Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-02-11, 19:08
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζεις τη γραφεις ?
μιπος εχεις μπερδευτει λιγο
αλλο ανθρωπος αλλο ψαρι
οσο για τη φυλακη που λες υπαρχουν χομπιστες που αναπαραγουν ειδη που εκει που ζουν εχουν εξαφανιστει

αν και αυτο δεν σου κανει για παραδειγμα πανε αγωρασε ενα κομματι απο τον αμαζωνιο (εχεις λευτα εσυ ) βγαλε τα πιρανια εξω και ολλους τους θυρευτες και τοτε θα εχεις ευτηχησμενα ψαρια και δε θα θες φιλτρα ρευμα και αλλαγες νερου θα ειναι ολα αυτοματα
. . . .
φίλε για το θέμα τον λεφτών δεν θα σου απάνταγα κανονικά γιατί δεν κατάλαβες πως το έθεσα πιο πάνω αλλά άμα θες μια απάντηση μακάρι να μπορούσα να φτιάξω μεγαλύτερα ενυδρεία από αυτά που έχω αλλά βλέπεις δεν έχω τα λεφτά για το κάνω .....εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όταν έχεις υπό την ευθύνη σου μία ζωή και αυτή εξαρτάται αποκλειστικά από σένα (και να ξέρεις τι κάνεις πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να έχεις απόλιες)δεν μετράνε τα λεφτά για μένα.Δυστυχώς πολοί, όχι όλοι φυσικά, στο χόμπι αυτό όταν χάνουν ένα ψάρι το πρώτο πράγμα που σκέφτονται είναι τα λεφτά που έδωσαν ,για μένα είναι ότι έχασα κάτι που αγαπώ πάρα πολύ και που με αγάπαγε(αυτό το <<με αγάπαγε>> μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά για μένα όχι όταν έχω δει αντιδράσεις αγάπης από τα ψάρια μου τουλ.) και μου άρεσε να φροντίζω.Όπως επίσης ένα άλλο που με εκνευρίζει είναι ότι πάρα πολοί βλέπουν τα ενυδρεία σαν πίνακες ζωγραφικής αποκλειστικά και ασχολούνται με αυτό μόνο και μόνο για να έχουν κάτι όμορφο στο σπίτι τους . Αυτό πράγμα με τα λεφτά δεν συμβαίνει όταν διατηρείς ένα άλλο κατοικίδιο σκύλο κλπ .Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα των εξαφανισμένων ψαριών και πράγματι είναι ένα από τα πολλά καλά που έχουν τα ενυδρεία και φυσικά είναι ένας βασικός λόγος για να διατηρείς άγρια είδη και να τα πολλαπλασιάζεις.Αλλά πρέπει να φτάσουμε στον αφανισμό των ψαριών αυτών για να χρειάζεται να τα διατηρούμε στα ενυδρεία για να μην εξαφανιστούν και να έχουμε αυτό το επιχείρημα?Καλύτερα να μην είχαν εξαφανιστεί από την παρέμβαση του ανθρώπου και μην χρειαζόταν απαραίτητα να διατηρηθούν στα ενυδρεία μας. Επίσης θα σε παρακαλέσω να μην ειρωνεύεσαι γιατί βλέπεις ότι επιμένω να σου απαντήσω σε πολύ ευγενικό τρόπο μιας και δεν σε ξέρω προσωπικά και είναι πολύ άσχημο να ειρωνεύεσαι τον άλλον εκ του ασφαλούς πίσω από μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο.Τέλος μακάρι να συγκρίναμε τα ζώα γενικά με τους ανθρώπους έστω λίγο και δεν θα είχαμε φτάσει ούτε στην καταστροφή του περιβάλλοντος τους και γενικά στην καταστροφή του αλλά ούτε και ούτε στην κακομεταχείριση τους(μπορεί οι ευθύνες των απλών ανθρώπων να είναι ελάχιστες αλλά δεν παύει αν είναι ευθύνες).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον βλεπεις ενα ενυδρειο σαν φυλακη ... τοτε δε θα πρεπει να εχεις καν ουτε ψαρια εκτροφης και να προσπαθεις να πεισεις και τους αλλους να μην τα εχουν!!

Για μενα δεν υπαρχουν διλημματα (ποσο μαλλον ηθικα) - εχει σχεση με το πως βλεπεις τα πραγματα ... Αν πχ δεν σου αρεσει το κρεας και πιστευεις οτι κακως καταναλωνουμε τα ζωα ... τοτε θα γινεις χορτοφαγος! Δεν χωραει κανενα διλημμα απλα πραττεις συμφωνα με τα πιστευω σου!

Για να καταλαβω την εννοια της ηθικης (οπως την αντιλαμβανεσαι) θα ηθελα να μου απαντησεις σε μια ερωτηση ... Πες οτι σου αρεσουν οι τσιπουρες ... Ποιο θεωρεις ανηθικο: Να φας μια τσιπουρα που εχεις πιασει εσυ? Να φας μια τσιπουρα που θα αγορασεις απο καποιο ψαρα? Να φας μια τσιπουρα απο ενα ιχθυοτροφειο? Η να φας μια που την εχεις πιασει μικρη, την μεγαλωσες στο ενυδρειο σου και μετα την εριξες στο τηγανι?

Αν θεωρεις ανηθικο να τρως τσιπουρες ... τοτε ολοι οι παραπανω τροποι ειναι εξισου ανηθικοι!
πρώτα απ'όλα δεν προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να μην έχει(απόψεις ακούω) ενυδρείο όταν εγώ ο ίδιος έχω όχι 1 αλλά 2 και ασχολούμαι αυτήν την περίοδο και με 3 και το έχω παραδεχθεί και πιο πάνω
Επίσης είναι διαφορετικό πράγμα να παίρνεις ένα ψάρι εκτροφής που είναι σε απαράδεκτες συνθήκες και εσύ να του προσφέρεις πιο καλές.
Όσο για το ερώτημα σου άμα μπορούσα να είμαι χορτοφάγος θα το έκανα αλλά δεν μπορώ γιατί δεν είμαι ούτε αυτότροφος οργανισμός και επίσης σαν οργανισμοί οι άνθρωποι ούτε μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κρέας.Είναι διαφορετικό να κάνεις κάτι για να επιβιώσεις.....
και συγκεκριμένα για την τσιπούρα άμα μπορούσα να τα αποφύγω όλα θα το έκανα αλλά δεν μπορώ και σου απάντησα για πιο λόγο πιο πάνω γιατί δεν μπορώ τελικά να το αποφύγω αλλά όπως καταλαβαίνεις από όλες τις μεθόδους θα προτιμήσω από ένα σημείο και μετά την πιο ανώδυνη για μένα αφού δεν μπορεί να την αποφύγει τελικά το ψάρι....που είναι η 4η
άρα όπως καταλαβαίνεις θα έπρεπε στο ερώτημα σου να βάλεις άλλη μία ερώτηση που είναι <<άμα μπορούσες να το αποφύγεις, θα την έτρωγες?>>

