Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-15, 17:57
Mario Ο χρήστης Mario δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2015
Περιοχή: Κόρινθο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Φύτεμα ενυδρείου που λειτουργεί

Καλησπέρα σε όλες κι όλους!

Είμαι νέος στο φόρουμ και νέος και στο θέμα ενυδρεία. Εδώ και λίγες μέρες διαβάζω τις αναρτήσεις σας, προσπαθώντας να βρώ απαντήσεις στα ερωτήματα που μου έχουν δημιουργηθεί αλλά τελικά, επειδή δεν είμαι βέβαιος ότι τα έχω καταλάβει σωστά, πήρα την απόφαση να δημιουργήσω αυτό το θέμα ζητώντας τη βοήθειά σας.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:
Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων, με πάχος πλαϊνών τζαμιών 5 χιλιοστών και πάχος μπρος και πίσω τζαμιού 10 χιλιοστών και διαστάσεις 58 Χ 36 Χ 29.

Φωτισμό έχει από μια λάμπα φθορισμού 15W της Philips (αν έχω καταλάβει καλά, τις αποκαλείτε Τ8 ). Λειτουργεί μέχρι 12 ώρες κάθε ημέρα. Ποτέ παραπάνω (αλλά ανίοτε ίσως λειτουργεί λιγότερο, καθώς εάν αργήσω στη δουλειά, δεν υπάρχει κανείς στο σπίτι για να την ανάψει).

Θέρμανση (αν και δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα) έχει από χωριστό θερμοστάτη της Tetra. Η συσκευασία έλεγε ότι είναι για ενυδρείο έως 100 λίτρα.

Έχει εσωτερικό φίλτρο 600 λίτρων/ώρα. Αρχικά το φίλτρο είχε μόνο σφουγγάρι (σχεδόν σαν αυτό που πλένουμε τα πιάτα, δηλαδή, ένα απλό σφουγγάρι κι όχι κάποιο ειδικό υλικό, όπως το μπλε σφουγγάρι).

Το τροποποίησα κόβοντας το σφουγγάρι περίπου στη μέση. Στις θυρίδες εισαγωγής του νερού στο φίλτρο άφησα το 1/2 από το σφουγγάρι (για μηχανικό φιλτράρισμα) και από πάνω, κοντά στον κυκλοφορητή (φτερωτή) του φίλτρου έβαλα σφαιρίδια siporax (αγόρασα ένα ανταλλακτικό της sera με siporax για να πάρω από εκεί τα σφαιρίδια, γιατί το pet shop που πήγα δεν είχε να μου δώσει).

Στον βυθό έχω στρώσει λευκό χαλίκι, μέτριας κοκκομετρίας, που αγόρασα από γνωστή αλυσίδα pet shop της Αθήνας και κάποια πλαστικά διακοσμητικά.

Το χαλίκι και τα πλαστικά τα έβρασα μια φορά και τα έπλυνα με φρέσκο νερό (τα πλαστικά, πάντως, τα έβρασα και δεύτερη φορά, κρατώντας τα ανάποδα γιατί τα κλαδιά τους λόγω της θερμοκρασίας, έφτασαν στο πάτωμα, οπότε έπρεπε με τον ίδιο τρόπο να επανέλθουν...).

Είναι άγνωστο εάν το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό γιατί μόλις εχθές διάβασα για το τεστ με το aqua forte, το οποίο αναγκαστικά θα γίνει εντός των ημερών.

Μέσα στο ενυδρείο τοποθετήθηκε μια πέτρα, την οποία μου έφερε δώρο ο επίσης ενυδρειάς γείτονάς μου, λέγοντάς μου ότι είναι ηφαιστειακή, αλλά ομοίως θα δοκιμαστεί, για να ξέρω αν είναι ασβεστολιθική.

Τέλος, για παροχή αέρα στο ενυδρείο έχω ένα...Volkswagen που προμηθεύτηκα από το ίδιο pet shop (δηλαδή μια χωριστή αεραντλία που καταλήγει σε ένα διακοσμητικό ενυδρείου τύπου σκαραβαίου).

Επέλεξα να μην παρέχει αέρα το φίλτρο (είχε ένα εξωτερικό σωληνάκι το οποίο μπορούσε να λειτουργήσει σαν αεραντλία) για να έχω καλύτερα αποτελέσματα στον αερισμό του ενυδρείου και στη θερμοκρασία (με ένα ανεμιστήρα σταθερά στους 26 βαθμούς Κελσίου).

Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
Αφού το γέμισα με νερό, έβαλα το φίλτρο σε λειτουργία, έριξα βελτιωτικό νερού Biotopol της JBL και ξεκίνησα καλλιέργεια βακτηρίων με το Denitrol της JBL, τηρώντας τις δοσολογίες που αναγράφονται στο δοχείο.

ΙΧΘΥΟΦΟΡΤΩΣΗ:
Το ενυδρείο λειτούργησε περίπου 7 ημέρες χωρίς ψάρια. Μετά κι αφού οι μετρήσεις έδειχναν αμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν και νιτρικά κάπου 10 (με βάση τα χρωματάκια στις ταινίες της Tetra 6 in 1) φιλοξένησε τον πρώτο μονομάχο, έναν ξιφοφόρο και τρια ακόμα ψάρια από την οικογένεια των γκουράμι. Σημειώνω εδώ ότι δεν υπήρξε ποτέ οποιαδήποτε αψιμαχία μεταξύ των ψαριών. Η συμβίωση φαινόταν αρμονική.

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:
Όλα πήγαιναν σχετικά καλά μέχρι που ξαφνικά, ένα από τα γκουράμι, έκανε σαν να έπαθε...εγκεφαλικό. ¶ρχισε να κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Κολυμπούσε πολύ έντονα, χτυπούσε στο τζάμι ή τα διακοσμητικά του ενυδρείου, ή απλά έφτανε μέχρις ενός σημείου στο ενυδρείο, όπου ήταν σαν κάποιος να πάτησε το off, οπότε και έπεφτε στο βυθό. Έμενε εκεί για λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Αυτό έγινε για περίπου μισή ώρα, μέχρι που τελικά πέθανε.

Δυο μέρες μετά, βρήκα το Colisa Lalia, νεκρό με ένα τεράστιο εξόγκωμα στην κοιλιά του. Φαινόταν σαν να είχε φουσκώσει και να είχε σκάσει εσωτερικά.

Τέλος, ο μονομάχος, άρχισε να απομονώνεται για ώρες μέσα στο Volkswagen. Έμπαινε και δεν έβγαινε ούτε για να φάει. Ανεβαίνε για λίγο στην επιφάνεια, έπαιρνε αέρα και αμέσως μετά σχεδόν παραδινόταν κι έπεφτε στο βυθό, οπουδήποτε τον έβγαζε το ρεύμα του νερού.
Τα μάτια του είχαν θολώσει και το κόκκινο χρώμα του είχε γίνει σχεδόν άσπρο. Φαινόταν ότι δεν είχε άλλο χρόνο ζωής και πράγματι πριν από 4 μέρες πέθανε.

Σε όλο αυτό το διάστημα ο αρσενικός ξιφοφόρος, δεν έπαθε τίποτα.
Πλέον, στο ενυδρείο υπάρχει ο αρχικός αρσενικός ξιφοφόρος, ένας νέος θηλυκός ξιφοφόρος, ένας νέος μονομάχος και δυο νέες μονομαχίνες.

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:
Αλλαγή νερού γίνεται κάθε εβδομάδα (αδειάζω περίπου το 1/2 του ενυδρείου). Σύμφωνα πάντα με τα χρωματάκια στις ταινίες της Tetra 6 in 1, το ενυδρείο αυτή τη στιγμή (πριν την αλλαγή νερού) έχει
ΝΟ3: 25
ΝΟ2: 0
GH: 8
KH: 6
Χλώριο: 0
PH: 7,2

ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:
1. Θέλω να αντικαταστήσω τα πλαστικά διακοσμητικά του ενυδρείου με φυσικά φυτά, ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα με τα νιτρικά. Πώς, όμως, μπορεί να γίνει αυτό, σε ενυδρείο που λειτουργεί και δεν υπάρχει δεύτερο ενυδρείο, ώστε να βάλω εκεί τα ψάρια, έστω και προσωρινά;

2. Έχω επιλέξει να φυτέψω ένα Limnophila Sessiliflora, ένα Ludwigia palustris και για «χαλί» Vallisneria nana. Για αυτά τα φυτά χρειάζεται να βάλω υπόστρωμα ή κάνουν και τα χαλίκια;

3. Αν η απάντηση είναι ότι χρειάζομαι υπόστρωμα, γίνεται να τοποθετηθεί υπόστρωμα, ενώ το ενυδρείο έχει βυθό από χαλίκια και λειτουργεί;

