Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 07-08-11, 15:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
και το ειχα απορια αν κανουν μαζι αυτα τα δυο τελικα γιατι παντου διαβαζα οτι τα σκαλαρια επιτιθενται σε μικρα τετρα αλλα σε καποια ενυδρεια (βιντεο youtube κλπ) εβλεπα και τα δυο ειδη μαζι στο ιδιο ενυδρειο...
οποτε τελικα η αληθεια ειναι καπου στη μεση...και πανε και δεν πανε μαζι...
Δεν θυμαμαι αν εχω ενημερωσει το θεμα με εξελιξεις.
Ο Φαν ως συνηθως ειχε δικιο και σε αυτα που μου ειχε πει κατ'ιδιαν.
Τα σκαλαρια παροτι μαθημενα απο μικρα με καρδιναλιους, οταν μεγαλωσουν αρκετα και τους δωθει η ευκαιρια δεν θα την αφησουν να παει χαμενη.
Εφτασε η στιγμη που καποιος καρδιναλιος ξεχαστηκε και εμεινε μονος του στην περιοχη του σκαλαριου.
Καπου αλλου κοιταγα αλλα με την ακρη του ματιου μου ειδα ενα ψαρι στο ενυδρειο να γυαλιζει οπως οταν ανεβαζουμε ψαρι με την καθετη.
Γυρισα και ειδα ενα καρδιναλιο να τρεχει στροβιλιζοντας πανικοβλητος και απο πισω το σκαλαρι.
Τη γλυτωσε ευτυχως αλλα εχω μπει στη διαδικασια με αγγελια να δωσω τα σκαλαρια.
Κριμα γιατι ειναι και τουμπανα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 07-08-11, 16:13
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή πακετο!

ω γαμωτο και χαρηκα!το εχω φαντασιωση να φτιαξω ενα ενυδρειο με αυτα και διαφορα αλλα ειδη μαζι...
τι να κανουμε...τελικα ή το ενα ή το αλλο...
ναι αλλα με ποια τετρα τα βαζεις μαζι τα σκαλαρια?απλα μεγαλυτερα?ροδοστομους π.χ.?
με νανοκιχλιδες φανταζομαι δεν εχουν θεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 07-08-11, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
ω γαμωτο και χαρηκα!το εχω φαντασιωση να φτιαξω ενα ενυδρειο με αυτα και διαφορα αλλα ειδη μαζι...
τι να κανουμε...τελικα ή το ενα ή το αλλο...
ναι αλλα με ποια τετρα τα βαζεις μαζι τα σκαλαρια?απλα μεγαλυτερα?ροδοστομους π.χ.?
με νανοκιχλιδες φανταζομαι δεν εχουν θεμα...
Δεν νομιζω οτι και τα ροδοστομα θα ειναι ασφαλη.
Δεν εχουν καμια σημαντικη διαφορα με τους καρδιναλιους.

Με νανοκιχλιδες πιο ευκολη η συμβιωση. Τουλαχιστον σε τετοιου μεγεθους ενυδρειο ετσι φαινεται.
Τα dicrossus που εχω μεσα εκδιωχνονται μεν οταν εισβαλουν στην περιοχη των σκαλαριων αλλα οχι με τροπο ανησυχητικο.
Για τα German Ram μπορω να πω οτι το ενηλικο αρσενικο τους κανει κουμαντο, το ανηλικο θηλυκο εκδιωχνεται καμια φορα, αλλά ελεγχομενα.
Τα cory το ιδιο.
Κιχλιδες ειναι, τι μπορεις να προβλεψεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 07-08-11, 16:50
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

