Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-10, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Ατιμες απροβλεπτες κιχλιδες - (ιστοριουλα για ψαροκαμενους)

Καθεσαι λοιπον και παιρνεις καποιες κιχλιδες (νανοκιχλιδες Ν. Αμερικης στην περιπτωση μου) για να παρατηρησεις και απο κοντα τη συμπεριφορα τους κλπ και καποια στιγμη μετα απο μηνες νομιζεις οτι τα εχεις δεις ολα και εχεις καταλάβει τα παντα, σε σημειο να πιστευεις οτι εχεις αποψη.

Βρισκω λοιπον απο ενυδρειο συνχομπιστριας, 3 αρσενικα και μια θηλυκια Dicrossus filamentosus απο rio negro (ολα οσα βρηκα) και βαζω το Αλφα αρσενικο (ισως κακως, γιατι εχει ενα μαλλον γενετικο ψιλοελλατωμα, εχωντας αντι για την χαρακτηριστικη ουρα σαν λυρα με τις δυο ακρες, αλλη μια μικρη τριτη ακρουλα σαν τριχα) μαζι με τη θηλυκια σε μικρο ενυδρειο αναπαραγωγης (50 λτ) και το Β με το Γ τα βαζω στο ενυδρειο 400 λιτρων Ν Αμερικης μαζι με αλλα ψαρια.
Δινω λοιπον στο ζευγος τελειες συνθηκες με 100% ΑΟ, τυρφες, ξερα φυλλα, μερα παρα μερα αλλαγες, ζωντανες τροφες κλπ

Για 4 μηνες δεν βλεπω ιχνος αυγου παρ'ολες τις προετοιμαστικες κινησεις αναπαραγωγης, αλλαγες χρωματων σε χρωματα αναπαραγωγης με εμφανιση μιας ενιαιας μαυρης οριζοντιας γραμμης στο κεντρο και οχι το χαρακτηριστικο μοτιβο σαν σκακιερα κλπ κλπ).

Εντωμεταξυ στο μεγαλο τα αλλα δυο αρσενικα, παρα το αρκετο μηκος του ενυδρειου (150 εκ) δειχνουν αρκετα ανησυχα, με το Β να εχει περιορισει το Γ στη γωνια σε ενα χωρο μερικων εκατοστων κατω απο την εισαγωγη του φιλτρου, και με συνεχες κυνηγι και εκφοβισμο απο το πρωι (για να ξεκαθαριζονται οι προθεσεις του νωρς νωρις) και καθε φορα που εριχνα τροφη.
Το Γ παροτι απο καποια στιιγμη και μετα εγινε μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το πολυ φαι (η μονη ωρα που δεν φοβοταν και εβγαινε με θρασσος παρα το στενο κορσε απο πανω του, ηταν η ωρα της ... μασας. Αυτη ηταν η "αδυναμια" του, εξ'ου και η μεγαλυτερη αναπτυξη), συνεχιζε να κρυβεται και να μη διεκδικει χωρο ή να κανει flairing και επιδειξη χρωματων σαν το Β.

Καποια στιγμη αποφασισα να αλλαξω αρσενικο στο ενυδρειο αναπαραγωγης.
Εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο, τον "τριουρο" Α αρσενικο, και για αναπαραγωγη εβαλα τον "κακο" Β.

Μολις μπηκε ο "τριουρος" Α στο μεγαλο ενυδρειο με τον "χοντρο" Γ, δεν ειχαμε τιποτα περιεργα κυνηγητα κλπ παρα τα κλασικα αναγνωριστικα/επιφυλακτικα "ραντεβου" σε διαφορα σημεια του ενυδρειου (ισως ομως να θυμοταν ο ενας τον αλλο απο το προηγουμενο ενυδρειο που τα πηρα και απο τοτε να διατηρουσαν "φιλικες" σχεσεις).
Στο αναπαραγωγης αρχισαν τα show απο τον "κακο" Β κλπ. Σε τρεις μερες ειχαμε αυγα, τα οποια εξαφανιστηκαν λιγο πριν συμπληρωθουν οι 3 μερες που χρειαζονται για να εκκολαφθουν, χωρις να δω τον τροπο εξαφανισης.

