Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-12, 19:13
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αρχάριος γεμάτος απορίες

Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σας. Παρακαλουθώ καιρό το φόρουμ αλλά μόλις πριν λίγο εγγράφηκα. Μου κάνανε δώρο ένα ενυδρείο 112lt μάρκας Aquael με εσωτερικό φίλτρο Aquael Fan 2 Plus, θερμοστάτη τον οποίο δεν έχω τοποθετήσει μιας και θα βάλω χρυσόψαρα και μια λάμπα, αν δεν κάνω λάθος 11W.

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).

Από τη 2η μέρα μέχρι και σήμερα προσθέτω βακτήρια και τροφή και κάνω μετρήσεις ανά 2 μέρες.
Πριν λίγο έκανα την τελευταία μέτρηση και έδειξε ΝΗ3=0, ΝΟ3=10 και ΝΟ2=0.

Διάβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου και θέλω να ρωτήσω: Είναι δυνατόν να έστρωσε το ενυδρείο μου τόσο γρήγορα; Μπορώ να βάλω το 1ο μου ψαράκι και μετά από 10 μέρες το 2ο και έπειτα ακόμη 1 ή 2;

Οι μετρήσεις έγιναν για την αμμωνία με υγρό τεστ Sera και με sticks της eSHa. Μάλιστα έκανα 3 tests γιατί μου έκαναν εντύπωση οι τιμές.

Να βάλω ψαράκι τις επόμενες μέρες; Βακτήρια και τροφή θα ρίχνω μέχρι τη 10η μέρα όπως μου υπέδειξαν στο pet shop και μετά λέω να πάρω τον 1ο κάτοικο.


Ακούω γνώμες και σχόλια για όλα τα παραπάνω. Οι μετρήσεις μου είναι καλές; Ξέχασα νβα πω πως το PH είναι 7.2 και το GH > 7. KH = 10. Το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι, 2 πήλινα διακοσμητικά και θα μπουν αύριο και 4-5 πλαστικά φυτά... Υπάρχει πρόβλημα που θα μπουν εκ των υστέρων τα πλαστικά φυτά; Πρέπει να τα πλύνω πριν τα βάλω; Πώς θα τα "φυτέψω" τώρα που είναι γεμάτο το ενυδρείο;;

Νομίζω δεν ξέχασα να εκφράσω καμία απορία μου. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω ξανά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-12, 19:21
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Συνήθως ενα ενυδρειο για να στρωσει πληρως (για να γινει δηλαδη ο κυκλος του αζωτου) χρειαζεται 4-6 εβδομαδες...! Βαλε μια αγγελια και ζητα "μπολι" μπας και εχει κανεις εκει κοντα σε 'ενα σου για να σου δωσει...! Επισης τα χρυσοψαρα θελουν 150 λιτρα και πανω... αλλα...δεν νομιζω να εχεις καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα!

Η αμωνια (αφου ειναι μηδεν) εισαι οκ!
-------------------------
Επίσης...καλο θα ηταν να βαλεις και τον θερμοστατη!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Malawi Lover : 11-09-12 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-12, 19:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Το siporax που αγόρασες είναι siporax ή κάποιο άλλο που απλά του μοιάζει; Ξέρεις τι ακριβώς είναι;

Και για να φύγει η απορία επειδή δεν κατάλαβα καλά είναι καινούργιο ή το είχε το μαγαζί σε ενυδρείο του;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-12, 19:25
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δεν είναι Siporax. Ζήτησα Sera Siporax Mini όπως μου είχανε πει, αλλά μου είπε πως με μισή τιμή έχει ένα άλλο (χύμα σε σακουλάκι ήταν), σαν αυτό που βάζουν αυτοί στα δικά τους φίλτρα. Δεν ήταν χρησιμοποιημένο, όχι, απλά μου το έδωσε σε σακκουλάκι ως πιο οικονομικό. Το φίλτρο μου είναι επαρκές για τις ανάγκες του ενυδρείου; Τι λέτε;
Με τα φυτά υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα;
Ο θερμοστάτης λογικά θα χρειαστεί για το χειμώνα οπότε θα τον βάλω καλού κακού, ναι. Προς το παρόν το θερμόμετρο δείχνει 26 βαθμούς.