επίσης σαν φυλακή δεν το βλέπω το ενυδρείο(άμα το έβλεπα έτσι δεν είχα ασχοληθεί) μιας και του γλυκού νερού τα ψάρια δεν πιστεύω ότι διασχίζουν όλο τον αμαζόνειο κάθε χρόνο αν όχι όλα, τα περισσότερα δεν το κάνουν.Τα πιο πολλά ψάρια του γλυκού άμα οι γνώσεις μου είναι σωστές μετακινούνται ελάχιστα από το σημείο γέννησης τους.Επίσης όταν προσφέρεις καλύτερες συνθήκες στο ψάρι εκτροφής δεν το θεωρώ φυλακή μιας και γι'αυτό καταδίκη θα ήταν να το αφήσω ελεύθερο στη φύση.Για τα άγρια όμως δεν έχω ακούσει κανένα τεκμηριωμένο επιχείρημα γιατί να μην το θεωρώ φυλακή.Ένας λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με το θαλασσινό ενυδρείο και μάλλον δεν θα ασχοληθώ και ποτέ πέρα από το οικονομικό είναι ότι τα περισσότερα ψάρια είναι πιασμένα από τον ωκεανό άμα δεν κάνω λάθος και άμα εξαιρέσεις τα κλόουν και κάνα 2 άλλα είδη (άμα φτιάξω ποτέ θαλασσινό μόνο αυτά που αναπαράγονται στα ενυδρεία θα έβαζα).Ένα σοβαρό επιχείρημα για να διατιρίσεις άγριους δίσκους πέρα από αυτό που έγραψε πιο πάνω o harris samos είναι ότι άμα δεν υπήρχε το ενδιαφέρον για τους άγριους δίσκους πχ οι άνθρωποι των περιοχών αυτών δεν θα προσέχανε σαν κόρη οφθαλμού τα σημεία όπου μεγαλώνουν και αναπτύσσονται και έτσι δεν καταστρέφουν το περιβάλλον για να επιβιώσουν.Αλλά ξανατονίζω πρέπει να φτάσουμε στην καταστροφή για να χρησιμοποιούμε αυτό το επιχείρημα που είναι σωστό

και άμα νομίζετε ότι προσπαθώ να προκαλέσω αναταραχή και να αποτρέψω τον κόσμο να ασχοληθεί με τα ενυδρεία(πράγμα που δεν έχω σκοπό) ας απαντήσει όποιος θέλει να απαντήσει και να κλειδωθεί το θέμα παρακαλώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 15-02-11 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-02-11, 20:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

karrot πολλα απο τα ψαρια που βλεπουμε στα πετσοπ (και ισως ειχες και εσυ ο ιδιος) ειναι πιασμενα απο τη φυση ... πχ τα cpd (σχεδον εχουν εξαφανιστει στη φυση) μπορει οι μονομαχοι μπορει οποιοδηποτε ψαρι μπορει καποια γαριδα κοκ!
Τι ψαρια εχεις - ειχες? Ποσο σιγουρος εισαι οτι ηδη δεν ειχες η εχεις "αγρια" ψαρια?

Προσωπικη μου αποψη στο ερωτημα σου ειναι οτι το να κρατας αγρια ψαρια δεν εχει σχεση με το ηθος ...

Επισης ξαναδιαβασε την αρχικη απαντηση μου ... να την καταλαβεις καλυτερα .. νομιζω οτι την παρανοησες!!

Η καταστροφη στον Αμαζωνιο ηδη ειναι τεραστια ... ψαξε να διαβασεις και θα τα βρεις ολα!! Ακομα και για το φραγμα που ετοιμαζουν και τι επιπτωσεις θα εχει!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-02-11, 20:40
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
karrot πολλα απο τα ψαρια που βλεπουμε στα πετσοπ (και ισως ειχες και εσυ ο ιδιος) ειναι πιασμενα απο τη φυση ... πχ τα cpd (σχεδον εχουν εξαφανιστει στη φυση) μπορει οι μονομαχοι μπορει οποιοδηποτε ψαρι μπορει καποια γαριδα κοκ!
Τι ψαρια εχεις - ειχες? Ποσο σιγουρος εισαι οτι ηδη δεν ειχες η εχεις "αγρια" ψαρια?

Προσωπικη μου αποψη στο ερωτημα σου ειναι οτι το να κρατας αγρια ψαρια δεν εχει σχεση με το ηθος ...
Αυτή ναι είναι μια σοβαρή απάντηση

Όσο για τα ψάρια που έχω μεταξύ αυτών είναι και cpd(αλλά δεν ήξερα ότι πιάνονται από τη φύση νόμιζα ότι είναι από αναπαραγωγές μιας και αναπαράγονται εύκολα και όταν τα πείρα δεν ρώτησα) και cardinal έχω που ξέρω ένα μεγάλο ποσοστό πιάνονται από τη φύση αλλά αυτά που έχω είναι από εκτροφές τουλ. έτσι μου έχουν πει.
Όσο για την καταστροφή του Αμαζονίου το ξέρω ότι είναι είδη μεγάλη αλλά τουλάχιστον κάποιες περιοχές προστατεύονται χάρη στους δίσκους και σε μας τους κολλημένους με τα ενυδρεία(με την προϋπόθεση να τα φροντίζουμε και να τα διατηρούμε σωστά) .Αλλά αυτό για το φράγμα δεν το ήξερα δεν θέλω να φαντάζομαι τι έχει να γίνει σαν την εκτροπή του Αχελώου σε πάρα πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-02-11, 20:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://forum.simplydiscus.com/showth...nned-in-Brazil

