Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-06-10, 12:36  
Aρχάριος 2 ημερών! SOS!!
mimakoz13
Member
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος 29-06-10, 12:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά!
Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι απο Κέρκυρα.Παλιά,σε ηλικία 8-10 ετών είχα αγοράσει μια γυάλα με 2 χρυσόψαράκια(ξέρω είναι οδινήρο,διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο forum πάνω σε αυτό το θέμα.
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
Εμφανίσεις: 10891
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-06-10, 21:21
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

φιλε γιωργο χαιρομαι πολυ που σε βρισκω κ εισαι απο κερκυρα!
στην πολη μονο ενα υπαρχει..και εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να μετακινουμαι.εσυ εχεις ψαρια?μπορεις να μου δωσεις μπολι?
σε παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-06-10, 21:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Και εγώ μέχρι τώρα σε όσους έχω πάει 1-2 άξιζε να κάνεις κουβέντα μαζί τους και μένω Πάτρα και Αθήνα, μην το ψάχνεις! Και για να σε προετοιμάζω, στα λίτρα που έχεις δύσκολα θα βάλεις κάτι διαφορετικό από ένα μονομάχο και μερικά σαλιγγάρια και καμιά γαριδούλα ίσως.

Οπότε, ετοίμασε στο μυαλό σου τι θα χρειαστείς και κάνε μια καλή παραγγελία από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα από αυτά που προτείνονται συνήθως. Εμένα αν η παραγγελία μου βγαίνει γύρω στο πενηντάευρο ούτε που σκέφτομαι να τα πάρω από μαγαζί γιατί θα μου βγουν και πιο ακριβά μη σου πω.

Αυτό που συνηθίζουμε να λέμε υαλοβάμβακα είναι ένα συνθετικό ενυδρειακό βαμβάκι και το βάζουμε στο φίλτρο για να κρατάει τα χοντρά και να μη βρωμίζονται συχνά τα άλλα υλικά και όποτε βρωμίζει πολύ και κόβει κυκλοφορία από το φίλτρο το πετάμε και βάζουμε άλλο. Πιάνει και αυτό βιολογία, αλλά δε βασιζόμαστε σε αυτό για αυτή τη δουλειά, έχουμε τα σφουγγάρια και κυρίως τα βιολογικά υλικά, όπως το siporax.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-06-10, 21:24
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

εγω σκεφτομουν να βαλω 2 γκαπυ ,ενα γλυφτη κ μπορει ενα γατοψαρο......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-06-10, 21:29
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Smile

εγω το ενυδρειο που εχω το εχω στην καβαλα που ειμαι φυττης.
εχει ο κολιτος μου ενα 100σταρι αλλα ειναι αθηνα τωρα. εγω γυριζω την τρητη κερκυρα αν θες μπορω να σε βοιθησω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-06-10, 21:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάθε ψάρι έχει τις δικές του απαιτήσεις σε παραμέτρους νερού, ελάχιστα λίτρα, ελάχιστες διαστάσεις ενυδρείου κλπ. Το να βάλεις μέσα ένα ψάρι που γίνεται μισό μέτρο, ε... το λιγότερο είναι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-06-10, 21:30
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ποιο γινεται μισο μετρο??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-06-10, 21:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο γλείφτης μπορεί ανάλογα και με το είδος να φτάσει τόσο, 30 πόντους σίγουρα νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-06-10, 21:38
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

αααα.δεν το ηξερα...
λοιπον,κλεινοντας,εγω απο εδω και περα δεν πρεπει να βαζω πολυ αμμωνια,2 σταγονες την ημερα,και σε ενα μηνα αλλαζω το 90% του νερου βαζω καινουργιο και φερνω τα ψαρακια...σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-06-10, 21:40
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Post

