Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-10, 12:13
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Τρελή ιδέα!

Επιτέλους, το νέο μου Vision 450 είναι στο σπίτι και στρώνει!
Ψάχνοντας λοιπόν τι ψάρια να βάλω μέσα και με δεδομένο ότι θα μπουν τα δύο bala από το παλιό μου ενυδρείο, έκανα τις εξής σκέψεις:
1. Να βάλω ένα bala ακόμα για να γουστάρουν και αυτά και εγώ!
2. Να βάλω και δυο - τρία σκαλάρια γιατι με ενέπνευσε το στήσιμο του ενυδρείου και να εγκαταλείψω την ιδέα για το ένα είδος ή για βιοτοπικό.
3. Και τώρα η σημερινή πρωινή σκέψη: Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά και τις απαιτήσεις κάθε είδους με το σερφαρισμα πέφτω πάνω σε topic για χρυσόψαρα. Χαριτωμένα, ανθεκτικά, για νεράκι χωρίς α.ο., προέρχονται από Ασία, όπως τα bala, αν και είναι κρύου νερού αντέχουν έως 27 - 28 βαθμούς (άρα στους 25 θα μπορούσα να τα συμβιβάσω ως συνδιασμό ως προς τη θερμοκρασία) και ανήκουν στις κυπρινίδες! Και λέω τώρα... μήπως να το σκεφτώ;
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Μήπως δεν παίρνω τίποτα υπόψη μου;

Τα υπόλοιπα είναι 2 βαλισνέριες, 2 ανούμπιες, αρκετές πέτρες που γενικά δεν άφριζαν με το τεστ του ακουαφόρτε, χαλαζιακό ψιλό χαλίκι και 2 ρίζες μοπάνι. Πιθανόν να βάλω και κανένα ξύλο από κλίμα ακόμα.

Βαράτε άφοβα... Τι κάνει το πολύ διάβασμα... παραμορφώνει....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους, το νέο μου Vision 450 είναι στο σπίτι και στρώνει!
Ψάχνοντας λοιπόν τι ψάρια να βάλω μέσα και με δεδομένο ότι θα μπουν τα δύο bala από το παλιό μου ενυδρείο, έκανα τις εξής σκέψεις:
1. Να βάλω ένα bala ακόμα για να γουστάρουν και αυτά και εγώ! ΟΧΙ
2. Να βάλω και δυο - τρία σκαλάρια γιατι με ενέπνευσε το στήσιμο του ενυδρείου και να εγκαταλείψω την ιδέα για το ένα είδος ή για βιοτοπικό. ΟΧΙ
3. Και τώρα η σημερινή πρωινή σκέψη: Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά και τις απαιτήσεις κάθε είδους με το σερφαρισμα πέφτω πάνω σε topic για χρυσόψαρα. Χαριτωμένα, ανθεκτικά, για νεράκι χωρίς α.ο., προέρχονται από Ασία, όπως τα bala, αν και είναι κρύου νερού αντέχουν έως 27 - 28 βαθμούς (άρα στους 25 θα μπορούσα να τα συμβιβάσω ως συνδιασμό ως προς τη θερμοκρασία) και ανήκουν στις κυπρινίδες! Και λέω τώρα... μήπως να το σκεφτώ; ΟΧΙ
Το έχει δοκιμάσει κανείς; ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΕΔΩ !!!
Μήπως δεν παίρνω τίποτα υπόψη μου; ΜΗΠΩΣ;

Τα υπόλοιπα είναι 2 βαλισνέριες, 2 ανούμπιες, αρκετές πέτρες που γενικά δεν άφριζαν με το τεστ του ακουαφόρτε, χαλαζιακό ψιλό χαλίκι και 2 ρίζες μοπάνι. Πιθανόν να βάλω και κανένα ξύλο από κλίμα ακόμα.

Βαράτε άφοβα... Τι κάνει το πολύ διάβασμα... παραμορφώνει....
Και εξηγω !!!
ΟΧΙ στο 1 , γιατι σε λιγο καιρο ουτε τα τερατακια σου θα εχουν χωρο να κινηθουν και πιθανοτερο ειναι να πεταξουν τον 3ο απεξω !!!

ΟΧΙ στο 2 , τα σκαλαρια θελουν Α.Ο ή εστω με καποιο τροπο χαμηλο ph , κοπαδι και χωρο !!!

ΟΧΙ στο 3 , τα χρυσοψαρα εχουν ταβανι τους 25 βαθμους κελσιου !!!

Κατι ασχετο : Μου θυμιζεις την γυναικα μου οποτε πηγαιναμε σε ενα πετ σοπ μου ελεγε να παρουμε ΑΥΤΑ !!! (οπου αυτα βαλτε παπαγαλοψαρα !!! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-10, 13:03
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Πω, πωωωω κοκκινίλες! Αφού σου λέω διαβάζω και παραμορφώνομαι, δεν τα είδα σε βιτρίνα. Απλά, αν θυμάσαι και από προηγούμενες συζητήσεις, αφού τα bala δεν τα δίνω, δεν είναι κρίμα να μην βάλω και κάτι ακόμα;;; Αρκεί να ταιριάζει... Ολοκληρο 450αρι, και είναι και κουκλί... Θα ανεβάσω φωτό όταν ετοιμαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-10, 13:12
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Αφου θες να τα κανεις κοπαδι γιατι δεν ακουσες τον Δελτα και να περνες 700αρη , τα ιδια λεφτα με το Juwel θα εδεινες ,δεχομαι για τον χωρο αν και 30-50εκ ακομα βρισκονται .... τα εξοδα δεν ειναι τοσα παραπανω!!

