Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-12, 14:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να τοποθετηθείς τόσο απόλυτα δεν πρέπει να έχεις κάνει εργαστηριακή ανάλυση και να ξέρεις τι έχει μέσα?...

Οχι εχω καθε δικαιωμα να τοποθετουμαι απολυτα σε θεματα τα οποια ειναι αποδεκτα απο ολη την επιστημονικη κοινοτητα και αυτα μου μαθανε μεσα απο τις κλασσικες γνωσεις.
Απο κει και περα οποιος εχει πιο εξωτικες θεωριες οι οποιες καταρριπτουν τις κλασσικες αποδεκτες, ΑΥΤΟΣ ειναι που επιβαλλεται να αποδειξει τις προτασεις του κι οχι το αντιθετο.
Επι του παροντος απ οσο γνωριζω ακομα και οργανισμοι σαν τη ΝΑΣΑ χρησιμοποιουν τις -ξεπερασμενες για τους πετσοπαδες- κρυογονικες μεθοδους που μαθαμε στην κλασσικη βιολογια. Τωρα οι cera και η tetra και ολοι αυτοι μπορει να εχουν βρει καλυτερους τροπους συνδεοντας τα ψιψιψινιοα με τα κοκοκοψαρα... Και αντι να δουλευουν για το ΝΑΤΟ καθονται και χρησιμοποιουν αυτες τις γνωσεις για να στρωσουμε τα ενυδρεια μας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 17:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εχω καθε δικαιωμα να τοποθετουμαι απολυτα σε θεματα τα οποια ειναι αποδεκτα απο ολη την επιστημονικη κοινοτητα και αυτα μου μαθανε μεσα απο τις κλασσικες γνωσεις.
Eισαι βιολογος?
Εχεις καποια ειδικευση σε αυτα τα θεματα? ή γραφεις ως απλο μελος και εσυ?
Γιατι ουτε οι επιστημονες δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι απολυτοι.
Καθε μερα ανακαλυπτεται και κατι καινουριο.
Τι θα ελεγες αν ακουγες οτι υπαρχουν υδροβιοι οργανισμοι (οχι τιποτα περιεργο, πχ ενα χταποδι, ενα καβουρι) , που μπορουν και ζουν σε 400C?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eισαι βιολογος?
Εχεις καποια ειδικευση σε αυτα τα θεματα? ή γραφεις ως απλο μελος και εσυ?
Οχι φιλε μου δεν ειμαι βιολογος γι αυτο κει επικαλουμε τις κλασσικες γνωσεις που εχουμε ολοι μας που μεχρι και την τριτη λυκειου ολοι πανω-κατω τα ιδια μαθαινουμε (ισως με πολυ μικρες αναβαθμισεις απο γεννια σε γεννια)
Οι εξειδικευσεις που ερχονται επειτα δεν καταρριπτουν αυτες τις βασικες γνωσεις αλλα τις εμπλουτιζουν αναλογα με την κατευθυνση που επιλεγει ο καθε ενας να ακολουθησει.

Παράθεση:
Γιατι ουτε οι επιστημονες δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι απολυτοι.
Καθε μερα ανακαλυπτεται και κατι καινουριο.
Σωστα, μεχρι να ανακαλυφθει ομως και να γινει αποδεκτο απο την επιστημονικη κοινοτητα εννωειται πως οποιοσδηποτε παρουσιαζει κατι το οποιο καταρριπτει την οποιαδηποτε γνωση μας επιβαλλεται ΑΥΤΟΣ να υποστηριξει και να αποδειξει τις αποψεις του κι οχι το αντιθετο.
Απο κει και περα ακριβως επειδη δεν ειμαι βιολογος και ουτε η κατευθυνση μου με βοηθαει να παρακολουθησω και να κατανοησω τις εξελιξεις μιας αγνωστης για μενα επιστημης θα δεχτω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ κατι το οποιο γινεται αποδεκτο απο τη δικη τους κοινοτητα, που οι οποιες "αιρετικες"
τοποθετησεις εχουν γινει ευρεως αποδεκτές και που εχουν δημοσιευτει ως ανακαλυψεις σε επιστημονικα περιοδικα, σελιδες κτλ.
Επι του παροντος ακομα και με google-ing βλεπω οτι οι ειδικοι λενε για τα συγκεκριμενα βακτηρια οτι μπορουν να αδρανοποιηθουν, αλλα παλι μιλανε για συγκεκριμενες θερμοκρασιες (10c) και για πολυ οξινα δυαλειματα (<4ph) πραγμα που σημαινει πως δεν εχουν γινει τοσο τρομερες αλλαγες απο τα γενικα παραδεκτα δεδομενα που αποτελουν τις κλασσικες γνωσεις.

