Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-09, 23:43
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Ερώτιση για μονομάχο

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο χόμπι και θα είθε λα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω σε ενυδρείο διαστάσεων ( Π15cm x Μ28cm x Υ20cm ) όπου και έχω έναν μονομάχο ένα ακόμη ψαράκι όχι βέβαια έναν μονομάχο ακόμα πόσο μάλων και αρσενικό ,αλλά κάπιο άλλο είδος όπος έναν γλίφτι ή τέλος πάντων κάπιο που να μπορεί να συμβιώσει με των μονομάχο και φισικά συναρτισή και του χώρου που ειπάρχει ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-09, 23:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ηρθες ! Οι μονομαχοι πρεπει να ειναι μονοι τους σε μικρα ενυδρειακια οπως το δικο σου.
Ειχα κι εγω καποτε εναν μονομαχο και λογω ελλειψης χωρου εβαλα μαζι του 3 μωρα guppy. Ολα εδειχναν μια χαρα και πιστεψα οτι του αρεσε η παρεα.Δεν τα πειραξε αλλα τον εκνευριζαν και απο το στρες εβγαλε rot fin (ασθενεια στα πτερυγια). Με αυτο το παραδειγμα θελω να σου πω οτι ακομα κι αν φαινεται οτι ολα ειναι ενταξει, καποιοι κανονες τελικα ειναι απαραβατοι.
Το μονο που ισως δεχθει μαζι του ειναι ενα σαλιγκαρι apple ή zebra.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-09, 01:31
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα φίλε Raven . Έχω ώμος τώρα νέα απορία, τα σαλιγκαράκια αυτά καθαρίζουν το βυθό ή κάνουν κάτι άλλο, αν σε λίγο καιρό πιάσω άλγη πώς το αντιμετωπίζω και τέλος χριάζαιτε φωτισμός και αν ναι πόση ώρα πρέπει να ανάβει δεδομένου οτι δεν του ερέσει και πολί το φός γιατί επιθιμεί διαχεώμενο φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-09, 02:40
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Τι φως εχεις τωρα; Ο μονομάχος σαν ψάρι δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φωτισμό. 8-9 ωρες είναι καλά. Τα σαλιγκάρια τρώνε και άλγη οπότε θα είσαι καλυμένος από αυτό. Και κανένα μαρουλάκι/καρότο κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-09, 04:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ καλα για τους μονομαχους ειναι μερικα φυτα επιφανειας που δημιουργουν σκια και ενα σταθερο σημειο να στερεωνει την φωλια του απο φυσαλιδες.Φτανει να μην καλυψουν την επιφανεια ολη γιατι οι μονομαχοι ειναι λαβυρινθοψαρα και αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.
Τετοια φυτα καταλληλα ειναι η φακη (Lemna minor), το κερατοφυλλο (ceratophyllum demersum), το Limnobium leavigatum και τα Pistia stratiotes.
Τα σαλιγκαρια κατα την γνωμη μου ειναι ευεργετικα στα μονομαχο-ενυδρεια γιατι 1). καθαριζουν τυχον αλγες και 2).τρωνε οση τροφη τυχει και βυθιστει η οποια αν εμενε θα σαπιζε ανεβαζοντας αμμωνια.και 3) γιατι ειναι ομορφα και τα γουσταρουμε !
Δες εδω μερικα σαλιγκαρια να δεις τι θα σου αρεσε. Μερικα μπαινουν με τα φυτα που αγοραζουμε ενω αλλα οπως τα apple και τα zebra nerite θα πρεπει να τα αγορασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-09, 18:04
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ronnie21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φως εχεις τωρα; Ο μονομάχος σαν ψάρι δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φωτισμό. 8-9 ωρες είναι καλά. Τα σαλιγκάρια τρώνε και άλγη οπότε θα είσαι καλυμένος από αυτό. Και κανένα μαρουλάκι/καρότο κτλ.
Δεν έχω βάλει ακόμα φως λέω να το προσαρμόσω σήμερα. ¨Έχω ήδη χρονοδιακόπτη, μία απλή και μικρή λάμπα φθορίου θα μου κάνει ή προτείνετε κάτι άλλο?
-------------------------
Raven τα σαλιγκαράκια είναι απίθανα λέω να βάλω ένα. Όσο για τα φυτά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και πιστεύω μέχρι την παρασκευή να έχω βάλει κάπιο. Ευχαριστώ παλικάρια για τοις γνώσεις σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elboot : 24-03-09 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-09, 18:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ουπς, τωρα ξαναειδα τις διαστασεις του ενυδρειου σου και υπολογισα τα λιτρα ! Ειναι πολυ μικρο, απαραδεκτα μικρο ! Τα 8 λιτρα ακομα και για μονομαχο ειναι ακαταλληλα. Δες εδω ενα αναλογο θεμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31062
Παρε του ή φτιαξε μονος σου ενα μεγαλυτερο. 20λ λιτρων και θα ειναι το τέλειο γι αυτον. Θες το τέλειο για τον ψαρή σου ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-09, 18:37
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ότι θέλω το καλύτερο είναι σίγουρο άλλα δεν με παίρνει τώρα για μια τέτοια αλαλαγή.Ελπίζω κόπια στιγμή να το κάνω αν και εφόσον με παίρνουν και τα οικονομικά μου. Ευχαριστώ πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-09, 19:04
Το avatar του χρήστη poseidon11
poseidon11 Ο χρήστης poseidon11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Εύχομαι να καταφέρεις να το κάνεις σύντομα αυτό το βήμα για τον μονομάχο σου. Τον δικό μου τον ταλαιπώρησα αρκετά και από τότε που του πρόσφερα μεγαλύτερο ''σπίτι'' δείχνει να το απολαμβάνει.