για τον πλεκο το εχω ακουσει και εγω. επισεις εχω διαβασει οτι θελουν τουλαχιστον 1 μετρο ενυδρειο για να ειναι ανετα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-06-10, 21:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τσου! Βάζεις όση αμμωνία χρειάζεται για να έχεις 3mg/l και όταν οι μετρήσεις δείξουν 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και νιτρικά <0 κάνεις την αλλαγή και βάζεις ψάρια. Αν βρεις μπόλι μπορείς να βάλεις αμέσως κάτοικο. Η δική μου πρόταση μέχρι να πάρεις τα τεστ είναι ρίχνεις την πρώτη μέρα όση αμμωνία πρέπει και μετά από 2-3 μέρες τη μισή για μια εβδομάδα και μετά πάλι κανονική δόση. Πάρε τεστ!

Και συζήτα από τώρα τι θα βάλεις γιατί αν βάλεις ό,τι να 'ναι με άλλες απαιτήσεις το καθένα δυστυχώς το πιο πιθανό είναι να είσαι συχνός κάτοικος στο thread των ασθενειών!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-06-10, 21:51
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

αυριο θα παω σε αλλο πετ σοπ.τι τεστ να ζητησω?και τι αλλο χρειαζομαι?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-06-10, 08:12
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

μπορεί κάποιος εκτός από το mimako να μου πει γιατί τον αντιμετωπίζετε λες και έχει ψάρια μέσα στο ενυδρειο του και κινδυνεύει να τα χάσει από μη στρωμένο ενυδρειο?

άντε και βρήκε μπόλι και το έβαλε. μετά τι θα του προτείνετε? τι ψάρια θα του πείτε να βάλει μέσα? ή θα ρίξει ο άνθρωπος το μπόλι και εδώ θα αρχίσουμε τις αμπελοφιλοσοφίες όχι το ένα και όχι το άλλο?

η συζήτηση έχει επικεντρωθεί σε στρώσιμο με αμμωνία, κάτι που συνεπάγεται και μετρήσεις με τεστ. ο άνθρωπος είναι έτοιμος να πάει να τα αγοράσει από που? από μια πόλη που έχει ένα πετ σοπ στην επαρχεία. σκέφτηκε κανείς να τον προειδοποιήσει ότι τα τεστ έχουν και ημερομηνία λήξης και ότι το πιθανότερο το όποιο πετ σοπ εκεί θα έχει ληγμένα τεστ?

mimako για άλλη μια φορά θα σου πω τη δική μου γνωμη και η επιλογή είναι δική σου. και είναι γνωμη βασισμένη στο γεγονός ότι είμαστε στις αρχές του καλοκαιριού και οι ζέστες είναι ένας παράγοντας που δημιουργεί ένα σχετικό πρόβλημα στα ενυδρεία.

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. κάτσε και διάβασε και προσπάθησε να κάνεις μια προσέγγιση στο τι θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρειο σου.

σε δυο μήνες ακόμα και τίποτα να μην ρίξεις μέσα στο ενυδρειο εν μέρη θα είναι στρωμένο. θα είναι σίγουρα στρωμένο αν ρίχνεις λίγη τροφή 1-2 φορές την εβδομαδα. είναι και πολύ πιο φυσικός τρόπος από την αμμωνία.