Απο κει και περα φιλε μου εδω αρχιζει και δουλευει το ξυραφι του Οκαμ.
Τι ειναι πιο ευκολο να πιστεψω? Οτι καποιες εταιριες καναν τοσο μεγαλες ανακαλυψεις -που αξιζουν νομπελ- πανω στα βακτηρια για το στρωσιμο ενυδρειων, αλλα τυγχανει οσοι δοκιμασαν το προιον αυτων των ανακαλυψεων να μην ειχαν ποτε αποτελεσμα για διαφορους λογους ή να δω απλα το πιο ρεαλιστικο, δηλαδη οτι οι εταιριες δουλευουν τους χομπυστες π[ουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες? (και που θα επαναλαβω, καποιο απο αυτα τα ζουμια στη Γερμανικη σελιδα του δε γραφει καθολου για υγρα βακτηρια αλλα για κολλωδες υλικο που βοηθαει να αποικηθει το φιλτρο οταν με το καλο θα αποκτηθουν τα βακτηρια)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-12, 21:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι φιλε μου δεν ειμαι βιολογος γι αυτο κει επικαλουμε τις κλασσικες γνωσεις που εχουμε ολοι μας που μεχρι και την τριτη λυκειου ολοι πανω-κατω τα ιδια μαθαινουμε (ισως με πολυ μικρες αναβαθμισεις απο γεννια σε γεννια)
Οι εξειδικευσεις που ερχονται επειτα δεν καταρριπτουν αυτες τις βασικες γνωσεις αλλα τις εμπλουτιζουν αναλογα με την κατευθυνση που επιλεγει ο καθε ενας να ακολουθησει.


Σωστα, μεχρι να ανακαλυφθει ομως και να γινει αποδεκτο απο την επιστημονικη κοινοτητα εννωειται πως οποιοσδηποτε παρουσιαζει κατι το οποιο καταρριπτει την οποιαδηποτε γνωση μας επιβαλλεται ΑΥΤΟΣ να υποστηριξει και να αποδειξει τις αποψεις του κι οχι το αντιθετο.
Απο κει και περα ακριβως επειδη δεν ειμαι βιολογος και ουτε η κατευθυνση μου με βοηθαει να παρακολουθησω και να κατανοησω τις εξελιξεις μιας αγνωστης για μενα επιστημης θα δεχτω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ κατι το οποιο γινεται αποδεκτο απο τη δικη τους κοινοτητα, που οι οποιες "αιρετικες"
τοποθετησεις εχουν γινει ευρεως αποδεκτές και που εχουν δημοσιευτει ως ανακαλυψεις σε επιστημονικα περιοδικα, σελιδες κτλ.
Επι του παροντος ακομα και με google-ing βλεπω οτι οι ειδικοι λενε για τα συγκεκριμενα βακτηρια οτι μπορουν να αδρανοποιηθουν, αλλα παλι μιλανε για συγκεκριμενες θερμοκρασιες (10c) και για πολυ οξινα δυαλειματα (<4ph) πραγμα που σημαινει πως δεν εχουν γινει τοσο τρομερες αλλαγες απο τα γενικα παραδεκτα δεδομενα που αποτελουν τις κλασσικες γνωσεις.

