Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-13, 01:15
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή φωτισμος και ψαρια;

λοιπον στο ενυδρειο μου εχω αυτη τη στιγμη 3 λαμπες 1 high lite day 28w
1 high lite nature 28w 1 growplant 20w σκεφτομαι να προσθεσω μια ακομα growplant το προβλημα μου ειναι οτι οταν αναβει η daylight βλεπω τα ψαρια καπως (cardinal ,betta) ενω οταν ειναι αναμμενες οι ροζ λαμπες τα βλεπω πιο χαλαρα βεβαια μπορει να ειναι και η ιδεα μου.η ερωτηση ειναι ποιο χρωμα λαμπας προτιμουν τα ψαρια μου εγω νομιζω το ροζ,η μηπως το ροζ τους δημιουργρι καποιο προβλημα κσι χρειαζοντα και το λευκο;αν αντικαταστησω ολες τις λαμπες με ροζ θα εχω προβλημα λετε με τα φυτα;οσο διαβαζω για τα φασματα kelvin lumen κλπ μπερδευομαι πιο πολυ,επισης το αποτελεσμα με τις ροζ λαμπες μου αρεσει και αισθητικα.Η juwel για την nature λαμπα την ροζ λεει οτι ευνοει την αναπτυξη στα φυτα αλλα μετα λεει κατι που με προβληματιζει ,οτι ευνοει την αναπτυξη στα ψηλα φυτα δηλαδη στο να ψηλουνουν τα φυτα κατι που εγω δεν το θελω προτιμω πυκνη αναπτυξη και οχι αδθνατη και ψηλη ΕΛΕΟΣ!!!! ετσι μουρχεται να βαλω μεσα πλαστικα παπακια και δυτες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-13, 05:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

τι εγινε ρε παιδια δεν ξερει κανεις; η εχω πεταξει κοτσανα και δεν ασχολεισται;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-13, 06:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η daylight δεν ειναι και το οτι καλυτερο για τετοια ψαρια που προτιμανε το σκουρο νερο και τους ισκιους.
Προσωπικα σα συνδυασμο προτιμω την tropic sun της sera μαζι με το ροζ φωτισμο (χρησιμοποιω συνηθως sylvania grolux), κι αυτο μολις ενα πενταωρακι στο 12ωρο που κραταω ως φωτοπεριοδο...
(ειναι οσο πιο κοντα μπορει να γινει στην τροπικη μερα)


8.00-9.00 1Χ GROLUX
9.00-17.00 2X GROLUX
17.00-20.00 1X GROLUX

10.00-15.00 1X TROPIC SUN
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-13, 16:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

οκ nick το καταλαβα, αλλα εγω εννοουσα για το φασμα του φωτος οχι την ενταση εκτος κι αν κανω λαθος και ειναι το ιδιο, δηλαδη πως εμας ενα κιτρινοπο φως μας κουραζει, μηπως εχει καποιες συχνοτητες που τα ενοχλουν το μπλε η το κοκινο φασμα κλπ.
και κατι ακομα μια και σε βρισκω full ενημερωμενο ,μηπως μπορεις να μου πεις την πατεντα σου με τα σφουγγαρια για να εχω καλη κυκλοφορια και χαμηλη ροη;τωρα εχω lilly pipes αλλα αμα δεν παιζει τις βγαζω κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-13, 21:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ nick το καταλαβα, αλλα εγω εννοουσα για το φασμα του φωτος οχι την ενταση εκτος κι αν κανω λαθος και ειναι το ιδιο,
το ιδιο δεν ειναι, αλλαγια το φασμα σου ειπα, ετσι περιπου οπως ειναι μια τυπικη τροπικη μερα κατα την περιοδο της ξηρασιας.
Ολα ξεκινανε με κοκκινο, μετα κατα το μεσημερακι εμπλουτιζονται με -πολυ η λιγο- κιτρινο και μετα ολοκληρωνεται η μερα παλι στο κοκκινο.
Αν αυτα ολα γινουν με συστημα ανατολης - δυσης θα εχεις ακομα καλυτερη εξομοιωση.

Παράθεση:
δηλαδη πως εμας ενα κιτρινοπο φως μας κουραζει
βασικα το λευκο ειναι που μας κουραζει...

Παράθεση:
μηπως εχει καποιες συχνοτητες που τα ενοχλουν το μπλε η το κοκινο φασμα κλπ.
θεωρω πως κατι το αφυσικο ισως να κουραζει.
Τωρα το μπλε απο 10.000Κ-30000Κ ειναι μερος του φασματος που κυριαρχει κατα την περιοδο των βροχων για πολυ μεγαλο διαστημα της ημερας, αλλα σε πολυ χαμηλοτερη ενταση απο οτι ειναι τα κοκκινα και τα κιτρινα της εποχης της ξηρασιας.
Καποια στιγμη εχω σκοπο να εξομοιωσω και τις εποχες οπως και τις φασεις της Σεληνης, αλλα εδω και χρονια ολο το λεω και δεν το κανω...

Παράθεση:
και κατι ακομα μια και σε βρισκω full ενημερωμενο ,μηπως μπορεις να μου πεις την πατεντα σου με τα σφουγγαρια για να εχω καλη κυκλοφορια και χαμηλη ροη;τωρα εχω lilly pipes αλλα αμα δεν παιζει τις βγαζω κιολας.
Η πατεντα μου με τα σφουγκαρια ειναι απλο μπλε σφουγκαρακι ενος σχετικου μηκους που ειναι κολλημενο εκει που βαραει το spraybar.
Επειδη ηταν λιγο δυσκολος ο καθαρισμος του τελευταια το εχω αναβαθμησει με ενα κομματι γυαλι το οποιο συγκρατει το σφουγκαρακι στην πλατη του ενυδρειου και το σφουγκαρι ειναι απλα σφηνωμενο και βγαινει πολυ ευκολα για αντικατασταση.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος Help!!!! Grigoris13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 15-01-11 22:06
τι ψαρια βυθου ταιριαζουν μαζι με ζωοτοκα ψαρια? gemen Ζωοτόκα 26 09-04-10 23:59
φωτισμος iliastra Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-03-09 22:23
φωτισμος naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-02-07 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03740 seconds with 15 queries