4. Έχω την αίσθηση ότι ο φωτισμός είναι λίγος και κακός. Θα προτιμούσα μια λύση με led φωτισμό, όχι από θέμα οικονομίας αλλά από θέμα αξιοπιστίας και αισθητικής (τα led είναι πρακτικά άκαυτα και δίνουν δυνατότητα για πολλούς χρωματισμούς στο ενυδρείο). Έχετε να μου προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-15, 18:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας
παρολο που ξεκινησες με καποια προβληματα,βλεπω οτι εχεις αρκετη ορεξη να μαθεις αρα εισαι στο σωστο δρομο..
γνωμη μου ειναι να παρεις ενα πλαστικο δοχειο 40-60 λιτρων και να βαλεις μεσα τα ψαρια μαζι με το νερο και το φιλτρο σου.εκει θα συνεχισεις τις αλλαγες νερου που κανεις εβδομαδιεως και ταυτοχρονα θα μπορεσεις να πεταξεις στα σκουπιδια ολα τα πλαστικα που εχεις μεσα και να φτιαξεις εναν καταλληλο χωρο για τα ψαρακια σου..μετα θα πουμε και για την ψαροσυνθεση που μπορεις να εχεις..ριξε και ενα διαβασμα,θα βρεις πολλα και διαφορα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-15, 18:51
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Ουσιαστικά δηλαδή έστρωσες το φίλτρο με ψάρια και έτοιμα βακτήρια.
Τις πρώτες 7 ημέρες πηγή αμμωνίας τι είχες για να αναπτυχθούν τα βακτήρια? τροφή , φαρμακευτική αμμωνία?

Ότι και να γράφουν στις ετικέτες τους για εμένα δε πρόκειται να έχει βιολογία στο φίλτρο σου στις 7 ημέρες.

Από τη στιγμή που έβαλες ψάρια χωρίς βεβαιωμένα ολοκληρωμένο κύκλο αζώτου ήσουν έτοιμος για κηδείες.
NO3 πόσο έχεις στο νερό βρύσης εάν έχεις.
αμμωνία αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχεις?

Αγόρασε υγρά τεστ είναι ήδη δύσκολα με τις χρωματικές διαβαθμίσεις να βγάλεις άκρη με τις τιμές των μετρήσεων.

Παρόλο που είμαι και εγώ αρχάριος γνώμη μου ότι έβαλες πολύ νωρίς και πολλά ψάρια.

για τα φυτά επέλεξε έυκολα φυτά να αναπτυχθούν επαρκώς και μετά ψάχνεις για πιο δυσκολα και χαλιά τύπου. δε μπορείς να έχεις 2 μέτωπα για αρχη. Νεκρά ψάρια και φυτά που θα θέλουν αυξημένο φωτισμό , θρεπτικά συστατικα, στρωμένο υπόστρωμα, co2
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-15, 00:32
Mario Ο χρήστης Mario δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2015
Περιοχή: Κόρινθο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες στην παρεα μας
Καλώς σας βρήκα, φίλε μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που ξεκινησες με καποια προβληματα,βλεπω οτι εχεις αρκετη ορεξη να μαθεις αρα εισαι στο σωστο δρομο..
Μπορείς να πεις ότι στα 37 μου ανακάλυψα ότι είμαι τρελός με τα ενυδρεία. Είναι η τρέλα μου! Για να καταλάβεις, μέσα σε 1,5 μήνα που έχω το ενυδρείο αποφάσισα ήδη ότι θα φτιάξω κι ένα μεγάλο με αλμυρό νερό και θα μεγαλώσω και το μικρό. Μόνο που δεν ήξερα ότι μου αρέσουν τόσο τα ενυδρεία γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου ειναι να παρεις ενα πλαστικο δοχειο 40-60 λιτρων και να βαλεις μεσα τα ψαρια μαζι με το νερο και το φιλτρο σου.εκει θα συνεχισεις τις αλλαγες νερου που κανεις εβδομαδιεως και ταυτοχρονα θα μπορεσεις να πεταξεις στα σκουπιδια ολα τα πλαστικα που εχεις μεσα και να φτιαξεις εναν καταλληλο χωρο για τα ψαρακια σου..
Αυτό μου ακούγεται πολύ καλό και σχετικά εύκολο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα θα πουμε και για την ψαροσυνθεση που μπορεις να εχεις..ριξε και ενα διαβασμα,θα βρεις πολλα και διαφορα!!
Είμαι πρόθυμος να συζητήσουμε τα πάντα!
Ευχαριστώ για την πρόταση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά δηλαδή έστρωσες το φίλτρο με ψάρια και έτοιμα βακτήρια.
Ναι, ακριβώς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πρώτες 7 ημέρες πηγή αμμωνίας τι είχες για να αναπτυχθούν τα βακτήρια? τροφή , φαρμακευτική αμμωνία?
Τροφή. Έριχνα σε άδειο ενυδρείο τροφή 3 φορές τη μέρα σαν να τάιζα ψάρια. Υπέθεσα ότι το ενυδρείο είχε πια μια ικανοποιητική καλλιέργεια βακτηρίων, όταν πια δεν έβλεπα νιφάδες τροφής στο βυθό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι και να γράφουν στις ετικέτες τους για εμένα δε πρόκειται να έχει βιολογία στο φίλτρο σου στις 7 ημέρες.
Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά αυτό δεν το ήξερα όταν πρωτοξεκίνησα με το ενυδρείο. Ήμουν κυριολεκτικά άσχετος με το θέμα. Και "έτρωγα" ότι μου έλεγαν στα pet shop. (Σκέψου, ότι μου είπαν ότι τα μαχαιρόψαρα ταιριάζουν με τους μονομάχους, αγόρασα λοιπόν ένα μαχαιρόψαρο και το πρώτο πράγμα που έκανε μόλις το έβαλα στο ενυδρείο, ήταν να φάει την ουρά του μονομάχου! Εννοείται ότι το μαχαιρόψαρο απέκτησε δικό του ενυδρείο και πήγε δώρο στη συνεργάτιδά μου, που τις αρέσουν τα ψάρια και είχε ψάρια για χρόνια...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
NO3 πόσο έχεις στο νερό βρύσης εάν έχεις.
αμμωνία αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχεις?
Νιτρικά το νερό βρύσης δεν φαίνεται να έχει (μετράω πάντα με τις ταινίες, που ομολογουμένως δεν είναι ακριβείς). Η αμμωνία στο ενυδρείο υποθέτω ότι είναι μηδέν (οι ταινίες δεν δείχνουν πόση αμμωνία έχει το ενυδρείο, δείχνουν μόνο νιτρώδη και νιτρικά).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασε υγρά τεστ είναι ήδη δύσκολα με τις χρωματικές διαβαθμίσεις να βγάλεις άκρη με τις τιμές των μετρήσεων.