Επισης οι δισκοι και γενικα η εξαγωγη ψαριων ειναι ισως το πιο σημαντικο εισοδημα για τους ιθαγενείς!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-02-11, 20:57
KOSTASZOIDOS Ο χρήστης KOSTASZOIDOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Τελικα θα βαλεις αγριους;;;(δεν ρωτω ειρωνικα..)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-02-11, 21:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα πιστευεις οτι ολοι εμεις που ασχολουμαστε κλαιμε τα λευτα εισαι γελασμενος εχουμε κανει πολλες θυσιες για τα ψαρια μας
ουτε εμενα χορουσε στο δωματιο μου μεγαλιτερο ενυδρειο απο 50 λιτρα και ομως εβαλα ενα 700 το πως μη το ρωτησεις και το ποσο κοστησε αν λιπον εσυ πιστευεις οτι αν χασω ψαρι κλαιω τα 25 ευρο (που εγω δε τα θεορω ψαρια αλλα κουταβια) που το πηρα εισαι βαρια νυχτομενος φιλε μου

προσπαθουμε να δοσουμε οτι καλυτερο γινετε σε αυτα τα ζωντανα και αν χασουμε καποιο απο αυτα δε το θεορουμε ως αμελια οπος λες παραπανω εσυ
οσο αν το ψαρι ειναι αγριο η εκτροφησ εμενα μου κανει το ιδιο οταν βλεπω μια προσοπικοτητα σε καθε ενα και εχουν και τα ονοματα τους ειναι σαν να εχω 11 + 60+ αβαυτηστα κατοικιδια οχι ενα ενυδρειο πορτατηφ
με συνθηκες που θα ζηλευαν αλλα ψαρια καθε 2 μερες αλλαγη νερου και της καλυτερες τρωφες του εμποριου τετραπαχα σα γιουβαρλακια
πιστευεις ακομα οτι νιωθουν φυλακισμενα ??????????

οσο για το θεμα αν σε ειρωνευομε η οχι αστο γιατι με αυτα που λες μαλλον εσυ μας δουλευεις και οχι εγω

και αφου λες οτι δε χωρανε αλλα ενυδρεια απο αυτα που εχεις ειδη γιατι μασ ζαλιζεις περι ψυχολογιας αγριων δισκων και αν τα ψαρια ειναι δυστηχησμενα η οχι και μας λες οτι αυτα που θα ζησουν πολυ μπορει να μην ειναι ευτηχησμενα

ξερεις ποτε ειναι ευτηχησμενο ενα ψαρι ? να σου πω εγω
οταν τρωει καλα δεν αρρωστενει γιατι οι συνθηκες νερου ειναι πολυ καλες γιαυτο
ζευγαρονει και χωρις χημειες μας δινει απογονους
και φτανει το μεγιστο χρονο ζωης του και το τελικο μεγεθος του

αν παλι δε μπορεισ να τα καταλαβεις δε προκιτε να ξανα γραψω τοσα πολλα με κουρασες.......
: smt120
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-02-11, 21:05
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε εδω: http://forum.simplydiscus.com/showth...nned-in-Brazil

Επισης οι δισκοι και γενικα τα ψαρια ειναι ισως το πιο σημαντικο εισοδειμα για τους ιθαγενείς!
Ναι αυτό μάλιστα είναι ένα σοβαρό επιχείρημα γιατί να διατηρείς άγρια είδη.
Όμως όπως είπες πιο πάνω για τα cpd που έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από τους βιότοπους τους έχουν1)λόγο της υπερβολικής αλίευσης τους για να τα έχουμε στα ενυδρεία ή 2)εξαιτίας της καταστροφής του βιότοπου τους από άλλους παράγοντες

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASZOIDOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα θα βαλεις αγριους;;;(δεν ρωτω ειρωνικα..)
λόγο χρημάτων και λόγο έλλειψης γνώσεων πάνω στους δίσκους και λόγο των προβληματισμών που έθεσα και πιο πάνω....δεν έχω σκοπό να βάλω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 15-02-11 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-02-11, 21:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτό μάλιστα είναι ένα σοβαρό επιχείρημα γιατί να διατηρείς άγρια είδη.
Όμως όπως είπες πιο πάνω για τα cpd που έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από τους βιότοπους τους έχουν1)λόγο της υπερβολικής αλίευσης τους για να τα έχουμε στα ενυδρεία ή 2)εξαιτίας της καταστροφής του βιότοπου τους από άλλους παράγοντες
Απο την υπερβολικη αλιευση ....

και εδω ειναι ενα ηθικο ερωτημα: Θα τα παρεις εσυ απο το πετσοπ να τα αναπαραγεις και να τα διαδωσεις ... η θα σφυρας αδιαφορα οταν εισαι διπλα και θα τα παιρνει ενας αρχαριος που η τυχη τους ειναι αβεβαιη?

Στο θεμα των δισκων παντως οι ντοπιοι προσεχουν να μην δημιουργηθει προβλημα στους πληθυσμους τους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-02-11, 21:16
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα πιστευεις οτι ολοι εμεις που ασχολουμαστε κλαιμε τα λευτα εισαι γελασμενος εχουμε κανει πολλες θυσιες για τα ψαρια μας
ουτε εμενα χορουσε στο δωματιο μου μεγαλιτερο ενυδρειο απο 50 λιτρα και ομως εβαλα ενα 700 το πως μη το ρωτησεις και το ποσο κοστησε αν λιπον εσυ πιστευεις οτι αν χασω ψαρι κλαιω τα 25 ευρο (που εγω δε τα θεορω ψαρια αλλα κουταβια) που το πηρα εισαι βαρια νυχτομενος φιλε μου

προσπαθουμε να δοσουμε οτι καλυτερο γινετε σε αυτα τα ζωντανα και αν χασουμε καποιο απο αυτα δε το θεορουμε ως αμελια οπος λες παραπανω εσυ
οσο αν το ψαρι ειναι αγριο η εκτροφησ εμενα μου κανει το ιδιο οταν βλεπω μια προσοπικοτητα σε καθε ενα και εχουν και τα ονοματα τους ειναι σαν να εχω 11 + 60+ αβαυτηστα κατοικιδια οχι ενα ενυδρειο πορτατηφ
με συνθηκες που θα ζηλευαν αλλα ψαρια καθε 2 μερες αλλαγη νερου και της καλυτερες τρωφες του εμποριου τετραπαχα σα γιουβαρλακια
πιστευεις ακομα οτι νιωθουν φυλακισμενα ??????????