ένα μεγάλο μπράβο για το ενυδρείο σου...είναι πολύ όμορφο..Έχω κι εγώ στο μυαλό μου να αποκτήσω ένα μεγάλο ενυδρείο,αλλά όχι τρ γτ με τα πιάνα, τα synths και τα μικρόφωνα αν βάλω και 400άρι στέλνω την μάνα μ στην εντατική. Σπύρο αν έβαζες ένα ακόμα κοπαδόψαρο μέσα στο ενυδρείο σου, για παράδειγμα lemon tetra ή glowlight tetra, δεν θα έκαναν ωραία αντίθεση με τους καρδινάλιους;
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-08-11, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν θα έκαναν ωραία αντίθεση με τους καρδινάλιους;
Θα εκαναν μια ωραια σαλατα.
Ειχα καποτε δυο κοπαδια καρδιναλιους και αρλεκινους και το εχω δει το εργο
Δεν εχω δοκιμασει ροδοστομους που ειναι πιο σφιχτο κοπαδι απο τους καρδιναλιους και ισως κινουνται πιο ψηλα και δεν μπλεκονται τα κοπαδια (αλλα ετσι θεωρουνται και οι αρλεκινοι) και ειναι μεγαλος πειρασμος.
Ισως το δοκιμασω, το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αν δεν μου "κατσει", θα πρεπει να τα κυνηγαω με την αποχη και δεν θελω.
Πιστευω οτι με hatchetfish θα γινοταν πολυ ευκολα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 07-08-11, 17:03
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

πιστεύω πως θα ήταν πάρα πολύ ωραίο γτ θα έκανε τέλεια αντίθεση ένα σφιχτό κοπάδι με την περίεργη συμπεριφορά τον καρδινάλιων ( που είναι και δικοί μου αγαπημένοι ..) αλλά είναι δική σου επιλογή...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-08-11, 21:11
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

δυσκολες οι κιχλιδες...ή μαλλον απαιτητικες!αλλα αυτο ειναι που τις κανει και τοσο ελκυστικες...!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 03-09-11, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mερικα νεα.

Αφου σχεδον περασε το καλοκαιρι συνεχιζοντας να μην επεμβαινω σχεδον καθολου μεσα στο ενυδρειο*, παρα μονο με ταισμα (πλουσιο) και αλλαγες νερου, προσθεσα μια τριαδα νανοκιχλιδες Laetacara curviceps - Dwarf Flag Cichlid οπου μεσα σε δυο μερες ξεχωρισε ενα ζευγαρι.

* Κλαδεμα δεν εχει γινει ποτε στα 2.5 χρονια που λειτουργει το ενυδρειο, παρα μονο αφαιρεση μερικων ριζων sagittaria subulata για κανενα φιλο.
Μαλλον βολευει αυτη η ζουγκλα που κανουν οι sagittaria καθως ειναι η καλυτερη κρυψωνα που εχω δοκιαμσει για τους καρδιναλιους.
Χωνονται οποτε θελουν μεσα τους και δεν μπορει κανενας θηρευτης να τα πλησιασει γρηγορα και επικινδυνα.
Εχω σκοπο να βγαλω του μεγαλους εχινοδωρους για καθαρισμο ριζων και "κουρεμα" και σκεφτομαι να κανω καποια πατεντα για να μεινει ανοιχτο το πισω μερος ωστε να βγαινουν εκτός, αφου πολυ ψηλα φυτα και κουτουλανε στο ταβανι με αποτελεσμα να χαλανε τα φυλλα τους με τις λαμπες και το λυγισμα.
Εξαλλου αυτο που θελω να προσφερουν στο ενυδρειο ειναι τα κλαδια τους που κανουν την ιδια δουλεια με τα κλαδια των ξυλων και ειναι τα "περασματα" για ψαρια σαν τα σκαλαρια.
Επισης σκεφτομαι να δοκιμασω και μαυρη μπογια (αντι για καφε που εχει) στο τζαμι για φοντο.
Το καλυτερο φοντο κατα τη γνωμη ειναι το "τιποτα", αλλα μονο σε πειρπωση που δεν "ακουμπαει" σε τοιχο το ενυδρειο οπως το συγκεκριμενο.
Φυσικα σε τετοια περιπτωση πρεπει να διευθετηθουν σωτα οι σωληνες και τα καλωδια για να μη φαινονται.
Θα δουμε.
Θα ενημερωσω για τις εξελιξεις καθως ειμαι και ετοιμος για μια σημαντικη αλλαγη στη συνθεση των ψαριων.
** εχει αλλαχτει η μια koralia 1 με δυο sun sun JVP-101 3000λ/ω σε καθε πλευρα τοιυ ενυδρειου



Ειχαμε λοιπον μερικες γερες αψιμαχιες στην αρχη μεταξυ του αρσενικου Laetacara με τον "παλιο" german ram, αλλα δεν παρατηρω πλεον κατι ανησυχητικο.
Ο τριτος/η της παρεας των Laetacara μενει διακριτικα κρυμμενος μακρυα απο το ζευγαρι.

