Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-07, 09:56
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Ξαφνικο προβλημα με cyrtocara moori !!

εδω και μια 5ετια εχω κιχλιδες(1 αυλονοκαρα,1 αχλι και 3 κυρτοκαρα μουρι)...σημερα ειδα το ενα απ τα μουρι να στεκεται κατω στον βυθο και να ανοιγοκλεινει το στομα του συνεχεια.....τι μπορει να συνεβει???και τι μπορω να κανω???? ευχαριστω

να προσθεσω οτι δεν εχω αλλο ενυδρειο για να το βαλω σε καραντινα...απ την αλλη ετσι και παρω καποιο φαρμακο για θεραπεια και την εφαρμοσω σε ολο το ενυδρειο μηπως κανω ζημια στα υπολοιπα ψαρια??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-07, 11:49
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Δε μας λες και πολλα βασικα. Αν θες συμπληρωσε τη φορμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-07, 12:03
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

οι μετρησεις μου ειναι κανονικοτατες,δεν ειμαι αρχαρια...αλιως θα ειχα βρει και απο μονη μου το προβλημα και δε θα σας ζαλιζα.....μου εκανε εκπληξη το γεγονος γιατι εντελως ξαφνικα αρρωστησε και δε μου χει συμβει κατι τετοιο ποτε στο παρελθον...τωρα τι φαρμακο να ζητησω αυριο στο μαγαζι δε ξερω μια που δε ξερω και τι προβλημα εχει το ψαρι....τι μπορει να ειναι αν καθονται στον βυθο και αναπνεεουν γρηγορα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-07, 12:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εχει τίποτα σημαδια πάνω του ? Κάτι εμφανες ? Καμμια εσωτερική μολυνση μηπως ? (που δεν μπορεις να το δεις ?) Εχεις δει ποσα χρονια ζει το συγκεκριμενο ψάρι ? Μήπως ειναι και απλα...ηλικια....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-07, 13:05
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τωρα που το προσεξα καλυτερα εχει μια πολυ μικρη εκδορα στη μια μερια αλλα εντελως επιφανειακη...το εχω γυρω στην 5 ετια και τα ειχα παρει απο τον discman οταν ηταν γυρω στα 5 εκατοστα...απλα με παραξενεψε οτι χθες ηταν μια χαρα ,ετρωγε κανονικοτατα και αποτομα το ειδα σ αυτην την κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-07, 14:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και ένα δικό μου το έκανε αυτό....την επόμενη ημέρα δεν μπορούσε να κολυμπήσει....την επόμενη το έχασα.
Δεν έχει εμφανή σημάδια ασθένειας....και οι μετρήσεις ήταν μια χαρά.
Τι θεραπεία να κάνεις άμα δεν υπάρχουν συμπτώματα για να κάνεις διάγνωση ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-07, 16:15
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

σωστο και αυτο απλα λεω μηπως ειναι τιποτα εσωτερικο και αν ειναι και που μπορει να γιατρευτει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-07, 18:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οταν συμπεριφερονται ετσι , συνηθως ειναι καποια εσωτερικη βακτηριακη μολυνση, η οποια καλπαζει. Θεωρητικως τετοια πραγματα αντιμετωπιζονται με ισχυρη αντιβιωση. Πρακτικως οταν το αποφασισουμε ειναι ηδη αργά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-07, 18:58
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

δηλαδη να μη κυνηγησω καποια θεραπεια?και τα υπολοιπα ψαρια δε μπορουν να κολλησουν??αυτη η βακτηριακη μολυνση απλα συμβαινει σπανια,δε μεταδιδεται και δυστηχως υπαρχει απωλεια χωρις να μπορεσεις να κανεις κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-07, 20:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επι τις ουσιας δεν ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε.
Για καποιο λογο το συγκεκριμενο ψαρι δεν μπορει να το αντιμετωπισει.
Η πιθανοτητα να το εχουν και τα αλλα (αλλα να το εχουν αντιμετωπισει και να μην νοσουν ειναι μεγαλη).
Μια θεραπεια στα τυφλα, ειναι ανεβασμα της θερμοκρασιας στους 30 και χορηγηση αντιβιωσης.
Ομως κατι τετοιο χρειαζεται ενυδρειο - νοσοκομειο και να γινει αμεσα.
Με το ρυθμο που παει ειναι ηδη αργα....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-07, 20:32
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Μαρία ως παθών θα σου πω κι εγω τη φτωή μου άποψη. Όταν ενα ψαρι ειναι άρρωστο απο βακτήριο τοτε δυνητικα ειναι ολα αρρωστα (εστω κι αν δεν εχουν εμφανιστει τα συμπτωματα ακομα).

