Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-14, 16:12
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Unhappy Ήρθα και εγώ!!!

Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους θαλασσινούς.

Βρίσκομαι στην διαδικασία στησίματος ενός reef για πρώτη φορά με καμία εμπειρία και μόνους συμμάχους εσάς όπου διαβάζοντας τα διάφορα post προσπαθώ να βγάλω άκρη για το πώς να ξεκινήσω και να κάνω τα λιγότερα λάθη που θα μου στοιχίσουν σε χρόνο και χρήμα! τις δύσκολες μέρες.

Αφορμή ένα ενυδρείο 100λ γλυκού νερού που βρέθηκε στα χέρια μου και αφού το έστησα με την καθοδήγηση του καταστήματος της Πάτρας είχα την πρώτη μου αποτυχία. Εκεί άρχισα το διάβασμα.
Βλέποντας όμως τις ομορφιές ενός reef χωρίς να το σκεφτώ είπα εδώ είμαι….

Για να μην σας κουράζω περιγράφω τον εξοπλισμό που είδη έχω ή περιμένω να μου έρθει. Όποτε οποιαδήποτε βοήθεια που νομίζετε θα είναι χρήσιμη.

Ενυδρείο Juwel Rio 180l
Skimmer Deltec MCE300
Eξ.Φίλτρο Enheim 2215
Schego Titanium Heater 250W
Eliwell ic915 lx
Κυκλοφορία 2xTunze 6025 & 1x6015
Ro/Di Ro-man 75gal
ZB 11kg που τρέχει στα 100λ με αραγωνίτη εδώ και 1.5 μήνα, +10 kg μόλις έρθει το ενυδρείο.
Αραγωνίτης νεκρός Ati Fiji white sand 27kg
D-D TDS meter
D-D refractometer ATC
Salifert Tests
Αλάτι Coral Pro Red Sea


Sump, δεν προβλέπετε χωρίς εμπειρία στα βασικά και βοήθεια δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω. Στα μείον και το κόστος.
Για το ενυδρείο έκανα την σκέψη για rio 240l και αντικατάσταση skimmer σε mce 600 αλλά δεν ξέρω για τον υπόλοιπο εξοπλισμό ή αν τελικά αξίζει τον κόπο. Απλά διαβάζοντας είδα ότι όσο μεγαλύτερο τόσο πιο σταθερό + ότι η αντικατάσταση ενός ενυδρείου στο μέλλον κοστίζει αρκετά.

Θα ήθελα τα σχόλια σας για τον εξοπλισμό και τι μου προτείνετε να συμπληρώσω ή να αλλάξω για να μην το μετανιώνω στο μέλλον.
Ευχαριστώ προκαταβολικά………
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-14, 16:43
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Kαλώς ήρθες στο φόρουμ και στα αλάτια!
Έκανες την σωστή κίνηση και έψαξες!
Ο εξοπλισμός σου είναι πολύ καλός! Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.
Ίσως μόνο να προσθέσεις.
Το έχεις στήσει το ενυδρείο? Απ'όσα λές μάλλον ναι.
Πόσο καιρό τρέχει, τι κατοίκους έχεις μέσα, τι μετρήσεις παίρνεις?
Μπορείς να βάλλεις κάποιες φωτός?

Επίσης, σκέφτεσαι να αλλάξεις το φωτιστικό του ριο ή να το αφήσεις?

Για τι κοράλια σκέφτεσαι να πάς? Αναλόγως και απο εκεί θα επιλέξεις τον φωτισμό αλλά και την κυκλοφορία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-14, 16:54
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ

Καλωσόρισες στην παρέα μας φίλε ksamuel και Καλή Χρονιά με Υγεία,Δημιουργία κι Ευτυχία!!!Δεν είμαι του θαλασσινού και όχι γιατί δεν μ' αρέσει, αλλά έχω μια συμβουλή για σένα ''Μην εμπιστεύεσαι τους πετσοπάδες''. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν αρκετοί αλλά λίγοι είναι σωστοί ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣκαι αξιόπιστοι,άλλοι κακόβουλα για να πουλήσουν αυτό που θέλουν δίνουν λανθασμένες συμβουλές και άλλοι από άγνοια γιατί άνοιξαν ένα pet-shop που είναι της μόδας.Εδώ είμαστε ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ κι έχουμε έρωτα με αυτό που κάνουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-14, 16:58
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Οχι το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακόμα.
Απλα έχω τον βραχο μεσα στο παλιο 100λ και περιμένω να στησω το καινουριο αφου είμαι σιγουρος για τα επομενα βήματα. Για τα λιτρα του ενυδρειου τι έχεις να πεις? τα 240λ μηπως θα ήταν καλύτερη κίνηση?