όταν με το καλό αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις μέσα θα ανοίξεις ένα νέο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και εκεί βήμα βήμα θα στήσεις το ενυδρειο σου και θα το απολαμβάνεις και εσύ και τα ψαράκια σου
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-06-10, 09:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
υπομονη κανε να στρωθει
αν δε κανεις θα τρεχεις να κανεια αλλαγη νερου καθε μερα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-06-10, 12:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεί κάποιος εκτός από το mimako να μου πει γιατί τον αντιμετωπίζετε λες και έχει ψάρια μέσα στο ενυδρειο του και κινδυνεύει να τα χάσει από μη στρωμένο ενυδρειο?
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, πάντως κάποια στιγμή έγραψε ότι θα βάλει χρυσόψαρα για το στρώσιμο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
άντε και βρήκε μπόλι και το έβαλε. μετά τι θα του προτείνετε? τι ψάρια θα του πείτε να βάλει μέσα? ή θα ρίξει ο άνθρωπος το μπόλι και εδώ θα αρχίσουμε τις αμπελοφιλοσοφίες όχι το ένα και όχι το άλλο?
Του πρότεινα. Αν δε συμφωνεί μέχρι να αποφασίσει μπορεί να ρίχνει μέσα τροφή ή αμμωνία. Εσύ θα πρότεινες να πάει να αγοράσει αυτά που είχε στο μυαλό του ή να μπει στη διαδικασία να ψαχτεί από τώρα;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
η συζήτηση έχει επικεντρωθεί σε στρώσιμο με αμμωνία, κάτι που συνεπάγεται και μετρήσεις με τεστ. ο άνθρωπος είναι έτοιμος να πάει να τα αγοράσει από που? από μια πόλη που έχει ένα πετ σοπ στην επαρχεία. σκέφτηκε κανείς να τον προειδοποιήσει ότι τα τεστ έχουν και ημερομηνία λήξης και ότι το πιθανότερο το όποιο πετ σοπ εκεί θα έχει ληγμένα τεστ?
Όχι δεν το σκέφτηκα και ζητώ συγγνώμη, αλλά αντί αυτού πρότεινα να αγοραστούν από ηλεκτρονικό κατάστημα και η δική μου εκτίμηση είναι ότι θα του βγουν πιο φθηνά. Εξάλλου τα τεστ θα τα αγοράσει όπως και να έχει, τι τώρα τι μετά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
mimako για άλλη μια φορά θα σου πω τη δική μου γνωμη και η επιλογή είναι δική σου. και είναι γνωμη βασισμένη στο γεγονός ότι είμαστε στις αρχές του καλοκαιριού και οι ζέστες είναι ένας παράγοντας που δημιουργεί ένα σχετικό πρόβλημα στα ενυδρεία.

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. κάτσε και διάβασε και προσπάθησε να κάνεις μια προσέγγιση στο τι θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρειο σου.

σε δυο μήνες ακόμα και τίποτα να μην ρίξεις μέσα στο ενυδρειο εν μέρη θα είναι στρωμένο. θα είναι σίγουρα στρωμένο αν ρίχνεις λίγη τροφή 1-2 φορές την εβδομαδα. είναι και πολύ πιο φυσικός τρόπος από την αμμωνία.

όταν με το καλό αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις μέσα θα ανοίξεις ένα νέο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και εκεί βήμα βήμα θα στήσεις το ενυδρειο σου και θα το απολαμβάνεις και εσύ και τα ψαράκια σου
Σωστός σε όλα κατά τη γνώμη μου με μερικούς προβληματισμούς γιατί με μπέρδεψες. Ποια η διαφορά του να ρίχνει στην τύχη αμμωνία με το να ρίχνει στην τύχη τροφή; Και ακόμα τι εννοείς ότι με την τροφή πολύ πιο φυσικός ο τρόπος;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-06-10, 13:00
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, πάντως κάποια στιγμή έγραψε ότι θα βάλει χρυσόψαρα για το στρώσιμο.




Του πρότεινα. Αν δε συμφωνεί μέχρι να αποφασίσει μπορεί να ρίχνει μέσα τροφή ή αμμωνία. Εσύ θα πρότεινες να πάει να αγοράσει αυτά που είχε στο μυαλό του ή να μπει στη διαδικασία να ψαχτεί από τώρα;




Όχι δεν το σκέφτηκα και ζητώ συγγνώμη, αλλά αντί αυτού πρότεινα να αγοραστούν από ηλεκτρονικό κατάστημα και η δική μου εκτίμηση είναι ότι θα του βγουν πιο φθηνά. Εξάλλου τα τεστ θα τα αγοράσει όπως και να έχει, τι τώρα τι μετά.