Απο κει και περα φιλε μου εδω αρχιζει και δουλευει το ξυραφι του Οκαμ.
Τι ειναι πιο ευκολο να πιστεψω? Οτι καποιες εταιριες καναν τοσο μεγαλες ανακαλυψεις -που αξιζουν νομπελ- πανω στα βακτηρια για το στρωσιμο ενυδρειων, αλλα τυγχανει οσοι δοκιμασαν το προιον αυτων των ανακαλυψεων να μην ειχαν ποτε αποτελεσμα για διαφορους λογους ή να δω απλα το πιο ρεαλιστικο, δηλαδη οτι οι εταιριες δουλευουν τους χομπυστες π[ουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες? (και που θα επαναλαβω, καποιο απο αυτα τα ζουμια στη Γερμανικη σελιδα του δε γραφει καθολου για υγρα βακτηρια αλλα για κολλωδες υλικο που βοηθαει να αποικηθει το φιλτρο οταν με το καλο θα αποκτηθουν τα βακτηρια)
Διαβασε κι εδω απο πρωτο χερι για την ενθηλακωση
http://www.hoseo.ac.kr/~cis/probio4.pdf
http://literatur.vti.bund.de/digbib_extern/zi029521.pdf
http://www.sciencedirect.com/science...43135400003651
Ποιος ξερει τι αλλο δεν ξερουμε...


Ειπες πιο πανω οτι δεν αναφερουν τι περιεχουν τα μπουκαλακια τους.
Καποιες εταιρειες ωστοσο γραφουν καθαρα οτι περιεχουν nitrosomonas και nitrobacter http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
και αυτα επισης το ιδιο και που διατηρουνται στο ψυγειο http://www.soelltec.de/baktinetten-cool.html

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε μερα ανακαλυπτεται και κατι καινουριο.
Τι θα ελεγες αν ακουγες οτι υπαρχουν υδροβιοι οργανισμοι (οχι τιποτα περιεργο, πχ ενα χταποδι, ενα καβουρι) , που μπορουν και ζουν σε 400C?
Επι της ευκαιριας δες και κατι εκτος κλασσικων γνωσεων
http://www.athensvoice.gr/article/ci...F%CE%AF-%CF%84


ΖΗΤΩ το μπολι.
Δεν αποκλειω τιποτα ομως, αφου δεν ειμαι ειδικος και αφου καποιοι συνχομπιστες εχουν δηλωσει οτι εκαναν δουλεια με καποια απο τα ετοιμα βακτηρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 21:53
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

εγω δουλευω συμπληρωμα βακτηριων στο θαλασσινο ενυδρειο σταθερα , με θετικα αποτελεσματα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 22:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δουλευω συμπληρωμα βακτηριων στο θαλασσινο ενυδρειο σταθερα , με θετικα αποτελεσματα
τα οποια ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γιατι να εμπιστευτεις κατι αμφιλεγομενο? Ποσο μαλλον οταν τα ψαρια ειναι αυτα που θα "πληρωσουν" τη δικη μας αποφαση σε περιπτωση που παρουμε λανθασμενη!

Και εγω υπερ του μπολιου η στρωσιμο με αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 22:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γιατι να εμπιστευτεις κατι αμφιλεγομενο? Ποσο μαλλον οταν τα ψαρια ειναι αυτα που θα "πληρωσουν" τη δικη μας αποφαση σε περιπτωση που παρουμε λανθασμενη! Στη τελικη βαλε οτι θελεις αλλα βαλε και μπολι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....56373&langid=1 βρισκει ευκολα καποιος!

Και εγω υπερ του μπολιου η στρωσιμο με αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-12, 22:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα οποια ειναι?
χαμηλα n03,po4
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-12, 22:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δουλευω συμπληρωμα βακτηριων στο θαλασσινο ενυδρειο σταθερα , με θετικα αποτελεσματα
Εχεις δοκιμασει και χωρις βακτηρια?
Πηγε ασχημα χωρις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-12, 16:25
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω δεν ξερω τι θεση να παρω..να παρω της επιστημης η της φυσης?
απο της επιστημης την μερια και απο δικες μου γνωσεις τα συσκευασμενα βακτηρια ειναι μια χαρα
εγω ετσι εστρωσα το ενυδρειο μου
η τροφη τους ειναι η αμμωνια ποτε δεν ειχα προβλημα με την αμμωνια απο τοτε που εβαλα το σκευασμα αυτο
filterstart jbl
ισα ισα που του σφουγγαρι μου γεμισε "γλιτσα" και το βιολογικο υλικο επισης
αρα δουλεψε..

απο την μερια της φυσης
ειναι χρονοβορα διαδικασια και μακαρι να ειχαμε ολοι ενα μεγαλο μικροσκοπιο να την παρακολουθουμε λεπτο προς λεπτο απο την στιγμη που αρχιζουν να εμφανιζονται τα πρωτα βακτηρια....



