Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-11, 22:29
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή Θεμα κοστους???

Τις τελευταιες μερες μετα απο μερικα ποστ που εχω διαβασει με τρωνε οι αποριες του τυπου: Mηπως τελικα η διατηρηση ψαριων σε ακαταλληλα για τα λιτρα τους ενυδρεια και η η χρηση τους με διαφορους τροπους ειναι αποτελεσμα κοστους??Δηλαδη αν πχ ακομα και ενα common χρυσοψαρακι κοστιζε οσο ενας <<μεσαιος>> δισκος (συγχωρεστε με οι δισκαδες δεν ξερω την ορολογια τους) κοντα στα 60 ευρω μηπως τελικα ο οποιοσδηποτε δε θα επαιρνε 3 για τη γυαλα?Η θα πλακωνε τον πωλητη που του εδωσε 20 λτ ενυδρειο και ψοφησε το χρυσοψαρακι που ειχε δωσει 60 ευρω??
Η δεν θα εκανε πειραματα του τυπου red chery γαριδες μαζι με μονομαχο αν κοστιζαν οσο μια crs grade a (τωρα συγχωρεστε με οι γαριδαδες μαθαινω που θα παει) δηλαδη καμμια 120 ευρω η μια??

ΥΓ δεν κρινω κανενα εκφραζω απλα μια απορια σε ολα αυτα βαζω και μενα με τα λαθη μου μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-11, 22:31
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

οτι πληρωνεις πιο ακριβα το προσεχεις περισσοτερο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-11, 23:05
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

αυτοι που δίνουν 500 + ευρό για να πάρουν ενα καθαροαιμο σκύλο, του παρέχουν αυτά που χρειάζεται;

Σπάνια θα έλεγα!

Οπότε... Απλά θα ήταν λιγοτερος ο κόσμος που θα αγόραζε χρυσοψαρα αξίας 60 ευρό...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-11, 23:09
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

ειναι απλο.. κανενας δεν θα αγοραζε..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-11, 23:36
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοι που δίνουν 500 + ευρό για να πάρουν ενα καθαροαιμο σκύλο, του παρέχουν αυτά που χρειάζεται;

Σπάνια θα έλεγα!

Οπότε... Απλά θα ήταν λιγοτερος ο κόσμος που θα αγόραζε χρυσοψαρα αξίας 60 ευρό...
Ναι αλλά στην περίπτωση του σκύλου τουλάχιστον του προσφέρουν τα απαραίτητα για να δατηρείται στη ζωή... Στα ψάρια δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα (ως κοινωνία ίσως)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-11, 23:44
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω σε αυτο πιστευω τα ψαρια περναν πολυ πιο ασχημα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-11, 00:13
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος που πάει να αγοράσει ενυδρείο έχει τη λογική του ''έλα μωρέ, ψάρια είναι''.Εκεί είναι το πρόβλημα πιστεύω και οχι τόσο στη τιμή των ψαριών!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-11, 00:44
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

αν και γινομαι γραφικος θα το ξαναπω.
απο την στιγμη που ενας οργανισμος γινεται εμποριο εχουμε και τις αναλογες συνεπειες
το ιδιο γινεται και στα σκυλια,γατια,πουλια αλλα και ανθρωπους.
Σιγουρα απο καποιους θα γινει και κακη χρηση

Μακαρι να περναγαμε ολοι απο ενα τεστ πριν αγορασουμε κατι ζωντανο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-11, 00:53
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

καθαρόαιμο σκύλο με 500 ευρώ δεν βρίσκεις .........

όσον αφορά το τέστ που θα έπρεπε να περνάμε για να αποκτήσουμε ζωντανό-πολύ καλή ιδέα
το κανουν ήδη βέβαια οι εκτροφείς σκύλων
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-11, 06:00
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Όταν μαζέψεις ένα αδέσποτο, συνήθως το ταΐζεις με σκουπίδια, το έχεις ανεμβολίαστο και φυσικά ανεκπαίδευτο.
Λίγο πολύ του κάνεις χάρη που το έχεις, ή κάπως έτσι!