Σωστός σε όλα κατά τη γνώμη μου με μερικούς προβληματισμούς γιατί με μπέρδεψες. Ποια η διαφορά του να ρίχνει στην τύχη αμμωνία με το να ρίχνει στην τύχη τροφή; Και ακόμα τι εννοείς ότι με την τροφή πολύ πιο φυσικός ο τρόπος;
το μόνο σου λάθος είναι ότι το πείρες προσωπικά
τα υπόλοιπα τα εκλαμβάνω απλά ως μια άλλη άποψη, εν μέρη διαφορετική από τη δική μου και όχι απαραίτητα λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-06-10, 13:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μόνο σου λάθος είναι ότι το πείρες προσωπικά
τα υπόλοιπα τα εκλαμβάνω απλά ως μια άλλη άποψη, εν μέρη διαφορετική από τη δική μου και όχι απαραίτητα λάθος

Η αλήθεια είναι ότι πειράχτηκα, γιατί ενώ ήθελα να βοηθήσω ένιωσα κάποιος να μου επιτίθεται χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί, αλλά αφού δεν είναι έτσι... my bad!

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, για να σε νιώσω ο άνθρωπας μήπως μάθω και κάτι που δεν ξέρω, τι εννοείς πιο φυσικό τρόπο; Αυτό που καταλαβαίνω αρχικά είναι ότι ρίχνεις τροφή, σαπίζει, δημιουργείται αμμωνία μπλα μπλα και αυτό είναι πιο φυσικό γιατί γίνεται και έτσι στη φύση. Με αυτή τη λογική η αιτιολογία για χρήση μιας πιο φυσικής μεθόδου θα μας οδηγήσει και στο να βάλουμε κατευθείαν ψάρι και να δημιουργεί αυτό αμμωνία, κάτι που δε θέλουμε, οπότε γιατί να μη χρησιμοποιηθεί μόνο αμμωνία, αφού αυτή χρησιμοποιείται και όχι τόσο τα υπόλοιπα παράγωγα της σήψης της τροφής, αφού έχει κιόλας την αμμωνία; Κερδίζω κάτι παραπάνω που αξίζει να το κάνω έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-06-10, 13:45
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι πειράχτηκα, γιατί ενώ ήθελα να βοηθήσω ένιωσα κάποιος να μου επιτίθεται χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί, αλλά αφού δεν είναι έτσι... my bad!

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, για να σε νιώσω ο άνθρωπας μήπως μάθω και κάτι που δεν ξέρω, τι εννοείς πιο φυσικό τρόπο; Αυτό που καταλαβαίνω αρχικά είναι ότι ρίχνεις τροφή, σαπίζει, δημιουργείται αμμωνία μπλα μπλα και αυτό είναι πιο φυσικό γιατί γίνεται και έτσι στη φύση. Με αυτή τη λογική η αιτιολογία για χρήση μιας πιο φυσικής μεθόδου θα μας οδηγήσει και στο να βάλουμε κατευθείαν ψάρι και να δημιουργεί αυτό αμμωνία, κάτι που δε θέλουμε, οπότε γιατί να μη χρησιμοποιηθεί μόνο αμμωνία, αφού αυτή χρησιμοποιείται και όχι τόσο τα υπόλοιπα παράγωγα της σήψης της τροφής, αφού έχει κιόλας την αμμωνία; Κερδίζω κάτι παραπάνω που αξίζει να το κάνω έτσι;
αν αφαιρέσω τα δυο πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου με τα ενυδρεία όπου δεν ήξερα την τύφλα μου, τα μοναδικά ψάρια που έχω χάσει είναι σε ένα ενυδρειο το οποίο έστρωσα με αμμωνία. δεν έχω χάσει άλλο ψάρι ούτε καν σε ενυδρειο όπου συνειδητά τα έβαλα σε άστρωτο ενυδρειο (αυτό το τελευταίο don't do it at home). αυτό λοιπόν, εν μέρη με έχει βάλει σε υποψίες για την αθωότητα της αμμωνίας και προσωπικά δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ πάλι. εδώ όμως παρακαλώ να μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί δεν θα οδηγηθούμε πουθενά μιας και δεν υπάρχουν αποδείξεις.