Το περιεργο ειναι οτι το νεο ζευγαρι (Laetacara curviceps) εδιωξε και εκανε καταληψη στο λημερι του παλιου ζευγαριου (german ram), το οποιο μετακομισε στην απεντανι πλευρα του ενυδρειου μαζι με τα σκαλαρια που τα εχει του χεριου του.
Περιεργο, καθως η πληροφορηση που ειχα ηταν οτι τα Laetacara curviceps ειναι πολυ ειρηνικες κιχλιδες και ντροπαλες.
Για αυτην την επιθετικη τους συμπεριφορα ομως, νομιζω βρηκα την εξηγηση.

BORKED

Παρατηρω μεγαλυτερη προσοχη απο οτι δειχνουν τα ram στα αυγα τους.
Οι καρδιναλιοι παροτι ειναι απο κοντα δεν εχουν πλησιασει.
Φυσικα ο φρουρος δεν αφηνει ουτε αιωρουμενο κομματακι απο φυτα να πλησιασει.
Δεν με ενδιαφερει να βγαλουν μικρα (αφου ειναι και δυσκολο σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με τετρας, αλλα και δεν θελω να τρεχω λογω χωρου για εξτρα ενυδρειο για μεγαλωμα γονου,αγγελιες για τα μικρα κλπ).
Μου αρκει η φυσιολογικη συμπεριφορα.

Κατι πολυ σημαντικο με τις συμπεριφορες των καρδιναλιων, ειναι οτι εξακριβωσα (με διασταυρωση πληροφοριων με τον προηγουμενο ιδιοκτητη των σκαλαριων) την εντυπωση που εχω σχηματισει τα τετρας υπο την παρουσια των σκαλαριων, εχουν γινει πολυ αφοβα και κυκλοφορουν ανετα σε ολα τα σημεια του ενυδρειου. Αντιθετα τα τετρας του φιλου, απο οταν εφυγαν τα σκαλαρια του, απεκτησαν τη συμπεριφορα που ειχαν τα δικα μου πριν παρω τα σκαλαρια του. Κρυβονται.


ΥΓ Ξεχασα να αναφερω οτι εβαλα ενα νεο υδροφιλο (και οχι υδροβιο)φυτο στο ενυδρειο, ή μαλλον μονο τη ριζα του εβαλα. Το υπολοιπο ειναι εκτος ενυδρειου.
Ειναι το γνωστο Φυλλοδεντρο (Philodendron ειδος erubescens.) και εχει την ιδιοτητα να απορροφα πολλα νιτρικα.
Το Φυλλοδεντρο μοιαζει αλλα δεν ειναι Ποθος (Epipremnum aureum).

Μερικες μερες μετα το "φυτεμα":
click to enlarge



Μετα απο δυο μηνες:
click to enlarge



Μια πανοραμικη απο το δωματιο αναψυξης, περισυλλογης, και μουσικης κατα τις βραδινες ωρες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 03-09-11, 15:38
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

και τα χρυσόψαρα στο τέλος για κλείσιμο!!!! πολύ ωραίο συνεχίζει να είναι, Σπύρο ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;; Το προσπαθείς;;; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 03-09-11, 15:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;;
Συνεχως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 03-09-11, 15:48
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

άντε!!!πες μας λεπτομέριες...
-------------------------
λεπτομέρειες *****
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 03-09-11 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-09-11, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχει λεπτομερειες.
Ρωτησες για γεννες.
Γεννες γινονται. Γονο δεν θα δουμε να μεγαλωνει αν δεν υπαρχει καταλληλο ενυδρειο και συνθηκες.
Οτι γεννιεται στο κοινωνικο εξαφανιζεται.

