Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-04, 15:05
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Γιατι τα κανετε ολα τοσο πολυπλοκα?

Γεια σας ειμαι καινουρια,διαβασα αυτο το σαββατοκυριακο παρα πολλα αρθρα απο το φορουμ και διαπιστωσα οτι δινεται τοοοοσες πολλες οδηγιες οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου.Πριν δυο μηνες αγορασα καινουριο ενυδρειο(60Χ40Χ35),Κυριακη το γεμισα με νερο της βρυσης(ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΚΟ),Δευτερα πηρα ψαρια(μονομαχο,χρυσοψαρα,γκαππυ,πλακοστομα,αστακο) και ολα ζουν μια χαρα χωρις να μετρησω αμμωνιες.πεχα κλπ.
Πριν 7 χρονια ειχα παλι ενυδρειο για μια 4ετια και παλι δεν εκανα τιποτα απο ολα οσα λετε,το καθαριζα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μια φορα το χρονο,δε κρατουσα βακτηρια,παλιο νερο οπως λετε και οτι αλλο χρειαζετε και παλι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.απλα ρωταω μηπως ειμαι πια τοσο τυχερη και κανονικα θα επρεπε ολα μου τα ψαρια να εχουν ψοφισει.ευχαριστω για την προσοχη σας.
  #2  
Παλιά 25-01-04, 15:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αγαπητη μαρια,

να ρωτησω το εξης: Στο διαστημα του ενος χρονου μεχρι την αλλαγη νερου... ποσο συχνες ηταν οι αλλαγες ψαριων?
Αν ηταν και αυτες τοσο λιγες οσο και οι αλλαγες νερου τοτε μαλλον εισαι μια πολλη τυχερη κοπελα!

Καλως ηρθες στο board! Να υποθεσω οτι εισαι απο την Θεσσαλονικη κι εσυ?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
  #3  
Παλιά 25-01-04, 16:30
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή apo thessaloniki ime kai.....

sto proto moy enidrio den ixa allaksi polla psaria malista ixa plati kai ixan genisi apires fores opos kai guppy.ti na po pantos oles aftes oi metrisis me pexa kai amonia kai alla paromia moy zalisan to kefali.diladi an pernis ena psari apo ena magazi poy exi allo pexa kai amonia me ayti toy enidrioy soy tote to psaraki pos kai de patheni tipota apo to sok kai tis diaforetikes allages an ine ontos toso simantika?
  #4  
Παλιά 25-01-04, 16:40
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Μαρία καλώς ήρθες στο board.
Επέτρεψε μου να σου δώσω μία άλλη διάσταση του θέματος που θίγεις.
Για να ασχολούνται τόσοι πολλοί χομπίστες σε αυτό εδώ το board και ΟΧΙ μόνο με όλα αυτά που εσύ θεωρείς αμελλητέα τότε ίσως θα πρέπει να διερωτηθείς μήπως εσύ κάνεις κάτι λάθος!
  #5  
Παλιά 25-01-04, 17:45
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Φίλη Μαρία κάνε ο,τι έκανες στο ενυδρείο με guppys και mollies αλλά αντί για αυτά βάλε discus και τα ξαναλέμε
  #6  
Παλιά 25-01-04, 17:59
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

re pedia den antilego me afta poy lete apla leo oti mexri stigmis me ta psaria pou exo pote den antimetopisa kanena problima epomenos pios o logos na mpo se ayti ti psixofthora diadikasia pou lete,na metrao kathe ligo kai ligaki times.gia diskoys kai alla idi de ksero alla gia idi poy exoyn perasi apo to enidrio moy leo oti den ekana tipota apo ayta pou lete kai par'ola ayta ta psarakia moy zoysan kai gennoysan.
  #7  
Παλιά 25-01-04, 18:15
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αμα σε βαλουν σε ενα κλουβι 1 χ 2 νασαι σιγουρη οτι θα ζεις,το θεμα ομως ειναι το κατα ποσο σαρεσει εκει μεσα !! φαντασου λοιπον το κλουβακι ναχει απο πισω χοιροστασια για να παιρνει ευωδιες, και διπλα ναναι ενα συνεργειο αυτοκινητων που δοκιμαζει αν δουλευουν καλα τα μοτερ ,φυσικα με ολες τις εξατμισεις να βγαζουν αυτον τον καλο μαυρο καπνο !!
νασαι σιγουρη οτι θα ζησεις αρκετα χρονια !!
ακριβως ετσι νοιωθουν τα ψαρακια σου ,και χειροτερα απο αυτο καθοτι αυτα τρωνε και .... στον ιδιο χωρο και εσυ μην αλλαζοντας νερο η μην ξεροντας κατα ποσο ειναι οι μετρησεις ανεκτικες σε αυτα,το μονο που καταφερνεις ειναι να τους κανεις crash test !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #8  
Παλιά 25-01-04, 19:45
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

