Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-12, 11:54
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Ερώτηση Για Juwel Bioflow Super

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο φίλτρο. Είναι το φίλτρο που είχε απο τη μάνα του το ενυδρείο (Juwel Rekord 600). Kοντεύει τώρα ένας χρόνος απο τότε που το έχω και μάλλον ήρθε η στιγμή να αντικαταστήσω τα υλικά του. Εδώ είναι τώρα που θέλω τη βοήθειά σας. Μέχρι τώρα πρόβλημα με τη βιολογία δεν έχω, δηλαδή δεν μου έχει σηκώσει ξανά μετά το στρώσιμο αμμωνία ή νιτρώδη. Τα νιτρικά φτάνουν το πολύ μέχρι 25. Λέω ότι μάλλον χρειάζονται αλλαγή τα υλικά του γιατί βλέπω μειωμένη τη ροή του νερού η οποία κάπως επανέρχεται μετά τον καθαρισμό των σφουγγαριών και της αντλίας αλλά μετά απο καμμιά βδομάδα μειώνεται πάλι η ροή. Το φίλτρο μέσα έχει τα υλικά της μαμάς του μπλέ και πράσινο σφουγγάρι, άνθρακα και υαλοβάμβακα. Θα μου πείτε γιατί συνεχίζω και βάζω άνθρακα? Όταν κάποια στιγμή τον αφαίρεσα και στη θέση του έβαλα μια μικρή ποσότητα βιολογικού (fluval) μετά απο λίγες μέρες παρατήρησα το νερό και δεν ήταν τόσο διαυγές όσο πρίν. ¶φησα κανά μήνα το φίλτρο να τρέχει με αυτά τα υλικά αλλά το νερό δεν ήταν κρύσταλλο. Να σημειώσω εδώ ότι οι μετρήσεις συνέχιζαν να είναι φυσιολογικές (μετράω με υγρά τεστ). Οπότε ξαναέβαλα άνθρακα μέσα αφαιρώντας το fluval και το νερό καθάρισε.
Οπότε τώρα τι προτείνετε να βάλω στο φίλτρο? Να πάρω καινούρια σφουγγάρια και να αντικαταστήσω σιγά σιγά τα παλιά? Απο ότι γράφει στο site της η juwel το πράσινο σφουγγάρι χρειάζεται για την απομάκρυνση των νιτρικών και αυτό είναι που με κολλάει να το αντικαταστήσω αυτό και τον άνθρακα με βιολογικό.
Η λύση του να πάρω εξωτερικό φίλτρο είναι δύσκολη αυτή τη στιγμή και απο οικονομική άποψή αλλά και απο το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο μια και δεν είναι σε δικό του έπιπλο για να βάλω απο κάτω το εξωτερικό.
Να πώ για να σας βοηθήσω πως μέσα στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή βρίσκονται τρία apistogramma cacatuoeides και φυτά εύκολα (εχινόδοροι, ανούμπια κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-12, 12:20
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Το πρασινο σφουγγαρι ειναι μονο για εξι εβδομαδες. Τα μπλε 3 με 6 μηνες. Το λευκο θελει συχνη αλλαγη. Ο ανθρακας 1 μηνα. Η φτερωτη μια φορα το χρονο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-12, 12:23
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρασινο σφουγγαρι ειναι μονο για εξι εβδομαδες. Τα μπλε 3 με 6 μηνες. Το λευκο θελει συχνη αλλαγη. Ο ανθρακας 1 μηνα. Η φτερωτη μια φορα το χρονο.
Αν κατάλαβα καλά φίλε μου απο την απάντηση σου προτείνεις να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα ίδια υλικά στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-12, 13:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

