Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-04, 13:09
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Στρωσιμο Ενυδρειου

Καλημέρα σε όλους.
Έστησα το Σάββατο το ενυδρείο μου και περίμενα να έρθει η Δευτέρα για να πάρω αμμωνία καθώς θέλω να το στρώσω χωρίς ψάρια. Πήγα λοιπόν στο Μπακάκο στην πλατεία Καραϊσκάκη και αγόρασα ένα 2λιτρο μπουκάλι καθαρής αμμωνίας με συγκέντρωση 25%, το μπουκάλι έγραφε πάνω NH4 OH. Εχθές το βράδυ ξεκίνησα την διαδικασία όπως περιγράφεται στο 2ο τεύχος του περιοδικού στο άρθρο για το στρώσιμο χωρίς ψάρια. Για να μάθω πόσο έπρεπε να ρίξω έτσι ώστε να έχω συγκέντρωση 5mg/lit. πήρα ένα δοσομετρικό ποτήρι, το γέμισα μέχρι τα 250 ml με νερό της βρύσης και έριξα 2 ml αμμωνία...μέτρηση μηδέν. Του ρίχνω άλλα 8 ml...μηδέν...του ρίχνω άλλα 10 ml (σύνολο 20)...μέτρηση μηδέν . Εδώ άρχισα να ανησυχώ. Αδειάζω το μίγμα και ξαναγεμίζω 250 ml νερού αλλά αυτή την φορά ρίχνω 100 ml αμμωνία...ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΗΔΕΝ .Τι γίνετε ρε παιδιά...μήπως η αμμωνία δεν είναι η σωστή
Πάντως το τεστ της αμμωνίας μου είναι οκ καθώς πήρα μέτρηση την Κυριακή το βράδυ 0,5 mg/lit. γιατί έριξα μέσα ένα κομμάτι κοκινοσκούλικα.
Βοηθήστε συνχομπύστες γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-04, 16:42
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Μάλλον λάθος αμωνία έχεις πάρει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-04, 17:17
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Και εμένα το πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι λάθος η αμμωνία και αυτό γιατί με προβληματίζει ο χημικός τύπος που γράφει το μπουκάλι ( ΝΗ4 ΟΗ ). Υπάρχει κάποιος με γνώσεις χημείας να μου πει τι σημαίνει το ΟΗ δίπλα από το ΝΗ4 μπας και καταλάβω τι σόι αμμωνία είναι αυτή
Και αν είναι κάποιο είδος αμμωνίας που δεν μπορεί να μετρηθεί από το τεστ τότε σημαίνει ότι δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω και για το στρώσιμο
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-04, 23:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο ετικεττα μια χαρα εισαι...
Η αμμωνια ειναι αεριο.. οταν λοιπον εινα σε αερια μορφη γραφεται σαν
ΝΗ3.. οταν διαλυθει μεσα σε νερο, περνει αλλο ενα υδρογονο, και οτι περισσευει , δηλ το υδροξυλιο (ΟΗ) ειναι αυτο που γραφει η ετικετα στο διαλυμα αμμωνιας που πηρες. NH4OH.. (Λυκειακές γνωσεις χημειας τα λενε αυτά..)
Δυο πραγματα μπορει να εχουν συμβει..

Η εχει γινει λαθος και εχεις αλλο πραγμα και οχι αμμωνια (πραγμα δυσκολο για μπακακο) η πολυ απλα εχει ξεθυμανει γιατι καποιος ειχε αφησει κανενα καπακι στο βαρελι ανοικτο.. ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ..(και εχει πεσει στο 1%).
Τωρα, μερικες βασικες ερωτησεις.. Μυριζει? η μυρωδια της αμμωνιας ειναι χαρακτηριστικότατη και εντονη.
Αν την πιασεις στο χερι ειναι σαν σαπουνι αραιό? (το διαλυμα αμμωνιας εχει σαπωνοειδη υφή..)

Και τωρα που το σκεφτομαι.. ΔΥΟ ΛΙΤΡΑ? τι θα στρωσεις, το ενυδρειο των 100000 λιτρων?