aaaa ego apla egrapsa mia prosopiki empeiria kai oloi peftete pano moy na mou pite to antitheto.prosopika mia xara blepo ta psaria moy kai zoira ine kai to kiriotero an ipirxe kapio provlima me tis sinthikes tha pethenan!!ine toso apla ta pragmata.diladi sta magazia pou exoyn stis giales toys 1000 psaria mesa se ena periorismeno xoro,giati den psofane?kai pios soy leei gayre oti ine distixismena?pos to katalabainis?ego se pliroforo oti ta blepo mia xara.de leo na akoyloythisete ayto poy kano ego apla ipa oti kai xoris ola ayta exo ena oreotato enidrio me oreotata zoira psarakia pou zoyne mia xara.
  #9  
Παλιά 25-01-04, 21:33
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μαρια αν σου ειναι ευκολο θα σε παρακαλουσαμε να γραφεις στα ελληνικα για να διαβαζουμε πιο ανετα τα λεγομενα σου.

Ωστοσο θα ηθελα να σταθω στο:
Παράθεση:
pios o logos na mpo se ayti ti psixofthora diadikasia pou lete,na metrao kathe ligo kai ligaki times
Εχεις παρεξηγησει και εσυ καθως και αλλοι πιστευω νεοι στο χομπι οτι ολες αυτες οι μετρησεις γινονται στην ουσια μονο στην αρχη ενος στησιματος ενυδρειου ή σε περιπτωσεις ενος περιστατικου πχ αρρωστιας κλπ.
Απο τη στιγμη που το ενυδρειο στρωσει και βρεις την ρουτινα αλλαγων του νερου που θα το κρατανε στα ιδια στανταρ δεν χρειαζεται και τοσο να μετρας ξανα και ξανα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
  #10  
Παλιά 25-01-04, 22:14
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Re: Γιατι τα κανετε ολα τοσο πολυπλοκα?

Γεια σου Μαρία Παοκτσού!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok
Πριν δυο μηνες αγορασα καινουριο ενυδρειο(60Χ40Χ35),Κυριακη το γεμισα με νερο της βρυσης(ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΚΟ),Δευτερα πηρα ψαρια
Αν στο νερό βάζουν μόνο χλώριο και όχι chlorimines, το χλώριο σε λίγη ώρα έχει εξαφανιστεί. Πολύς κόσμος για πολλά χρόνια δεν έβαζε κανένα αντιχλωριακό, απλά γεμιζε δοχία και τα άφηνε για μερικές ώρες. Τα πράματα αλλάζουν αν ξαφνικά αντι χλώριο το γυρίζουν σε chlorimines.

Παράθεση:
diladi sta magazia pou exoyn stis giales toys 1000 psaria mesa se ena periorismeno xoro,giati den psofane?
Εδώ γελάνε ή κλαίνε;
__________________
  #11  
Παλιά 26-01-04, 02:02
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω φίλη που διατηρεί ενυδρείο με ψάρια και κάνει αλλαγή νερού 1 φορά το χρόνο
Όταν το άκουσα δεν το πιστευα αλλά μετά μου ομολόγησε ότι υπάρχουν κατά καιρούς κάποιες απώλειες που εκείνη τις έβρισκε φυσιολογικές.
Μάλλον θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου γαυρου ότι δεν μας ενδιαφέρει η επιβίωση αλλά η όσο το δυνατόν καλύτερη διαβίωση των ψαριών μας.
  #12  
Παλιά 26-01-04, 02:43
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok
aaaa ego apla egrapsa mia prosopiki empeiria kai oloi peftete pano moy na mou pite to antitheto.
Και που να δεις μολις καταλαβουν και τι συνδυασμο ψαριων εχεις......τι θα σου γραψουν........τα παλιοπαιδα.........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
  #13  
Παλιά 26-01-04, 02:44
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok
kai oloi peftete pano moy na mou pite to antitheto.
Απλό είναι......γιατί η πλειοψηφία έχει δίκιο.
Αλήθεια τι χρώμα έχει το νερό στο ενυδρείο σου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok
diladi sta magazia pou exoyn stis giales toys 1000 psaria mesa se ena periorismeno xoro,giati den psofane?
Μπορούν τα ψάρια να κάνουν και αλλιώς?
Αν σε έβαζαν σε ενα κλουβί τουλάχιστον εσυ θα μπορούσες να φωνάξεις.....άσχετα το ποιός θα σε ακούσει