Όσο πιο πολλά δώσεις για να πάρεις την τάδε ράτσα, τόσο πιο γλυκό σου φαίνεται να πληρώσεις τον γιατρό για τα εμβόλια, φυσικά ψάχνεις την καταλληλότερη τροφή για την ράτσα, το εκπαιδεύεις, το πας στο κομμωτήριο, το στεγνώνεις, το πλένεις με ειδικό σαμπουάν κλπ.

Όσο πιο πολύ στοιχίζει ένα κατοικίδιο, όσο πιο πολύ φροντίδα θέλει, τόσο πιο πολύ το αγαπάς τελικά. Ασχολούμαι με τα κατοικίδια πάνω από 20 χρόνια, και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (που ισχύει και τους ανθρώπους) πως η αγάπη δεν είναι ένα πρωτογενές συναίσθημα. Αγαπάς επειδή φροντίζεις-θυσιάζεις-προσφέρεις. Δεν ισχύει ότι προσφέρεις επειδή αγαπάς. Πρώτα προσφέρεις και μετά αισθάνεσαι αγάπη.

Προσφέρεις λεφτά, χρόνο, κόπο, μεράκι, έχεις την έννοια του, θυσιάζεις κάτι άλλο που ήθελες να κάνεις για να κάνεις αυτό, κλπ, και μετά αισθάνεσαι αγάπη.

Όσα και να σου προσφέρει ο άλλος, δεν τον αγαπάς. Τον χρησιμοποιείς, τον εκμεταλλεύεσαι, θέλεις να είσαι μαζί του γιατί σε συμφέρει, σε βολεύει κλπ. Μόλις όμως προσφέρεις εσύ, τότε όλα αλλάζουν: Αρχίζεις να αγαπάς κι εσύ.

Κάποτε είχα μαζέψει ένα αδεσποτάκι, το έπλυνα, το έντυσα (!), το αποπαρασίτωσα, το εμβολίασα, και μέσα σε λίγες μέρες το εκπαίδευσα να καταλαβαίνει τι θέλω από αυτό: Να περπατάει μαζί μου, να στέκεται όταν λέω στοπ, να αφήνει ότι και να έχει στο στόμα του όταν λέω άσε, να κάθεται στην θέση του όταν λέω μείνε. Αυτές είναι για μένα οι σημαντικές εντολές και αυτό που πρέπει να ξέρει κάθε σκύλος.

Μια γνωστή μου, μου ζήτησε τον σκύλο. Της είπα οκ, και ζήτησα 100 χιλιάρικα δραχμές. Έγινε έξαλλη! Της έδειξα τις αποδείξεις, τόσο το λουρί, τόσο το φλεξ, τόσα ο γιατρός, τόσα το κρεβατάκι του σκύλου, σύνολο 120 χιλιάρικα. ¶σε το φαγητό, άσε το μπάνιο, άσε την εκπαίδευση, όλα αυτά δώρο.

Εάν είχα 100 χιλιάρικα, θα έπαιρνα σκύλο ράτσας, κι όχι αυτό!!! (ήταν η απάντηση της)

