Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-05, 00:42
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Angry ¶γνωστο υπόστρωμα

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.Στήνοντας το ενυδρείο μου αποφάσισα να βάλω υπόστρωμα για φυτά.Πήγα σε ένα μαγαζί εδω στη Κατερίνη και το ζήτησα.Καθότι όμως αρχάριος αγόρασα το πρώτο που μου πρότεινε χώρις δεύτερη κουβέντα.Ήταν σφραγιστό σε ένα διαφανές τσουβαλάκι και είναι σαν μικρές πετρούλες πορώδεις και με χρώμα προς το λευκό.Το έστρωσα περίπου σε 5 cm ύψος.Από πανω έστρωσα το πολύ 2cm χαλίκι.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η πολύ καφέ άλγη,και τα φύλλα της anubias που εχουν 2-3 κιτρινίσει και τα υπόλοιπα έχουν πολλά καφέ στίγματα.Έχει βγάλει και 5 νέα φύλλα.Το κερατοφυλλο τα φύλλα του γέρνουν προς τα κάτω.Και όταν καποια στιγμή καθάριζα το τζάμι με μαγνήτες κάποιες πέτρες κολλήσανε στο μαγνήτη.Είναι δυνατον???Και κάποιες από αυτές που τις δοκίμασα με aquaforte αφρίσαν.Μήπως πρέπει να αλλάξω χαλίκι και να βάλω και περισοτερα εκατοστά,λόγω του ότι έχω υπόστρωμα,αν είναι και υπόστρωμα γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω με τα κακά χάλια των φυτών.Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία περίπου δυόμιση μήνες και τα νιτρικά στα ύψη.Φωτισμός 8μιση ώρες με δύο λάμπες συνολικά 38 watt.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis1976 : 17-12-05 στις 00:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-05, 07:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το οτι κολλησαν στο μαγνητη σημαινει οτι υπάρχει σιδηρος. Γενικα τα υποστρωματα φυτων εχουν σιδηρο. (αν και δεν εχω βαλει ποτε μαγνητη σε υποστρωμα... )
Το οτι αφριζει στο aquaforte σημαινει οτι ανεβαζει το KH.
Εφοσον εχεις μονο χρυσοψαρα, δεν πειραζει, και τα φυτα δεν ενοχλουνται απο αυτό.
Βεβαι ααφου κανεις παραλληλα και θεραπεια λογικο δεν ειναι τα φυτα να κακοπερνανε?
Παντως μου κανει εντυπωση οτι υπαρχει ακομα κερατοφυλλο και δεν το εχουν κανει μεζε..
Πως το πετυχαινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-05, 11:45
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Να διευκρινίσω οτι οι πέτρες που κόλλησαν στο μαγνήτη ήταν από το χαλίκι και οχι απο το υπόστρωμα για τα φυτα.Και η annubia άρχισε τα προβλήματα πριν τη θεραπεία.Το κερατόφυλλο δεν το πειράζουν καθόλου και υποθέτω μήπως επειδή είναι ακόμη μικρά τους έρχεται λιγάκι σκληρό.Πάντως το βγάζουν από το χαλίκι συνέχεια λόγω του ότι σκαβουν συνέχεια.Αυτο που τσακίζουν στη κυριολεξία είνα τo java moss.
Πάντως εγώ σκέφτομαι να αλλάξω το χαλίκι για καλο και για κακό και μήπως επειδη το χαλίκι το εχω λεπτή στρώση επιτρέπει στο υπόστρωμα να απελευθερωνει πολλα θρεπτικά συστατικά και σε συνδυασμό με τα λίγα φυτά που έχω ακόμα,εμφανίζεται η καφέ άλγη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-05, 11:56
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η αλγη που λες δεν ειναι και παρα πολλή.. Οταν εχουμε διαρροη θρεπτικών συνηθως η άλγη ειναι με το τσουβαλι...
Μπορεις να το αλλαξεις κλπ κλπ, αλλα μηπως, λεω μηπως η προσπαθεια φυτα υποστρωματα και χρυσοψαρα ειναι λιγο ματαια?
Καποια φυτα αντέχουν, αλλα επειδη σε βλέπω να θες να ασχοληθεις με φυτά, μήπως θα ηταν καλυτερα ενα νεο ενυδρείο (χωρις χρυσοψαρα)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-05, 13:17
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το μόνο σίγουρο είναι οτι μου περνά από το μυαλό γιατί μου αρέσουν πολύ τα φυτά.Θα προσπαθήσω να μάθω πολλά πράγματα πριν μπω στα βαθειά.Με φοβίζουν τα φυτα γιατί μου φαίνονται δύσκολα στη συντήρηση τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχετικά με το υπόστρωμα scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-03-05 16:38
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37
Φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κατάλληλο υπόστρωμα thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-05-03 19:10
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Ιδέες για υπόστρωμα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-12-02 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04406 seconds with 13 queries