Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-09, 19:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή μωράκια bettas

γειά σας,
παρακολουθώ κάποιο διάστημα το πολύ ωραίο φόρουμ σας κυρίως διαβάζοντας γιατί είμαι στην αρχή του "χόμπυ", αλλά δεν έτυχε να γράψω κάτι γιατί το ενυδρείο μου είναι με χρυσόψαρα και συζητώ τα θέματα στο ειδικό φόρουμ όπου με βοηθούν πολύ τα παιδιά.
Μπαίνω στο θέμα
το 30άρι με το οποίο ξεκίνησα κακώς τα χρυσόψαρα, όταν αυτά τα μετέφερα σε μεγαλύτερο, το χρησιμοποίησα για ένα μονομάχο.
είναι πολύ πυκνά φυτεμένο, έχει και τέσσερα μικρά σαλιγκάρια και δύο apple snails. προ καιρού επειδή είχε γεμίσει την οροφή με φούσκες πήρα μία θηλυκή μονομαχίνα στα ίδια του χρώματα.
είχαν κάποιες περιπτύξεις, τις οποίες και είδα αλλά από την επομένη άρχισαν να αντιδικούν χωρίς μεγάλη επιθετικότητα όμως ,και σκέφτημα να την αφήσω μέσα όπως και έκανα.
χτες ήρθε μια φίλη μου και μου έφερε έξη ψαράκια νέον της είπαν στο πετ σοπ οτι ταιριάζουν και εγώ τα έριξα μέσα μετά από προετοιμασία μισής ώρας.
παρακολουθώντας τα νέα ψαράκια (μου λέτε και την γνώμη σας γι αυτό αν δηλαδή είναι δυνατή η συγκατοίκηση), διαπίστωσα οτι υπάρχουν δυο τρία μωρά ψαράκια στο ενυδρείο μου.
τι γίνεται τώρα? θα επιβιώσουν? δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να τα ταϊσω. κάθονται κυρίως στις πτυχώσεις των φυτών και μολις περάσει ο ή η μονομαχίνα, εξαφανίζονται σαν σαϊτες.
δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα, πάντως τις φούσκες τις χάλασαν αμέσως μετά το περιστατικό της επαφής τους.
το ένα είναι σχεδόν διάφανο και το άλλο λίγο καφετουλί.
τι λετε?
η αλήθεια είναι οτι το θηλυκό το πήρα χωρίς να σκέφτομαι αναπαραγωγή και κάπως επιπολαίεως , απλά για παρέα και βλέπω δεν ενοχλούνται τελικά ίσως γιατί είναι γεμάτο φυλλώματα το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-09, 17:35
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καλησπέρα μαρία. αν και νέα στο χομπι ξεκίνησες από τα βαθειά, μάλλον τώρα που γράφω δεν θα υπάρχουν ψαράκια. η αναπαραγωγή μονομάχων είναι αρκετά πολύπλοκη, χώρίς ζωντανές τροφές και με θήρευτές μέσα δεν έχουν καμία απόλύτως ελπίδα. αν έχεις σκοπό να τα αναπαράγεις θέλει πολύ διάβασμα πρώτα. για τις συμβατότητες θα σου πεί κάποιος άλλος. αλλά τα λίτρα σου είναι λίγα νομίζω.σου προτείνω- διάβάβασμα , διάβασμα, διάβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γειά σου, σ ευχαριστώ. το καταλαβαίνω δεν ήταν πρόθεσή μου η αναπαραγωγή αλλά όταν είδα τα μωράκια αναρρωτήθηκα μήπως υπήρχε η ελπίδα να επιβιώσουν αν και καταλαβαίνω οτι μάλλον απίθανο. σ ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-09, 21:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σου, σ ευχαριστώ. το καταλαβαίνω δεν ήταν πρόθεσή μου η αναπαραγωγή αλλά όταν είδα τα μωράκια αναρρωτήθηκα μήπως υπήρχε η ελπίδα να επιβιώσουν αν και καταλαβαίνω οτι μάλλον απίθανο. σ ευχαριστώ και πάλι
αν εβγαζες γονεισ και τα νεον ισωσ με πολυ κοπο να ειχεσ σοσει καποια αν το ενυδρειο ειναι πολυ πικνοφιτεμενο ισως καποιοσ μαγκασ να εχει επιζησει λογο οτι εχεισ πολλα φυτα εχεις ινφουσορια σε μικρεσ ποσοτιτεσ αλλα εχεις μετα το επομενο βημα ειναι η αρτεμια αλλα κια με καποια ξυρι τροφι φιλαρακια η σκονι για μωρα ψαρακια ισωσ καταφερνεσ να σωσεισ μερικα μην απελπιζεσε μπορει να δεισ κανενα μικρουλι να κολυμπαει αν οχι την επομενη φορα να εισαι ποιο προετιμασμενη δεσ αυτο http://bettagr.greatboard.com/viewto...36c0fade0f5992