Αυτοί είμαστε... Ναι, το χρυσόψαρο είναι φτηνό, το παίρνεις κι από πανηγύρια, και ζει τελικά άθλια γιατί εάν το πληρώνανε σαν δίσκους, δεν θα το αγόραζε ο κάθε άσχετος... Από όλους αυτούς που ξεκινάνε από ένα τέτοιο χρυσόψαρο, κάποιοι θα προχωρήσουν παρακάτω. Οι περισσότεροι θα μείνουν εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-04-11, 08:36
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Αγαπητε φιλε αmango θα διαφωνισω μαζι σου ως προς το σκεπτιστικο σου. Κατ αρχην την επιλογη ζωου η σκυλου αφου αναφερθηκες σε αυτο. Μπορει να τον αγαπας αλλα δεν τον αγαπας λογω κοστους εκει ειναι το λαθος σου. Εχω αγοραση με πιστοποιητικα σκυλο τον εχασα φυσιολογικα εχω μαζεμενα αδεσποτα απο τον δρομο και καλα και χτυπημενα απο νταλικες, που συνηθως δεν τα μαζευη κανεις και σε πληροφορω οτι τα προσεχω σαν να τα αγορασα για να μην σου πω οτι ειμαι και ειναι περισσοτερο δεμενα μαζι μου. Οσο για αν μου τα ζητηση καποια φιλη δεν τα δινω μακαρι να μου ταξη το μελλον μου. Εαν εχω να φαω εγω θα φανε και τα σκυλια η θα μοιραστουμε αυτο που εχω. Δεν θελω η μαλλον δεν μπορει κανεις να μου τα πληρωση οχι για τα χρηματα που εδωσα και δινω, αλλα γιατι δεν μπορουν να αγορασουν το σκεπτιστικο μου και αυτο ειναι αυτο που σου γραφω. Οσο για εκπαιδευση τοση οση χρειαζεται να μην ειναι δυσαρεστα και να ακουν φυσικα προστατευοντας τον εαυτο τους. Αλλα εμαθα ποτε να μην το παιζω ανετος με το λουρι στο χερι οτι και καλα ειναι εκπαιδευμενος και περιμενη μαζι μου το φαναρι. Αυτα ειναι για βραβεια και οχι για την ασφαλτο που αμα δει μια θυληκια θα φυγη και θα τον χασης για παντα απο την ζωη και απο φιλο σου. Τωρα για να τελειωνουμε και με τα ψαρια δεν ειναι οπως τα λες. Απλα το υγρο στοιχειο που ειναι αναμεσα μας με τα ψαρια ειναι ενας αλλος κοσμος στον οποιο δεν μπορουμε να μπουμε οσο και γνωστες να ειμαστε, ενα αλλο βιολογικο επιπεδο και εκει αρχιζη η δυσκολια της εκτροφης της θεραπειας τα παντα. Δεν μπορεις να ξεχωρισης την αξια τους γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερη η ποικιλια, δεν εχεις την αμεσοτητα του ζωου ειναι πολλα που σε χωριζουν οχι ομως η τιμη γιατι για καποιον που αγαπα το ενιδρυο εστω και ενα γκαπυ του 1.5ε εχει την ιδια αξια με ενα καλο σπανιο ψαρακι των 60 και ανω ευρω. Για δες τα πραγματα λιγο και απο αυτο το πρισμα ισως να αξιζη τον κοπο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-11, 11:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ippomas εγω δεν καταλαβα να διαφωνει ο amangos.
Μαζι σου ειναι.
Γραφει πως νοιωθουν και πραττουν συνηθως καποιοι ανθρωποι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-11, 11:25
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε φιλε αmango θα διαφωνισω μαζι σου ως προς το σκεπτιστικο σου. Κατ αρχην την επιλογη ζωου η σκυλου αφου αναφερθηκες σε αυτο. Μπορει να τον αγαπας αλλα δεν τον αγαπας λογω κοστους εκει ειναι το λαθος σου. Εχω αγοραση με πιστοποιητικα σκυλο τον εχασα φυσιολογικα εχω μαζεμενα αδεσποτα απο τον δρομο και καλα και χτυπημενα απο νταλικες, που συνηθως δεν τα μαζευη κανεις και σε πληροφορω οτι τα προσεχω σαν να τα αγορασα για να μην σου πω οτι ειμαι και ειναι περισσοτερο δεμενα μαζι μου. Οσο για αν μου τα ζητηση καποια φιλη δεν τα δινω μακαρι να μου ταξη το μελλον μου. Εαν εχω να φαω εγω θα φανε και τα σκυλια η θα μοιραστουμε αυτο που εχω. Δεν θελω η μαλλον δεν μπορει κανεις να μου τα πληρωση οχι για τα χρηματα που εδωσα και δινω, αλλα γιατι δεν μπορουν να αγορασουν το σκεπτιστικο μου και αυτο ειναι αυτο που σου γραφω. Οσο για εκπαιδευση τοση οση χρειαζεται να μην ειναι δυσαρεστα και να ακουν φυσικα προστατευοντας τον εαυτο τους. Αλλα εμαθα ποτε να μην το παιζω ανετος με το λουρι στο χερι οτι και καλα ειναι εκπαιδευμενος και περιμενη μαζι μου το φαναρι. Αυτα ειναι για βραβεια και οχι για την ασφαλτο που αμα δει μια θυληκια θα φυγη και θα τον χασης για παντα απο την ζωη και απο φιλο σου. Τωρα για να τελειωνουμε και με τα ψαρια δεν ειναι οπως τα λες. Απλα το υγρο στοιχειο που ειναι αναμεσα μας με τα ψαρια ειναι ενας αλλος κοσμος στον οποιο δεν μπορουμε να μπουμε οσο και γνωστες να ειμαστε, ενα αλλο βιολογικο επιπεδο και εκει αρχιζη η δυσκολια της εκτροφης της θεραπειας τα παντα. Δεν μπορεις να ξεχωρισης την αξια τους γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερη η ποικιλια, δεν εχεις την αμεσοτητα του ζωου ειναι πολλα που σε χωριζουν οχι ομως η τιμη γιατι για καποιον που αγαπα το ενιδρυο εστω και ενα γκαπυ του 1.5ε εχει την ιδια αξια με ενα καλο σπανιο ψαρακι των 60 και ανω ευρω. Για δες τα πραγματα λιγο και απο αυτο το πρισμα ισως να αξιζη τον κοπο.
Δεν έχεις καταλάβει ούτε τι είπα ούτε τι εννοώ. Εύχομαι κάποτε να μπορείς να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος, χωρίς να πρέπει να απολογείται για όσα εσύ κατάλαβες.