Γιατι δεν δοκιμάζεις μια θεραπεια με αντιβιωση? Θα κανει καλο στο αρρωστο ψαρακι και σιγουρα θα προστατευσει τα υπολοιπα απο ενδεχομενη μεταδοση του βακτηριου.
-------------------------
Θεραπεια με αντιβιωση στο ενυδρειο εννοω (οχι σε ενυδρειο νοσοκομειο) ωστε να σιγουρευτεις οτι το βακτηριο ειναι παρελθον .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 09-12-07 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-07, 20:41
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Κανοντας θεραπεια με αντιβιωση σε ολο το ενυδρειο θα καταστρεψει την βιολογια του φιλτρου.Για αυτο το λογο ο sir προτεινει ενυδρειο-νοσοκομειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-07, 22:38
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

μεχρι στιγμης ευχαριστω για τις απαντησεις σας..απ τη στιγμη που δεν εχω ενυδρειο εξτρα για καραντινα(παραληψη αλλα δεν εχω),δε ξερω τι παιζει αν χορηγησω αντιβιοση σε ολο το ενυδρειο...παντως το παιδι που μου ειχε δωσει τις κιχλιδες,μου ειπε οτι παιζει και το σεναριο σε καμια διαμαχη να χτυπησε(εξου και η μικρη εκδορα) και να υπηρξε με τη σειρα εσωτερικο χτυπημα στο στομαχι(εξου και η δυσκολια στην αναπνοη)...θα ρωτησω αυριο σε κανενα μαγαζι να δω τι μπορει να μου προτεινουν(αν και μερικοι δεν εχουν τις γνωσεις που εχουν καποιοι απο δω μεσα)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-07, 23:49
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Κανοντας μια θεραπεια με ενα φαρμακο στο ενυδρειο δεν θεωρω οτι θα κανει κακο στην βιολογια του φιλτρου.Με την ιδια λογικη παίρνοντας εμεις μια αντιβίωση σκοτώνουμε και τα καλα βακτηρια του οργανισμου μας?
Και βεβαια δεν ειναι και το πιο ευκολο για πολλους να εχουν και 2ο ενυδρειο στο σπιτι τους.
Το μονο που πρεπει να προσεξει ειναι να μην εχει ανθρακα στο φιλτρο αν βαλει αντιβιωση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-07, 23:58
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανοντας μια θεραπεια με ενα φαρμακο στο ενυδρειο δεν θεωρω οτι θα κανει κακο στην βιολογια του φιλτρου.Με την ιδια λογικη παίρνοντας εμεις μια αντιβίωση σκοτώνουμε και τα καλα βακτηρια του οργανισμου μας?......
Το τι θεωρεις εσυ αγαπητε ειναι ασχετο με το τι πραγματικα συμβαινει οταν χρησιμοποιεις αντιβιωτικα στο ενυδρειο. Η λογικη της συγκρισης με το ανθρωπινο σωμα ειναι αστοχη. Καλο θα ηταν πριν προβαινουμε σε οδηγιες ή γνωμες (και ειδικοτερα σε ασθενειες) να εχουμε διαβασει λιγο και να εχουμε καταλαβει τι διαβαζουμε (πριν αποφασισουμε να γραψουμε)......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-07, 00:02
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το οτι γραφω θεωρω δεν σημαινει οτι δεν το γνωριζω.

Ευχαριστω για το απολυτο της απαντησης σας μιας και φαινεται οτι εσεις το γνωριζετε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-07, 00:29
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι γραφω θεωρω δεν σημαινει οτι δεν το γνωριζω.