Και ποιός σου είπε πως δεν ψοφάνε?
Ελα να σου δείξω οτι σε ολα τα μαγαζιά ψοφάνε
Επειτα δεν τα κρατούν ολα παραπάνω απο λίγο καιρό αλλιώς θα είχαν κλείσει τα μαγαζιά τους.
Εχει δίκιο ο γαύρος άσχετα αν δεν υποστηρίζω την ομάδα του Μαρία-παοκτσού
Ακόμα δεν έχουμε βάλει τα ψάρια μας στην αρένα.
Στα ψάρια μπορεί έχουμε διαφορετικα χρώματα και διαφορετικα είδη αλλα όλοι μας τρέφουμε την ιδια αγάπη γιαυτά.
  #14  
Παλιά 26-01-04, 02:53
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Και που να δεις μολις καταλαβουν και τι συνδυασμο ψαριων εχεις......τι θα σου γραψουν........τα παλιοπαιδα.........
Είπαμε να μην τα κάνουμε ποιο πολύπλοκα!!!


Μαρία παοκ φιλικά πάντα!!!
__________________
  #15  
Παλιά 26-01-04, 02:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εμεις δεν κυταμε γιατι 2-3 στους εκατο εχουν την τυχη να τους επιζησουν τα ψαρια απο το μαγαζι στο σπιτι χωρις προσαρμογη (ειτε γιατι ειναι ανθεκτικα, ειτε γιατι απο συμπτωση οι παραμετροι των νερων ηταν κοντινες).
Ουτε κυτταμε γιατι 2-3 στους εκατο που δεν στρωνουν το ενυδρειο τους σωστα και δεν κανουν αλλαγες νερου τυχαινει να μην εχουν απωλειες, παλι επειδη τα ψαρια ηταν ανθεκτικα (το "ανθεκτικα" συζητιεται επισης - το να μην πεθανει το ψαρι εκεινη την ωρα δεν σημαινει οτι δεν παθαινει και κουσουρια). Κυτταμε τους υπολοιπους 97-98 που το παθαινουν. Κι οταν το παθαινουν, οι αιτιες ειναι παντα οι ιδιες - λαθος στρωσιμο στην αρχη, μηδεν αλλαγες νερου στην συνεχεια, υπερπληθυσμος, ασυμβατοτητα ειδων.
Το βλεπουμε καθε μερα, ειναι κανονας, και μακαρι να μην ηταν, κανεις δεν θα ηθελε να δυσκολευει τη ζωη του μετρωντας, αλλαζοντας νερα και περιμενοντας κατι βδομαδες να στρωσει το καινουργιο ενυδρειο.

Ο αριθμος των ψαριων που χανουν τα μαγαζια του τυπου βαλε 200 ψαρακια σε 60 λιτρα στοκ, θα σε εκπληξει...
  #16  
Παλιά 26-01-04, 05:04
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Re: Γιατι τα κανετε ολα τοσο πολυπλοκα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Παράθεση:
diladi sta magazia pou exoyn stis giales toys 1000 psaria mesa se ena periorismeno xoro,giati den psofane?
Εδώ γελάνε ή κλαίνε;
Για να μην φανεί αυτό ειρωνεία και για να μαθαίνουν όσοι δεν το γνωρίζουν, στα μαγαζιά της περιοχής που βρίσκομαι ακόμη και στα καλύτερα, δεν ζει ψαράκι πάνω απο εβδομάδα.....
Κάθε φορά που έρχεται νέο 'εμπόρευμα' πετάνε τα παλιά και τα γεμίζουν με τα καινούρια.
Εξαίρεση βεβαια κάποια ακριβά και δύσκολα ψαράκια, που τα έχουν διαφορετική μεταχίρηση.
Η κατάσταση ειναι ακόμα χειρότερη σε κάτι αλυσίδες και supermarkets. Αν τα επισκεφτείς κάπως βραδυνή ώρα ή κάποια στιγμή που λείπει ο 'υπεύθυνος' υπάλληλος θα δεις τα μισα ανάσκελα και μισοφαγωμένα...