Παντως δεν υπαρχουν πολλα ειδη αμμωνιας. Υπαρχουν μόνο διαλυματα με διαφορετικες πυκνοτητες.

btw Ποσο σου στοιχισαν 2 λιτρα αμμωνιας 25% Τι ποιοτητας υποτιθεται οτι σου εδωσε? Βιομηχανική, εργαστηριακή απλή, η τιποτε άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-04, 03:07
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Υπάρχει κάποιος με γνώσεις χημείας να μου πει τι σημαίνει το ΟΗ δίπλα από το ΝΗ4 μπας και καταλάβω τι σόι αμμωνία είναι αυτή
Ammonia (NH4OH, Ammonium Hydroxide) Common household ammonia

Γιατί δεν πήρες αμμωνία απο το φαρμακείο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-04, 13:13
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά η απορία μου παραμένει...

@ netblues Το μπουκάλι ήταν σφραγισμένο και δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ξεθυμάνει...το κατάλαβα και από την μυρωδιά η οποία μου έκαψε το οτορυνολαρυγγικό σύστημα, και ναι είναι σαν υγρό σαπούνι στην υφή.
Όσο για την ποσότητα απλά δεν είχε μικρότερο μπουκάλι και αν είχα το ενυδρείο των 100.000 λίτρων τότε το σπίτι μου θα ήταν το club του Συλλόγου οπού θα μαζευόμασταν για συναντήσεις και θα ρίχναμε και καμιά βουτιά μέσα (πολύ θα γούσταρα BTW)
Το κόστος ήταν 18 € αλλά δεν ξέρω να σου πω για την ποιότητα, πάντως αν σε ενδιαφέρει πολύ μπορώ να κοιτάξω στην ετικέτα ή ακόμα καλύτερα να την βγάλω μια φωτο και να την ανεβάσω να την δεις.

@ Lasal. Γιατί πολύ απλά σε 4 φαρμακεία που ρώτησα δεν είχαν διάλυμα αμμωνίας 25% και ο Μπακάκος ήταν αρκετά κοντά μου.

Τώρα βεβαία αφού το Σάββατο έριξα το κομμάτι τα κοκκινοσκούλικα έφτασε την Τρίτη το απόγευμα η αμμωνία στα 10mg/lit. οπότε και έριξα μέσα 20 mg StressZyme και έστυψα και το σφουγγάρι από το 20λιτρο που έχω οπότε πιστεύω ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία του στρωσίματος.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας και αν κάποιος μπορεί να υποθέσει το γιατί δεν μετρούσε το τεστ το διάλυμα της αμμωνίας ευχάριστως να το συζητήσουμε.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-04, 16:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πολυ περιεργα ολα αυτα που λες.
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι το μπουκαλι σου ειχε αμμωνια.

Ενα τεστ που κανουν στα χημεια για την ανιχνευση αμμωνιας ειναι να αναμιγνειουν ατμους αμμωνιας
με ατμους απο πυκνο υδροχλωρικο οξυ.
Αυτο αντιδρα αμεσως και σχηματιζει ενα λευκο σύννεφο...

Δεν σου συνιστω να το δοκιμασεις ετσι ομως...

Απο περιεργεια θα ηθελα ενα μπουκαλακι καποια στιγμη....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-04, 17:10
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Οκ θα σου δώσω μιας και έχω άφθονη... . Την υπόλοιπη να δούμε την θα την κάνω.....παιδιά μοιράζω αμμωνία, όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-04, 13:39
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Τελικά παιδιά η αμμωνία είναι μια χαρά...τι εννοώ?
Το λάθος μου είναι μάλλον ότι δοκίμαζα το νερό αμέσως μόλις έριχνα την αμμωνία και παρά όλο το ανακάτεμα και το κούνημα δεν μου έδινε τιμή γιατί μάλλον δεν είχε διαλυθεί εντελώς. Πάντως αποφάσισα να πάρω ένα μικρό ρίσκο και έριξα λίγη στο μικρό (20λιτ) ενυδρείο που έχω και πήρα μέτρηση μετά από 1 ώρα όπου η αμμωνία ήταν στα ουράνια. Μετά από αυτό ξεκίνησα να ρίχνω και στο καινούργιο οπού μετά από 10 μέρες περίπου έχουν κάνει την εμφάνιση του τα νιτρικά και η αμμωνία και τα νιτρώδη τείνουν προς το μηδέν. Οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Αυτό που είπα netblues για να σου έδινα αμμωνία ισχύει (αν θέλεις ακόμη), αν και τώρα που ανακάλυψα ότι είναι κοινή αμμωνία δεν ξέρω κατά πόσο την θες...anyway αν θες ακόμα στείλε pm.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04640 seconds with 12 queries