Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-07, 14:16
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή Seahem Prime

Θα ηθελα να ρωτησω εαν το σκευασμα Prime (αντιχλωριο) εχει ημερομηνια ληξης

θελω να αγορασω ενα μουκαλακι αλλα διαβαζοντας τις οδηγιες λεει 1ml / 40lt
αυτο σημαινει οτι θα βαζω σε καθε αλλαγη 1ml, δηλαδη στο μπουκαλακι το μεσαιο θα μου κρατησει για 250 αλλαγες (για αλλαγη καθε δυο εβδομαδες θα μου κρατησει 10 χρονια ενω εαν κανω αλλαγη καθε εβδομαδα θα μου κρατησει 5 χρονια)

ρε παιδια μηπως κανω λαθος υπολογισμο; εαν δεν κανω λαθος υπολογισμο εχει ημερομηνια ληξης; αν εχει να αγορασω το μικρο και οχι το μεσαιο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-07, 14:29
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει ημερομινία λήξης, πάντως αυτή τη στιγμή κρατάω στα χέρια μου το μπουκάλι και δεν αναφέρει πουθενά ημερομηνία λήξης. Το prime δεν είναι απλά ένα αντιχλωριο, έχει και άλλες ιδιότητες και μου το έχουν προτήνει αρκετοί εμπειρότεροι από μένα, είναι πάρα πολύ καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν ξέρουμε αν κάνεις λάθος στον υπολογισμό γιατί δεν μας είπες λίτρα του ενυδρείου σου. Πάντως το prime είναι όντως το πιο οικονομικό από άποψη δοσολογίας και κρατάει μήνες ακόμα και χρόνια ανάλογα με το μπουκάλι και τα λίτρα των αλλαγών
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-07, 15:14
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρουμε αν κάνεις λάθος στον υπολογισμό γιατί δεν μας είπες λίτρα του ενυδρείου σου. Πάντως το prime είναι όντως το πιο οικονομικό από άποψη δοσολογίας και κρατάει μήνες ακόμα και χρόνια ανάλογα με το μπουκάλι και τα λίτρα των αλλαγών
Strahos είναι καλύτερο από τα άλλα του εμπορίου?τι άλλο προσφέρει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-07, 15:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γράφει πως εξουδετερώνει χλωρίνη και χλωραμίνη καθώς και αμμωνία, αποτοξικώνει νιτρίτη και νιτράτη (με διαφορετική δοσολογία) και παρέχει προστατευτικό βλενώδες κάλυμα (στο δέρμα των ψαριών προφανώς).
Είναι πιστεύω σαφώς καλύτερη εταιρία από της άλλες η seachem αν κρίνω και από τα λιπάσματα και το συγκεκριμένο προϊόν είναι σαφώς οικονομικότερο από όλα τα άλλα του εμπορίου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-07, 15:34
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Strahos αφου λεω οτι θα χρησιμοποιω 1ml σε καθε αλλαγη αυτο σημαινει οτι θα αλλαζω 40λιτρα καθε φορα

η ερωτηση δεν ειναι εαν ειναι το καλυτερο σκευασμα (εγω παντως το πιστευω) αλλα εαν εχει ημερομηνια ληξης, μεχρι στιγμης εχω μια απαντηση

πειραζει εαν βαζω περισοτερη ποσοτητα; πχ διπλασια;

αν θυμαμαι καλα στο μπουκαλακι λεει οτι για να δεσμευσει τα βαρεα μεταλα η αναλογια δεν ειναι 1ml/40lt αλλα πολυ μεγαλυτερη
ξερεις κανεις κατι για αυτο;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρουμε αν κάνεις λάθος στον υπολογισμό γιατί δεν μας είπες λίτρα του ενυδρείου σου. Πάντως το prime είναι όντως το πιο οικονομικό από άποψη δοσολογίας και κρατάει μήνες ακόμα και χρόνια ανάλογα με το μπουκάλι και τα λίτρα των αλλαγών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-07, 15:38
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δεν κάνεις λάθος ..... 5ml για 200L ειναι η δοσολογία ..
Πάρε ένα μεσαίο μπουκάλι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ..

