Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-06, 13:50
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή ξεκινημα φυτεμενου

γεια σας θα ηθελα τις γνωσεις σασ περι φυτεμενων ενυδρειων.
εχω ενα 60λιτρο και θα ηθελα να το ξεκινησω, σωστα.θελω να ρωτησω τη χρειαζετε απο την αρχη σαν υποστρωμα για φυτα ωστε αργοτερα να μην χρειαζετε να το ξαναξεκιναω. απο πανω θα βαλω χαλικι γυρω στουσ 4-6 ποντουσ φανταζομαι.μου αρεσει το φυτο αυτο που ειναι σαν γκαζον. βεβαια και καποια αλλα, αλλα απο φωτοσ που εχω δει μου αρεσει να ειναι σαν ενας κηποσ κατω απο το νερο. νομιζω amano λεγετε! δεν με ενδιαφερει για co2 και ασ ειναι και αργησ αναπτυξης. ξεχασα να πω πωσ απο λαμπα υπαρχει μια απλη του εμποριου.αν υπαρχουν και καποια sites δεν θα ελεγα οχι.
σφουγγαρι μονο σαν φιλτρο ειναι καλο? η πρεπει να υπαρχει κατι αλλο?απο ψαρια δεν θα ηθελα ακομα να βαλω. εχω ηδη ενα 400λιτρω με κιχλιδες.
σασ επριξα στισ ερωτησεισ ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GODLIGHT : 04-11-06 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-06, 16:16
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

http://www.plantedtank.net/
εδω ειπαρχει οτι ψαχνεις ψαξε και το φορυμ εχει ειδικη ενοτητα για χαμηλων απαιτησεων...
τωρα αν θα βαλεις υποστρωμα η οχι ειναι αλλο θεμα σκεψου τη φυτα θες να βαλεις αν αυτα τα φυτα που θα επιλεξεις παιρνουν τα θρεπτικα τουσ στοιχια απο τις ριζες στους περρησοτερο και οχι απο τ;α φυλλα τους τοτε θα χρηαστεις ενα καλο υποστρωμα αν φτιαξεις ενα χαμηλων απαιτησεων και χοντροκοκι αμμο και απο πανω χαλικι ειναι μια χαρα

τωρα σαν γρασιδακι υπαρχουν πολλα φυτα ψαξε στο ιδιο σιτε

το co2 ειναι απαραιτητο σε ολα τα φυτα αν βαλεις χαμηλων απαιτησεω μπορεις να το προσθετεις σε ταμπλετες και παλι ομως o diyc02 ειναι πανευκολο και δουλευει παρα πολυ καλα
τι φιλτρο εχεις εσωτερικο θα μπορουσες να βαλεις και βιολ. μακαρονακι αν σε ενδιαφερει να βαλεις και ψαρια...

και για τη λαμπες δε ξερω τυποτα ομως κυκλοφορουν στα ενυδρειομαγαζα και λαμπεσ που βοηθανε τα φυτα

καλο θα ταν να σκεφτεις πρωτα τι φυτα θα βαλεις μεσα αυτο θα σου λυσει παρα πολλα προβληματα

ασπουμε εγω παω για χαμηλων απαιτησεων φυτεμενο γιατι εχω φτοχο υποστρωμα και δεν εχω δηνατοτιτα για δευτερη λάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-06, 19:10
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες.
μαλλον θα βαλω υποστρωμα και απο πανω χαλικι για τα φυτα. οσο για το co2 δεν υξερα οτι υπαρχει και σε ταμπλετα ,καλο αυτο.
απο λαμπα και εγω μονο μια εχω του εμποριου. απο φιλτρο δεν θυμαμε ονομασια αλλα θα το κοιταξω, εχει σφουγγαρι και μακαρονι μεσα παντος.
θα κοιταξω στο σιτε που προτεινεις για περισσοτερα παντοσ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-06, 00:49
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

δεν ειμαι και ειδικος απλος εχω ξεκοκολησει το θεμα φυτεμενο ενυδρειο
και πηστεψε με το καλυτερο ειναι να εχεις ενα σχεδιο
αν δε ξερεις τι θα φτιαξεις και δε ξερεις γενικα θα αγοραζεις θα αγοραζεις και δε θα σταματας ... ... κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-06, 14:34
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Βρε ΠΟΠΟ...
Πόσο χρονών είσουν πρίν απο 1 μήνα και πόσο είσαι τώρα??? Είπαμε το χόμπυ μας ΩΡΙΜΑΖΕΙ τον άνθρωπο, αλλα τέτοια ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ σε 1 μήνα, ΔΕΝ την περίμενα...!!! ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ!!! Τώρα το επικίνδυνο μετά την "ωρίμανση" και την "αυτοπεποίθηση" είναι το "καβαλίκευμα"... σιγά-σιγά και με προσοχή...!

Όσων αφορά στα φυτεμένα, φίλε GODLIGHT, υπάρχουν σχεδόν τα πάντα εδώ στο GAB... καλά, και εδώ είμαστε για απαντήσεις και διευκρινήσεις...
πάντως "χαλικι γυρω στουσ 4-6 ποντουσ" ελπίζω να μην εννοείς διάμετρο, γιατί τέτοιο δεν κάνει ούτε για τον Μπελοκομοίτη στην Καρδίτσα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 06-11-06 στις 14:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα καινουργιου ενυδρειου GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 03-07-06 07:55
Νεο Ξεκινημα nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-05 09:59
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ GREGORY Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 20-10-04 10:17
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ nelly Χρυσόψαρα 1 04-10-04 07:33
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ christos Γλυκό νερό - Γενικά 4 31-03-03 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04096 seconds with 13 queries