οσο για το θεμα αν σε ειρωνευομε η οχι αστο γιατι με αυτα που λες μαλλον εσυ μας δουλευεις και οχι εγω

και αφου λες οτι δε χωρανε αλλα ενυδρεια απο αυτα που εχεις ειδη γιατι μασ ζαλιζεις περι ψυχολογιας αγριων δισκων και αν τα ψαρια ειναι δυστηχησμενα η οχι και μας λες οτι αυτα που θα ζησουν πολυ μπορει να μην ειναι ευτηχησμενα

ξερεις ποτε ειναι ευτηχησμενο ενα ψαρι ? να σου πω εγω
οταν τρωει καλα δεν αρρωστενει γιατι οι συνθηκες νερου ειναι πολυ καλες γιαυτο
ζευγαρονει και χωρις χημειες μας δινει απογονους
και φτανει το μεγιστο χρονο ζωης του και το τελικο μεγεθος του

αν παλι δε μπορεισ να τα καταλαβεις δε προκιτε να ξανα γραψω τοσα πολλα με κουρασες.......
: smt120
δεν σου είπα ότι δεν έχω τον χώρο για να βάλω μεγαλύτερο αλλά τα χρήματα για να βάλω πιο μεγάλο ενυδρείο μας και μου είπες εσύ ότι έχω τα χρήματα και δεν είπα ότι δεν φροντίζεις τα ψάρια σου και ότι δεν κάνεις θυσίες επίσης δεν σε υποχρέωσα να απαντήσεις εσύ επιλέγεις να απαντάς και άμα θεωρείς ότι σας δουλεύω θα μπορούσες να μην απαντήσεις όπως και άλλα παιδιά και έτσι να μην ασχοληθείς αλλά βλέπω κόσμο να απαντάει και να ενδιαφέρεται.Επίσης ούτε είπα ότι εσύ και άλλα παιδιά μέσα στο forum δεν θα στεναχωρηθείς άμα χάσεις ένα ψάρι,γενικά το είπα ότι πάρα πολύ το κάνουν όπως και ότι βλέπον αποκλειστικά σαν μια διακόσμηση για το σπίτι τους .Μάλιστα για να είσαι σε ένα forum με ψάρια και να είσαι τόσο ενεργός σημαίνει ότι αγαπάς πάρα πολύ τα ψάρια σου για να προσπαθείς να ενημερώσεις κόσμο που δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν φροντίζουν να μας τις δίνουν σωστά τα pet shop μιας και το μόνο που τους ενδιαφέρει το χρήμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-02-11, 21:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης οι δισκοι και γενικα η εξαγωγη ψαριων ειναι ισως το πιο σημαντικο εισοδημα για τους ιθαγενείς!
Μετα το κρεας του arapaima...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-02-11, 21:25
KOSTASZOIDOS Ο χρήστης KOSTASZOIDOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Δεν σου κρυβω οτι διαβαζωντας ολο το ποστ απ'την αρχη οτι σε βρισκω αρκετα ενημερο.
θα σου πω το εξης.Οσων αφορα τους εκτροφης το τι κυριως χρειαζονται με καλυψε απολυτα ο φιλος Χαρης.
Οσων αφορα τους αγριους δεν γνωριζω να σου πω τι χρειαζονται γιατι δεν ειχα-εχω, αγριους...αλλα προσωπικα για μενα , (και για τους περισσοτερους εδω μεσα) θα ηταν παρα πολυ ωραιο να συντηρησω- αναπαραγω αγριους δισκους..το θεωρω αποκορυφωση του χομπι και οχι <<εγκλημα>>
Τωρα εγω σεβομαι την αποψη σου και δεν μπορω να σου πω τι να κανεις και ουτε θα προσπαθησω να αντιπαραθεσω και να σου αλλαξω γνωμη(δεν εχω κανενα λογο)
Καλη συνεχεια.

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-02-11, 21:32
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την υπερβολικη αλιευση ....

και εδω ειναι ενα ηθικο ερωτημα: Θα τα παρεις εσυ απο το πετσοπ να τα αναπαραγεις και να τα διαδωσεις ... η θα σφυρας αδιαφορα οταν εισαι διπλα και θα τα παιρνει ενας αρχαριος που η τυχη τους ειναι αβεβαιη?

Στο θεμα των δισκων παντως οι ντοπιοι προσεχουν να μην δημιουργηθει προβλημα στους πληθυσμους τους!
συμφωνούμε εγώ προσωπικά έχω τσακωθεί και με μαγαζάτορα γιατί έλεγε #$%$@^!@ όπως και πολύ αλώστε από εδώ μέσα και πάντα προσπαθώ να ενημερώνω κόσμο που δεν ξέρει
αλλά το θέμα είναι πχ για τα cpd το σημαντικό είναι να τα αναπαράγουμε μόνο μέσα στο ενυδρείο που είναι και αυτό σημαντικό δεν λέω ή να τα αφήσουμε και στη φύση να αναπαραχθούν εφόσον δεν παίζει ρόλο η καταστροφή του βιότοπου τους
Για να μην παρεξηγηθώ αυτό το θέμα με τον πληθυσμό των cpd στη φύση πραγματικά δεν το ήξερα
Όπως επίσης είναι πολύ σημαντικό αυτό που γίνεται από τους ντόπιους για τους πληθυσμούς των δίσκων
Επίσης δεν θέλησα ποτέ να θίξω κάποιον που έχει άγρια είδη στα ενυδρεία του και να τον πω ανήθικο και άλλα τέτοια...Καταγράφω δικές μου σκέψεις και γνώμες και συγνώμη άμα κατάλαβε και πίστεψε τέτοιο πράγμα κάποιος!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-02-11, 23:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και καλα κανεις να παραθετεις τις σκεψεις σου ... μεσα απο τη συζητηση και την ανταλλαγη αποψεων μπορει να μαθουμε πραγματα που ισως δεν τα ξεραμε η δε τα φανταζομαστε!!

Εχοντας αυτο στο μυαλο μου ... σου απαντησα ... για να σου δωσω "τροφη" για σκεψη και οχι για αντιπαραθεση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-02-11, 23:35
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Φίλε karrot...

... ασπάζομαι απολύτως τον προβληματισμό σου σχετικά με την ηθική πλευρά του χόμπυ και σε συγχαίρω επίσης για τη νηφαλιότητα με την οποία συμμετέχεις από την αρχή στη συζήτηση ενώ άλλοι φίλοι κράτησαν κάπως "αμυντική στάση".

Θα προσπαθήσω να καταθέσω πολύ συνοπτικά την προσωπική μου προσέγγιση στο θέμα της ηθικής πλευράς της διατήρησης ζώων συντροφιάς ή διαφορετικά της διατήρησης ζώων σε συνθήκες αιχμαλωσίας.