Το θεμα των αναπαραγωγων ειναι μεγαλο και μπορει να γινει μεγαλη συζητηση.
Εχω μια διαφορετικη αποψη πανω σ'αυτο, συγκριτικα με την πλειοψηφεια των χομπιστων.
Εχω μια "εμμονη" με τον ελεγχο γεννησεων, γενικοτερα σε ολα τα ειδη που ζουν σε ελεγχομενο και περιορισμενο χωρο, γιατι ο χωρος αυτος γινεται ακομα πιο περιορισμενος με την αυξηση του πληθυσμου και αυτο συνεπαγεται πολλα προβληματα. Ευρεση τροφης και κατοικιας, ρυπανση, πολεμοι.
Αυτο ισχυει πρωτα απο ολα στο ανθρωπινο ειδος και απο εκει προερχεται "εμμονη" μου, με τα αποτελεσματα που βλεπω να υπαρχουν απο την μεγαλη "ανθρωποφορτωση" της Γης.
Το να αφηνω τις γεννες στο ελεος της φυσης του "κοινωνικου ενυδρειου", ειναι μια απλη λυση ελεγχου γεννησεων.
Ακομα και στην προσωπικη μου ζωη, προτιμω αν εχω ενα ψωμι και ενα κρεββατι, να τα δωσω σε ενα παιδι μου παρα να τα μοιρασω σε τρια.
Αν και στην πραγματικοτητα, με ενα ψωμι και ενα κρεββατι θα προτιμουσα να μην εκανα ουτε ενα παιδι
Το ιδιο και με τα ενυδρεια κανω. Αν δεν μπορω να διατηρησω ενα ψαρι σωστα, καλυπτωντας τις βασικες του αναγκες τουλαχιστον, δεν το παιρνω.

Οι αναπαραγωγες λοιπον, ειναι μεν μια αποδειξη οτι ενας χομπιστας (ζωοφιλος) δινει καλες συνθηκες στα ζωντανα του.
Ειναι "αποδειξη" ομως (?) οταν αυτη σταματαει στην "πυροδοτηση" των αναπαραγωγων και αντε και στο μεγαλωμα του γονου?
Μετα τι κανει?
Συνηθως χαλαει αυτες τις συνθηκες με τον υπερπληθυσμο ή αφηνει τα νεα ψαρια στην τυχη τους (αμφιβολου ποιοτητας ενυδρεια χομπιστων στα οποια θα δωθουν τα νεα ψαρια και παρομοιως και για τα πετσοπ).
Σπανια θα δεις χομπιστα που καιγεται να του γεννησουν τα γκαπακια του, να στηνει ενα τεραστιο ενυδρειο για να κατοικησουν τα νεα ψαρια.
(Αν το κανει για ενα σπανιο ή δυσκολο ειδος να βρεθει στην αγορα, ή σε ειδος που οι γεννες του δεν βγαζουν πολλα μικρα, και που ξερει οτι θα βρεθουν σωστοι χομπιστες που θα τα διατηρησουν ολα αξιοπρεπως, ΟΚ).

Αν ηταν ετσι, οι καλυτεροι χομπιστες θα ηταν οι εκτροφεις ψαριων που (αν και σκληρο αυτο που θα πω) το μονο που τους ενδιαφερει (στην συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι να φτασουν ζωντανα τα ψαρια τους στα χερια μας.
Ειναι χομπιστες ομως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-09-11, 16:42
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Φίλε Σπύρο πολύ σωστά αυτά που λες. Παρ όλα αυτά επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ οι καρδινάλιοι και η συμπεριφορά τους, θεωρώ πως θα ήταν όμορφο να κράταγες έστω και μία από αυτές τις γέννες.
Ξέρεις η δημιουργία, το να φτιάχνεις δηλαδή κάτι δικό σου, είναι κάτι πολύ όμορφο( αυτό με γοητεύει και στη μουσική και το βρίσκω τώρα και στα ενυδρεία). Θα ήταν όμορφο να καμαρώνεις 5 -10 μικρά που είναι και δικό σου δημιούργημα. Έτσι πιστεύω εγώ...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-09-11, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα προηγουμενα ηταν γενικοτερη αποψη μου για τις αναπαραγωγες.
Για τους καρδιναλιους δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα απο τις αναπαραγωγες τους στα χερια μου. Θα λυνονταν ολα τα προβληματα που ανεφερα