Ευχαριστώ πολύ για τις αμεσότατες απαντήσεις σας παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-12, 19:35
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Αν βαλεις φυτα καλα θα 'ταν να βαλεις ευκολα (οπως anubias var. nana, anubias batreri, anubias sp., κερατόφυλλο κτλ. τα οποία δεν χρειάζονται πολυ φως, δεν χρειαζονται λιπασμα ή υπόστρωμα και οι anubia δεν φυτευονται, αλλα δενονται πανω σε πετρες, ξυλα κτλ.)! Αλλα αν πας σε δυσκολοτερα φυτα θα χρειαστεις πολυ χρονο και χρημα! Θα χρειαστεις τουλαχιστον 40 watt φωτισμο, υπόστρωμα, λίπσμα [για τις ριζες και για τα φυλλα], παροχη CO2 κπλ.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-12, 19:36
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλή αρχή φιλέ στο χόμπι
το αν επαρκεί ή όχι το φίλτρο θα στο δείξουν στην πορεία οι μετρήσεις σου. το σίγουρο είναι ότι θα σε ταλαιπωρήσει αρκετά, μιας και τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα ψάρια, θα μπουκώνει σύντομα και θα πρέπει να το καθαρίζεις.
η καλύτερη λύση είναι κάποιο εξωτερικό.
τώρα όσο για τα πλαστικά φυτά μην τα βάλεις καθόλου (πέρα του ότι μπορεί να τραυματιστούν τα ψάρια, αν είναι και κακής ποιότητας μπορεί να βγάλουν τίποτα τοξικά στο νερό).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-12, 19:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το μακαρονι ειναι λειο στην υφη η σαγρε? ετσι? http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg η ετσι? http://www.nimmervoll.org/aquarium/a...s/P1020639.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-12, 19:50
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μακαρονι ειναι λειο στην υφη η σαγρε? ετσι? http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg η ετσι? http://www.nimmervoll.org/aquarium/a...s/P1020639.jpg
αν πω εγω οτι εχω το δευτερο??????μην μου πεις οτι δεν κανει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

yeap...δεν ειναι σιποραξ ειναι efhimech h καποιο αλλο. Δηλαδη οχι βιολογικο αλλα μηχανικο φιλτραρισμα....θαχει πολυ μικρες αποικιες. Μην πανικοβαλεσαι! 1 λιτρα χυμα σιποραξ κανει 5-6 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-12, 20:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μα το δεύτερο είναι το σαγρέ!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-12, 20:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αααα ταβαλα αναποδα χαχαχαχα. ΟΚ κανει. ασε κατω τα ηρεμιστικα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-12, 20:06
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

τεσπα..παντως εγω θα τα χρησιμοποιησω και μετα θα βαλω σιποραξ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-12, 20:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι αυτο που μου ειπες ως δευτερο,...ειναι σιποραξ. μαλλον χυμα σουδωσε απλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-09-12, 20:09
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μακαρονι ειναι λειο στην υφη η σαγρε? ετσι? http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg η ετσι? http://www.nimmervoll.org/aquarium/a...s/P1020639.jpg

Είναι σαν το πρώτο, λείο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-09-12, 20:10
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι αυτο που μου ειπες ως δευτερο,...ειναι σιποραξ. μαλλον χυμα σουδωσε απλα.
αααα πες το ρε εσυ και μπερδευτηκα :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-09-12, 20:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αντε που εισαι τοτε ναι ειναι μηχανικο πιθανοτατα. Το σιποραξ ειναι πορωδες τερμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-09-12, 20:14
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή φιλέ στο χόμπι
το αν επαρκεί ή όχι το φίλτρο θα στο δείξουν στην πορεία οι μετρήσεις σου. το σίγουρο είναι ότι θα σε ταλαιπωρήσει αρκετά, μιας και τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα ψάρια, θα μπουκώνει σύντομα και θα πρέπει να το καθαρίζεις.
η καλύτερη λύση είναι κάποιο εξωτερικό.
τώρα όσο για τα πλαστικά φυτά μην τα βάλεις καθόλου (πέρα του ότι μπορεί να τραυματιστούν τα ψάρια, αν είναι και κακής ποιότητας μπορεί να βγάλουν τίποτα τοξικά στο νερό).
Αχ, μη με αποθαρρύνετε για τα φυτά, έκανα τόσες περικοπές για να τα αποκτήσω.. Γιατί να τραυματιστούν; Είναι πολύ απαλά, σαν τα μεταξωτά περίπου και δεν έχουν ιδιαίτερες "γωνίες" τα φύλλα τους.. Την τοξικότητα μπορώ να την εντωπύσω με κάποια μέτρηση; Η αμμωνία σχετίζεται με τις αλλες τιμές;
Εννοώ, αν μετράω με τα sticks ΝΟ3 και ΝΟ2 αρκεί ή πρέπει κάθε φορά να μετράω με τα υγρά τεστ και αμμωνία;
-------------------------
Τελικά είναι εντάξει το δικό μου;
Σαν αυτό είναι: http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg

Μου είπε σε 6 μήνες να το βγάλω και να βάλω νέο (Έχει περισσέψει πάνω από 2πλάσια ποσότητα).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 11-09-12 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-09-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ, μη με αποθαρρύνετε για τα φυτά, έκανα τόσες περικοπές για να τα αποκτήσω.. Γιατί να τραυματιστούν; Είναι πολύ απαλά, σαν τα μεταξωτά περίπου και δεν έχουν ιδιαίτερες "γωνίες" τα φύλλα τους.. Την τοξικότητα μπορώ να την εντωπύσω με κάποια μέτρηση; Η αμμωνία σχετίζεται με τις αλλες τιμές;
Εννοώ, αν μετράω με τα sticks ΝΟ3 και ΝΟ2 αρκεί ή πρέπει κάθε φορά να μετράω με τα υγρά τεστ και αμμωνία;
-------------------------
Τελικά είναι εντάξει το δικό μου;
Σαν αυτό είναι: http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg

Μου είπε σε 6 μήνες να το βγάλω και να βάλω νέο (Έχει περισσέψει πάνω από 2πλάσια ποσότητα).
Αν δεν εχεις τιποτα αλλο εκτος απο filter wool (σαν βαμβακι ειναι), σφουγγαρια, και αυτο, τοτε οχι δεν κανει. Χρειαζεσαι και βιολογικη φιλτρανση. Τα σφουγγαρια και το μακαρονι προσφερουν μια υποτυπωδη βιολογικη και κυριως μηχανικη φιλτρανση. Αποικιες βακτηριων δεν μπορεις να βασιστεις οτι θα σχηματιστουν αρκετες για να υποστηριξουν την ιχθυοφορτωση σου. Γιαυτο το σιποραξ ειναι πορωδες, εχει πολυ μεγαλυτερη επιφανεια για βακτηρια -και μεσα του-, ενω το λειο οχι. Αφου εισαι θεσσαλονικη θα κανουμε ομαδικη παραγγελια, σου εστειλα και προσωπικο μηνυμα, τσεκαρε αν θελεις να συμμετασχεις και εσυ. Αν και αυτο επειγει να το αλλαξεις αν δεν εχεις βιολογικο φιλτρο τελικα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-12, 20:23
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το υλικό το έβαλα σε καλσόν και το τοποθέτησα στη μέση του φίλτρου. Έκοψα το μαύρο σφουγγάρι που είχε, στα 3, αφαίρεσα το μεσαίο κομμάτι και έβαλα το βιολογικό υλικό στη μέση. Αν πάρω τώρα Siporax, δεν πάνε χαμμένες οι αποικίες που έχουν ήδη δημιουργηθεί;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνία σχετίζεται με τις αλλες τιμές;
Εννοώ, αν μετράω με τα sticks ΝΟ3 και ΝΟ2 αρκεί ή πρέπει κάθε φορά να μετράω με τα υγρά τεστ και αμμωνία;

Για αυτό τι λέτε; Και πως εξηγείται το φαινόμενο να έχω τέτοιες τιμές τόσο σύντομα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 11-09-12 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οπως σουπα σε πμ, στη θεση σου θαπερνα ενα δευτερο εσωτερικο αφου δεν γινεται εξωτερικο, γιατι το aquael fan 2 plus ειναι μαλλον μικρο ακομα και για τα λιτρα σου. Παρε ενα με εμφαση στην χωρητικοτητα και οχι στην ροη τοσο πολυ, οι εμπειροτεροι θα σου υποδειξουν ποιο να παρεις, κανε και μια αναζητηση στο φορουμ πανω δεξια για παλιοτερα παρομοια θεματα.

Οταν παρεις το δευτερο, γεμισε το σιποραξ με ενα σφουγγαρι και ΙΣΩΣ λιγο filter wool, και οταν γεμισει με βακτηρια, αλλαζεις και το μακαρονι αυτου του φιλτρου που εχεις τωρα. Με τα βακτηρια αστο καλυτερα, παλια, καλη, σιγουρη, ΚΑΘΑΡΗ(χωρις προσμιξεις) αμμωνια απο φαρμακειο. Και μπολι αν βιαζεσαι....