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τον ευατό σου (όπως μέσες άκρες το έθεσε και ο georgarask σε προηγούμενο πόστ με τσιπούρες) αν είσαι σπισιστής ή αντισπισιστής. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις έννοιες σπισισμός και αντισπισισμός μπορείς να διαβάσεις εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%...BC%CF%8C%CF%82
http://athens.indymedia.org/front.ph...cle_id=1055827

Αφού κάνουμε αυτή τη θεμελιώδη διάκριση και με δεδομένο ότι δηλώνεις κρεατοφάγος (και ενυδρειόφιλος), θεωρώ ότι αυτόματα κατατάσεις τον εαυτό σου στους σπισιστές. Ανάμεσα στους σπισιστές, αυτούς που αποδέχονται δλδ το δικαίωμα του ανθρώπου να εκτρέφει ζώα συντροφιάς και να διατηρεί ζώα σε αιχμαλωσία, έχει θεσπιστεί ένας κώδικας ηθικής δεοντολογίας που δεν είναι άλλος από τη "χάρτα για τα δικαιώματα των ζώων" που έχει υιοθετηθεί από οργανώσεις σε όλο τον κόσμο ήδη από το 1978: http://politesmprosta.blogspot.com/p/blog-page_27.html

Στο άρθρο 5 αναφέρει ανάμεσα σε άλλα ότι "
Κάθε ζώο που, από παράδοση, θεωρείται κατοικίδιο, δικαιούται να ζήσει με τον ρυθμό και με τις συνθήκες ζωής και ελευθερίας που αντιστοιχούν στο είδος του". Το άρθρο αυτό είναι σαφές ότι αναφέρεται σε ζώα εκτροφής και αν το μεταφέρουμε στο πεδίο των ενυδρείων, σημαίνει ότι αποδέχεται τη διατήρηση ψαριών εκτροφής σε κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης (βιοτοπικά ενυδρεία κλπ). Αυτή η προσέγγιση με καλύπτει απόλυτα και αποτυπώνει τον τρόπο που επιλέγω να στήνω ενυδρεία και να φιλοξενώ ζωντανούς οργανισμούς.

Συνεχίζοντας όμως το συλλογισμό μου και φτάνοντας στο αρχικό σου ερώτημα, καταλήγω ότι προσωπικά είμαι αντίθετος στην αιχμαλωσία ζώων από τη φύση και δε θα διατηρούσα ποτέ στο ενυδρείο μου κάποιο "άγριο" είδος. Δε θα ήμουν όμως τόσο αυστηρά απόλυτος (όσο το άρθρο 4 της χάρτας) στην περίπτωση επιστημόνων ή/και χομπιστών (πχ Konings, Bleher αλλά και 5-10 χομπιστών εδώ μέσα) που πραγματικά έχουν το μεράκι, τη γνώση και την εμπειρία να διατηρήσουν σωστά, να αναπαράγουν και να διαδώσουν κάποια άγρια είδη και στη συνέχεια να μεταδώσουν αυτή τη γνώση και στους υπόλοιπους.

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-02-11, 22:42
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ασπάζομαι απολύτως τον προβληματισμό σου σχετικά με την ηθική πλευρά του χόμπυ και σε συγχαίρω επίσης για τη νηφαλιότητα με την οποία συμμετέχεις από την αρχή στη συζήτηση ενώ άλλοι φίλοι κράτησαν κάπως "αμυντική στάση".

Θα προσπαθήσω να καταθέσω πολύ συνοπτικά την προσωπική μου προσέγγιση στο θέμα της ηθικής πλευράς της διατήρησης ζώων συντροφιάς ή διαφορετικά της διατήρησης ζώων σε συνθήκες αιχμαλωσίας.

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τον ευατό σου (όπως μέσες άκρες το έθεσε και ο georgarask σε προηγούμενο πόστ με τσιπούρες) αν είσαι σπισιστής ή αντισπισιστής. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις έννοιες σπισισμός και αντισπισισμός μπορείς να διαβάσεις εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%...BC%CF%8C%CF%82
http://athens.indymedia.org/front.ph...cle_id=1055827

Αφού κάνουμε αυτή τη θεμελιώδη διάκριση και με δεδομένο ότι δηλώνεις κρεατοφάγος (και ενυδρειόφιλος), θεωρώ ότι αυτόματα κατατάσεις τον εαυτό σου στους σπισιστές. Ανάμεσα στους σπισιστές, αυτούς που αποδέχονται δλδ το δικαίωμα του ανθρώπου να εκτρέφει ζώα συντροφιάς και να διατηρεί ζώα σε αιχμαλωσία, έχει θεσπιστεί ένας κώδικας ηθικής δεοντολογίας που δεν είναι άλλος από τη "χάρτα για τα δικαιώματα των ζώων" που έχει υιοθετηθεί από οργανώσεις σε όλο τον κόσμο ήδη από το 1978: http://politesmprosta.blogspot.com/p/blog-page_27.html

Στο άρθρο 5 αναφέρει ανάμεσα σε άλλα ότι "
Κάθε ζώο που, από παράδοση, θεωρείται κατοικίδιο, δικαιούται να ζήσει με τον ρυθμό και με τις συνθήκες ζωής και ελευθερίας που αντιστοιχούν στο είδος του". Το άρθρο αυτό είναι σαφές ότι αναφέρεται σε ζώα εκτροφής και αν το μεταφέρουμε στο πεδίο των ενυδρείων, σημαίνει ότι αποδέχεται τη διατήρηση ψαριών εκτροφής σε κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης (βιοτοπικά ενυδρεία κλπ). Αυτή η προσέγγιση με καλύπτει απόλυτα και αποτυπώνει τον τρόπο που επιλέγω να στήνω ενυδρεία και να φιλοξενώ ζωντανούς οργανισμούς.

Συνεχίζοντας όμως το συλλογισμό μου και φτάνοντας στο αρχικό σου ερώτημα, καταλήγω ότι προσωπικά είμαι αντίθετος στην αιχμαλωσία ζώων από τη φύση και δε θα διατηρούσα ποτέ στο ενυδρείο μου κάποιο "άγριο" είδος. Δε θα ήμουν όμως τόσο αυστηρά απόλυτος (όσο το άρθρο 4 της χάρτας) στην περίπτωση επιστημόνων ή/και χομπιστών (πχ Konings, Bleher αλλά και 5-10 χομπιστών εδώ μέσα) που πραγματικά έχουν το μεράκι, τη γνώση και την εμπειρία να διατηρήσουν σωστά, να αναπαράγουν και να διαδώσουν κάποια άγρια είδη και στη συνέχεια να μεταδώσουν αυτή τη γνώση και στους υπόλοιπους.

ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση πάνω στους προβληματισμούς μου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά το θέμα είναι πχ για τα cpd το σημαντικό είναι να τα αναπαράγουμε μόνο μέσα στο ενυδρείο που είναι και αυτό σημαντικό δεν λέω ή να τα αφήσουμε και στη φύση να αναπαραχθούν εφόσον δεν παίζει ρόλο η καταστροφή του βιότοπου τους
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα ποιο είναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 16-02-11 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-02-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οσο αφορα τα cpd οτι και να κανουμε εμεις εδω στην Ελλαδα δεν εχει σημασια! Η αγορα μας στα ψαρια ειναι πολυ μικρη μπροστα στα μεγαθηρια ... Ολοι εδω να σταματησουμε να αγοραζουμε ... για τους μεγαλοεμπορους ειναι λιγο το κακο - δε θα σταματησουν να τα πιανουν ...
Παρε παραδειγμα τις γαριδες sulawesi http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%ED%E9%F3%E7 οι οποιες απειλουνται ηδη με εξαφανιση ... αλλα εδω στα πετσοπ στην Ελλαδα ελαχιστες εχουν εμφανιστει ... και ισως δεν προλαβουν καν!!!

Σε τετοιες περιπτωσεις ναι ... ειναι παραπανω απο ηθικο να κρατας τετοια ηδη ... να τα αναπαραγεις και να τα διαδιδεις παντου ετσι ωστε να μη "σβησουν" απο το προσωπο της γης!
Αν απελευθερωνονταν και μερικες αναπαραγωγες στο φυσικο τους περιβαλλον θα ηταν οτι καλυτερο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-02-11, 23:42
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αφορα τα cpd οτι και να κανουμε εμεις εδω στην Ελλαδα δεν εχει σημασια! Η αγορα μας στα ψαρια ειναι πολυ μικρη μπροστα στα μεγαθηρια ... Ολοι εδω να σταματησουμε να αγοραζουμε ... για τους μεγαλοεμπορους ειναι λιγο το κακο - δε θα σταματησουν να τα πιανουν ...
Παρε παραδειγμα τις γαριδες sulawesi http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%ED%E9%F3%E7 οι οποιες απειλουνται ηδη με εξαφανιση ... αλλα εδω στα πετσοπ στην Ελλαδα ελαχιστες εχουν εμφανιστει ... και ισως δεν προλαβουν καν!!!

Σε τετοιες περιπτωσεις ναι ... ειναι παραπανω απο ηθικο να κρατας τετοια ηδη ... να τα αναπαραγεις και να τα διαδιδεις παντου ετσι ωστε να μη "σβησουν" απο το προσωπο της γης!
Αν απελευθερωνονταν και μερικες αναπαραγωγες στο φυσικο τους περιβαλλον θα ηταν οτι καλυτερο!!!
ναι συμφωνώ ότι η δικιά μας αγορά είναι πολύ περιορισμένη και ότι αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να τα αναπαράγουμε στα ενυδρεία μας.....αλλά καλό θα ήταν να γίνει μια ενημέρωση ώστε να σταματήσει ο κόσμος να αγοράζει αυτά τα ψάρια όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα αλλά σε παγκόσμια κλίμακα και έτσι άμα σταματήσει το ενδιαφαίρον θα σταματήσει και η αλίευση τους ή εφόσον είναι τόσο πια μεγάλο το ενδιαφερόταν ο κόσμος να σταματήσει να παίρνει άγρια......αλλά άμα θες την γνώμη μου το 2ο δεν θα έπιανε ποτέ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-02-11, 00:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν ειναι F1 δηλαδη απογονοι αγριων ψαριων ... πιστευω θα ειχαν πολυ καλες πιθανοτητες επιβιωσης στη φυση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-02-11, 14:28
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Αφου βλεπεις ρε φιλε οτι δεν το καταλαβαινουν καποιοι γιατι απαντας? Αφου εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε την ελευθερια των αλλων ζωων δικαιωμα μας και να ειμαστε ανικανοι να καταλαβουμε τι σημαινει ελευθερια,και ας εχει εχθρους κινδυνους κλπ, τι μπορεις να κανεις? Τι ενυδρεια,φιλτρα,αλλαγες καλη τροφη μου λετε τωρα.. Σαν την ελευθερια και τον ποταμο (για τα ψαρια) τιποτα.. Δεν συγκρινετε με τιποτα.. Εχεις απολυτο δικιο και δεν με νοιαζει διολου που οι ιθαγενεις παιρνουν χρηματα απο την εξαγωγη αγριων ψαριων.. Τι χρηματα δλδ ψιχουλα παιρνουν, τα πολλα πανε αλλου.. Η θεση μου ειναι ξεκαθαρη: Και εγω με δισκους ασχολουμαι, και εμενα ονειρο μου ειναι οι αγριοι αλλα το πιο πιθανο ειναι να μεινουν ονειρο γιατι σεβομαι την φυση που επελεξε οι βασιλιαδες να ζουν εκει και οχι στα ενυδρεια.

Ξεκολλατε απο τις αλλοτριωμενες αποψεις σας, οσο ωραι και να ειναι το ενυδρειο,οσο και τα ψαρια να μην εχουν την νοημοσυη μας, αλλο πραγμα ο ποταμος και η φυση. Ας παραδεχτουμε τουλαχιστον τι κανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-02-11, 20:46
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

χαχαχαχαχ αυτα ειναι τα ωραια του φορουμ..ας πω την γνωμη μου λοιπον...

τα ψαρια δεν πιστευω να εχουν την αισθηση της ελευθεριας οπως εμεις οι ανθρωποι ...
αυτο το λεω γιατι απο οτι εχω καταλαβει λεγοντας ελευθερια δεν εννοειται το να ζουν στην φυση κτλ και αυτο γιατι φερνεται σαν παραδειγμα τους φυλακισμενουν που η ελευθερια τους ειναι περα απο το οτι δεν ειναι ελευθεροι να πανε οπου θελουν στο να κανουν οτι θελουν...

αντιθετα στα ψαρια ειτε αγρια ειναι ειτε ημερα αν τους δινεις τις καταλληλες συνθηκες για να ζουν τοτε δεν θα εχουν προβλημα...