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-09, 17:46
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σ ευχαριστώ πολύ, χθες βράδυ τα είδα δύο απ την αρχή και ακόμα δύο, ζούν ενώ είχα μέρες να τα δώ και πίστευα είχαν πεθάνει.
δεν θα κάνω κάτι απλα εύχομαι να ζήσουν. είχα αρκετή πράσινη άλγη ίσως τρέφονται μ αυτή. δεν είμαι σε φάση να κάνω αναπαραγωγή τώρα γιατί είμαι επαγγελματικά υπεραπασχολημένη. πάντως η συμβίωση των πληθυσμών είναι αρμονική. θα σας ενημερώσω για εξελίξεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-09, 18:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ολα καλα θα πανε μη φοβασε μια γενιστρα παρε και βαλτα μεσα ισωσ εχουν περισοτερες πηθανοτητες οχι απο το να μη πεθανουν αλλα απο το να μη τα φανε οι γονεις προσωπικη μου γνωμη τωρα αν καποιος εμπειρος διαφονη ακουσε τον
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-09, 11:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για τις βλαβερες συνεπειες της "γεννηστρας" εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Αφου εχεις πυκνα φυτα υπαρχουν πιθανοτητες να επιζησουν τα μικρα μιας και την βγαλανε μεχρι τωρα - και συνηθως τετοιοι επιζησαντες γινονται και πολυ υγιη ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-09, 17:30
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν επιζήσουν θα χαρώ πολύ, σήμερα το πρωί τα παρακολουθούσα, το ένα είναι ακριβώς στο χρώμα του ξύλου που έχω είναι και κατά τι μεγαλύτερο απ τ αλλο που είναι λίγο πιο ανοιχτόχρωμο.
το ξύλο αφήνει κενό από κάτω του, όπου και κρύβεται αμέσως μόλις δει ψάρι να πλησιάζει, επίσης στο κενό αυτό εχει μαζευτεί ένα καφέ πουρί βρώμα θα έλεγα. το θηλυκό τα έχει εντοπίσει και απ αυτό κινδυνεύουν, παρ όλο που βρίσκεται πάλι σε φάση ερωτική με το αρσενικό.
για να δούμε... θα σας πω
υπάρχει έτοιμη ειδική τροφή να τους βάλω?
σας ευχαριστώ όλους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-09, 17:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αν επιζήσουν θα χαρώ πολύ, σήμερα το πρωί τα παρακολουθούσα, το ένα είναι ακριβώς στο χρώμα του ξύλου που έχω είναι και κατά τι μεγαλύτερο απ τ αλλο που είναι λίγο πιο ανοιχτόχρωμο.
το ξύλο αφήνει κενό από κάτω του, όπου και κρύβεται αμέσως μόλις δει ψάρι να πλησιάζει, επίσης στο κενό αυτό εχει μαζευτεί ένα καφέ πουρί βρώμα θα έλεγα. το θηλυκό τα έχει εντοπίσει και απ αυτό κινδυνεύουν, παρ όλο που βρίσκεται πάλι σε φάση ερωτική με το αρσενικό.
για να δούμε... θα σας πω
υπάρχει έτοιμη ειδική τροφή να τους βάλω?
σας ευχαριστώ όλους
αρτεμια ζωντανη ειναι η καλυτερη υπαρχει και κατεψυγμενη αλλα δεν ειμαι σιγουροσ αν την τρωνε γιατι ειναι μικρα
βεβαια μπορεις να δοκιμασεις κοκκινο σκουλικι η γονο γκρινταλ9(μωρα σκουλικακια) http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/artemia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-09, 19:20
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

