Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-08, 20:30
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Στρωσιμο ενυδρειου

Γεια σας φιλοι μου και καλη χρονια,θα ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να στρωσουμε ενα ενυδρειο?απο οτι ακουσα απο ανθρωπο που βρισκοταν στο σεμιναριο του BLEHER ειπε οτι δεν ειναι σωστος τροπος.Τελικα ποιος ειναι ο σωστος?Ο τροπος που αναφερεται οτι δεν ειναι σωστος ειναι το στρωσιμο με αμμωνια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-08, 20:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=30

Ολοι οι τροποι ειναι σωστοι, ο καθενας θελει την δικη του διαδικασια και τον χρονο του. Ειτε με αμμωνια, ειτε με τροφη, ειτε με μπολι, ειτε βαζοντας ενα δυο ψαρια και πολλα φυτα.
Κι ο τροπος με το να βαζεις λιγα λιγα ψαρια ειναι 'σωστος" για το στρωσιμο, αλλά επιπονος για τα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-08, 21:53
Το avatar του χρήστη casperon
casperon Ο χρήστης casperon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

καλησπερα και χρονια πολλα.
καπου ειχα διαβασει και εγω ενα αρθρο του Bleher ως αναφορα το στρωσιμο και δεν αναφερει πουθενα αμμωνια.
Συγκεκριμενα δινει μεγαλη εμφαση στο PH και την σκληροτητα του νερου και λεει συγκεκριμενα οτι αφου βαλουμε το νερο στο ενυδρειο
αντιχλωριο,το αφηνουμε να δουλεψει καμια βδομαδα και μετα ριχνουμε τα ψαρακια μεσα και τα απολαμβανουμε!!!
Τελικα νομιζω πως καπου εχουμε μπερδευτει.Τι ισχυει τελικα και τι ειναι σωστο.(παντος ως αναφορα την αμμωνια ειναι κατηγορηματικα κατα).
__________________
ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-08, 21:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
παντος ως αναφορα την αμμωνια ειναι κατηγορηματικα κατα
Που λεει οτι ειναι κατηγορηματικα κατα? Γιατι στην αναφορα που λες δεν λεει απολυτως τιποτα (υπερ ή κατα) περι αμμωνιας.
Τα σπασμενα τηλεφωνα ειναι επιζημια για το χομπι μας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-08, 22:01
Το avatar του χρήστη casperon
casperon Ο χρήστης casperon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή στρωσιμο ενυδρειου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Που λεει οτι ειναι κατηγορηματικα κατα? Γιατι στην αναφορα που λες δεν λεει απολυτως τιποτα (υπερ ή κατα) περι αμμωνιας.
Τα σπασμενα τηλεφωνα ειναι επιζημια για το χομπι μας...
Ο μεγαλος Heiko Bleher εχει απαντησει σχετικα και καλο ειναι ολοι να διαβασουμε τι εχει να πει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711 θα δειτε φυσικα οτι και αυτος προσθετει ψαρια συντομα χωρις αμμωνιες και αλλα δηλητηρια!

Και ο Dr. Shimek, οταν του ειπαμε οτι καποιοι πιστευουν στο στρωσιμο με αμμωνια, απαντησε οτι και καποιοι πιστευουν οτι αν κουνισουν τα χερια τους πανω κατω θα πεταξουν

Ειναι καιρος να απελευθεροθουμε απο τα κολληματα μας...

ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΜΜΩΝΙΑ

(Για την ιστορια να πω οτι και εγω χρησιμοποιω τη μεθοδο του ταισματος...)
__________________
ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-08, 23:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αγαπητε Κε. Πατουνα

Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου αλλα μολις σημερα γυρισα απο μια μακρα αποστολη στη νοτια Ινδια (Με πολλα νεα - και ομορφα - ψαρια.)