τωρα το θεμα πειρας σε αγριους και μη αγριους ειναι αλλο θεμα που πρεπει να σκεφτεται ο ιδιοκτητης οσο αφορα την συμπεριφορα τους στο ενυδρειο και τον χειρισμο που θελουν

στο θεμα τωρα που λεει ο φιλος καροτ στο οτι δεν πρεπει να κραταμε αγριους δισκους η οχι ειναι δικια του επιλογη και εφοσον πωλιουνται αγριοι δισκοι αυτο δεν μπορει να αλλαξει καλως η κακως οποτε ειναι λιγο ακυρο να το συζηταμε και να διαφωνειται σε σημειο μεχρι να ψιλο αρπαγεσται
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-02-11, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια δεν πιστευω να εχουν την αισθηση της ελευθεριας οπως εμεις οι ανθρωποι ...
Μη ξεχναμε οτι δεν ειναι μονο θεμα χωρου το ενυδρειο.
Ειναι και θεμα νερου και βιολογιας του νερου.
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα στο νερο, δλδ μετρωντας πεχα και σκληροτητες (αμμωνιες κλπ εννοουνται οτι δεν υπαρχουν), δεν σημαινει και οτι λυσαμε το προβλημα των απαιτησεων των ψαριων.
Υπαρχουν χιλιαδυο παρακλαδια στο νερο που δεν μπορουμε να "ρυθμισουμε" στο ενυδρειο.
Και το καθε αγριο ψαρι εχει τη δικη του αντιμετωπιση στο "καθε" νερο.
Ενα παραδειγμα : http://www.greekdiscus.com/test2000/...F%F5-Rio-Negro
http://www.greekdiscus.com/test2000/...075#post106075
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-02-11, 23:07
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εγω παλι πιστευω οτι οντως ειναι λιγο θεωρητικη η συζητηση εως τελειως και θεωρω οτι ο καλυτερος χομπιστας δεν το κατατασω σε δισκους η οτιδηποτε αλλο ειναι αυτος που παιρνει μια μασκα παει πχ στον αμαζονιο με μια καμερα καθεται 10 μερες και βλεπει οτι δε θα δει κανεις εκτροφεας η χομπιστας σε 100 χρονια σαν συμπεριφορα ψαριου επισης και τις καλυτερες συνθηκες να εχει ο οποιοσδηποτε στο ενυδρειο αν παρουμε ως δεδομενο οτι maximum θα εχει 2 μετρα μηκος και να βαλουμε και 1 μετρο υψος πολλα λεω το οποιοδηποτε ψαρι ειναι υποχρεωμενο να ζει σε αυτα τα 2 μετρα στην φυση παλι αν δε του αρεσει το ξυλο που βλεπει η το φυτο παιρνει τα μπογαλακια του και παει σε αλλη παραλια ετσι απλα και φιλικα προς ολους απλα μου φαινεται σα να ψαχνουμε ποιος εχει κανει μικροτερο εγλημα η την μικροτερη αμαρτια επισης φιλε Karrot αυτα για μενα θα ειχαν περισσοτερη βαρυτητα αν δεν ειχες ενυδρειο οποτε θα ηταν και πιο ανεπηρεαστες οι αποψεις σου ολα κινουνται απο την ματαιοδοξια του ανθρωπου και ολα εκει καταληγουν
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-02-11, 00:14
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων

στο θεμα τωρα που λεει ο φιλος καροτ στο οτι δεν πρεπει να κραταμε αγριους δισκους η οχι ειναι δικια του επιλογη και εφοσον πωλιουνται αγριοι δισκοι αυτο δεν μπορει να αλλαξει καλως η κακως οποτε ειναι λιγο ακυρο να το συζηταμε και να διαφωνειται σε σημειο μεχρι να ψιλο αρπαγεσται
φυσικά και είναι δικιά μου επιλογή και μάλλον αρκετών ακόμα Δεν κατηγόρησα κανένα που βάζει άγρια ψάρια....έθεσα κάποιους προσωπικούς ηθικούς προβληματισμούς(που μπορεί κανονικά να μην έπρεπε έχω εφόσον έχω ενυδρείο όπως αναφέρει και πιο πάνω ο chs) που θέλησα να μοιράσω και θέλησα να ακούσω κάποιες γνώμες-απόψεις-σκέψεις γιατί να μην βάλεις ή γιατί να βάλεις άγρια ψάρια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνούμε εγώ προσωπικά έχω τσακωθεί και με μαγαζάτορα γιατί έλεγε #$%$@^!@, όπως και πολύ αλώστε έχουν τσακωθεί από εδώ μέσα με μαγαζάτορα για παρόμοιους λόγους και πάντα προσπαθώ να ενημερώνω κόσμο που δεν ξέρει
έκανα μια διόρθωση γιατί μάλλον άλλο καταλάβαινες άμα το διάβαζες και άλλο ήθελα να πω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 18-02-11 στις 00:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-02-11, 09:02
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=eimaste aR21rwstoi;553933]χαχαχαχαχ αυτα ειναι τα ωραια του φορουμ..ας πω την γνωμη μου λοιπον...

τα ψαρια δεν πιστευω να εχουν την αισθηση της ελευθεριας οπως εμεις οι ανθρωποι ...

Αυτο απο που το συμπεραινεις;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-02-11, 11:04
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;554090]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχ αυτα ειναι τα ωραια του φορουμ..ας πω την γνωμη μου λοιπον...

τα ψαρια δεν πιστευω να εχουν την αισθηση της ελευθεριας οπως εμεις οι ανθρωποι ...

Αυτο απο που το συμπεραινεις;
τα ψαρια δεν πιστευω να εχουν την αισθηση της ελευθεριας οπως εμεις οι ανθρωποι ...
αυτο το λεω γιατι απο οτι εχω καταλαβει λεγοντας ελευθερια δεν εννοειται το να ζουν στην φυση κτλ και αυτο γιατι φερνεται σαν παραδειγμα τους φυλακισμενουν που η ελευθερια τους ειναι περα απο το οτι δεν ειναι ελευθεροι να πανε οπου θελουν στο να κανουν οτι θελουν...

το ειπα συγκριτικα με αλλα που γραφονται εδω περα...
θα ηταν καλυτερο να πω μαλλον πως δεν εχουν την ΙΔΙΑ αισθηση της ελευθεριας με αυτη των ανθρωπων


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-05-11 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-02-11, 05:20
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν χιλιαδυο παρακλαδια στο νερο που δεν μπορουμε να "ρυθμισουμε" στο ενυδρειο.
...και αλλα τοσα που δεν μπορουμε καν να μετρησουμε η ακομα και να φανταστουμε!
Περιμενα να αναφερθει κατι τετοιο, οπως και κατι ακομη που δεν ειπωθηκε αλλα θα το θεσω εγω παρακατω..
Επειδη υπαρχουν 10 τεστ στο γλυκο και 20 στο θαλασσινο σημαινει οτι μετραμε και ξερουμε το νερο και την ποιοτητα του?
Φυσικα και οχι.
Πιστευω πως ουτε σε χημειο δεν μπορει να γινει τετοια αναληση.
Αλλιως την αντιλλαμβανομαστε εμεις και αλλιως ολη η υδροβια ζωη του πλανητη την αναληση του νερου.
Ξερουμε παρα πολυ λιγα και γι'αυτο και δεν υπαρχει προσομοιωση ουτε στο 1%.
Ακομη και η ''βιοτοπικοτητα'' ειναι στο μεγαλητερο μερος της εμφανησιακη...αν με πιανετε..