μπράβο τους, και μπράβο σου. άλλοι παλευουμε με όλα τα μέσα( μόνο με μπιμπερό που δεν τα ταίζουμε) και τα δικάσου αναπαράγονται και μεγαλώνουν μόνα. παραιτούμε.......


ζωντανή αρτέμια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις μόνη σου, μόνο να τηρήσεις της αναλογίες που αναγράφονται.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-09, 21:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο τους, και μπράβο σου. άλλοι παλευουμε με όλα τα μέσα( μόνο με μπιμπερό που δεν τα ταίζουμε) και τα δικάσου αναπαράγονται και μεγαλώνουν μόνα. παραιτούμε.......


ζωντανή αρτέμια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις μόνη σου, μόνο να τηρήσεις της αναλογίες που αναγράφονται.
αν επιζήσουν θα είναι η τύχη του αδαή. πάντως μέχρι και χθες ζούσαν το ένα είναι κάπως μεγαλύτερο ενώ συνολικά είδα τέσσερα.τα κοίταξα με μεγεθυντικό φακό είναι σχηματισμένα ψαράκια πολύ γλυκούλια.και που να σου πω οτι βρήκα το πρωί και τσαμπί μ αυγά απ τα apple snails.
αρτέμια δεν βρήκα όπως μου γράφεις και επειδή είμαι φουλ στην δουλειά δεν μπόρεσα να ψάξω μακρύτερα απ την γειτονιά μου.
θα ενημερώσω αν υπάρξει νεότερο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-09, 18:59
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

βάλε και καμία φωτό. έτσι για να δόυμε. μου γεννήσανε και μένα, και από χτές τα ταίζω αρτέμια. έλπίζω να έχω έστω τη δική σου επιτυχία. το πρόβλημα είναι να τους βρώ σπίτι μετά, γι αυτό καλύτερα λίγα και καλά.
όταν τα ψάρια αναπαράγονται είναι δείγμα καλής λειτουργίας του ενυδρείου. συνέχισε έτσι, άλλωστε όλοι λένε περί ελευθερης αναπαραγωγής, χωρίς γενίστρες και άλλα επιτηδευματα, εσύ το καταφέρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-09, 21:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

μαρία αν μπορείς και ξεχωρίζεις χρώματα τότε τα ψαράκια είναι μεγαλυτερα από όσο φαντάζεσαι (ο γόνος δεν έχει χρώμα είναι διάφανος με 2 μαύρα σημεία για μάτια). εφόσον λοιπόν ξεπέρασαν με επιτυχία την πρώτη εβδομάδα σημαίνει ότι τράφηκαν με τους μικροοργανισμούς της άλγης που υπάρχει στα φυτά σου. το καλύτερο βέβαια θα είναι να τα μεταφέρεις κάπου αλλού που δεν θα υπάρχουν άλλοι θηρευτές.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-09, 22:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

με την μηχανή μου δεν πιάνονται τώρα ακόμα για να σας δείξω φωτογραφίες.
εγώ τα βλέπω με φακό αλλά ναι είναι σαφώς σχηματισμένα και διακρίνεται ακόμα κι αυτή η μονομαχίσια έκφραση στο στόμα.
η μόνη επικίνδυνη είναι η μάνα τους καθώς καταλαβαίνω.
ας ζήσουν και βλέπουμε. τα χαρίζουμε στα παιδιά εδώ ή σε φίλους.
εύχομαι να πάει καλά η γέννα σου.
ευχαριστώ παιδιά για την συμπαράσταση.
εν τω μεταξύ βλέπω το θηλυκό πάλι να έχει αυγά, γίνεται τόσο αμεσα ξανά?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-09, 22:40
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