Βεβαίως ισχύουν ότι ειπώθηκαν και απο τους υπόλοιπους, όλοι μας προσπαθούμε να κάνουμε την διαβίωση των ψαριών μας όσο γίνεται καλύτερη. Λάθη όλοι έχουν κάνει, όλοι προσπαθούν, διαβάζουν, ενημερώνονται. Ο στόχος μας είναι να έχομαι ψόφια ψαράκια μόνο απο γεράματα...
__________________
  #17  
Παλιά 26-01-04, 10:58
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Γνωριζεις ποσο "ακριβα" αγοραζουν τα μαγαζια τα ψαρακια που εχεις εσυ και ποσο τα πουλανε? Για ενα ψαρι το οποιο εσυ το παιρνεις 4 ευρω ζητημα ειναι να το εχουν αγορασει 0,5 ευρω για να μην παω σε ποιο λιγα και οι λιγοι ευσυνηδητοι καταστηματαρχες θιχτουν.

Λαμβανωντας υποψην τις απωλειες τους, το κερδος τους ειναι παρα πολυ σημαντικο και απο το να βαλουν εναν υπαλληλο εχτρα για σωστη συντηρηση και να δινουν 600 ευρω το μηνα την βγαζουν ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΕΤΣΙ.

Το ζητημα δεν ειναι τα ψαρακια μας να επιβιωνουν σε ενα πολυ εχθρικο περιβαλλον το οποιο καποια στιγμη επειδη ακριβως θα τα εχει καταπωνησει παρα πολυ θα χαθουν σε ασχετες στιγμες.

Το ζητουμενο ειναι να ζουν σωστα χωρις προβληματα οπως κακη διατροφη, στρες, κακο νερο κτλ.

Εσυ θα μπορουσες να ζησεις σε ενα υπογειο, διπλα στο χαλασμενο φρεατιο του υπονομου, χωρις καλοριφερ και χωρις ψυγειο οποτε οτι ετρωγες θα ηταν φτωχο φαγητο που απλα δεν χαλαει εκτος ψηγειου-δηλαδη κονσερβες. Δεν θα παθενες τιποτα αμεσως αλλα το σκορβουτο (απο κακη διατροφη και ελειψη βιταμινης C) το εχεις στο τσεπακι!!

Μην μου πεις τωρα πως θα ηταν το ιδιο εαν ζουσες στο ρετιρε στο Πανοραμα (αντε ρε παιδι μου στο Χορτιατι...), διπλα στο πευκο με την μπαλκοναρα σου και την οικιακη βοηθο να σου ετοιμαζει καθε μερα το φαγητο και οχι μονο!!

Αυτη ειναι η διαφορα επιβιωνω και ζω!!!

Και επειδη εχω προσεξει πως καποια νεα μελη δεν εχουν διαθεση για διαβασμα και παρολο που κανουν καποιες ερωτησεις , οταν οι απαντησεις δεν ειναι αυες που περιμενουν απλα τις αγνοουν παντελως.

Θα ηθελα να πω πως κανεις δεν γενηθηκε παντογνωστης και ολοι οσοι εδω γνωριζουμε κατι παραπανω (καποιοι γνωριζουν παρα πολλα παραπανω) εχουμε φαει τα μουτρα μας στο διαβασμα για χρονια και δεν μπορεις να ξερεις τα παντα επειδη εμαθες οτι το molly δεν κανει αυγα αλλα γεναει μικρα αμεσως...Η ακομα εμαθες π.χ. πως αρκετες αφρικανες δεν γενανε αυγα αλλα μικρα κατευθειαν απο το στομα γιατι και αυτο ειναι τελειως λαθος. Πρωτα γενανε αυγα τα οποια τα περνουν στο στομα τους τα θυληκα και στην συνεχεια τα μικρα αναπτυσονται.

Μια συμβουλη προς τα νεα μελη τα οποια με χαρα βλεπω να ερχονται με γοργους ρυθμους . Παιδια διαβαστε πολυ και εαν λογο ελειψης χρονου η βαρεμαρας δεν το κανετε μην αμφοισβητητε τα παντα. Η ημημαθια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειροτερη απο την αμαθεια.

Αυτα και οπως ειπαμε ετσι?