Διαφωνείς με το σκεπτικό μου, ενώ αυτό που γράφω δεν είναι το σκεπτικό μου, αποτύπωση της πραγματικότητας που συμβαίνει τριγύρω μας. Τι σχέση έχουν αυτά που γράφω για να αποτυπώσω αυτά που κάνουν οι περισσότεροι (και εγώ ίσως όταν πρωτοασχολήθηκα), με ότι πιθανόν κάνω εγώ τώρα πια, μετά από τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα ζώα?

Για παράδειγμα, το να μαζέψεις ένα χτυπημένο αδέσποτο έχει κόστος και οικονομικό, και ψυχικό, και χρόνου, και κοινωνικό (αφού θα σε κρίνει ο καθένας για ότι κάνεις, και θα πει το κοντό και μακρύ του), άρα... όλη αυτή η διαδικασία-θυσία θα ενεργοποιήσει τα συναισθήματα αγάπης που θα αισθανθείς γι αυτό το ζώο. Γι αυτό και 99,9% θα το αγαπήσεις πολύ περισσότερο από ένα άλλο που απλώς στοίχισε κάποια λεφτά.
Ο κόσμος συνηθίζει να λέει στο ταίρι του πως... "σου έδωσα τόση αγάπη", "σε αγαπάω πολύ", κλπ. Αυτή είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να πει ένας άνθρωπος. Την αγάπη ούτε την δίνεις, ούτε την παίρνεις, ούτε μετριέται. Την αισθάνεσαι. Και το συναίσθημα αυτό, είναι μόνο (και πάντα) δικό σου. Είναι το μεγάλο κέρδος από το να ασχολείσαι και να προσφέρεις στα ζώα, και όχι μόνο.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-11, 11:53
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Κάποτε είχα μαζέψει ένα αδεσποτάκι, το έπλυνα, το έντυσα (!), το αποπαρασίτωσα, το εμβολίασα, και μέσα σε λίγες μέρες το εκπαίδευσα να καταλαβαίνει τι θέλω από αυτό: Να περπατάει μαζί μου, να στέκεται όταν λέω στοπ, να αφήνει ότι και να έχει στο στόμα του όταν λέω άσε, να κάθεται στην θέση του όταν λέω μείνε. Αυτές είναι για μένα οι σημαντικές εντολές και αυτό που πρέπει να ξέρει κάθε σκύλος