Λοιπον επειδη βρηκα ενα πολυ καλο προφιλ γι τα ψαρια σου αλλα απο αλλο φορουμ το δημοσιευω και αν απαγορευεται ΣΟΡΡΥ !!!
http://www.aquazone.gr/forums/index....6&#entry323416
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-10, 13:20
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ο χώρος ήταν μετρημένος και μελετημένος (κατόπιν διεκδικήσεων) για 1,5 μέτρο,ούτε ίντσα παραπάνω. ΟΚ, θα παραμείνω με τα bala (καλά το έπιασα το υπονοούμενο έτσι και βλέπουμε... Να δω πώς θα συγκρατήσω τον άντρα μου που μοιάζει με τη γυναίκα σου ("μόνο αυτά θα βάλεις; γιατί δεν παίρνεις και ......... "- πρόσθεσε κάτι άσχετο!).

Πάντως ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια... μάλλον το ωράριο φταίει και επιφορτίζεσαι το βαρύ φορτίο να μου ανοίξεις τα μάτια κάθε φορά!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-10, 14:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις με τα 2 αυτα ψαρια να βαλεις ακομα ενα-δυο ζευγαρια μεγαλοσωμα γκουραμις (pearl,gold) ή μπορεις να βαλεις 12 barbus tetrazona ή 20 αρλεκινους ή ενα κοπαδι απο 8-10 botia.
Δεν θα εχουνε προβλημα με τα bala και θα δωσουν χρωμα και κινηση στο ενυδρειο.
Απαραιτητη η καλη φιλτρανση και η ελευθερη εμπρος ζωνη του ενυδρειου για να κολυμπουν τα bala.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-10, 19:12
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις με τα 2 αυτα ψαρια να βαλεις ακομα
'H
ενα-δυο ζευγαρια μεγαλοσωμα γκουραμις (pearl,gold)
'H
μπορεις να βαλεις 12 barbus tetrazona
'H

20 αρλεκινους
'H

ενα κοπαδι απο 8-10 botia.
Ποια μποτια ;;;
Καποια δεν γινονται αρκετα μεγαλ 30+ εκατοστα;;;


Και κατι ακομα , απορροια μου αφου τα Μπαλα που ειναι σμηνοψαρο και μεγαλο κανει με τοσα αλλα μεσα στο 450αρι.
Γιατι τα Οσκαρ θελουν 500 λιτρα εκαστος;;;

Sorry..για το εντονο quote αλλα ειναι καλυτερα ετσι (φιλαγε τα ρουχα σου... )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια μποτια ;;; Botia lohachata,Botia modesta,Botia sidthimunki,Botia striata.
Απο την οικογενεια των γνωστων botia μονο το clown loach ξεπερναει (κατα πολυ) τα 35 εκατοστα.

Και κατι ακομα , απορροια μου αφου τα Μπαλα που ειναι σμηνοψαρο και μεγαλο κανει με τοσα αλλα μεσα στο 450αρι. Δεν κανει για 450αρι!!! Γι αυτο δεν προτεινω να τα κανουμε κοπαδι.Απλα η κοπελα λεει οτι δεν θελει να τα αποχωριστει,οποτε βλεπουμε τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το δεδομενο.Επισης ελαχιστοι εδω στην Ελλαδα θα εδιναν σε αυτα τα ψαρια τα λιτρα που απαιτουν (800+) για ενα κοπαδακι των 6 ατομων,οποτε να τα δωσει που? Τα bala shark ειναι ειρηνικα και "ευγενικα" με αλλα ψαρια,δεν τρεφοντε με μικροτερα ψαρια αλλα με γαριδες και μικρα σαλιγκαρια οπως επισης και με φυτικη τροφη.Δεν θα εχουν κανενα προβλημα με τα μικροτερα σμηνοψαρα ή τα γατοψαρα.Επισης αυτα δεν θα τους "τρωνε" τον τοσο απαραιτητο χωρο που χρειαζοντε.

Γιατι τα Οσκαρ θελουν 500 λιτρα εκαστος;;; Γιατι τοσα θελουν λογο μεγεθους και "ταμπεραμεντου",μπορει σε μηκος να ειναι ισο σχεδον με το bala,αλλα φτανει το τριπλασιο+ βαρος απο αυτο διοτι ειναι πιο μεγαλο σε ογκο.Επισης τα Οσκαρ θα τραφουν με οτι ψαρι ή ζωντανο χωραει στο στομα τους.

Sorry..για το εντονο quote αλλα ειναι καλυτερα ετσι (φιλαγε τα ρουχα σου... )
Καλα κανεις και ζητας εξηγησεις,πρεπει να δικαιολογουμε την αποψη μας.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-10, 08:53
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Τέλειες ιδέες! Ευχαριστώ! Δεν ήξερα ότι μπορώ να βάλω σχετικά μικρά ψαράκια με τα bala λόγω μεγέθους. Ένα κινητικό κοπαδάκι θα είναι ότι πρέπει!

Εις το επανειδείν!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-10, 09:04
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Δημητρη με παραξενεψε το γεγονος οτι τα μπαλα ειναι πιο κινητικα απο τα οσκαρ και γι αυτο ρωτησα !
Βασιλικη τα πηγαινανε για σενα !!! Μην τα βαλεις ολα μεσα ,ενα απο αυτα θα βαλεις !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρελή Παρέα Aris50 Χρυσόψαρα 29 09-05-10 11:33
Γειά σας απο εμένα! Νέος με τρελή όρεξη και πιθανό πρόβλημα Synthercat Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-01-09 20:24
Ιδέα για Φίλτρο spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 17-10-07 14:26
Μια ιδέα.! dim Bettas 13 04-09-05 13:34
Τρελή Περιστροφη.. torto Malawi 1 28-01-05 14:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05551 seconds with 15 queries