Υ.Γ αλλαγή νερού κάνουμε κανονικά κάθε 1 εβδομάδα εκτός αν το ενυδρείο σου ειναι αρκετά μεγάλο με μικρή υχθιοφόρτιση .. (>300l)
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Strahos αφου λεω οτι θα χρησιμοποιω 1ml σε καθε αλλαγη αυτο σημαινει οτι θα αλλαζω 40λιτρα καθε φορα

η ερωτηση δεν ειναι εαν ειναι το καλυτερο σκευασμα (εγω παντως το πιστευω) αλλα εαν εχει ημερομηνια ληξης, μεχρι στιγμης εχω μια απαντηση

πειραζει εαν βαζω περισοτερη ποσοτητα; πχ διπλασια;

αν θυμαμαι καλα στο μπουκαλακι λεει οτι για να δεσμευσει τα βαρεα μεταλα η αναλογια δεν ειναι 1ml/40lt αλλα πολυ μεγαλυτερη
ξερεις κανεις κατι για αυτο;
Αν έχεις πάνω από 120 λίτρα ενυδρείο θα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές. Αυτό ήθελα να δω.

Ημερομηνία λήξης δεν αναγράφει, πήρες απάντηση απο τον noe.

Δεν πειράζει να βάζεις διπλάσια ποσότητα αλλά δεν υπάρχει λόγος αν δεν υπάρχει εξαιρετικά υψηλή περιεκτικότητα σε χλωραμίνη στο φρέσκο νερό. Μπορείς να βάζεις δοσολογία x1.5 της προτεινόμενης για ασφάλεια (άποψή μου)

Το τελευταίο που λες δεν το έχω δει και δεν το γνωρίζω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-07, 15:45
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ πήρα πέρυσι το μπουκαλάκι των 100ml,το ενυδρείο στο οποίο χρησιμοποιείται είναι σχεδόν 400 λίτρα,οι αλλαγές είναι κάθε 10 ημέρες το 50% και τώρα μου τελειώνει το μπουκαλάκι.Υπάρχει και μπουκαλάκι των 50 ml,δέν θυμάμαι άν έχω δεί και των 25 ml.Προσωπικά εγώ το ρίχνω με σταγονόμετρο,βοηθάει να ρίχνεις ακριβώς την σωστή ποσότητα,ένα ml είναι 10 σταγόνες.Είναι αρκετά καλό για αυτά που λέει ότι κάνει σε συνάρτηση με την τιμή του,μοναδικό μειονέκτημα η οσμή του που φέρνει λίγο σε ψαρίλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-07, 16:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

και γιατί δεν πέρνεις μια μικρή σύριγγα για να τελειώνεις και κάθεσαι και παιδεύεσαι με τις σταγόνες ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-07, 16:07
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ολα αυτα τα ζουμια βρωμανε
για μενα το πιο ασχημο ειναι το flourish (πιο αισχρη μυρωδια δεν εχω ξαναμυρισει ποτε μου)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν εγώ πήρα πέρυσι το μπουκαλάκι των 100ml,το ενυδρείο στο οποίο χρησιμοποιείται είναι σχεδόν 400 λίτρα,οι αλλαγές είναι κάθε 10 ημέρες το 50% και τώρα μου τελειώνει το μπουκαλάκι.Υπάρχει και μπουκαλάκι των 50 ml,δέν θυμάμαι άν έχω δεί και των 25 ml.Προσωπικά εγώ το ρίχνω με σταγονόμετρο,βοηθάει να ρίχνεις ακριβώς την σωστή ποσότητα,ένα ml είναι 10 σταγόνες.Είναι αρκετά καλό για αυτά που λέει ότι κάνει σε συνάρτηση με την τιμή του,μοναδικό μειονέκτημα η οσμή του που φέρνει λίγο σε ψαρίλα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-07, 16:14
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατί δεν πέρνεις μια μικρή σύριγγα για να τελειώνεις και κάθεσαι και παιδεύεσαι με τις σταγόνες ?
Μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο οι σταγόνες πέφτουν σταδιακά και νομίζω πώς ανακατεύονται καλύτερα με το νερό της βρύσης,από το να έριχνα όλο το αντιχλώριο μονομιάς,έτσι το σκέφτομαι εγώ.Από ψυχολογικής άποψης με βοηθάει,από πρακτικής δέ με χαλάει,τώρα άν στέκει δέ ξέρω.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-07, 17:14
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

