμο το νέο φίλτρο.
Στο μικρό τι ακριβώς σχεδιάζεις να κάνεις;

Για την σύνθεση των ψαριών του μεγάλου καλλίτερα να ανοίξεις νέο θέμα, όπου θα μας γράψεις και λεπτομέριες για τις αλαγές νερού που κάνεις κλπ. Πάντως είναι φωρτομένο.

Φιλικά,

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07235 seconds with 14 queries