το σκεπτικό μου λοιπόν για το φίλο μας είναι ότι μιας και το καλοκαίρι είναι στα φόρτε του και καραδοκούν θερμοκρασίες υψηλές, διακοπές και γενικός μια χαλαρότητα, το καλύτερο είναι να έχει έτοιμο το ενυδρειο του τέλος καλοκαιριού. αυτούς λοιπόν τους μήνες μπορεί να τους εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε πρώτα απ όλα να αποφασίσει τι θα βάλει μέσα.

μετά να διαμορφώσει κατάλληλα το ενυδρειο του με βάση τις απαιτήσεις της απόφασης του.
αν παράλληλα το διάστημα αυτό ρίχνει και αραιά και που και λίγη τροφή μέσα στο ενυδρειο του είναι σίγουρο ότι τέλος καλοκαιριού αυτό θα είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους κατοίκους του.
μεταξύ μας τώρα τι επιλογές πιστεύεις ότι θα έχει σε κατοίκους και ποια πιστεύεις ότι θα είναι η τελική του επιλογή? ας κάνουμε ότι δεν ξέρουμε για να αποφασίσει μόνος του
και ερωτώ. οι επιλογές που θα έχει, είναι τόσο απαιτητικές όπου θα πρέπει να έχει αγοράσει όλα τα υγρά τεστ και να έχει ακολουθήσει κατά γραμμα το στρώσιμο με αμμωνία?
αν πάρει στικ για να μπει στον "μαγικό κόσμο" των μετρήσεων και της γενικότερης κατανόησης της χημείας του νερού θα γίνει κάτι?

δεν είναι καλύτερα με τα χρήματα αυτά να πάρει όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαστεί? και όταν έρθει η ώρα?
στην τελική ας είναι δική του απόφαση να θέλει να αγοράσει υγρά τεστ και όχι δική μας.

φιλικότατα Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-06-10, 14:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κοίτα, στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ δεν πρότεινα τι τεστ να πάρει, αλλά αν το έκανα θα ήταν σίγουρα για υγρά για τους δύο-τρεις λόγους που μετράνε για μένα. Μεγαλύτερη ακρίβεια, ευκολότερη ανάγνωση του αποτελέσματος και δεν είναι πιο ακριβά αν μετρήσεις πόσα τεστ κάνεις με το κάθε ένα. Ούτε εγώ φιλοξενώ κάτι το απαιτητικό, αλλά τα λίγα που μετράω θέλω να τα καταλαβαίνω. Προφανώς και είναι προσωπική αυτή η προσέγγιση!

Όχι δε νομίζω ότι θα βάλει κάτι δύσκολο και μάλιστα δεν είναι και πολλά αυτά που μπορούν να μπουν σε 27 λίτρα! Και η δική μου πρόταση είναι να αρχίσουν ήδη όσοι μπορούν να προτείνουν κατοίκους να το κάνουν τώρα (εγώ δεν έχω τις γνώσεις για πέρα από 2-3 κατοίκους) για να είναι έτοιμος ο φίλος εκείνη την ώρα. Απλά δεν ξέρω πόσα περισσότερα μπορεί να προτείνει κάποιος εκτός από μονομάχο, γαρίδες, μόνο αρσενικά γκάπι και με τις λεπτομέρειες που πρέπει να προσεχθούν σε κάθε περίπτωση.

Εννοείται ότι κάνει ό,τι θέλει!

Πιο φιλικά Στέλιος!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-06-10, 18:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

+ 100000000 για στρωσιμο με τροφη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, μετρηση, sos


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 30 ημερών.. kostasblue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 22-01-10 16:02
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Απουσία 4 ημερών... torto Χρυσόψαρα 3 19-07-04 18:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07933 seconds with 13 queries