δεν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγγαρια παρα μονο οταν αρχισουν να φθειρονται αισθητα. καλο πλυσιμο (σε νερο ενυδρειου παντα-αυτο που θα βγαλεις για την αλλαγη) και οχι ολη την ωρα γιατι αδυνατιζει η βιολογια. π.χ. ανα 4-5 αλλαγες.
εναλλακτικα των σφουγγαριων μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο (σιποραξ, σαμπστρατ προ κλπ).
Η juwel τα διαχωριζει τα σφουγγαρια οτι ειναι για διαφορετικους τυπους βακτηριων αλλα με τα αλλα βιολογικα πιστευω καλυπτονται ολοι οι τυποι και ειναι και ανωτερα (μεγαλυτερη αποικισιμη επιφανεια).
Υαλοβαμβακα αλλαζεις σε καθε αλλαγη (ή τον πλενεις και αλλαζεις πιο αραια-εγω αλλαζω σε καθε αλλαγη).
το ιδιο ενυδρειο-φιλτρο εχω κι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-12, 13:29
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγγαρια παρα μονο οταν αρχισουν να φθειρονται αισθητα. καλο πλυσιμο (σε νερο ενυδρειου παντα-αυτο που θα βγαλεις για την αλλαγη) και οχι ολη την ωρα γιατι αδυνατιζει η βιολογια. π.χ. ανα 4-5 αλλαγες.
εναλλακτικα των σφουγγαριων μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο (σιποραξ, σαμπστρατ προ κλπ).
Η juwel τα διαχωριζει τα σφουγγαρια οτι ειναι για διαφορετικους τυπους βακτηριων αλλα με τα αλλα βιολογικα πιστευω καλυπτονται ολοι οι τυποι και ειναι και ανωτερα (μεγαλυτερη αποικισιμη επιφανεια).
Υαλοβαμβακα αλλαζεις σε καθε αλλαγη (ή τον πλενεις και αλλαζεις πιο αραια-εγω αλλαζω σε καθε αλλαγη).
το ιδιο ενυδρειο-φιλτρο εχω κι εγω.
Όσον αφορά τον υαλοβάμβακα μέχρι τώρα και εγώ το ίδιο έκανα. ¶λλαζα και τον άνθρακα ανα δύο εβδομάδες.
Σκεφτόμουν να βγάλω τον άνθρακα και το πράσινο σφουγγάρι και να τα αντικαταστήσω με βιολογικό. Πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-12, 13:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τον υαλοβάμβακα μέχρι τώρα και εγώ το ίδιο έκανα. ¶λλαζα και τον άνθρακα ανα δύο εβδομάδες.
Σκεφτόμουν να βγάλω τον άνθρακα και το πράσινο σφουγγάρι και να τα αντικαταστήσω με βιολογικό. Πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά?
ανθρακας δεν χρειαζεται.τον βγαζεις και αυτον και το πρασινο και γεμιζεις με substrat pro σε διχτακι (αυτο εχω κανει εγω τωρα).
εναλλακτικα θα μπορουσες να βαλεις σιποραξ αλλα εκτος του οτι θεωρητικα προσφερει λιγοτερη αποικισιμη επιφανεια, πιανει και περισσοτερο χωρο λογω της δομης του στο φιλτρο μειωνοντας ακομα περισσοτερο την συνολικη αποικισιμη επιφανειεα σε σχεση με το substrat.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-12, 14:01
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε,
Σε παρόμοια θέση είμαι και εγώ.
( Έχω ενυδρείο επάνω σε πάσο χωρίς την βάση του και λόγω χώρου δεν μπορώ να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο ).
Το ίδιο φίλτρο έχω και εγώ και στην αρχή άλλαζα και εγώ τα σφουγγάρια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, πέταξα όλα τα σφουγγάρια εκτός από δύο μπλε, τα οποία έχω ένα στην κορυφή και ένα στον πάτο του φίλτρου
( όπως θα γνωρίζεις, το συγκεκριμένο φίλτρο τραβά νερό και από το πάνω και από το κάτω μέρος του ενυδρείου )
και στο υπόλοιπο μέρος του φίλτρου έχω βιολογικό υλικό.