Οι ανησυχιες που εχεις ειναι πραγματικα υπερολικες. Δεν θα πρεπει να αφηνεις τον εαυτο σου να απασχολειται με ολα τα προβληματα του νερου και τα τεστ. (Για μερικα ΟΚ! αλλα η υπερβολη ειναι υπερβολη)

Για να ξεκινησεις ενα ενυδρειο πρωτα απο ολα θα πρεπει να αποφασισεις τι ειδους βιοτοπο και ψαρια θελεις να διατηρησεις.Αυτο γιατι αναλογως θα ετοιμασεις και το νερο σου.Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις οτι οι Κιχλιδες των λιμνων της Ανατολικης Αφρικης θελουν ιδιαιτερο νερο και οι δισκοι του Αμαζονιου θελουν εντελως διαφορετικο νερο.
Ενημερωσε με τι θελεις να εχεις.

Επιπροσθετως να θυμασαι οτι ο πιο απλος (γενικα) τροπος να ξεκινησεις ενα ενυδρειο, ειναι:
1.Καθαρισε πολυ καλα το ενυδρειο (ΟΧΙ ομως με απολυμαντικα ή σαπουνια!)
2.Τοποθετησε πλυμενη την αμμο { ή το χαλικι, (ή και τα δυο!) }! Για πολλα απο τα φυτα υπαρχουν πολυ καλα υποστρωματα τα οποια πωλουνται σε καλα μαγαζια!
3.Φυτεψε στο ενυδρειο τα φυτα που επιθυμεις (Αναλογως παντα με τα ψαρια που θα βαλεις.Καποια δεν θελουν φυτα)
4.Γεμισε το (Σιγα σιγα-Τοποθετησε μια εφημεριδα πανω στα φυτα ετσι ωστε να μη χαλασεις τη θεση τους).Αφησε το φιλτρο να δουλευει για δυο βδομαδες (Αν εχεις πολλα φυτα, θα πρεπει να εχεις και CO2)
5.Δωσε τη σωστη θερμοκρασια για τα ψαρια που θα διατηρησεις.Απο εκει και περα βαλ'τα στο ενυδρειο και.............απολαυσε τα!!!

Best regards
Heiko

Επιμένω, μπορεις να μου υποδειξεις που λεει οτι ειναι κατηγορηματικα κατα της αμμωνιας?

Επισης, ασχετως του κουνηματος των χεριων, επειδη ενημερωθηκαμε για την συνεντευξη του Shimek, στο επιμαχο σημειο για την μεθοδο της αμμωνιας λεει οτι μπορει να γινει αλλά ο ιδιος δεν την προτιμα.

Δεν εχουμε κανενα κολλημα με την συγκεκριμενη μεθοδο, λεμε απλως οτι οπως κι οι αλλες ειναι δοκιμασμενη.

Μηοως τα κολληματα τα εχουν αυτοι που κολλανε σε οτι ειπε καποιος "μεγαλος" χωρις να το πολυψαξουν?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-08, 23:38
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

και εγω καταλαβα απο αυτην την απαντηση οτι ο Bleher δεν δινει τοσο βαση στον κυκλο του αζωτου οσο στις σωστες παραμετρους του νερου (pH, kH, gH, θερμοκρασια) και ειναι κατα των υπερβολων, κατι που γενικοτερα δεν ειναι σπανιο στο χομπυ μας

παρολα αυτα πουθενα δεν ειδα να αποριπτει τιποτα ουτε αναφερεται κανεις σε "δηλητηρια"