νομιζω οτι δεν εχει καμια διαφορα
εγω εχω μια συριγγα 2,5ml με την βελονα τραβαω οση ποσοτητα χρειαζομαι (συνολικα για ολη την αλλαγη) και βαζω τμηματικα σε καθε κουβα που φερνω απο το μπανιο (ο καθε κουβας ειναι 10λιτρα και η αλλαγη ειναι περιπου 30-40 λιτρα αναλογα)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-07, 19:10
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
...ένα ml είναι 10 σταγόνες.....
ΟΧΙ... εξαρτάται από το σταγονόμετρο.
Στα περισσότερα σταγονόμετρα, πιπέτες κ.λ.π είναι περίπου 20
π.χ. στο μικρό μπουκαλάκι του prime (50ml) που έχει δικό του σταγονόμετρο, βγαίνει 1ml = 20 σταγόνες.

Σχετικά με την ημερομηνία λήξης, ρώτα τη seachem. Έχουν πολύ καλό support και σου απαντάνε αμέσως. Επίσης μπορεί να βρεις την απάντηση στα FAQ του προϊόντος.

Επίσης κάπου θυμάμαι που διάβασα ότι δεν είναι και τόσο ΟΚ να ρίχνεις διπλάσια ποσότητα... αλλά από μνήμη εγω... άστα να πάνε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα τα ζουμια βρωμανε
για μενα το πιο ασχημο ειναι το flourish (πιο αισχρη μυρωδια δεν εχω ξαναμυρισει ποτε μου)
και για να μη ξεχνάμε πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι....
εμένα μου φαίνεται θεσπέσια η μυρωδιά του flourish

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisb : 22-10-07 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-07, 19:56
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

τελικα chrisb ειχες δικιο εχουν αρκετες πληροφοριες βρηκα ακριβως αυτο που χρειαζομουν

λενε οτι δεν εχει ημερομηνια ληξης αλλα δεν μπορεις και να χρησιμοποιησεις ενα μπουκαλι 20 ετων

κλικ για να δειτε την σελιδα του κατασκευαστη
Prime is formulated to have a practical unlimited shelf life (i.e. practical within expected usage time frames, for example it's not likely someone would try to use a 20 year old bottle of Prime).

