Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-08, 18:37
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή ποσότητα τύρφης για 100λτρ ενυδρείο.

Λοιπόν, στην προσπάθεια μου να μαλακώσω το νερό και κατα συνέπεια να πέσει και το PH, έβαλα τύρφη σε ένα εσωτερικό φιλτράκι (400λτρ/ώρα) που είχα αχρησημοποίη. Έβγαλα το σφουγκάρι από το φίλτρακι, έβαλα γυαλοβάμβακα από κατω τύρφη και γυαλοβάμβακα από πάνω, οι ερώτηση μου είναι η εξής:

Το ενυδρείο ειναι 100 λτρ, η τύρφη που έβαλα είναι περίπου 200-250 ml, όσο δηλαδή χωράει σε ενα νεροπότηρο, Αρκεί αυτή η ποσότητα τύρφης?

έχει περάσει ενα 24ωρο από τότε που έβαλα την τύρφη, το νερό κιτρίνησε ελαφρώς αλλα δεν σημειώθηκε καμιά εμφανής μεταβολή στα GH και PH.

ΥΓ. θα μπορούσα να χρησημοποιήσω και χημικά για να πετύχω τον σκοπό μου αλλα δεν θα προτημούσα κατι τέτοιο.

Ευχαριστώ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-08, 12:39
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου φίλε
με την τύρφη χρειάζεται προσοχή και συνεχής παρακολούθηση.
Προσωπικά την αποφεύγω και προσπαθώ να κατεβάσω σκληρότητα και ph με μείγμα νερού δικτύου και απιονισμένου.
Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα το έχω ψάξει λιγάκι
δες αυτό το αρθράκι ίσως σε βοηθήσει

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=aquariumpeat

Κάπου αναφέρει πρακτικά ότι βάζει ένα γραμμάριο ανά λίτρο (γραμμάριο όμως)

Επίσης υπάρχει και το προϊόν Sera Morena που είναι εκχύλισμα μόνο,
οπότε μάλλον αποφεύγεις χρωματισμό και αλλαγές μέσα στο φίλτρο, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει (το σκέφτομαι όμως).

Ίσως κάποιος φίλος που χρησιμοποιεί καιρό κάποιο σκέυασμα τύρφης και είναι πιο έμπειρος στο θέμα αυτό να μπορούσε να δώσει κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-08, 19:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

τα εχω χρησιμοποιησει και τα δυο (μορενα και τυρφη).
στην αρχη ξεκινησα φυσικα με το μορενα (τυρφη σε υγρη μορφη).
Και αυτο κιτρινιζει το νερο, πολυεξοδο.
Μεσα στο ενυδρειο (180λιτρα, 150 καθαρα νερο) εχω 350 γρ σε "καλτα" hobby που εχει σμιχτη πλεξη για να μη βγαζει τριμματα στο νερο.
Απο 7,5 ph που εχει η βρυση το κατεβεζει στο 7.
Αλλα παιζουν ρολο και αλλα παραγματα.
Να μην εχεις βαλει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο (χαλικι, πετρες) και επισης εχω και ξυλα μοπανι μεσα (που μαλακωνουν το νερο και αυτα).
Το απιονισμενο ειναι μια λυση αλλα αν εχει πολλα λιτρα θελει κουβαλημα πολυ. Μπορει να κανεις συνδιασμο ολων. (απιονισμενο, τυρφη, ξυλα)
Με πειραματισμο βρισκεις τη δοση.
Υπαρχουν φυσικα και αλλες λυσεις μαλακωματος με τα + και τα - τους.
1.ΑΟ (αντιστροφη οσμοση), μια συσκευη που παιρνει νερο απο τη βρυση κρατει μια μικρη ποσοτητα μαλακου νερου και παταει μια μεγαλη αχρηστου (που μπορεις να χρησιμοποιεις στο ποτισμα για να μη παει χαμενο). κανε google να διαβασεις σχετικα και κανε και "αναζητηση" στο σαιτ, υπαρχουν αρθρα σχετικα.
2.Ρυτινες λιγο πιο ακριβη λυση αλλα δεν παει χαμενο καθολου νερο.
Απο φιλο που χει δισκους λεει οτι ειναι η καλυτερη λυση.