σε αλλο θεμα λες οτι σου εστρωσε το ενυδρειο με αμμωνια και εδω λες οτι προτιμας την μεθοδος του ταισματος, σου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα με την προσθηκη καθαρης αμμωνιας στο ενυδρειο σου;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casperon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καιρος να απελευθεροθουμε απο τα κολληματα μας...
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΜΜΩΝΙΑ
(Για την ιστορια να πω οτι και εγω χρησιμοποιω τη μεθοδο του ταισματος...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-08, 09:09
Το avatar του χρήστη casperon
casperon Ο χρήστης casperon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ενταξει στο κατηγορηματικα ισως να ημουνα λιγο υπερβολικος αλλα γιατι ρε παιδια να κανουμε την ζωη μας δυσκολη απο την στιγμη που ο μεγαλος BLEHER λεει:Επιπροσθετως να θυμασαι οτι ο πιο απλος (γενικα) τροπος να ξεκινησεις ενα ενυδρειο, ειναι:...............Δωσε τη σωστη θερμοκρασια για τα ψαρια που θα διατηρησεις.Απο εκει και περα βαλ'τα στο ενυδρειο και.............απολαυσε τα!!!
Συγνωμη δεν θελω να θιξω καταστασεις αλλα απλως εχω αποριες και καπως εχω μπερδευτει και πιστευω πως και αλλοι τις ιδιες αποριες θα εχουν.
Δεν εχω κακοβουλη προθεση,απλως πιστευω μεσω του ηρεμου διαλογου να βρουμε την καλυτερη και απλουστερη λυση προκειμενου τα ψαρακια μας να απολαμβανουν το καλυτερο περιβαλον τους.
__________________
ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-08, 16:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτα που λεει ο Bleher ειναι ενας γενικος μπουσουλας που αν τα ακολουθησει ενας πεπειραμενος χομπιστας θα πανε τα πραγματα μια χαρα. Οι αρχαριοι δεν τα ακολουθουν (και δεν θα τα ακολουθουν ποτε) οποτε ειναι ασφαλεστερο να συμβουλευουμε να στρωνουν το ενυδρειο χωρις ψαρια (ειτε με αμμωνια ειτε με τροφη).
Κι επαναλαμβανω, ολες αυτες οι μεθοδοι ειναι δοκιμασμενες και δουλευουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-08, 19:28
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οι αρχαριοι δεν τα ακολουθουν (και δεν θα τα ακολουθουν ποτε) οποτε ειναι ασφαλεστερο να συμβουλευουμε να στρωνουν το ενυδρειο χωρις ψαρια (ειτε με αμμωνια ειτε με τροφη).
Κι επαναλαμβανω, ολες αυτες οι μεθοδοι ειναι δοκιμασμενες και δουλευουν.[/quote]

Και τα ετοιμα βακτηριδια, Προεδρε??? Κανουν ή δεν κανουν δουλεια?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-08, 13:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έτοιμα βακτηρίδια υποθέτω οτι μιλάς για τα σκευάσματα της αγοράς!
Κάτι προσθέτουν αλλά όχι ότι γράφουν!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-08, 15:51
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έτοιμα βακτηρίδια υποθέτω οτι μιλάς για τα σκευάσματα της αγοράς!
Κάτι προσθέτουν αλλά όχι ότι γράφουν!
Δεν έχω καμία σχέση με την εμπειρία την δικιά σας, αλλα εγω το έστρωσα ΜΟΝΟ με βακτήρια και τρέχει μια χαρά αρκετό καιρό τώρα. Την πέμπτη μέρα έβαλα και τα πρώτα ψαράκια!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-08, 18:10
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Εγώ έκανα στρώσιμο με αμμωνία.
Ξεκίνησα 15/10 και 5/11 ήμουν έτοιμος.Δηλαδή σε 20 ημέρες.
Κόστος 1-2 euro. Πόσο στοιχισαν τα βακτήρια? (δεν μέμφομαι κανέναν, μην παραξηγηθώ)
Παράληλα στο διάστημα αυτό δοκίμαζα διάφορα στησίματα στο ενυδρείο, πρόσθετα φυτά, έβγαζα πέτρες, έβαζα τα χέρια μέσα χωρίς να φοβάμαι μην στρεσάρω τα ψάρια, έβλεπα να αρχίζει να ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ζωή στο ενυδρείο, πονοκεφάλιαζα τι θα κάνω με την άλγη, έκανα δοκιμές χωρίς να έχω το άγχος του πιθανού κινδύνου για τα ψάρια και γενικά ενιωθα ότι δημιουργούσα κάτι.

Ενώ, προσωπική άποψη, πιστεύω ότι αν ακολουθούσα άλλο τρόπο δεν θα το είχα κάνει όπως τώρα. Και τελικα δεν θα το ευχαριστιόμουν όπως τώρα. Οπως και δεν θυμάμαι να είχα νιώσει την ίδια ευχαρίστηση τις προηγούμενες φορές που ήμουν τελείως άσχετος.

