Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 28-08-12, 23:43   #1
"Νάνοι" στο ενυδρείο! Ποιο είναι το πρόβλημα;
TinTin
Junior Member
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος 28-08-12, 23:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα! Καλώς σας βρηκα
Έχουμε με τον σύντροφό μου μια χελώνα γλυκού νερού περίπου 6 ετών, και πρώτη φορά πέρσι βρέθηκε στα χέρια μας ως δώρο κι ένα ενυδρείο 80 lt, στο οποίο βάλαμε 4-5 guppies μιας και ήμασταν αρχάριοι και είχαμε πληροφορηθεί ότι είναι εύκολα ψαράκια.

Τα ψαράκια (ενήλικα) μας είχαν δοθεί με ικανή ποσότητα από το νερό τους, και τα βάλαμε σε στρωμένο ενυδρείο, συν μερικά ζωντανά φυτά, γαρίδες και apple snails. Για κάποιον περίεργο λόγο, μόνο οι γαρίδες ευδοκίμησαν! Γεννήθηκαν γρήγορα πολλές και καθάριζαν πυρετωδώς. Παρότι ελέγχαμε συχνά (αρχικά τουλάχιστον) το pH, τη σκληρότητα κτλ, τα ψαράκια αναπαράχθηκαν μόνο μια φορά (ή τουλάχιστον αυτήν αντιληφθήκαμε) και έμειναν ΝΑΝΟΙ ένα χρόνο... Το ίδιο έπαθαν και τα σαλιγκάρια. Όταν πέθαναν τα ενήλικα σαλιγκάρια, τα μικρά τους δε μεγάλωσαν ποτέ. Έμειναν στο μέγεθος κεφαλιού καρφιτσας (και ίσως λίγο μεγαλύτερα), και ειλικρινά σας μιλάω, είναι έτσι από πέρσι το καλοκαίρι... Μικροσκοπικά, αλλά ζωντανά... Και υποθέτω ίδια στον αριθμό, αν και δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρη.

Τα δε ψάρια, μου είχαν πει ότι ζουν λίγους μήνες. Πεθαίνουν και γεννιούνται συνέχεια. Όμως δύο ενήλικα (ζευγάρι) έζησαν επίσης ένα χρόνο και η γέννα που έκαναν έμεινε μισή μερίδα . Πέθανε πρόσφατα και η θηλυκιά (ο αρσενικός νωρίτερα), και τώρα πάνω από 8 μήνες έχουμε τα μωρά τους ακόμη πολύ μωρά, όσο το μήκος του νυχιού του μικρού μας δαχτύλου, εννοείται χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε φύλο από την ουρά που είναι μωρουδίστικη, και μόνο ένα μεγάλωσε ελάχιστα (έφηβος, σαν να λέμε).

Το pH ήταν κάποιες φορες πιο ψηλό (αλλά όχι πολύ) και φροντίζαμε να το προσέχουμε. Δοκίμασα και πιο αραιες αλλαγές νερού, και πιο συχνές, και άλλη συχνότητα-ρυθμό ταϊσματος, και άλλο φίλτρο (είμαι διακοπές τώρα και δε θυμάμαι απ έξω τώρα τεχνικές λεπτομέρειες-τωρα τους έχω ένα λιγότερο δυνατό), αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναπτύχθηκαν. Το ίδιο συνέβη, τέλος, και με ένα μικρό φυτό υγιέστατο που μας είχαν χαρίσει μαζί με τα υπόλοιπα, το οποίο είχα δει με τα μάτια μου ότι φουντώνει γρήγορα και αναπτύσσεται. Ε, όπως το πήρα πέρσι, έτσι είναι σήμερα! Μόνο λίγο πιο καφέ κάποια φύλλα, τα οποία έκοψα, αλλα είναι ζωντανό. Νάνος κι αυτό. Τι διάολο....!

Όταν πεθάνουν τα εναπομείναντα 3 ψαράκια σκεφτόμαστε να αλλάξουμε είδος...
Μέχρι τότε, έχω να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο, μη ανάπτυξη σε τέτοιο βαθμό; Αν ναι, τι φταίει; Αν κάναμε κάτι τόσο λάθος, να μην ξαναγίνει με τα επόμενα.
2. Αν πεθάνουν τα ψάρια και μετρήσω το pH, μπορώ να βάλω άλλο είδος που να κάνει για το συγκεκριμένο pH, χρησιμοποιώντας αυτούσιο το νερό, ή με μερική αλλαγή; Ή πρέπει να το στρώσω από την αρχή, αδειάζοντας τα πάντα; (ελπίζω όχι το 2ο!).
3. Θέλουμε λίγα ψάρια, για να ζουν πιο άνετα. Δε μας ενδιαφέρει μεγάλο κοπάδι, αλλά κάτι που να είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα γκάπι (τα νανάκια γκάπι ποτέ δεν τα χαρήκαμε.. δε φαινόντουσαν).
Τα garra rufa μας αρέσουν πολύ σαν ιδέα, αλλά όχι για... πεντικιούρ. Αν θέλουν να μας τσιμπολογάνε, να βάζουμε τα χερια μας μέσα, αλλά βασικά τα θέλουμε ως pets. Τι τρώνε, εκτός από νεκρά κύτταρα, και πόσα ζουν άνετα στα 80 lt μας; Τέλος, για να βάλουμε τέτοιο είδος μέσα, θέλει στρώσιμο από την αρχή; (διοτι διάβασα ότι είναι ευαίσθητα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. Και σόρι για τον βομβαρδισμό!!
Εμφανίσεις: 9172
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα "μη κατάποσης" τροφής και όχι μόνο. maneni Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 25-02-12 17:00
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04711 seconds with 14 queries