Παρόλο που είμαι και εγώ αρχάριος γνώμη μου ότι έβαλες πολύ νωρίς και πολλά ψάρια.
Για τα υγρά τεστ εδώ διάβασα πρώτη φορά. Θα τα πάρω την επόμενη φορά που θα είμαι Αθήνα (είμαι από Κόρινθο).

Όσο για τον αριθμό των ψαριών, αυτό φοβόμουν ήδη από τη μέρα που τα διάλεγε η γυναίκα μου στο pet shop. Της λέω "ρε γυναίκα, σαν πολλά ψάρια δεν διάλεξες?" Και πετάχτηκε ο τυπάκος του pet shop και λέει κάτι σαν "τρεις έντεκα, τρεις δώδεκα, τρεις δεκαπέντε, κι έντεκα...για 60 λίτρα ενυδρείο μια χαρά είναι 5 ψάρια". Οπότε πήραμε 5 ψάρια και τα 4 έγιναν κηδείες, όντως...

Μετά κατάλαβα ότι ακόμα κι αν η γυναίκα μου αγόραζε 55 ψάρια, κι αυτά "μια χαρά" θα τα έβρισκε προκειμένου να πουλήσει...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα φυτά επέλεξε έυκολα φυτά να αναπτυχθούν επαρκώς και μετά ψάχνεις για πιο δυσκολα και χαλιά τύπου. δε μπορείς να έχεις 2 μέτωπα για αρχη. Νεκρά ψάρια και φυτά που θα θέλουν αυξημένο φωτισμό , θρεπτικά συστατικα, στρωμένο υπόστρωμα, co2
Να πω την αλήθεια, μπήκα στη σελίδα της tropica και διάλεξα από εκεί, φυτά που χαρακτηρίζει ως εύκολα. Τώρα, εάν πράγματι είναι εύκολα ή όχι και ποιες απαιτήσεις έχουν δεν το γνωρίζω καθόλου. Γι' αυτό έκανα και την ερώτηση, γιατί δεν θέλω να ξανακάνω λάθη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra ex 700 πως λειτουργεί? alexis cosmo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 13-06-15 21:41
Φύτεμα υπάρχοντος ενυδρείου GreGorY-7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-01-12 13:26
Στήσιμο και φύτεμα 2ου ενυδρείου,ουυιιιιιι... Μανος Θες Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 03-05-10 03:51
co2-start. Πως λειτουργεί ? sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 28-02-08 13:37
Λειτουργεί ως φίλτρο ή............... LEON13 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05450 seconds with 13 queries