ΥΓ μην βιαζεσαι

-----------------------------------------

Mε καθε επιφυλαξη λογω εμπειριας, η eheim παντως ειναι εγγυηση...http://fish.aquaristic.net/Eheim-aqu...al_filter.html το 180-2043 πιστευω οτι ειναι βολικο, εχει και ρυθμιστη ροης, ετσι ωστε αν δεις οτι παραεχεις μεγαλη ροη στο ενυδρειο το χαμηλωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-09-12, 20:52
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μάλλον θα κάνω όλα όσα προτείνεις Κουραμπιέ.. Αύριο θα κάνω μια επίσκεψη στο pet experts να ρίξω μια ματιά
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-09-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κοιτα, ελπιζω και πιστευω οτι ειμαι σωστος σε οσα υπεδειξα, βασει αυτων που εχω διαβασει και μουχουν υποδειξει εδω μεσα τα παιδια. Χρυση εγκυκλοπαιδεια ειναι, ας δουμε και τι θα πουνε οι εμπειροτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-09-12, 21:57
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τα πλαστικά φυτά πρέπει να πλυθούν πριν μπουν στο ενυδρείο; Με νερό βρύσης θα είναι οκ;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

πλαστικα φυτα??? οπωσδηπωτε πλυσιμο-βρασιμο και εγω δεν τα εμπιστευομαι. Γνωμη μου ειναι να βαλεις 1-2 φυτα, ανουμπια πχ, θα σε βοηθησουν με τα νιτρικα και δεν συγκρινετε το αποτελεσμα οπτικα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-09-12, 02:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πλαστικα φυτα και γενικα πλαστικα οτιδηποτε μη βαζεις μεσα στο ενυδρειο (αν σ αρεσουν τοσο πολυ βαλε σε μια γυαλα μερικα χρωματιστα χαλικια και βαλτα για ντεκορ), στο ενυδρειο μονο αληθινα φυτα κι αυτα επιλεγμενα ωστε να μπορουν να ζησουν με τα χρυσοψαρα και να μη φαγωθουν (οι ανουμπιες πχ και οποιοδηποτε αλλο με σκληρο φυλωμα δεν τρωγονται με τιποτα)


Οσον αφορα το στρωσιμο, ο τροπος με τις τροφες δεν ειναι λαθος αφου αρκετοι στρωσαν ετσι και αποδειχτηκε πως δουλευει, ομως ειναι σα να πας Πειραια-Φαληρο μεσω Θεσσαλονικης...
Το να βαλω τροφες να σαπιζουν μεχρι να δημιουργησουν αμμωνια,(ποιος ξερει ποτε και ποση) και φυσικα χωρις καποιο ελεγχο κτλ κτλ δε μυ μοιαζει και το οτι πιο λογικο τη στγμη που το μονο που θελουμε ειναι να δημιουργηθει ο κυκλος αζωτου, δηλαδη να δημιουργηθουν αρκετες ικανες ποσοτητες βακτηριων που "τρωνε" την αμμωνια και τη μετατρεπουν σε νιτρωδη, και βακτηρια που τρωνε τα νιτρωδη και τα μετατρεπουν σε νιτρικα.
Οποτε το στρωσιμο με αμμωνια απο το φαρμακειο η απο τα χημικα το θεωρω τη σωστοτερη μεθοδο.

Απο κει και περα αν βιαζεσαι βαλε μπολι να ξεμπερδευεις, αλλα προσωπικα παντα προτεινω τον αργο τροπο ωστε σε αυτο το διαστημα να εχεις ολο το χρονο να διαβασεις και να κατανοησεις οσα αφορουν τουλαχιστο τις βασικες πληροφοριες για αρχαριους, και οσα αφορουν τα ψαρια που επιλεγεις να βαλεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-09-12, 06:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Επειδη εχω το ιδιο ενυδρειο(με λαμπα 24W) το φιλτρο σου ειναι μια χαρα.
Το βιολογικο υλικο που σου εδωσαν δεν θα το αντικαταστησεις εαν δεν
καταστραφει(εαν συμβει αυτο θα γινεται η αντικατασταση σταδιακα).
Μην βαλεις πανω απο δυο χρυσοψαρα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-09-12, 06:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν του εδωσαν βιολογικο υλικο αυτο λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-09-12, 07:23
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=atthess;691149]