Πρεπει να εχεις υποψη σου ομως οτι πρεπει και το νερο που βαζεις στην αλλαγη νερου που κανεις καθε τοσο να εχει τις ιδιες "ιδιοτητες" (μαλακο-θερμοκρασια).
Ετσι λοιπον τωρα προετοιμαζω νερο βαζοντας τυρφη σε βαρελι με ενα φιλτρο να γυριζει το νερο για 3 μερες και θερμαντηρα να ζεστανει το νερο πριν το βαλω μεσα για 6-8 ωρες αναλογα τα watt του θερμαντηρα (πειραματισου).
Συγκεκριμενα :
Γεμιζω βαρελι (για ελιες, καταλληλο για τροφιμα) 60 λιτρων με νερο,
ριχνω seachem prime αντιχλωριο 1,5 ml, και εχω μεσα σε ενα φιλτρο (απο ενα rio 180 εσωτερικο που το εχω αφαιρεσει, αλλα για αυτη τη δουλεια κανουν τελεια και κατι κινεζικα resun 700 λιτρα/ωρα με 13Ε) τυρφη σε δυχτακι.
Εδω ομως εχω πενταπλασια ποσοτητα γραμμαριο ανα λιτρο και αυτο το εβγαλα μετα απο πειραματισμους.
Παιζει ρολο φυσικα και η τυρφη και ακομα και η παρτιδα της ιδια εταιρειας.
Μπορει να παιρνεις την ιδια τυρφη παντα και να παιζει κατα καιρους η "δραστικοτητα" της.
Βαζω λοιπον 300 γρ σε 60 λιτρα νερο για 3 μερες.
Τυρφη χρησιμοποιω Sera Black Peat που εχει καλη φημη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-08, 19:37
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Έχω κάνει εκτενή έρευνα πάνω στις μεθόδους που υπάρχουν για να ρίξουμε το ΡΗ. Σαφώς και δεν έχω ασβεστοληθηκά πετρόματα και χαλίκια μέσα στο ενυδρείο, το PH στο νερό του ενυδρείου είναι ίδιο με του νερού βρύσης.

Και εγώ έβαλα ρίζες στο ενυδρείο αλλά δεν παρατήρησα σημαντική διαφορά στις παραμέτρους του νερού, προφανώς δρούν με πολυ αργό ρυθμό.

Δεν θέλω να χρησημοποιήσω χημικά γιατί τα περισσότερα ανεβάζουν τα φωσφορικά και αυτό δεν θα είναι πολύ ευχαριστο για τα φυτά, αντιθέτως η άλγη θα αρχήσει να σαλέβει, άλωστε θέλω(και τα ψάρια μου το θέλουν πολύ περισσότερο) το νερό του ενυδρείου να κιτρινήσει ελαφρώς, γιαυτό προτημώ τον φυσικό τρόπο,

Αποφάσησα να πειραματιστώ με τύρφη, μου την έδωσε ένας φίλος, aqua vital λεγεται, δεν ξέρω αν έχει καλή φήμη. Δύο 24ωρα είναι η τύρφη μέσα στο ενυδρείο (ποσότητα τύρφης 200-250ml) και ήδη το νερό έχει πάρει την κίτρινη απόχρωση, στην χημεία του νερού δεν βλέπω καμιά εμφανή διαφορά και γιαυτό αναρωτιέμαι αν η ποσότητα της τυρφης αρκεί(?), ή να προσθέσω κ άλλη? Βέβαια δεν είναι ευκολη υπόθεση να πέσει το ΡΗ καθώς το ΚΗ είναι στους 15 βαθμούς. Δεν βιάζομαι, ίσα ισα όσο ποιο αργος είναι ο ρυθμός που μειώνεται το ΡΗ τόσο ποιο ανόδηνο θα είναι για τα ψάρια.

ΥΓ. αποδεικνύεται ότι η Α/Ο είναι μονοδρομος αλλά προς το παρόν δεν έχω αυτή τη δυνατόττητα (έληψη χώρου για δοχεία, δεξαμενές κτλ.)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-08, 20:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noe Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια δεν είναι ευκολη υπόθεση να πέσει το ΡΗ καθώς το ΚΗ είναι στους 15 βαθμούς.
15 KH ? πολυ.
Τοσο εχει και η βρυση?
Ααα εισαι απο θεσ/νικη.
Γιατι σας αρεσουν τα δυσκολα.
Με τοσο ωραιο σκληρο νερακι η θεσνικη επρεπε να ονομαζεται ταγκανικη ή μαλαουινικη.
Εδω στην Αθηνα και δεν μπορουμε να μαλακωσουμε το νερο ευκολα με 7, 4 - 7,6 ph που βγαζει η βρυση.
Στη θεσνικη εχω ακουσει για 8+.
Εγω εχω στο ενυδρειο 5ΚΗ, 9GH, 7pH ( μετραω με APi υγρα τεστ)

η βρυση εχει εδω
  • - Θερμοκρασια 11C (χειμωνα εχουμε)
    - pH = 7,5
    - KH = 7
    - GH = 14
    - ΝΟ2 = 0
    - ΝΟ3 = 0
    - NH3/NH4 = 0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσότητα αμμωνίας σε 5l ενυδρείο μονομάχου Maximina Bettas 14 27-08-07 10:38
Ποσότητα συλικόνης για background Αλεξης DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 12-04-07 08:44
Ποσότητα λιπάσματος Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 25-09-06 14:55
ποσότητα χαλικιού pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-05 13:50
ιοντοανταλακτικές ιδιότητες της τύρφης..... tasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-07-04 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04087 seconds with 13 queries