Το μονο που με φρεναρει ειναι οτι βαριεμαι να το ξεκινησω γιατι ξερω οτι θα θελω να το κανω σωστα και καλα και θα εχει τρεξιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-09-11, 17:09
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

να σου πω όμως κάτι;; Είσαι από τους λίγους που τους έχουν σε τόσα λίτρα και σε τόσο σωστές συνθήκες και έχεις ας πούμε "χρέος"!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-09-11, 17:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω όμως κάτι;; Είσαι από τους λίγους που τους έχουν σε τόσα λίτρα και σε τόσο σωστές συνθήκες και έχεις ας πούμε "χρέος"!!!
Μα δεν καταλαβες μεχρι τωρα (?) οτι ειμαι τεμπελης και το να τους εχεις σε πολλα λιτρα, (περισσοτερα απο τα λεγομενα "μινιμουμ" - οπως και σε ολα τα ψαρια), σε απαλλασει και απο .... τρεξιμο γενικα ???

ΟΚ το εχω στα υποψιν ετσι κι αλλιως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 03-09-11, 17:24
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

περιμένουμε υλικό για να μάθουμε λεπτομέρειες για την αναπαραγωγή τους!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-09-11, 19:56
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Σπυρο εισαι ωραιος,πολυ ωραια ατμοσφαιρα εχεις δημιουργησει!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-09-11, 20:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο εισαι ωραιος,πολυ ωραια ατμοσφαιρα εχεις δημιουργησει!!
+1

Το "matrix" αριστερά τι είναι αλήθεια;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-09-11, 21:33
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πω βρε Σπυρο,πως ζεις εκει μεσα....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 04-09-11, 19:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσπαθω για οτι καλυτερο μπορω.
Κανω και τα μαθηματα κιθαρας στο χωρο.
Αρκετοι μαθητες μου εχουν και ενυδρειο (κατα τυχη)

Το ματριξ ειναι screensaver στην οθονη του πιτσι.
-------------------------
Τελικα (?) τι δισκοι και σκαλαρια λεμε οτι δεν πανε με τετρας κι αμα βγει ζευγαρι στους δισκους ή τα σκαλαρια θα τρεχει ολους τους αλλους και χρειαζεται μακρυ ενυδρειο κλπ κλπ?????
Μιλαμε εχει γινει Βηρυτος το ενυδρειο με τα Laetacara curviceps, που τα δινουν τα προφιλαδια και ως ειρηνικες νανοκιχλιδες και ντροπαλες.
Μαλλον εχουν χασει ηδη τα αυγα και πανε για αλλη γεννα (εχουν παρει, ιδιως το αρσενικο, ενα χρωμα βαθυ μπλε - μελανο απο τη μεσαια οριζοντια γραμμη του σωματος του και κατω) και απο το 1.5 μετρο ενυδρειο εχουν πιασει το ενα μετρο και εχουν στριμωξει στο μισο μετρο, 3 σκαλαρια, ενα ζευγαρι ραμιρεζι, τον τριτο Laetacara και τα discrossus στα μαυρα τους τα χαλια, και ολους τους καρδιναλιους φυσικα.
Το ενυδρειο γερνει δεξια απο το βαρος.
Το κορυ ευτυχως δεν τα κηνυγανε. Ειναι και κρυμμενα μεσα στα subulata.
Ουτε τροφεους μιλαμε τετοιο κυνηγι και επιθεση κατα μετωπο.
Καλα που εφερα και τα χρυσοψαρα στο σπιτι και ηρεμω με αυτα.
Το μονο καλο που βγηκε απο την υποθεση ειναι οτι τα δυο σκαλαρια δεχτηκαν το τριτο (που κατοικοεδρευε στην μερια που εχουν τωρα τα Laetacara ) στην "ομαδα" τους.
Πολυ φοβαμαι μη εχω απωλειες στους καρδιναλιους.
Ειναι πολυ γρηγορα και τα δυο ειδη ψαριων και οι καρδιναλιοι σιφουνες ... αλλα .... για ποσο θα τη γλυτωνουν?
Αν δεν σταματησει αυτο δεν ξερω τι πρεπει να κανω.