Το θεμα του φωτισμου του ενυδρειου δεν το εχω αγγιξει ακομα. Αφου καταληξω στα κοραλλια, που θα ήθελα ****** αλλα κ σκληρα, θα το συζητησουμε γιατι οπως εχω διαβασει ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.

https://imagizer.imageshack.us/v2/24...0/163/wj2s.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-14, 17:19
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλως ηρθες στη παρεα μας και χρονια πολλα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-14, 19:50
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksamuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακόμα.
Απλα έχω τον βραχο μεσα στο παλιο 100λ και περιμένω να στησω το καινουριο αφου είμαι σιγουρος για τα επομενα βήματα. Για τα λιτρα του ενυδρειου τι έχεις να πεις? τα 240λ μηπως θα ήταν καλύτερη κίνηση?

Το θεμα του φωτισμου του ενυδρειου δεν το εχω αγγιξει ακομα. Αφου καταληξω στα κοραλλια, που θα ήθελα ****** αλλα κ σκληρα, θα το συζητησουμε γιατι οπως εχω διαβασει ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.

https://imagizer.imageshack.us/v2/24...0/163/wj2s.jpg
Πάντως αν τον εξοπλισμό που έχεις στον πρότεινε πετσοπάς, καλά σου είπε.
Τώρα για κάτι άλλο δεν μας είπες, ούτε για την απώλεια που είχες.
Τα λίτρα του ενυδρείου(180) είναι καλά. Τώρα τα 240 θα ήταν καλύτερα, αλλά είναι στο χέρι σου. Μην κοιτάς τόσο το μήκος. 1 μέτρο είναι καλά. Αν μπορείς να βρεις με μεγαλύτερο πλάτος θα στο πρότεινα μιας και το ριο 180 και το 240 έχουν 40 πλάτος. Είναι καλά το 40, αλλά το 50 και το 60 θα ήταν πολύ καλύτερα και θα βοηθούσε σε πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία.

Για το θέμα του φωτισμού, μην φορτώσεις το ενυδρείο σου με πολλά βάτ. Τα 90 που έχει στο φωτιστικό του(2 * 45 βατ) είναι μια χαρά για τα κοράλια που θές. Τώρα για σκληρά με έξυπνο στήσιμο βράχου μπορείς να βάλλεις κάποια.
Αναφορικά θα είσαι μισό βατ ανα λίτρο, αλλά είναι μια χαρά. Δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν κρατήσει σκληρά ακόμα και με μικρότερη αναλογία.
Αργότερα βλέπεις αν θες να το αναβαθμίσεις.
Για softies και lps δεν υπάρχει θέμα. Μπορείς άνετα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-14, 20:08
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλως ηρθες, καλη χρονια και καλη συνεχεια!
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-14, 23:00
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια για το καλοσωρισμα..

Παναγιωτη τον εξοπλισμο τον διαλεξα προσωπικα μετα απο πολυ ψαξιμο στις διαφορες συζητησεις στα forum.

Η πρωτη μου εμπειρια με το γλυκο νερο ηταν αποτυχια μιας και το φορτωσα με 6 ατυχα ψαρακια με την μια και μια ανουμπια, ακολουθοντας κακες μαλλον συμβουλες καταστηματος.

Εμεινα στο θεμα των λιτρων γιατι στις μερες που ειναι τοσο δυσκολες δεν εχεις την πολυτελεια για αλλαγες εκ των υστερων. Ρωταω με την εμπειρια σας αν το rio 240λ εναντι των 180λ θα ηταν καλυτερη επιλογη 'η τελικα απλα θα με εβαζε σε περισσοτερα εξοδα χωρις ιδιαιτερο οφελος μιας και εχουν το ιδιο πλατος.

Για το φωτισμο κρατω το μαμισιο για αρχη κ βλεπουμε πως θα παει.

Επισης μπορω να μεταφερω τον παλιο αραγωνιτη στο νεο ενυδρειο?.
Ζωντανα δεν εχουν μπει απλα τον βραχο εχω εδω και 45 μερες περιπου.
Μετρησεις που εχω ειναι Nitrite 0 & Ammonia 0.25.
Επισης εχει κανει την εμφανιση της καφε αλγη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-14, 23:47
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Σίγουρα το 240 θα είναι καλύτερα, αλλά και το 180 είναι καλά. Όποιο θες πάρε.
Αν θες να μεταφέρεις τον ίδιο αραγωνίτη, βγάζεις νερό και το μεταφέρεις σε κουβάδες-δοχεία, βγάζεις και τον βράχο, παίρνεις την άμμο και την βάζεις στο νέο, συμπληρώνεις και όση σου λείπει, στήνεις βράχο και γεμίζεις ή γεμίζεις και στήνεις βράχο. Απλά μην αφήσεις τον βράχο για ώρα εκτός νερού. Αν τον βάλλεις σε δοχείο με νερό θα είναι καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-14, 07:51
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Οκ λοιπόν, η απόφαση πάρθηκε.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και το αποτέλεσμα θα το δείξει.
Το ενυδρείο που ήταν στη διαδρομή αντικαταστάθηκε σε 240λ . Επίσης το ίδιο έγινε σε skimmer που έγινε σε mce600 και σε 2 κυκλοφορητές σε 2 tunze 6045.

Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου πει για το ύψος του αραγωνίτη. Υπολογίζω ότι θα πρέπει να είναι 5cm? Αν ναι πόσο θα χρειαστώ?(Ενυδρείο 1,21χ0,41χ0,55) Ο βράχος πρέπει να μπει σε βάση?

Κατα την γνώμη σας τι άλλο θα πρέπει υπολογίζω να προσθέσω στον εξοπλισμό μου?
Ίσως Αυτόματη αναπλήρωση? Για ψύξη σκέπτομαι αργότερα να προσθέσω ανεμιστηράκια που θα είναι και πιο οικονομικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-14, 11:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksamuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ λοιπόν, η απόφαση πάρθηκε.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και το αποτέλεσμα θα το δείξει.
Το ενυδρείο που ήταν στη διαδρομή αντικαταστάθηκε σε 240λ .Ωραίος. Επίσης το ίδιο έγινε σε skimmer που έγινε σε mce600 ίσως να είναι λίγο μεγάλο στα λίτρα σου. Αν ήσουν στα 300 θα σου έλεγα οκ, αλλά στα 240 είσαι στα όρια. και σε 2 κυκλοφορητές σε 2 tunze 6045. Οι 45ρες έχουν ρύθμιση ροής απο 1500 έως 4500 λ/ω. Αν τις βάλλεις στο τέρμα θα στο κάνουν υπερπληντύριο το ενυδρείο. Μπορείς να τις δουλέψεις master - slave. Μία πιο δυνατή και η άλλη πιο αδύναμη για υποστήριξη. ΑΝ θές να πάς σε κάτι πιο οικονομικό πάρε 2 6025.
Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου πει για το ύψος του αραγωνίτη. Υπολογίζω ότι θα πρέπει να είναι 5cm? Αν ναι πόσο θα χρειαστώ?(Ενυδρείο 1,21χ0,41χ0,55) 25 κιλά αραγωνίτη περίπου Ο βράχος πρέπει να μπει σε βάση?Αν θες ναι. Αν τον στησεις καλά δεν χρειάζεται. Προσπάθησε να μην τον μπουκώσεις αλλά το στήσιμο να είναι αεράτο και με καλά περάσματα. Στα λίτρα σου θα χρειαστείς απο 15 - 25 κιλά βράχου το πολύ.

Κατα την γνώμη σας τι άλλο θα πρέπει υπολογίζω να προσθέσω στον εξοπλισμό μου?
Ίσως Αυτόματη αναπλήρωση? Ναι θα χρειαστείς. Γύρω στο 50ρι έχει καινούρια. Για ψύξη σκέπτομαι αργότερα να προσθέσω ανεμιστηράκια που θα είναι και πιο οικονομικά!! Μια χαρά
.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-14, 11:43
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Δηλ νομιζεις οτι το mce300 με καλυπτει ακομα και σε μελλοντικο φορτωμα ενυγρειου. αν με καλυπτει να προλαβω να μην γινει αλλαγη....sosos
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-14, 11:59
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι σε καλύπτει ναι.
Αν δεν το φορτώσεις υπερβολικά πολύ με ψάρια σε καλύπτει ναι.
ΑΝ όμως έχεις σκοπό στο μέλλον να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο πάρε απο τώρ το 600ρι να το έχεις.
Αν πάρεις το 300ρι θα χρειαστείς και ένα φίλτρο να βάζεις χημικά υλικά. Αν πάρεις το 600ρι έχει χώρο μέσα για τα υλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-14, 12:13
ksamuel Ο χρήστης ksamuel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

αρα με το mce 600 καταργω εξωτερικο φιλτρο 2215 για ανθρακα κ αντιφοσφωρο...κ τα τοποθετω στο skimmer σωστα?


για τις 6045 δεν γινετε τιποτα ειναικαθοδον. Θα τις χρησιμοποιησω όπως ανεφερες.

οποτε κοιταζω για αναπληρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-14, 12:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksamuel Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα με το mce 600 καταργω εξωτερικο φιλτρο 2215 για ανθρακα κ αντιφοσφωρο...κ τα τοποθετω στο skimmer σωστα? Σωστά


για τις 6045 δεν γινετε τιποτα ειναικαθοδον. Θα τις χρησιμοποιησω όπως ανεφερες. Δεν πειράζει. Ούτως η άλλος ρυθμίζονται.

οποτε κοιταζω για αναπληρωση.Μια χαρά.
.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06326 seconds with 12 queries