Αυτο δεν μας ενδιαφερει προς το παρον, αλλα μας ενδιαφερει ο λογος που η θηλυκια ενεδωσε αμεσως στον Β. Και αυτο μαζι με το παρακατω που θα περιγραψω, ειναι που με κανει να αναρωτιεμαι ποσο απροβλεπτες μπορει να ειναι οι κιχλιδες, εστω και νανο-κιχλιδες, αφαιρωντας μας το δικαιωμα να ειμαστε απολυτοι στις αποψεις μας για αυτες.

(?) Ο λογος λοιπον της απορριψης ηταν γιατι η θηλυκια εβλεπε το "ελλατωμα" στην ουρα του Α και δεν ηθελε απογονους με πιθανοτητα μεταφορας αυτου του ελλατωματος ;;;!!!!
Διευκρινιζω οτι ο Α εκτος του "ελλατωματος" αυτου, ηταν ο πιο εξυπνος, ενεργητικος, χρωματιστος κλπ απο τους τρεις. Φαινοταν αμεσως οτι ειναι ο αρχηγος κατι που τραβαει τα θηλυκα ολων των ειδων του ζωικου βασιλειου.

Απο την αλλη στο μεγαλο ενυδρειο, τα δυο αρσενικα ("τριουρος" Α + "χοντρος" Γ) διεψευσαν την "σιγουρη" αποψη που ειχα σχηματισει οτι δεν κανουν μαζι δυο αρσενικα ακομα και σε ενυδρειο 400 λιτρων, με μοναδικη ελπιδα οτι ισως η τριαδα αρσενικων ειναι προτιμοτερη σπάζοντας και μοιραζωντας την επιθετικοτητα σε δυο μετωπα.

Αυτος ομως τελικα ο διαφορετικος νεος συνδυασμος αρσενικων, μου χαριζει το πιο ομορφο θεαμα στο ενυδρειο, κολυμπωντας παρεα και κανωντας flairing με τα πιο ομορφα χρωματα που εχω δει, παιζοντας μια φορα ο ενας το ρολο του Α και μια ο αλλος, με μεικτο θεαμα συγχρονισμενης κολυμβησης και μπαλετου, επιπεδου ολυμπιακων αγωνων.
Αν και υποψιαζομαι οτι ο τριουρος αφηνει τον χοντρο πολλες φορες να παιρνει το ρολο του κυριαρχου, μονο και μονο για εχει ενδιαφερον το παιχνιδι ή ακομα και να τον .... εκπαιδευσει για τον ρολο του αρχηγου.

Αυτη την ομορφια θα την ειχα χασει αν δεν ειχα πειραματιστει, και το κακο θα ηταν οτι θα το μετεδιδα και σε αλλους.

Ζητω λοιπον συγνωμη απο ολους σας για το λαθος που παραλιγο να κανω, οπως και για το ακαταλληλο της ωρας της δημοσιευσης της ιστοριουλας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-10, 23:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ωραιο το θεαμα δυο αρσενικων που αρκουνται σε ειρηνικες επιδειξεις - παιζει ομως ρολο οτι το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο (ξερουν οτι εχουν που να πανε αν αγριεψουν τα πραγματα), και κυριως, η ελλειψη διαθεσης αποκτησης περιοχης, γιατι δεν υπαρχει θηλυκο. Αν εβαζες (μη βαλεις) θηλυκο μεσα, θα τελειωναν τα ειρηνικα...