Ξερω πολυ καλα τι λεω Delta 66 το παληκαρι εχει τις αποψεις του μονο που ειναι μπερδεμενες αυτο του τονισα, εχει δει πολλα εργα( μεσα σε λιγες μερες το εκπαιδευσα!!!!) μα ποιος εισαι και θελεις τοσα πολλα απο ενα ζωντανο και μοστραρισες 5 (να) σε δυο σειρες, τι ειναι τα ζωα φανταροι και συ δεκανεας και επειδη τους εδωσες φαγητο θελεις 5 (να). Οσο τι πρεπει να ξερη καθε σκυλος αμα ειχε στομα θα σου το ελεγε. Κολλατε ολοι μια ταμπελα μπροστα σας και γινεστε φιλοζωοι, και την αναβοσβηνεται οποτε σας βολευη. Μας κανεις και κηρυγμα απο που ερχετε η αγαπη και που πηγαινη, τελος εδω μεσα δεν κανουμε ποσταρισμα για τον ιδανικο φιλοζωο, ας αντιμετωπιση ο καθενας την κατασταση οπως την αντιλαμβανεται. Δεν απολογουμε για τιποτε απλα εκπεμπης λιγο φαρισαισμο και χτυπαει τιποτε παραπανω τιποτε παρακατω. Εκτος αν αναφερεσαι για τριτους σε δικο σου προσωπο ε τοτε το μπερδευεις ακομη περισσοτερο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-11, 12:13
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-04-11, 12:28
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο πιο πολύ στοιχίζει ένα κατοικίδιο, όσο πιο πολύ φροντίδα θέλει, τόσο πιο πολύ το αγαπάς τελικά. Ασχολούμαι με τα κατοικίδια πάνω από 20 χρόνια, και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (που ισχύει και τους ανθρώπους) πως η αγάπη δεν είναι ένα πρωτογενές συναίσθημα. Αγαπάς επειδή φροντίζεις-θυσιάζεις-προσφέρεις. Δεν ισχύει ότι προσφέρεις επειδή αγαπάς. Πρώτα προσφέρεις και μετά αισθάνεσαι αγάπη.

Προσφέρεις λεφτά, χρόνο, κόπο, μεράκι, έχεις την έννοια του, θυσιάζεις κάτι άλλο που ήθελες να κάνεις για να κάνεις αυτό, κλπ, και μετά αισθάνεσαι αγάπη.

Όσα και να σου προσφέρει ο άλλος, δεν τον αγαπάς. Τον χρησιμοποιείς, τον εκμεταλλεύεσαι, θέλεις να είσαι μαζί του γιατί σε συμφέρει, σε βολεύει κλπ. Μόλις όμως προσφέρεις εσύ, τότε όλα αλλάζουν: Αρχίζεις να αγαπάς κι εσύ.
+1
συμφωνω.οπως ειχε πει και ο Νιτσε δεν αγαπαμε το ιδιο το αντικειμενο αλλα αυτα που μας προσφερει επειδη απλα καλυπτει τα δικα μας ''θελω'΄και ικανοποιει το δικο μας ''εγω''..πολυ ευστοχος amangos
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-11, 15:21
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Και εγω πιστευω οτι λετε το ιδιο πραγμα σαν συμπερασμα απο διαφορετικη οπτικη γωνια δεν ειναι λιγοτερο η περισσοτερο σωστη του ενος απο του αλλου απλα με βαση τα βιωματα του καθενα ειναι διαφορετικη η αντιμετωπιση. Δεν ειναι κακο ,δεν υπαρχει λογος να αρπαζεσται και εγω ειχα ενα κοπριτακο ο οποιος ηταν πανεξυπνος δεν το εκπαιδευσα ποτε γιατι και εμενα δε μου αρεσουν οι σκυλοι φανταροι εφτασε και μας αφησε 19 χρονων αλλα μεχρι τοτε μου εβγαλε την πιστη οποτε τον εβγαζα βολτα αυτο δε παει να πει οτι εχει δικιο αυτος που το εκπαιδευει και τον κανει στρατιωτη ο καθενας κανει τις επιλογες του και οι 2 παντως φροντιζαμε τα σκυλια μας και τα αγαπαγαμε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-11, 19:00
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