Όσο για τον καθαρισμό τους, τα καθαρίζω εναλάξ με νερό από το ενυδρείο
( κατά την διαδικασία αλλαγής νερού ) κατά τακτά διαστήματα και ποτέ όλα μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-12, 14:09
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Αν προχωρήσω στην αντικατάσταση αυτή που λέτε του πράσινου και του άνθρακα με βιολογικό πως είναι καλύτερα να γίνει? Να βγάλω δηλαδή κατευθείαν και τα δύο και να βάλω το βιολογικό ή να βγάλω τον άνθρακα και το μισό πράσινο και μετά απο λίγο καιρό και το άλλο μισό?
Δε θα θολώσει ξανά το νερό χωρίς τον άνθρακα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, πέταξα όλα τα σφουγγάρια εκτός από δύο μπλε, τα οποία έχω ένα στην κορυφή και ένα στον πάτο του φίλτρου
( όπως θα γνωρίζεις, το συγκεκριμένο φίλτρο τραβά νερό και από το πάνω και από το κάτω μέρος του ενυδρείου )
και στο υπόλοιπο μέρος του φίλτρου έχω βιολογικό υλικό.
Λίγος χώρος δε σου έμεινε με αυτό το τρόπο για βιολογικό? Υαλοβάμβακα δεν έβαλες στο πάνω μέρος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantazio77 : 28-03-12 στις 14:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-12, 14:52
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν προχωρήσω στην αντικατάσταση αυτή που λέτε του πράσινου και του άνθρακα με βιολογικό πως είναι καλύτερα να γίνει? Να βγάλω δηλαδή κατευθείαν και τα δύο και να βάλω το βιολογικό ή να βγάλω τον άνθρακα και το μισό πράσινο και μετά απο λίγο καιρό και το άλλο μισό?
Δε θα θολώσει ξανά το νερό χωρίς τον άνθρακα?
-------------------------

Λίγος χώρος δε σου έμεινε με αυτό το τρόπο για βιολογικό? Υαλοβάμβακα δεν έβαλες στο πάνω μέρος?
Τον υαλοβάμβακα τον ξέχασα, έχεις δίκιο.
Αυτός εννοείται αλλάζεται κάθε εβδομάδα.
Όσο αφορά τον χώρο γιά το βιολογικό, νομίζω πως είναι σχετικά ικανοποιητικός ( άλλωστε είναι και αναγκαίο κακό από την στιγμή που δεν έχω περιθώριο για εξωτερικό φίλτρο ).
Εξάλλου με τα υλικά αυτά, δεν μου έχει ανέβει ποτέ αμμωνία - αμμώνιο - νιτρικά, παρ΄όλο που έχω "βρώμικα" ψάρια ( Χρυσόψαρα Ryuikn ).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον υαλοβάμβακα τον ξέχασα, έχεις δίκιο.
Αυτός εννοείται αλλάζεται κάθε εβδομάδα.
Όσο αφορά τον χώρο γιά το βιολογικό, νομίζω πως είναι σχετικά ικανοποιητικός ( άλλωστε είναι και αναγκαίο κακό από την στιγμή που δεν έχω περιθώριο για εξωτερικό φίλτρο ).
Εξάλλου με τα υλικά αυτά, δεν μου έχει ανέβει ποτέ αμμωνία - αμμώνιο - νιτρικά, παρ΄όλο που έχω "βρώμικα" ψάρια ( Χρυσόψαρα Ryuikn ).

Sorry, φίλε ξέχασέ τα τα παραπάνω.

Με έβαλες σε υποψίες με το ότι δεν υπάρχει χώρος για βιολογικό υλικό και ξανατσέκαρα το φίλτρο που γράφεις.
Η χωρητικότητά του είναι 1,2Lt, ενώ εγώ έχω το Bioflow3 το οποίο είναι 3Lt. ( Έχω τριπλάσιο χώρο δηλαδή στο φίλτρο - γι ' αυτό μου φάνηκε κάπως παράξενο όταν είπες πως δεν έχεις χώρο ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CHRISTOS13 : 28-03-12 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-12, 15:07
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

( όπως θα γνωρίζεις, το συγκεκριμένο φίλτρο τραβά νερό και από το πάνω και από το κάτω μέρος του ενυδρείου )

δεν τραβαει απο κατω νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-12, 15:07
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eχω το ιδιο φιλτρο, δεν εχω αλλαξει τιποτα εδω και 2 χρονια που το χρησιμοποιω και ειναι ολα μια χαρα. Βεβαια δεν χρησιμοποιω υαλοβαμβακα καθολου, ουτε το μαυρο σφουγγαρι του ανθρακα και στην θεση του εχει μπει ενα ειδικο καλαθακι που βγαζει η juwel με βιολογικο υλικο, αν θες ανεβαζω και φοτο. Νερο τραβαει μονο απο την πανω "χτενα"!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-12, 15:09
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

[QUOTE=fantazio77;660427]Αν προχωρήσω στην αντικατάσταση αυτή που λέτε του πράσινου και του άνθρακα με βιολογικό πως είναι καλύτερα να γίνει? Να βγάλω δηλαδή κατευθείαν και τα δύο και να βάλω το βιολογικό ή να βγάλω τον άνθρακα και το μισό πράσινο και μετά απο λίγο καιρό και το άλλο μισό?
Δε θα θολώσει ξανά το νερό χωρίς τον άνθρακα?