Μέχρι τότε να μην παραμελλείς τις συχνές και τακτικές αλλαγές νερού
Γοοδ Λακ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-09, 22:24
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elboot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι θέλω το καλύτερο είναι σίγουρο άλλα δεν με παίρνει τώρα για μια τέτοια αλαλαγή.Ελπίζω κόπια στιγμή να το κάνω αν και εφόσον με παίρνουν και τα οικονομικά μου. Ευχαριστώ πάντως.
Ένα 15αρι ενυδρείο (μόνο η γυάλα) έχει γύρω στα 20 ευρώπουλα, μπορεί και φθηνότερα. Θερμοστάτη-φίλτρο δεν τα υπολογίζουμε γιατί θεωρώ ότι ήδη τα έχεις για το 8αρι σου. Για φωτισμό μπορείς να βάλεις απλή λάμπα οικονομίας ψυχρού φάσματος υπολογίζοντας με τον κανόνα 0.5 βατ ανά λίτρο. Δηλαδή για το 8αρι θα χρειαστής μία λάμπα 4 βατ, αν και δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μικρή και για το 15αρι μία 9 βατ είναι υπέρ-αρκετή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-03-09, 21:56
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Αυτό ακριβός έκανα με τη λάμπα μόλις τελείωσα την προεργασία και αύριο θα φωτίζεται.Θερμοστάτη - φίλτρο και βεβαία έχω μέσα όσο για τη γυάλα θα το σκεφθώ. υπάρχει και περιορισμός χώρου συν της άλλης , προφανώς δεν έχω ενεργήσει σωστά από την αρχή και ζορίζομαι τώρα .
-------------------------
Παιδιά ο μονομάχος έχω την εντύπωση ότι βλέπει το είδωλο του στα τοιχώματα του ενυδρείου και κάνει κάτι περίεργα, όπως ανοίγει τα βράγχια του τριπλασιάζοντας έτσι το κεφάλι του και εν συνεχεία κάνει σαν να επιτίθεται.Είναι φυσιολογικό αυτό, αν όχι πώς αντιμετωπίζεται ή τσάμπα ανησυχώ? παρακαλώ φωτίστε με γιατί οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι μηδαμινές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elboot : 25-03-09 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-09, 23:29
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Νομίζω οτι αυτός που βλέπει στο τζάμι είναι ένασ άλλος αρσενικός.Ειναι oι στασεις επιθεσης δες κανενα βιντεο στο youtube.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-09, 02:06
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Το σαλιγκαράκι zebra το έβαλα και μετά από 3 μέρες το σκότωσε ο Ταλιμπάν, θα των αφήσω τελικά μόνο του.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-09, 12:36
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το σκότωσε??? Έχεις πολύ αιμοβόρο betta... Ο δικός μου δεν το πείραζε καθόλου, αλλά μια μέρα το βρήκα στο πάτωμα (γιατί το καπάκι δεν κλείνει πλήρως) και του άλλαξα ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-04-09, 00:05
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

όπως το είπες αιμοβόρος και συνάμα Ταλιμπάν. του άλλαξα ενυδρείο, από το 6 LT που των είχα των έβαλα σε 20 LT μα αληθινά φυτά, 2 ANUBIA και 1 CABOMBA σύντομα θα κάνω παρουσίαση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάει ο Μονομάχος μου... ivdimentia Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-09 23:35
μονομάχος, βοήθεια κωνσταντίνα Αρχάριοι γλυκού νερού 19 18-01-09 14:38
Μονομάχοι Crowntail Kotsos Bettas 2 01-10-07 14:06
Μονομάχοι dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 22-08-07 08:03
μονομάχοι.... silver Bettas 9 26-09-04 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05307 seconds with 13 queries