Δεν εχεις δευτερη θηλυκια ε? Θα ηταν ενδιαφερον να εβαζες μια δευτερη με τον "τριουρο", να βλεπαμε αν θα τον αποριψει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-10, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το θεαμα δυο αρσενικων που αρκουνται σε ειρηνικες επιδειξεις - παιζει ομως ρολο οτι το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο (ξερουν οτι εχουν που να πανε αν αγριεψουν τα πραγματα), και κυριως, η ελλειψη διαθεσης αποκτησης περιοχης, γιατι δεν υπαρχει θηλυκο. Αν εβαζες (μη βαλεις) θηλυκο μεσα, θα τελειωναν τα ειρηνικα...

Δεν εχεις δευτερη θηλυκια ε? Θα ηταν ενδιαφερον να εβαζες μια δευτερη με τον "τριουρο", να βλεπαμε αν θα τον αποριψει!
Θελω να δοκιμασω να τα βαλω ολα μαζι στο μεγαλο καποια στιγμη να δω τι θα γινει
Μια καλη ευκαιρια θα ηταν οταν ξαναγεννησουν αλλα δεν θελω να ανησυχησω τη θηλυκια με αποχες κλπ ενω εχει αυγα.

Μακαρι να βρω κι αλλα τετοια ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-10, 23:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να δοκιμασω να τα βαλω ολα μαζι στο μεγαλο καποια στιγμη να δω τι θα γινει
Ελα ελα, δεν θελεις!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-10, 00:12
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Κατ αρχήν... με κάνεις και ζηλεύω, εμένα και πολλούς εκτος Λεκανοπεδίου.. (γιατι ofc οι πιθανότητες να βρουμε τετοια ψάρια ειναι 1/1.000.000 (εκατομμύριο) )
Δευτερον, οι κιχλίδες και δη οι νανοκιχλίδες εμένα προσωπικά μου δείχνουν απίστευτα πράγματα, Δυσανάλογα με το μέγεθός τους. Εχουν πιο πολύ προσωπικότητα και απο τις μεγάλες πολλές φορες...

Το πειραμά σου θεωρώ οτι είναι εν μέρει επιτυχές, θα ήθελα να δώ αυτό που λέει κι ο Τολης αν δηλαδή θα τον απέρριπτε τον Α και άλλη θυληκιά..

Τώρα.. να σου πώ οτι θέλω κι άλλες ιστορίες???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-10, 00:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πανεμορφα ψαρια δε τα ειχα ξανα δει
και τα συμπερασματα πολυ καλα
θελω κι εγω να πηραματιστω με τους δισκους γιατι ενα ζευγαρι που εχω παρολο που κανει αυγα δεν ειναι καλοι γονεις και τα τρωνε οι δε τα προσεχουν και χαλανε
ισος να δοκιμαζα να αλλαξω κι εγω ενα αρσενικο μηπος αλλαξει το γουρι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-10, 01:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(?) Ο λογος λοιπον της απορριψης ηταν γιατι η θηλυκια εβλεπε το "ελλατωμα" στην ουρα του Α και δεν ηθελε απογονους με πιθανοτητα μεταφορας αυτου του ελλατωματος ;;;!!!!
Διευκρινιζω οτι ο Α εκτος του "ελλατωματος" αυτου, ηταν ο πιο εξυπνος, ενεργητικος, χρωματιστος κλπ απο τους τρεις. Φαινοταν αμεσως οτι ειναι ο αρχηγος κατι που τραβαει τα θηλυκα ολων των ειδων του ζωικου βασιλειου.
Ωραιο το πειραμα σου και πραγματι θα ειχε ενδιαφερον αν μπορουσες να επαληθευσεις τη σκεψη σου.

Το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι ειναι γνωστο πως πολλες κιχλιδες (σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο και η ιδιοσυγκρασια καθε ατομου) εκτος του οτι βασιζονται μεν στα "κλασικα" χαρακτηριστικα για την επιλογη ταιριου (τη δυναμη, το μεγεθος, την επιθετικοτητα και κυριαρχικοτητα, την ενεργητικοτητα, κ.α.) τα οποια φροντιζουν να δοκιμασουν και επαληθευσουν κατα τη διαρκεια της διαδικασιας του κορταρισματος, λαμβανουν δε υποψη ακομα και την εξωτερικη εμφανιση του "υποψηφιου ετερου ημιση" τους! Το εχω διαβασει σε καποιο επιστημονικα αρθρο οπου ειχαν γινει σειρα επι σειρων πειραματων αποκλειστικα σε κιχλιδες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-10, 03:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με ματιαξατε μπρε (πλακα κανω)
Και εξηγω.