δεν ξερω γιατι θολωνει αλλα δεν νομιζω να το ξεθολωνει ο ανθρακας...δοκιμασε και θα δεις.
βγαλε πρασινο και ανθρακα και αντικατεστησε τα.δεν εχεις και τοσο μεγαλη ιχθυοφορτιση για να φοβηθεις...κανε και τεστ και παρακολουθησε το βεβαια...
βεβαια αν θελεις τα αφηνεις και οπως ειναι και απλως βγαζεις τον ανθρακα.τι εχεις σκοπο να κανεις?θα βαλεις κι αλλα ψαρια??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-12, 15:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νερο τραβαει μονο απο την πανω "χτενα"!
Τραβαει και απο κατω πλαινες πλευρες που υπαρχουν καποιες σχισμες.
Εντουτοις ολο το νερο παει στο πανω μερος του φιλτρου περνωντας πρωτα απο το θερμαντηρα.
Μετα περναει ολα τα υλικα προς τα κατω και μεγαλη ποσοτητα του νερου φευγει απ το μεσο υψος του καδου οπου υπαρχει μια τρυπα πριν παει στο κατω μερος του καδου, ετσι ωστε να περναει με μικρη ροη λιγοτερο νερο απο το δευτερο κατω μισο του καδου (και να βοηθαει στην απονιτροποιηση).

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-12, 15:37
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Προς το παρόν θα μείνει με αυτή τη σύνθεση το ενυδρείο γιατί έχουν ήδη κάνει μία γέννα τα απίστο και θέλω να δώ αν θα κάνουν κι άλλη μήπως επιζήσει κάποιο απο το μικρά. Βέβαια κάποια στιγμή θα ήθελα να προσθέσω και κάποια άλλα ψαράκια, ίσως κάποια neon ή cardinal.

Πάντως αυτό με τον άνθρακα όντως ισχύει, κάποια στιγμή τον είχα βγάλει και είχε θολώσει το νερό και μόλις τον έβαλα ξανά καθάρισε.

Θα προχωρήσω στην αντικατάσταση του πράσινου με βιολογικό και βλέπουμε.

ARIS1983 ποιο είναι αυτό το καλαθάκι που λές?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-12, 15:42
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

@delta66 Για την ακρίβεια το φίλτρο που έχω είναι αυτό

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bioflow.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  8,9 KB
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-12, 16:08
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Το έχω βάλει στο Carrefourίσιο 80άρι μου, (το 3.0, αλλά όλα δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο), και το θεωρώ από τα πιό ψαγμένα φίλτρα!!!

Νερό τραβάει από παντού, κυρίως από πάνω αλλά και από σχισμές στο πλάι αλλά και δυο τρύπες στον πάτο! (δυστυχώς εκεί μου έχουν τρυπώσει καρδινάλιοι και τώρα τις έφραξα με σφουγγάρι). Μεγάλη ροή πάνω για καθαρισμό και μικρότερη κάτω για απονιτροποίηση.

Πάνω κάτω έχω το setup του κατασκευαστή, αλλά κι εγώ θεωρώ υπερβολικές (και περιττές) τις αλλαγές που προτείνει. Αλλάζω σε κάθε αλλαγή τον υαλοβάμβακα (με χύμα φυσικά), τα υπόλοιπα περιοδικά (αραιά) καθάρισμα σε νερό ενυδρείου και θα είσαι ΟΚ..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-12, 18:18
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αυτο στην φοτο ειναι, το βγαζει για ολα τα φιλτρα της, ανοιγει αν θες και συμπληρωνεις βιολ. υλικο, βγαλε καλητερα το σγουγγαρι του ανθρακα γιατι δεν χρειαζεται. Cirax λεγεται!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Juwel-Cirax-Bioflow-80-Jumbo.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  28,2 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-12, 19:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
@delta66 Για την ακρίβεια το φίλτρο που έχω είναι αυτό

Συνημμένο Αρχείο 48661
Ναι. Τα κοκκινα βελακια κατω δειχνουν την εισαγωγη του νερου και απο εκει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-12, 09:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν θα μείνει με αυτή τη σύνθεση το ενυδρείο γιατί έχουν ήδη κάνει μία γέννα τα απίστο και θέλω να δώ αν θα κάνουν κι άλλη μήπως επιζήσει κάποιο απο το μικρά. Βέβαια κάποια στιγμή θα ήθελα να προσθέσω και κάποια άλλα ψαράκια, ίσως κάποια neon ή cardinal.