@chs

Οι σκύλοι "φαντάροι" είναι κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση, όπως συζήτηση σηκώνει γενικά τι είναι και τι δεν είναι ζωοφιλία.
Σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την δικιά του οπτική, συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Δεδομένου ότι ένα σκύλος από την φύση του είναι ζώο αγέλης και ιεραρχείται κάτω από τον αρχηγό της αγέλης (πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για έναν σκύλο), στην μικτή αγέλη ανθρώπου σκύλου ένας ανεκπαίδευτος και ανεξέλεγκτος σκύλος δεν είναι ευτυχισμένος, είναι μπερδεμένος και επικίνδυνος κατ αρχάς για τον εαυτό του, και εν συνεχεία πιθανόν για τους άλλους. Οι ανεκπαίδευτοι σκύλοι δεν είναι ελεύθεροι κι ευτυχισμένοι, το αντίθετο. Συνήθως είναι ακόμα χειρότερα, είναι αποκλεισμένοι σε ένα μπαλκόνι ή παρατημένοι σε μια πίσω αυλή.

Ένας σκύλος για να κυκλοφορεί στους δρόμους και να παίζει στα πάρκα με άλλα σκυλιά, πρέπει να μπορεί να είναι κοινωνικοποιημένος με τα άλλα σκυλιά, να μπορεί να περπατήσει δίπλα σου χωρίς να ξεχεριάζεσαι εσύ που κρατάς το λουρί αλλά και να μην πνίγεται ο ίδιος, να σταματάει άμεσα εάν του φωνάξεις στοπ, γιατί κάποια στιγμή θα διασχίσετε δρόμους με αυτοκίνητα και κόσμο, ή όταν θα βρεθεί ο σκύλος χωρίς λουρί (πχ στο πάρκο που παίζει με τα άλλα σκυλιά) μπορεί να παρασυρθεί να βγει στον δρόμο, μπορεί να δει μια γάτα ας πούμε στο απέναντι πεζοδρόμιο και να φύγει σφαίρα προς τα εκεί, κλπ. Πρέπει να ξέρει το άσε, γιατί σε ακραία περίπτωση που εμπλακεί σε καυγά και δαγκώσει κάτι να μάθει να το αφήνει χωρίς δεύτερη κουβέντα, αλλά να κάνει το ίδιο και όταν βρει ένα κόκαλο ας πούμε ή μια φόλα... Το μείνε είναι σημαντικό κατά την γνώμη μου, γιατί περιμένοντας στην θέση του, όταν εσύ μπεις για παράδειγμα σε ένα μαγαζί και ο σκύλος περιμένει απέξω, είναι σημαντικό να μην πνίγεται, να μην παλεύει να λυθεί για να σε ακολουθήσει, να μην πανικοβάλλεται γιατί το "παιχνίδι" είναι να περιμένει ήσυχος μέχρι να βγεις, για να εισπράξει τα μπράβο του.

Όλα αυτά, δεν κάνουν τον σκύλο σου "φαντάρο". Ακόμα και τα σήκω-κάτσε, για τον σκύλο είναι χαρά να τα κάνει, γιατί στην φύση του είναι να υπακούει τον αρχηγό της αγέλης. Όποιος θεωρεί την υπακοή ως φασισμό, τότε στο επόμενο stop που θα συναντήσει στους δρόμους, στο επόμενο κόκκινο φανάρι, ας ξεκινήσει την επανάσταση του και να συνεχίσει να οδηγάει το αμαξάκι του, ελεύθερος κι ωραίος!