Εκανα σημερα σε ολα τα ενυδρεια αλλαγη, ολα ωραια και καλα, εβγαλα και τη σκυλα να κανει τον περιπατο της και καθησα στο και καλα "fishroom", που εχω και τον υπολογιστη και εγραφα μερικα ποστ.
Τα φωτα εχουν σβησει στα ενυδρεια και αναβουν μονο ενα ελαφρυ σποτ στο γραφειο και πολυ ελαφρα moonlight στα ενυδρεια (εκτος απο τη γεννηστρα που εχω λιγο πιο δυνατο σε περιπτωση που γεννησουν να υπαρχει ελαφρυ φως).

Καποια στιγμη ακουω ενα ανεπαισθητο ηχο πισω μου, ενα μικρο "ταπ'.
Ακουγονται συνηθως διαφορα απο τα ενυδρεια, πχ κανενα "πλιτσ" στο μεγαλο ενυδρειο που εχω δεξια μου οταν ανεβαινει κανενα κορυ και παιρνει αερα κλπ

Λιγο πριν τις αλλαγες δεν ξεχωριζω μικρους θορυβους, γιατι ακουγεται λιγο πιο δυνατα το νερο απο τις εξοδους των φιλτρων, αφου εχει πεσει η σταθμη του νερου καπως.
Τωρα ομως που ειχα κανει αλλαγη και ειχε σωστη σταθμη το νερο, ειχε ησυχια.

Για μερικα δευτερολεπτα δεν εδωσα σημασια, αλλα αμεσως σκεφτηκα οτι απο πισω μου εχω τη γεννηστρα και το γαριδαδικο. Απο εκει δεν ειχα ξανακουσει θορυβο.
Απο τις γαριδες φυσιολογικο αλλα ουτε και τα Dicrossus ανεβαινουν ποτε στην επιφανεια ποτε για να ακουσω κατι.

Γυριζω να δω στο μισοσκοταδο και δεν παρατηρω κατι παραξενο.
Κοιταζω κατω και βλεπω κατι σαν φυλαρακι ή σκουπιδακι.
Σκεφτομαι, ειναι απο τα δεντρα εξω και με ανοιχτη πορτα το εφερε κανενα αερακι μεσα ή κανενα σκουπιδακι απο τα ποδια της σκυλας.

Αναβω το φως να σιγουρευτω και βλεπω ..... τη θηλυκια Dicrossus στο πατωμα ακινητη.
Περνω κατι και τη σπρωχνω στη παλαμη μου ελαφρα. Αυτη τιναζεται.
Καλο αυτο.
Ουφ, ευτυχως ειναι ζωντανη και επιπλεον δεν εχει "στεγνωσει"
Τη βαζω στο ενυδρειο και αμεσως παει στο βυθο και σφηνωνεται τρομαγμενη αναμεσα στο τζαμι και σε ενα ξυλο, ψιλολοξα.
Θελω να τη στειλω καπου με καλυτερη ροη να ανασανει.
Βαζω την τσιμπιδα των φυτων κοντα της και μετακινειται ευτυχως σε καλυτερο μερος, σφαιρα.


Ειναι ανοιχτο το ενυδρειο τους, δεν εχω ξανακουσει να πηδανε.
Κατεβαζω κατι πλαστικα απο το ντουλαπι, κανω κατι πατεντες και κλεινω το πανω μερος, αφηνωντας μονο χαραμαδες, κλεινω το φως και παρακολουθω.
Ησυχια.
Δεν θελω να επεμβω αλλο.