ΔΙΑΒΑΣΜΑ
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #18  
Παλιά 26-01-04, 12:52
maria-paok Ο χρήστης maria-paok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2004
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

guyz kai kiries,to nero sto enidrio moy ine pentakatharo alla kai ta idia psaria moy na sas elegan oti ine mia xara de tha sas epithan.ok afou thelete na akoysete afta poy mono esis thelete na akoysete tote sas leo oti:ta misa psaria mou pofane s ayta ta xronia poy exo enidrio kai ta alla misa petagonte apo to enidrio kai aytoktonoyne.
  #19  
Παλιά 26-01-04, 13:28
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Καλή τύχη στα ψάρια σου Μαρία. Ελπίζω αυτά να πάνε καλύτερα από ότι ο ΠΑΟΚ
  #20  
Παλιά 26-01-04, 13:33
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ωραια παμε παρακατω ........................
καλως ηρθες μαρια ... απλα εμεις ειμαστε σχολαστικοι και θελουμε να ζουνε τα ψαρια μας σε βιλες μεσα και να καλοπαιρνανε.....
και να αλλαζουμε το νερο καθε βδομαδα μιας δεν εχουμε κατι καλυτερο να κανουμε.

εισαι μαλλον πολυ τυχερη και δεν εχεις απωλειες και εγω και υπολοιποι εδω μεσα δεν θελουμε να παιξουμε με την θεα της τυχης
τιποτα αλλο...........................
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
  #21  
Παλιά 26-01-04, 13:37
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria-paok
guyz kai kiries,to nero sto enidrio moy ine pentakatharo alla kai ta idia psaria moy na sas elegan oti ine mia xara de tha sas epithan.ok afou thelete na akoysete afta poy mono esis thelete na akoysete tote sas leo oti:ta misa psaria mou pofane s ayta ta xronia poy exo enidrio kai ta alla misa petagonte apo to enidrio kai aytoktonoyne.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Και επειδη εχω προσεξει πως καποια νεα μελη δεν εχουν διαθεση για διαβασμα και παρολο που κανουν καποιες ερωτησεις , οταν οι απαντησεις δεν ειναι αυtες που περιμενουν απλα τις αγνοουν παντελως.
Δηλαδη εαν σου ελεγα πως κανω αλλαγη νερου νερο μονο μια φορα το χρονο και το ενυδρειο τοτε πληρη απολυμανση με χλωρινη. Σε 50 λιτρα νερο 10 ξιφοφορους και 20 guppy με εναν πλακοστομο, οπου για φιλτρο μια αεραντλια στο φιλτρο βυθου. Ανθρακες και τα λοιπα δεν χρειαζεται καθοτι οπως λεει η παροιμια ανθρακες ο θησαυρος και ειμαι καλα και εχω χωρο ακομα για 5 σκαλαρια μια και στο μαγαζι που ειδα στον Κυρ. Μανωλη που εχει 20 σκαλαρια στον ιδιο χωρο ειναι ΟΚ.



Ειδες ο Κυρ. Μανωλης...To κακο ειναι ο καθε κυρ. Μανωλης επειρεαζει πολυ κοσμο και δεν ειναι καλο αυτο.

Καλως ηλθες τωρα και πιστευω πως σιγα σιγα καποια απο αυτα που σου λεμε θα μπορεσεις να τα καταλαβεις. Ισως οχι τωρα αλλα με καποιο αλλο ενυδρειο στο μελλον τα πραγματα σιγουρα θα ειναι καλυτερα για την αγαπη σου με τα ψαρακια σου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #22  
Παλιά 26-01-04, 15:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παντως υπαρχει οντως αληθινος Κυρ Μανωλης σε μαγαζι της Θεσσαλονικης ο οποιος επιμενει οτι δεν χρειζαζονται οι αλλαγες νερου και οτι εχει στο σπιτι του ενυδρεια με κιχλιδες και δισκους που αλλαζει το νερο μια φορα τον χρονο
__________________




  #23  
Παλιά 26-01-04, 16:50
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Μαρία πριν από δυο εβδομάδες έχασa 4 ramirezi επεισή απλώς τα νιτρικά μου ήταν στα ύψη και εγώ αδιαφόρησα, είπα δεν βαριέσαι, τα υπόλοιπα ψαράκια πάνε μια χαρά.
__________________
Χάρης
  #24  
Παλιά 26-01-04, 17:29
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ok ρε παιδιά, νομίζω αρκετά την "κράξαμε" την κοπέλλα!
  #25  
Παλιά 26-01-04, 17:40
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Δεν ειναι κραξιμο.
Λαθος θα πραξει αν σκεφτει ετσι.
Οταν ανοιγεις ενα θεμα,καταθετεις μια αποψη μια ερωτηση να εισαι ετοιμος για την οποια απαντηση, την οποια θεση και να την αντικρουσεις σωστα και η Μαρια πιστευω το καταλαβαινει αυτο και θα επρεπε να ηταν ετοιμη αλλιως δε θα το εθετε καθολου το θεμα.Νομιζω!
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08529 seconds with 14 queries