Πάντως αυτό με τον άνθρακα όντως ισχύει, κάποια στιγμή τον είχα βγάλει και είχε θολώσει το νερό και μόλις τον έβαλα ξανά καθάρισε.

Θα προχωρήσω στην αντικατάσταση του πράσινου με βιολογικό και βλέπουμε.

ARIS1983 ποιο είναι αυτό το καλαθάκι που λές?
για καρδιναλιους και νεον ειναι μικρο το ενυδρειο γιατι δεν υπαρχει χωρος να κολυμπησουν. με τα απιστο καλα εισαι. δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις κατι ακομα...το εχω ψαξει κι εγω γιατι εχω το ιδιο ενυδρειο...ασ'το για το επομενο σου ενυδρειο (μεγαλυτερο ευχομαι). το ιδιο εκανα κι εγω. πηρα ενα 300αρι και τωρα το στηνω. εκει θα βαλω πραμα!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-12, 09:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
για καρδιναλιους και νεον ειναι μικρο το ενυδρειο γιατι δεν υπαρχει χωρος να κολυμπησουν. με τα απιστο καλα εισαι. δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις κατι ακομα...το εχω ψαξει κι εγω γιατι εχω το ιδιο ενυδρειο...ασ'το για το επομενο σου ενυδρειο (μεγαλυτερο ευχομαι). το ιδιο εκανα κι εγω. πηρα ενα 300αρι και τωρα το στηνω. εκει θα βαλω πραμα!
Αφου δεν ειναι μικρο το ενυδρειο για τα apisto, δεν μπορει να ειναι μικρο για τα tetras.
Απλα δεν θα βλεπει το θεαμα που μπορει να δει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Ας ελπισουμε να μπορεσει να το αναβαθμισει κι αυτος (οπως κι εμεις μη ξεχνας ) στην πορεια, οταν δεν θα τον ικανοποιει το θεαμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-12, 09:41
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου δεν ειναι μικρο το ενυδρειο για τα apisto, δεν μπορει να ειναι μικρο για τα tetras.
Απλα δεν θα βλεπει το θεαμα που μπορει να δει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Ας ελπισουμε να μπορεσει να το αναβαθμισει κι αυτος (οπως κι εμεις μη ξεχνας ) στην πορεια, οταν δεν θα τον ικανοποιει το θεαμα.
Δύσκολα πιστεύετε μπορεί να μπεί κάτι άλλο παρέα με τα απίστο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-12, 09:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολα πιστεύετε μπορεί να μπεί κάτι άλλο παρέα με τα απίστο ε?
Καμια σχεση.
Ο Πανος μιλησε για το οτι θα ειναι μικρο το ενυδρειο για να δεις κανονικη κοπαδικη συμπεριφορα απο τα τετρας.
Φυσικα αναλογα τον διαθεσιμο χωρο (ιδιως στο βυθο) μπορει να υπαρξει και ανετη συμβιωση των apisto με αλλα ψαρια.
Προβλημα ισως παρατηρηθει στη συμβιωση με βυθοψαρα σε μικρο διαθεσιμο χωρο.
Ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-12, 10:11
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια σχεση.
Ο Πανος μιλησε για το οτι θα ειναι μικρο το ενυδρειο για να δεις κανονικη κοπαδικη συμπεριφορα απο τα τετρας.
Φυσικα αναλογα τον διαθεσιμο χωρο (ιδιως στο βυθο) μπορει να υπαρξει και ανετη συμβιωση των apisto με αλλα ψαρια.
Προβλημα ισως παρατηρηθει στη συμβιωση με βυθοψαρα σε μικρο διαθεσιμο χωρο.
Ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου?
Ούτως η άλλως δε το σκεφτόμουν για βυθόψαρα μια και τα απίστο δε νομίζω να αφήσουν κανένα στο χώρο τους. Οι διαστάσεις είναι 61 x 31 x 42
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-03-12, 09:02
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου δεν ειναι μικρο το ενυδρειο για τα apisto, δεν μπορει να ειναι μικρο για τα tetras.
Απλα δεν θα βλεπει το θεαμα που μπορει να δει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Ας ελπισουμε να μπορεσει να το αναβαθμισει κι αυτος (οπως κι εμεις μη ξεχνας ) στην πορεια, οταν δεν θα τον ικανοποιει το θεαμα.
καλημερα Σπυρο.ναι το εθεσες πιο σωστα...
μπορουν να μπουν και τετρα αλλα λογω ελειψης χωρου δεν θα τα απολαυσει οσο θα μπορουσε σε μεγαλυτερο ενυδρειο...κι εγω στο μικρο τωρα και προσωρινα μεχρι να ετοιμαστει το μεγαλο εχω 2 ραμ και 7 black phantom tetra. ενταξει μπηκανε. αμμωνιες κλπ δεν εχω (αναβαθμισα τα υλικα του φιλτρου, κανω εβδομαδιαιες αλλαγες αυστηρα) αλλα τα βλεπεις οτι απαιτουν παραπανω χωρο. τα τετρα οταν κυνηγιουνται χτυπανε απο τζαμι σε τζαμι...οσο για τα ραμ σιγουρα κι αυτα τα θελουν τα λιτρακια τους.ασε που τα τετρα δειχνουν καλυτερα τη συμπεριφορα τους σε μεγαλες ομαδες -μοιραζεται και η επιθετικοτητα/κηνυγι- (π.χ. 100 cardinal!) αφου στη φυση κολυμπανε κατα 100αδες μαζι. Σ'αυτο το ενυδρειο αντε να βαλεις 8-10.
δοκιμη μπορει να γινει βεβαια...και ετσι θα του μπει το μικροβιο για μεγαλυτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-03-12, 09:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκιμη μπορει να γινει βεβαια...και ετσι θα του μπει το μικροβιο για μεγαλυτερο...