Θα προσπαθησω να τραβηξω κανενα βιντεο οταν αναψουν τα φωτα.
-------------------------
Οπως παντα κι εδω λειτουργησε ο νομος του μερφι.
Κατεγραψα μερικες απο τις πιο "ηρεμες" στιγμες. Ειλικρινά.
Τωρα που κανω αλλαγη, εχουν ηρεμησει τα πραγματα παρα πολυ.
Να δω στη συνεχεια τι θα γινει παλι. Σε κανενα μισαωρο θα εχει τελειωσει η αλλαγη.

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-09-11 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 06-09-11, 09:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σκλυρο καρυδι ο μικρος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-09-11, 00:58
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

να πω και γω την ταπεινη μου αποψη.

το μονο που λειπει για μενα(δεν ξερω βεβαια κατα ποσο υπαρχει στο περιβαλλον τους αυτο) ειναι να προσθεσεις τυρφη ωστε το νερο να εχει το χρωμα του blackwater.Μου φαινεται πολυ ''καθαρο'' το νερο.Αποψη μου παντα.

οπως πχ εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=P2md9tSFTBo
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-09-11, 01:33
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εμένα πάλι δε μ αρέσουν τα Laetacara curviceps, το ενυδρείο είναι πανέμορφο και χαλάνε όλη την ηρεμία που αποπνέει.. Με αγχώνουν πολύ.. Κατά τα άλλα στο έχω πει, πανέμορφο!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-09-11, 02:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω και γω την ταπεινη μου αποψη.

το μονο που λειπει για μενα(δεν ξερω βεβαια κατα ποσο υπαρχει στο περιβαλλον τους αυτο) ειναι να προσθεσεις τυρφη ωστε το νερο να εχει το χρωμα του blackwater. Μου φαινεται πολυ ''καθαρο'' το νερο.Αποψη μου παντα.

οπως πχ εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=P2md9tSFTBo
Εδω και πολλα χρονια χρησιμοποιω τυρφη.
Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω χωρις.
Εδω ειναι το ενυδρειο με τυρφη. http://www.youtube.com/watch?v=TMVT23Y9yC0
Φυσικα χωρις και το χρωμα δεν δικαιολογειται και ο τιτλος του θεματος.
Επονται αλλαγες ομως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα πάλι δε μ αρέσουν τα Laetacara curviceps, το ενυδρείο είναι πανέμορφο και χαλάνε όλη την ηρεμία που αποπνέει.. Με αγχώνουν πολύ.. Κατά τα άλλα στο έχω πει, πανέμορφο!
Εχουν ηρεμησει τα πραγματα.
Ελεγχω την κατασταση. αν δημιουργηθει προβλημα σοβαρο, επεμβαινω.

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και το ενδιαφερον.
Θα ενημερωσω το θεμα για τις αλλαγες που ερχονται.
Θα ανεβασω και video με το γονο των Laetacara curviceps.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 13-09-11, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα βιντεακι απο τις δραστηριοτητες των Laetacara curviceps

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-09-11, 13:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα βιντεακι με τις ψειρες που βγηκαν.
Θελει παρατηρητικοτητα γιατι φαινονται δυσκολα μεσα στη ζουγκλα. Προς τελος τα πετυχαινω.
Πρεπει να ειναι μιας ή δυο ημερων.
Πως τα καταφεραν εκει μεσα ενας θεος ξερει.

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 14-09-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αν και διακρινονται δυσκολα,μπραβο Σπυρο να σου ζησουν.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-09-11, 13:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω αλλα δεν τρεφω ψευτικες ελπιδες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συνθεση tetras naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-07-08 02:10
Kribensis + Tetras Moutralewn Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 48 22-11-07 08:00
Oto Negro ... caverman Γατόψαρα Ν. Αμερικής 24 07-06-07 13:15
Rio Negro Genirous Ιστοσελίδες στο Internet 9 28-03-07 13:48
cardinal tetras: φαρμακευτική αγωγή για λαβωμένα πτερύγια pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 07-02-03 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10216 seconds with 13 queries