Ευχαριστω για το απολυτο της απαντησης σας μιας και φαινεται οτι εσεις το γνωριζετε.
Παμε για τα βασικα λοιπον. Τα αντιβιοτικα όπως το λεει και το ονομα τους (αντι-βιο / κατά της ζωης) δεν κανουν ιδιαιτερες διακρισεις στο τι ΅ΆσκοτωνουνΆΆ. Διαχωριζονται σε gram-positive και –negative όπως και τα βακτηρια (gram-negative είναι και τα ωφελιμα βακτηριδια) και τα μεν δεν εχουν επιδραση στα δε. Επειδη λοιπον ειναι πολύ σπανιο να ξερουμε τι ειδους βακτηριακη μολυνση εχουμε στα ενυδρεια, τα περισσοτερα αντιβιοτικα είναι ΅Άευρεως φασματοςΆΆ και δεν κανουν κανενα διαχωρισμο. Η ανεξελεγκτη χρηση αντιβιοτικων τα τελευταια 10-20 χρονια εχει προκαλεσει τη δημιουργια ανθεκτικων στελεχων και αυτό από τη μερια του οδηγησε τις εταιρειες να εχουν φτιαξει 4ης γενιας αντιβιοτικα (και ετσι όπως τα χρησιμοποιουμε σε λιγο και 5ης). ΓιΆαυτό λοιπον η χρηση αντιβιοτικων στο ενυδρειο είναι η απολυτως τελευταια λυση και εφΆοσον ειμαστε σιγουροι ότι συνολικα εχει προβλημα το ενυδρειο, με παραλληλη προσοχη στη βιολογια του φιλτρου.
ΕφΆοσον λοιπον τα ξερεις όλα αυτά και δεν τα ΅ΆθεωρειςΆΆ απλα, επιμενεις ακομα ή εγω ειμαι ΅ΆαπολυτοςΆΆ ??
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-07, 09:31
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τελικα πηγα σε μαγαζι μου εδωσε mixazin και μου ειπε να βαλω μια φορα σημερα και μια μεθαυριο..επισης ειπε να προσθεσω και λιγο αλατι...η κιχλιδα παντως ειναι οπως χθες,ισως μια ελαχιστη ιδεα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-12-07, 10:32
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τελικα το ψαρακι ψοφησε...μονο μια δοση απο την αντιβιοση εβαλα,λογικα δε θα συνεχισω...εδω θεσσαλονικη υπαρχει καποιο μαγαζι που να εχει cyrtocara moori?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-12-07, 11:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω θεσσαλονικη υπαρχει καποιο μαγαζι που να εχει cyrtocara moori?
επειδη οι γνωσεις μου στις συγκεκριμενες κιχλιδες ειναι σχεδον ανυπαρκτες...εαν εννοεις τα γνωστα ''δελφινακια''.τοτε ναι εχουμε.
θα τα βρεις στο πετ σοπ''αζορες''.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-12-07, 12:08
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ok thanks
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-12-07, 21:16
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα το ψαρακι ψοφησε...μονο μια δοση απο την αντιβιοση εβαλα,λογικα δε θα συνεχισω...εδω θεσσαλονικη υπαρχει καποιο μαγαζι που να εχει cyrtocara moori?
Πάντως επειδή η βακτηριακή μόλυνση είναι πα΄ντα κολλητική και μπορεί στο άμεσο μέλλον να παρουσιαστούν προβλήματα με τα άλλα ψαράκια καλό θα είναι μία προληπτική 10ήμερη θεραπεία με αλατάκι, συχνές αλλαγές νερού και melafix που όντας φυτικό προϊόν δεν επιβαρύνει την βιολογία του ενυδρείου.

Πρόσφατα είχα παρόμοιο πρόβλημα και με αυτή την θεραπεία είμαι σχεδόν σίγουρος (μιας και με τις βακτηριακές μολύνσεις τέτοιου τύπου ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-07, 18:58
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

οταν λες αλατι,ποσο στις 10 μερες? και ποσο melafix?αλλαγες νερου κανω μια φορα τη βδομαδα το 30%...πιο συχνες και απο μια φορα τη βδομαδα?ευχαριστω....παντως κατι μου λεει οτι μαλλον χτυπηθηκε σε διαμαχη γιατι αρκετες φορες ειχα δει τα δελφινακια να εχουν ομηρικες μαχες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-12-07, 19:07
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες αλατι,ποσο στις 10 μερες? και ποσο melafix?αλλαγες νερου κανω μια φορα τη βδομαδα το 30%...πιο συχνες και απο μια φορα τη βδομαδα?ευχαριστω....παντως κατι μου λεει οτι μαλλον χτυπηθηκε σε διαμαχη γιατι αρκετες φορες ειχα δει τα δελφινακια να εχουν ομηρικες μαχες
Αλάτι περίπου 1 γραμ / λίτρο
Και μελαφίξ 5ml / 40 λίτρα
Αλλαγές νερού 40-50% κάθε 2 ημέρες

Λίγο αναλυτικότερα...
Κάθε μέρα θα προσθέτεις μελαφίξ ανάλογα με τις οδηγίες.
Σε κάθε αλλαγή θα συμπληρώνεις το αλάτι που χάθηκε κατά την αλλαγή.
Στις αλλαγές νερού, μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία για να μην στρεσάρεις τα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-07, 21:19
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ok ευχαριστω για τις πληροφοριες....να σαι καλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mικρα Cyrtocara moori Nik25 Malawi 5 18-09-07 14:45
Cyrtocara moori αρρωστο?? Nik25 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 23-05-07 11:50
Σημερα το βραδυ γεννησαν τα cyrtocara moori μου! Nik25 Malawi 4 27-04-07 01:04
SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!! Κυριάκος Κυριάκος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-04 18:27
Τι παιζει με τα cyrtocara moori μου;;; Entreri1221 Malawi 4 23-02-03 01:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07145 seconds with 13 queries