Αυριο παω να κοψω πολυκαρβονικο, να το κλεισω το καπακι.
Ελπιζω να ισιωσει το ψαρι γιατι δεν πιστευω οτι θα βρω ευκολα αλλο θηλυκο.

Τα νερα των αλλαγων ειναι ελεγμενα ολα, και στα ενυδρεια ειναι ολα ιδανικα.
Το μονο που μου περναει απο το μυαλο σαν αιτια ειναι οτι επειδη παραγεμισα με νερο και μπηκε λιγο το spraybar μεσα στο νερο, δεν εκανε καλη αναταραξη και οξυγονωση και τωρα το βραδυ της ελλειψε και ανεβηκε για ανασα αλλα σαν αμαθητη σε κατι τετοιο, εβαλε πολυ δυναμη για να ανεβει και επεσε εξω.
Αλλα νομιζω εχει ξανατυχει να ειναι μεσα το spraybar, χωρις προβλημα. (εκτος κι αν ανεβηκαν και τοτε τα ψαρια για ανασα χωρις να το καταλαβω, και δεν ειχαν την ατυχια να πεσουν εξω οπως τωρα).
Εξαλου σκεφτομαι οτι δυο ψαρακια σε 50 λιτρα με ελαχιστα φυτακια, δεν νομιζω να ειχαν προβλημα οξυγονωσης.
Εδω στις αρχες που ημουν στραβαδι, ειχαν στο ιδιο ενυδρειο το μισο αμαζωνιο μεσα, χωρις προβλημα οξυγονωσης.

Μεσα στην ατυχια μου, σκεφτομαι οτι ημουν και τυχερος που δεν εγινε μερα που ακουγονται τα νερα απο τα ενυδρεια ή ωρα που λειτουργουν τα ανεμιστηρια (ευτυχως τωρα δεν αναβουν και πολυ με τη δροσια) και δεν θα ακουγα με τιποτα το "ταπ".

Περιμενω τις αποψεις σας.
-------------------------
Πανοραμικη φωτο (μια και την ειχα βγαλει) απο το δωματιο.
Αριστερα στο PC η θεση μου και διπλα το "ανακλινδρο" της Νταιζης.
Στο βαθος στη φωτο (και δεξια μου) το 400αρι, δεξια στη φωτο (και στην πλατη μου) το γαριδαδικο πρωτα, και πιο μεσα στη σειρα τα Dicrossus

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-09-10 στις 03:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-10, 09:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μαματο play room
Πως ειναι το ψαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-10, 10:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ζωντανο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-10, 14:16
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

sorry για το ποστ μου αυτο :
Αλλα το βγαζει η ΝΕΟΣΕΤ αυτο το δωματιο;
Χωρις τον σκυλο μιας και υπαρχει ηδη ο δικος μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-10, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζωντανο
Και σημερα ειναι στη θεση της παλι, με χρωματα αναπαραγωγης
φτουφτου
αντε να δουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-10, 19:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καινουρια ανατροπη σκηνικου.

Ο χοντρος δεν ειναι πια το ψαρι που κοιταζε μονο να τρωει και εκανε στην ακρη για να περασουν ακομα και οι καρδιναλιοι.
Ο χοντρος εγινε μεγαλο ψαρι, εμφανως πιο μεγαλο απο τον Α και πηρε ογκο συμμετρικο σε ολο του το σωμα.