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-09-12, 09:10
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Βιολογικό υλικό μου δώσανε, το λείο από τις 2 φωτογραφίες που υπάρχουν παραπάνω. Με τα πλαστικά φυτά υπάρχει κίνδυνος για τα ψάρια;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλαστικα φυτα και γενικα πλαστικα οτιδηποτε μη βαζεις μεσα στο ενυδρειο (αν σ αρεσουν τοσο πολυ βαλε σε μια γυαλα μερικα χρωματιστα χαλικια και βαλτα για ντεκορ), στο ενυδρειο μονο αληθινα φυτα κι αυτα επιλεγμενα ωστε να μπορουν να ζησουν με τα χρυσοψαρα και να μη φαγωθουν (οι ανουμπιες πχ και οποιοδηποτε αλλο με σκληρο φυλωμα δεν τρωγονται με τιποτα)


Οσον αφορα το στρωσιμο, ο τροπος με τις τροφες δεν ειναι λαθος αφου αρκετοι στρωσαν ετσι και αποδειχτηκε πως δουλευει, ομως ειναι σα να πας Πειραια-Φαληρο μεσω Θεσσαλονικης...
Το να βαλω τροφες να σαπιζουν μεχρι να δημιουργησουν αμμωνια,(ποιος ξερει ποτε και ποση) και φυσικα χωρις καποιο ελεγχο κτλ κτλ δε μυ μοιαζει και το οτι πιο λογικο τη στγμη που το μονο που θελουμε ειναι να δημιουργηθει ο κυκλος αζωτου, δηλαδη να δημιουργηθουν αρκετες ικανες ποσοτητες βακτηριων που "τρωνε" την αμμωνια και τη μετατρεπουν σε νιτρωδη, και βακτηρια που τρωνε τα νιτρωδη και τα μετατρεπουν σε νιτρικα.
Οποτε το στρωσιμο με αμμωνια απο το φαρμακειο η απο τα χημικα το θεωρω τη σωστοτερη μεθοδο.

Απο κει και περα αν βιαζεσαι βαλε μπολι να ξεμπερδευεις, αλλα προσωπικα παντα προτεινω τον αργο τροπο ωστε σε αυτο το διαστημα να εχεις ολο το χρονο να διαβασεις και να κατανοησεις οσα αφορουν τουλαχιστο τις βασικες πληροφοριες για αρχαριους, και οσα αφορουν τα ψαρια που επιλεγεις να βαλεις
Αν πάρω τώρα καθαρή αμμωνία και ρίξω επιπλέον βακτήρια σε πόσες μέρες θα είμαι έτοιμος;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 12-09-12 στις 09:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-09-12, 09:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιολογικό υλικό μου δώσανε, το λείο από τις 2 φωτογραφίες που υπάρχουν παραπάνω.

αλλα δεν ειναι βιολογικο αν ειναι λειο...
το βιολογικο ειναι πορωδες

Παράθεση:
Με τα πλαστικά φυτά υπάρχει κίνδυνος για τα ψάρια;
Ναι, και πρωτ απ ολα εκτος τις πιθανες τοξινες, κινδυνος τραυματισμου



Παράθεση:
Αν πάρω τώρα καθαρή αμμωνία και ρίξω επιπλέον βακτήρια σε πόσες μέρες θα είμαι έτοιμος;
με αμμωνια σε 3 βδομαδες περιπου εως και εναμισι μηνα (γινεται και σε μια-δυο βδομαδες αν σε ενδιαφερει)
Θες να σου πω τη γρηγορη μεθοδο η την αργη? (πιστευω παντως πως μια φορα στη ζωη του καποιος πρεπει να ακολουθησει την αργη μεθοδο ωστε να δει ολη τη λειτουργεια του κυκλου... Ειναι οντως καλη εμπειρια)

Τα βακτηρια πως θα τα ριξεις? θα τα κυνηγας ενα ενα στον κηπο?

(μην παραμυθιαζεσαι πως τα μπουκαλακια εχουν μεσα οτιδηποτε, υγρα ξεματιασματος ειναι... -κοινως στη φερανε- αν ειχαν βακτηρια θα τα ριχναμε, θα βαζαμε και τα ψαρια μας και απο την πρωτη μερα θα βλεπαμε no3 οπως συμβαινει με το μπολι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09296 seconds with 14 queries