Όταν ο σκύλος δεν μάθει να υπακούει σε βασικούς κανόνες, τότε κάθε φορά που δεν βγαίνει μαζί σου από το σπίτι, κάθε φορά που δεν τον πας βόλτα όταν κάτι του μυρίσει ή του καπνίσει, κάθε φορά που δεν θα φάει αυτός το φαγητό που εσύ βάζεις στο πιάτο σου, κάθε φορά που θα του φοράς λουρί και θα περιορίζεις το που θέλει εκείνος να πάει, τότε στα μάτια του σκύλου σου είσαι όντως φασίστας που τον καταπιέζεις, και ο σκύλος σου δυστυχισμένος.

Το παράδειγμα των σκύλων είχε κάποια λογική. Υπάρχει ένα εξαιρετικό φόρουμ, το www.dogforum.gr που όλα αυτά τα θέματα είναι στο άμεσο ενδιαφέρον των μελών του. Εδώ είναι εκτός ύλης και εκτός ενδιαφέροντος του φόρουμ αυτού. Δεν έχει νόημα τόση ανάλυση και τόση συζήτηση για τους σκύλους στο φόρουμ αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-11, 20:24
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=amangos;580112]@chs

Οι σκύλοι "φαντάροι" είναι κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση, όπως συζήτηση σηκώνει γενικά τι είναι και τι δεν είναι ζωοφιλία.
Σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την δικιά του οπτική, συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Ακριβως οπως το ειπες η αληθεια ειναι καπου στη μεση οπως και με τα ψαρια νομιζω για το τι ειναι η δεν ειναι ζωοφιλια αν το ανοιξουμε πιστευω δε θα κλεισει ποτε το thread και παει λεγοντας...

Υ.Γ Γιαυτο το λογο εγραψα οτι ηταν πανεξυπνος ποτε δεν ετρωγε απο αλλον εκτος αν του ελεγα. Καταλαβαινε τι του ελεγες αλλα αν γουσταρε σε ακουγε
Αλλα οπως σωστα ειπες παει αλλου το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-04-11, 16:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι αληθεια τελικα αυτο με το κοστος.

Παραδειγμα:
Να βλεπεις σε ψαροφορουμ καποιον να ανοιγει τοπικ με θεμα την εγκατασταση UPS μηπως τυχων και γινει καμια διακοπη, και στην απαντηση καποιου οτι δεν ειναι απαραιτητο, η ανταπαντηση να ειναι "θα βαλω ακριβα ψαρια και φοβαμαι μην τα χασω".

Τι σκεφτεσαι και πως απαντας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-04-11, 18:49
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

γνωμη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα παιδειας...

καποιος αγοραζει σκυλο οπως λετε 500 ευρω τον βαριεται τον πεταει...

αυτο που πρεπει ολοι να μαθουμε ειναι οτι πασης φυσεως ζωα δεν ειναι παιχνιδια εχουν αναγκη και φροντιδα

τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι αν το πληρωνεις περισσοτερο το προσεχεις περισσοτερο

εγω για παραδειγμα εχω τρια σκυλακια ημιαιμα,
και τα τρια ηταν αδεσποτα...
μπορω να πω οτι εχουν καλυτερη ζωη και απο εμενα...που τα συντηρω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-04-11, 21:16
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ελικρινα ομως δεν εχω ιδεα απλα
-------------------------
Εξαλλου δε μπορεις να κρινεις καποιον πιστευω, μονο να πρατηρησεις , ο καθε ενας στηνει ενα ενυδρειο για διαφορετικο πιστευω λογο γιαυτο και ο καθε ενας μας αναλογα με τα θελω του και την ηλικια του διαλεγει και ψαρια αντιστοιχα αρα η ευαισθησια στα ψαρια ποικιλει.
Αλλωστε ποσα ενυδρεια που ειναι απλα για display εχεις δει ακομα και σε σπιτια οχι μονο σε μαγαζια εχω ενα φιλο που <<συντηρει>> ενυδρεια στα βορεια προαστια και εχει πελατες που παει για να ταισει τα ψαρια τους ελεος δηλαδη λες να τους απασχολουν τα ψαρια σαν οργανισμοι αλλα το ενυδρειο παει τελεια με τις κουρτινες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoui : 21-04-11 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το αιωνιο θεμα : διαχυση co2 ! vptheo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-05-10 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08786 seconds with 13 queries