Η βασική διαφορά είναι στον χρόνο που θα κάνει να στηθεί το ενυδρείο.
Και επειδή, άποψή μου και αυτή, το ενυδρείο θέλει υπομονή, ο τρόπος με την αμμωνία βοηθάει τον ερασιτέχνη να καταλάβει πως η διατήρηση ενός ενυδρείου θέλει υπομονή. Και πως τα αποτελέσματα δεν έρχονται από την μία ημέρα στην άλλη.

Αυτά από εμένα, έναν πολύ νέο στο χομπι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-08, 18:29
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

και εγω με αμωνια το εστρωσα (και περιμενα ενα μηνα για να ειμαι σιγουρος) σημερα ενα χρονο μετα η μονη ενσταση μου ειναι μηπως η αμωνια στην χημικη της μορφη αγορασμενη απο φαρμακειο περιεχει και διαφορα αλλα αγνωστα σε εμενα συστατικα που μπορει να δημιουργουν μακροχρονια προβλημα τα οποια δεν μπορει να αντιληφθει ο χρηστης του
πχ σε εμενα ειχα θανατο και των 6 corydoras albino σε 2 μηνες απο την αγορα τους, πρακτικα δεν ξερω τον λογο που πεθαναν ολα την ιδια χρονικη περιοδο, οι μετρησεις ηταν οκ, ισως κατι που ηταν με την αμωνια να επηρεασε αρνητικα

οκ φαντασια ειναι αυτο, σαν παραδειγμα το φερνω



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από erling Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έκανα στρώσιμο με αμμωνία.
Ξεκίνησα 15/10 και 5/11 ήμουν έτοιμος.Δηλαδή σε 20 ημέρες.
Κόστος 1-2 euro. Πόσο στοιχισαν τα βακτήρια? (δεν μέμφομαι κανέναν, μην παραξηγηθώ)
Παράληλα στο διάστημα αυτό δοκίμαζα διάφορα στησίματα στο ενυδρείο, πρόσθετα φυτά, έβγαζα πέτρες, έβαζα τα χέρια μέσα χωρίς να φοβάμαι μην στρεσάρω τα ψάρια, έβλεπα να αρχίζει να ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ζωή στο ενυδρείο, πονοκεφάλιαζα τι θα κάνω με την άλγη, έκανα δοκιμές χωρίς να έχω το άγχος του πιθανού κινδύνου για τα ψάρια και γενικά ενιωθα ότι δημιουργούσα κάτι.

Ενώ, προσωπική άποψη, πιστεύω ότι αν ακολουθούσα άλλο τρόπο δεν θα το είχα κάνει όπως τώρα. Και τελικα δεν θα το ευχαριστιόμουν όπως τώρα. Οπως και δεν θυμάμαι να είχα νιώσει την ίδια ευχαρίστηση τις προηγούμενες φορές που ήμουν τελείως άσχετος.

Η βασική διαφορά είναι στον χρόνο που θα κάνει να στηθεί το ενυδρείο.
Και επειδή, άποψή μου και αυτή, το ενυδρείο θέλει υπομονή, ο τρόπος με την αμμωνία βοηθάει τον ερασιτέχνη να καταλάβει πως η διατήρηση ενός ενυδρείου θέλει υπομονή. Και πως τα αποτελέσματα δεν έρχονται από την μία ημέρα στην άλλη.

Αυτά από εμένα, έναν πολύ νέο στο χομπι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-08, 09:42
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Για να βαλεις corydoras πρεπει το ενυδρειο να λειτουργει τουλαχιστον εξη μηνες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-08, 09:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μια είναι η αμμωνία...δεν υπάρχει χημική ή φυσική.
Ένσταση υπάρχει αν στην αμμωνία που κάποιος μπορεί να αγοράσει από κάποιο φαρμακείο υπάρχουν άλλα πρόσθετα όπως χρώμα.άρωμα κλπ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο νεου ενυδρειου και αποριες stamoulis h Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-07 21:46
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ thanky Αρχάριοι γλυκού νερού 9 19-05-07 15:16
Στρωσιμο ενυδρειου και θολουρα dskoul Αρχάριοι γλυκού νερού 7 15-03-07 15:29
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48
Στρωσιμο Ενυδρειου Gorgi Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-12-04 13:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06672 seconds with 13 queries