κι αν παρουμε μερικα βακτηρια παρουμε και λιγο θρεπτικο υλικο σε υγρη μορφη και τα βαλουμε σε ενα δοχειο κλειστο και γραψουμε απ εξω την ημερομηνια ληξης του θρεπτικου υλικου αρα και την ημερομηνια θανατου των βακτηριων?
αν αυτα τα βακτηρια τα μεγαλωσαμε στο εργαστηριο σε ενα κουτι με αμμωνια και οχι σε ενα ενυδρειο
με λεπτομερεις ελεγχους με εργαστηριακο εξοπλισμο κλπ

νομιζω πως και οι 2 μεθοδοι ειναι το ιδιο απο κει και περα ο καθενας οπως "στρωσει" θα κοιμηθει
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-12, 16:56
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν ξερω τι θεση να παρω..να παρω της επιστημης η της φυσης?
Καμια σοβαρή εταιρία που φτιάχνει βακτήρια δεν σου λέει ότι κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνει η φύση . Αυτό που λένε είναι ότι καταφέρνουν να εγκλωβίσουν τα φυσικά βακτήρια σε κουτάκι . Επειδή τα τα συγκεκριμένα βακτήρια που θέλουμε μας τα χαρίζει η φύση αρκεί να τους ρίχνουμε λίγο αμμωνία ( να μην σου πω πως το στρώνανε οι νεάταρνταλ , πιστεύω το έπιασες το υπονοούμενο ) όπου καθημερινά μετράμε με test και όταν εξαφανίζεται προσθέτουμε την ανάλογη ποσότητα .
το ενυδρείο θα στρώσει και χωρίς να του βάλουμε απολύτως κανένα σκεύασμα , απλά ο πληθυσμός θα πρέπει εισέρχεται σε ποιο αραιά διαστήματα , στην αρχή .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την μερια της φυσης
ειναι χρονοβορα διαδικασια και μακαρι να ειχαμε ολοι ενα μεγαλο μικροσκοπιο να την παρακολουθουμε λεπτο προς λεπτο απο την στιγμη που αρχιζουν να εμφανιζονται τα πρωτα βακτηρια....
p.s ανάλογα με την θερμοκρασία του ενυδρείου πάνω κάτω σε 25 μέρες είναι έτοιμο χωρίς τίποτα , όπως και δεν χρειάζεται κανένα μικροσκόπιο απλά μετρήσεις για παρακολούθηση του κύκλου του αζώτου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 10-01-12 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-12, 16:31
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Ας μην είμαστε απόλυτοι, όταν δεν έχουμε σπουδάσει το θέμα. Δηλαδή είναι τόσο αδύνατο κάποιοι ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΙ οργανισμοί μεγέθους νανομέτρων να μπορούνε να επιζούνε σε καταστολή; Τα αυγουλάκια των brine shrimp που ταίζουμε, πώς ζούνε σε καταστολή για χρόνια; Ας μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν, να ανοίγουμε και καμιά εγκυκλοπαίδεια για το τί εστί Nitrosomonas και Nitrobacter
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-12, 17:46
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Φιλε manuel αυτό λέμε ζούνε παντού !!! τροφή θέλουν για να αναπαραχθούνε σε αρκετό πληθυσμό = αμμωνία και έστρωσε ,
αλλιώς πας σε φιλόδοξες εταιρείες που προσπαθούνε να εγκλωβίσουν βακτήρια που υπάρχουν παντού αλλα και να μην πιάσει η καταστολή έχουν φροντίσει να έχουν την απαραίτητη αμμωνία τα μπουκαλάκια ώστε υπάρχουν δεν υπάρχουν βακτήρια εντός του μπουκαλιού να έχουν να φάνε αυτά που θα δημιουργηθούν εκτος του σκευάσματος και να είσαι ευχαριστημένος με το προϊόν που έστρωσε το φίλτρο σου σε 23 μέρες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βακτήρια και στρώσιμο panos_auk Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-11 20:27
Σχετικά με βακτήρια velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 21:43
Τι Βακτήρια να αγοράσω; johnmarka Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-04-09 08:13
Η γλιτσα είναι βακτήρια? Serafeim Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-02-09 12:22
Βακτήρια και αλλαγές νερού Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-02-08 13:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09589 seconds with 14 queries