Εγω θα πω κατι για τα αγρια ψαρια ασχετα αν εδω μιλατε για δισκους.
Εχω και εγω αγρια ειδη.ΔΥΣΤΗΧΩΣ.
Μακαρι αυτα που με ενδιαφερουν να τα εβρισκα απο αναπαραγωγες και ας ηταν και f4-f5.
Καποια αλλα απο την αλλη...μακαρι να αναπαραγωντουσαν στην αιχμαλωσια....
Η μονη επιλογη που μενει ειναι...αγρια, δυσκολα και πανακριβα ψαρια.
Δεν μου αρεσει αυτη η προκληση και μακαρι να ειχα επιλογη οπως εχετε εσεις αναμεσα σε αγριους και εκτροφης και ακομη το συζητατε..

Το θεμα σοβαρευει κατα πολυ αν λαβετε υπ'οψιν σας πως το 90% των θαλασσινων ψαριων δεν αναπαραγωνται στην αιχμαλωσια και ολα σχεδον ειναι αγρια πιασμενα.

Ρε μηπως να παμε να φαμε σε τιποτα αλλο τα φραγκα μας?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-02-11, 14:37
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων


Ρε μηπως να παμε να φαμε σε τιποτα αλλο τα φραγκα μας?
εκει που ειχε πει ο σπυρος αν δεν κανω λαθος ε???το ειχες και σαν υπογραφη χαχαχααχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-05-11 στις 15:17
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-02-11, 14:52
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
...και αλλα τοσα που δεν μπορουμε καν να μετρησουμε η ακομα και να φανταστουμε!
Περιμενα να αναφερθει κατι τετοιο, οπως και κατι ακομη που δεν ειπωθηκε αλλα θα το θεσω εγω παρακατω..
Επειδη υπαρχουν 10 τεστ στο γλυκο και 20 στο θαλασσινο σημαινει οτι μετραμε και ξερουμε το νερο και την ποιοτητα του?
Φυσικα και οχι.
Πιστευω πως ουτε σε χημειο δεν μπορει να γινει τετοια αναληση.
Αλλιως την αντιλλαμβανομαστε εμεις και αλλιως ολη η υδροβια ζωη του πλανητη την αναληση του νερου.
Ξερουμε παρα πολυ λιγα και γι'αυτο και δεν υπαρχει προσομοιωση ουτε στο 1%.
Ακομη και η ''βιοτοπικοτητα'' ειναι στο μεγαλητερο μερος της εμφανησιακη...αν με πιανετε..

Εγω θα πω κατι για τα αγρια ψαρια ασχετα αν εδω μιλατε για δισκους.
Εχω και εγω αγρια ειδη.ΔΥΣΤΗΧΩΣ.
Μακαρι αυτα που με ενδιαφερουν να τα εβρισκα απο αναπαραγωγες και ας ηταν και f4-f5.
Καποια αλλα απο την αλλη...μακαρι να αναπαραγωντουσαν στην αιχμαλωσια....
Η μονη επιλογη που μενει ειναι...αγρια, δυσκολα και πανακριβα ψαρια.
Δεν μου αρεσει αυτη η προκληση και μακαρι να ειχα επιλογη οπως εχετε εσεις αναμεσα σε αγριους και εκτροφης και ακομη το συζητατε..

Το θεμα σοβαρευει κατα πολυ αν λαβετε υπ'οψιν σας πως το 90% των θαλασσινων ψαριων δεν αναπαραγωνται στην αιχμαλωσια και ολα σχεδον ειναι αγρια πιασμενα.

Ρε μηπως να παμε να φαμε σε τιποτα αλλο τα φραγκα μας?
το θέμα ξεκίνησε με αφορμή τους άγριους δίσκους αλλά είχα κατά νου όλα τα άγρια ψάρι όταν ξεκίνησε η κουβέντα.Επομένως η κουβέντα αφορά όλα τα άγρια ψάρια και όχι μόνο τους άγριους δίσκους

οπότε άμα μπορούν οι mod να αλλάξουν τον τίτλο και να τον κάνουν γενικά για τα άγρια ψάρια.Επίσης άμα μπορούν να το μεταφέρουν και στην σωστή κατηγορία
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-02-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγινε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-02-11, 16:02
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι φυλακη οπως και να το κανουμε , μιλωντας για εμενα απλα προσπαθω να δινω τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μου , ειτε εκτροφης ειτε αγρια

Οπως ειπωθηκε για πολλοστη φορα η συλλογη και εξαγωγη αγριων ψαριων ειναι ενα σημαντικο εισοδημα για τους ντοπιους πλυθησμους και κατι που καθυστερει την καταστροφη του δασους του αμαζονιου ( μιλωντας για την νοτιο Αμερικη ) η οποια απλα αν σταματησουν οι κατοικοι να εχουν οικονομικο στηριγμα απο την φυση θα επιταχυνθει , μιας και ειναι σιγουρο οτι η Αμαζονια θα καταστραφει

Αν χασουν τα εσοδα τους , θα αναγκαστουν να δουλεψουν σε πετρελαικες εταιρειες , εταιρειες υλοτομιας κλπ , τουλαχιστον τωρα οσο μπορουν πολλοι απο τους ντοπιους δεν βοηθανε στην καταστροφη της Αμαζονιας

Το ιδιο ισχυει και σε αλλες περιοχες , Μαλαουι , τανγκανικα , κλπ

Για το αν τα ψαρια περνουν καλα στο ενυδρειο , μπορω να πω οτι ναι - κατα 90% - καλα περνουν

Πλεον υπαρχει εκτροφη CPD και νεον αρκετα ανεπτυγμενη και δεν ειναι ολα αγρια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να βάλουμε ενα ροοστάτη? drbig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 51 13-02-11 15:52
co2 + ψάρια???? zak Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 28-10-09 00:14
Νέα αρχή σε ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά (άγρια-ημιάγρια) corduroy27 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 28-04-09 00:29
Πως Διώχνω Ψάρια...? yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 2 30-04-07 12:56
Ψάρια? Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13530 seconds with 13 queries