Απο χθες εβλεπα να κυνηγα τον Α σε ολο το ενυδρειο. Ο "χοντρος" καταλαβε μαλλον τελικα τη δυναμη του ή τελειωσε η υπομονη του.
Σημερα ο Α ειναι εξαφανισμενος σε κρυψωνες ψηλα στο ενυδρειο, ειτε μεσα στη leucocephala (φυτο επιφανειας) ειτε πανω και μεσα σε κουφαλες ενος ξυλου ψηλα. Οι ανασες ειναι κανονικες και τα χρωματα του οχι μεν επιδειξης αλλα οχι και ξεθωριασμενα. Απο υγεια φαινεται καλα δλδ.
Τα ψηλα στρωματα του ενυδρειου δεν ειναι χωρος που κινουνται αυτα τα ψαρια.
Ο "χοντρος" εχει ολο το ενυδρειο (απο τη μεσαια στρωματα και κατω, εκει δλδ που κινουνται αυτα τα ψαρια) για παρτη του και κινεται επιθετικα και προς τα ραμιρεζι που ειχαν το πανω χερι στο ενυδρειο, τα οποια εξαφανιζονται πλεον απο μπροστα του. Ακομα και τους καρδιναλιους κηνυγαει.

Απροβλεπτα ψαρια οι κιχλιδες

Αν δεν ηταν καπως δυσκολο (λογω στησιματος) να βγαλω τον Β απο το ενυδρειο αναπαραγωγης, θα τον εβαζα με τη θηλυκια να δω την εξελιξη.
Ισως το κανω τις επομενες μερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-10, 12:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο 400αρι τα πραγματα παραμενουν ιδια. Ο χοντρος κηνυγαει και τη σκια του και αναμενω να δω τι θα γινει και αναλογα πραττω.

Στη 50αρι αναπαραγωγης τωρα υπαρχει μια ενδιαφερουσα εξελιξη, εκτος του οτι εχουν γεννησει κανα-δυο φορες χωρις να εχουν αφησει να εκκολαφθουν τα αυγα και χωρις να καταλαβω ποιος τα "εξαφανιζει".
Εχω βαλει Endlers για dither fish σε Dicrossus.

Και εξηγω. Το 50αρι ενυδρειο θεωρω οτι ειναι μικρο για αυτα τα ψαρια, να νοιωσουν τοσο ανετα ωστε να απαραχθουν ευκολα παρολη τη φροντιδα κλπ
Τα ψαρια δεν ειναι τοσο κινητικα και αφοβα οσο οταν ειναι στο 400αρι ενυδρειο. Εκει δεν χρειαζονται dither fish για να μην ειναι ντροπαλα. Το αντιθετο μαλιστα. Εκει, τα dither (cardinals και leucomelas) ειναι πιο ντροπαλα απο ολες τις νανοκιχλιδες.

Απο την αλλη ομως δεν μπορω να βαλω αλλο ψαρι στο ενυδρειο αναπαραγωγης για dither και γιατι ειναι μικρο και γιατι θα ειναι κινδυνος για τα αυγα και το γονο.

Διπλα ακριβως και σε αποσταση εκατοστων ειναι ενα μικρο ενυδρειο με γαριδες και σαλιγγαρακια, οπου για να δοκιμασω να ισορροπησω το συστηματακι περισσοτερο, εβαλα μια 4αδα endlers για να καθαριζουν απο σκουληκακια detritus, κοπηποδα κλπ που υπαρχουν σε περισσευμα.
Αυτα ειναι πολυ κινητικα και χρωματιστα και εδωσαν πολυ κινηση στο ενυδρειακι.
Αυτη την κινηση την εχει νοιωσει εντονα η θηλυκια dicrossus που εχει τη φωλια της στη μερια που βρισκεται το ενυδρειακι.
Παρατηρω λοιπον και εχει ανεβει το ενδιαφερον της κατακορυφα, "προστατευει" την περιοχη της απο τα endlers, εχει βγαλει πολυ εντονα χρωματα αναπαραγωγης, επισκεπτεται συνεχως την μερια του αρσενικου και τον παρακινει να την ακολουθησει ανοιγωντας τα πυελικα της πτερυγια που τα επιδεικνυει κατακοκκινα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-09-10 10:59
κιχλιδες epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-09-06 09:48
κιχλιδεσ deMetrIs Malawi 2 03-10-05 22:27
ΚΙΧΛΙΔΕΣ Η ΟΧΙ??? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-12-02 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07580 seconds with 13 queries