Μονο μη κανει το συνηθες λαθος της πλεονεξιας που καποιος αγοραζει μεγαλυτερο ενυδρειο για τα ψαρια του και μετα παιρνει και .... μερικα μεγαλα ψαρακια (τωρα που εχει μεγαλο ενυδρειο ) με αποτελεσμα να εχει παλι ...μικρο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-12, 09:10
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Μονο μη κανει το συνηθες λαθος της πλεονεξιας που καποιος αγοραζει μεγαλυτερο ενυδρειο για τα ψαρια του και μετα παιρνει και .... μερικα μεγαλα ψαρακια (τωρα που εχει μεγαλο ενυδρειο) με αποτελεσμα να εχει παλι ...μικρο ενυδρειο
κανα pangasius + 5-6 oscar δηλ και τετοια...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-12, 09:26
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Κάτι τέτοια λέτε και με βάζετε στα αίματα!!! Και μετά άντε να γλυτώσεις απο τη σύζυγο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-12, 09:36
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με αυτό το φίλτρο, μπορώ πάνω από το κουτάκι που έχει μέσα το βιολογικό υλικό να βάλω έξτρα δίχτυ με πρόσθετο βιολογικό υλικό και από πάνω να μπουν κανονικά τα υπόλοιπα σφουγγάρια του φίλτρου ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-12, 09:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από overlimit Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με αυτό το φίλτρο, μπορώ πάνω από το κουτάκι που έχει μέσα το βιολογικό υλικό να βάλω έξτρα δίχτυ με πρόσθετο βιολογικό υλικό και από πάνω να μπουν κανονικά τα υπόλοιπα σφουγγάρια του φίλτρου ?
Ναι. αρκει να χωραει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-12, 09:47
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. αρκει να χωραει.
Δεν νομίζω να υπάρχει τόσος χώρος για να μπουν και τα δύο σφουγγάρια και το κουτάκι με το βιολογικό και έξτρα διχτάκι με βιολογικό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μάλλον πρόβλημα με αντλία juwel Bioflow 280 fantazio77 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 13-02-12 23:53
Ερώτηση για φίλτρο της juwel sv2gfx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 22-09-10 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09682 seconds with 16 queries