χε χε δε φαντάζεσαι έχω μια γέννα με μονομαχάκια από γέννα 4 ημερών, ο καημένος ο αρσενικός δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει, να φυλάει τη φωλιά του ή να χωθεί στη θηλυκιά;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-09, 23:54
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

αν είναι καλά ταισμένη μπορεί ακόμη και σε δέκα μέρες να ξαναγεννήσει. απλά είναι ταλαιπορία και για τα δύο ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-09, 21:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γειά σας, έχω νέα καλά και άσχημα.
το κακό...η θηλυκή μου πέθανε, με πρησμένη κοιλιά δεν κατάλαβα τι συνέβη, προφανώς φταίω που δεν την έβγαλα μετά το ζευγάρωμα. δυστυχώς την έχασα.
τον αρσενικό τον ξεχώρισα γιατί κατάλαβα οτι κάποιος έτρωγε τα μωρά (μάλλον η μάνα τους όσο ζούσε, αλλά ποιός ξέρει ...κι αυτός ίσως).
τώρα ταυτόχρονα έχω εντοπίσει τρία μωρά, δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα.
το ένα είναι αρκετά μεγαλύτερο απ τ αλλα δυό και τα έχω φωτογραφίσει θα προσπαθήσω να τα δείξω γιατί δεν έχω ξανανεβάσει φωτό εδώ
-------------------------
uh34ms7hr5nt6hl9okf6.jpg



91ovq53fjk5ruezsqiik.jpg


-------------------------

-------------------------

-------------------------

-------------------------

-------------------------

-------------------------
παιδιά είμαι απόλυτα άσχετη με το ν ανεβάσω φωτογραφίες, δεν ξέρω πως κατάφερα να το κάνω μακρυνάρι, πεστε μου φαίνονται?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 14-07-09 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-09, 16:03
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πολύ όμορφος ο μονομάχος σου. και τα μικρούλια μιά χαρά φαίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-09, 19:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ όμορφος ο μονομάχος σου. και τα μικρούλια μιά χαρά φαίνονται.
ευχαριστώ πολύ εύχομαι να ζήσουν
θα σας ενημερώνω και με φωτογραφίες τώρα που άρχισαν να φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-09, 12:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γειά σας, "χαθήκαμε" κάπως...
τώρα για τα μωρά.
Μέχρι ενός σημείου μεγάλωνα τρία, είχαν γίνει αρκετά μεγάλα ώσπου μια μέρα το ένα εξαφανίστηκε.
Απέμειναν δύο τα οποία και επιβιώνου μέχρι σήμερα, δεν ξέρω το φύλο, θηλυκά? Εν τω μεταξύ στο ξεκάρφωτο εμφανίστηκε μετά από δύο μήνες και.. άλλο ένα μικρό, το έχω φωτογραφίσει κι αυτό.
πως τα βλέπετε? Αυτό που είναι πιο ανοιχτόχρωμο κυνηγάει συνέχεια το σκούρο, το "παίζει" κυρίρχο. Είναι ώρα να τα χωρίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-09, 11:09
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

είναι αρκετά μεγάλα και πρέπει να χωριστούν. θα τα βοηθήσει και στην ανάπτυξη τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos me bettas HELP!!!!!!!!!!!!! harris samos Bettas 4 26-04-09 19:41
Μωράκια και ζωάκια...!!! Genirous ¶λλα ζώα 2 04-04-07 09:45
Bettas betta Bettas 6 08-12-05 22:35
ΕΙΔΗ BETTAS!! ASCCO1 Bettas 0 20-11-04 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07539 seconds with 13 queries