και δευτερη απαντηση ιδια με την πρωτη
κλικ ξανα για να δειτε την σελιδα του κατασκευαστη
There is not expiration date on either of the products you are inquiring about. Stored at room temperature conditions they will all last quite a while
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-07, 21:28
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι δεν εχει καμια διαφορα
εγω εχω μια συριγγα 2,5ml με την βελονα τραβαω οση ποσοτητα χρειαζομαι (συνολικα για ολη την αλλαγη) και βαζω τμηματικα σε καθε κουβα που φερνω απο το μπανιο (ο καθε κουβας ειναι 10λιτρα και η αλλαγη ειναι περιπου 30-40 λιτρα αναλογα)
Εμ εγώ δέν χρησιμοποιώ κουβάδες,λάστιχο κατευθείαν από το μπάνιο,μέσα στο ενυδρείο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb;
ΟΧΙ... εξαρτάται από το σταγονόμετρο.
Στα περισσότερα σταγονόμετρα, πιπέτες κ.λ.π είναι περίπου 20
π.χ. στο μικρό μπουκαλάκι του prime (50ml) που έχει δικό του σταγονόμετρο, βγαίνει 1ml = 20 σταγόνες.
Φίλε μου επειδή ασχολούμαστε με αιθέρια έλαια και μετράμε καθημερινά δεκάδες σε ml με μεζούρες και σταγονόμετρα,στα σταγονόμετρα που έχουμε τόσο βγαίνει....δέν αντιλέγω,μπορεί μέ ένα άλλο σταγονόμετρο να βγαίνουν λίγο περισσότερες ή λιγότερες οι σταγόνες.Αλλά όχι και 20 σταγόνες,παίζει ρόλο και η πυκνότητα του υγρού που αποκλείεται,ειδικά το prime να έχει τόση αραιή πυκνότητα,ούτε το καθαρό οινόπνευμα που υποτίθεται έχει αραιότερη και από το νερό δέν φτάνει τόσο.Η κάθε σταγόνα άν δέν φτάσει κάποιο βάρος δέν πέφτει απο το σταγονόμετρο,και αυτό έχει να κάνει με την πυκνότητα.Όσο πυκνότερο το στοιχείο τόσο περισσότερη ποσότητα θα εκχυλίσει από το σταγονόμετρο.¶ν π.χ. βάλουμε δαφνέλειο σε ένα σταγονόμετρο και το μετρήσουμε με σταγόνες σε μεζούρα θα μας βγεί περίπου 3 σταγόνες ανά ml.....λόγω πυκνότητας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-07, 00:50
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το μπουκαλάκι του prime έχει σταγονόμετρο και βγάζει 20 σταγόνες το ml.
αυτό είναι σίγουρο γιατί το γράφει στην ετικέτα και γιατί το έχω μετρήσει.

όλα σχεδον τα ενυδρειακά προϊόντα έχουν σταγονόμετρα 20drops/ml.
π.χ. όλα τα API, sera, tropic marin κλπ υγρά τεστ.
Παράδειγμα εξαίρεσης το ΚΕΝΤ potassium που έχω και γράφει 9 drops/ml.
(αν και αυτό δεν είναι σταγονόμετρο. είναι μια τεράστια ορθογώνια τρύπα που δε στάζει αλλά πασαλείβει όλο το τόπο.. μπλιάχχχ όποιος το έχει ξέρει)

αυτό που είπα είναι ότι εξαρτάται. δηλ. wikipedia:
Παράθεση:
There are several exact definitions of a "drop":
the "metric" drop, 1/20 mL (50 μL).
the medical drop, 1/12 mL (83 1/3 μL).
.klp..klp...
και στο online unit converter
http://www.unitconversion.org/volume...onversion.html
αν βάλεις 1ml, θα βγάλει 20 drops

αυτά σημαίνουν ότι το συνηθισμένο είναι να έχουμε περίπου 20/ml

EDIT: ... ξέχασα να πω ότι η διαφορά που έχεις (με τα έλαια), ίσως να οφείλεται στην επιφανειακή τάση και όχι στην πυκνότητα. εκτός αν έχετε τεράστια σταγονόμετρα. Πάντως για να μας φύγει και η περιέργεια, μέτρα σκέτο νερό με το ίδιο σταγονόμετρο για να συγκρίνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-07, 09:18
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο,το νερό μου βγήκε 23 σταγόνες.Αυτό ξέρεις τι σημαίνει,ότι τόσο καιρό έβαζα λιγότερο αντιχλώριο απ'ότι χρειαζόταν.Πώς δέ το'χα σκεφτεί να το κάνω με νερό τόσο καιρό.........έλεγα αφού στα έλαια είναι 10 περίπου σταγόνες,τόσο θά'ναι και για το prime....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαλασμενο seachem prime? steady Γλυκό νερό - Γενικά 7 28-05-07 17:14
HYDOR PRIME 30 alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-01-07 19:08
HYDOR PRIME 20 vasilis-arta Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 07-06-05 09:04
Seachem Prime george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 23-04-04 09:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06886 seconds with 13 queries