Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-12, 14:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question Απορία με την αντίστροφη όσμωση

Έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό για την αντίστροφη όσμωση και μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία αλλά λόγο περιορισμένου χρόνου δεν ρώτησα. Τώρα που βρήκα χρόνο, λέω να την παραθέσω .
Διάβασα ότι οι οσμώσεις γενικά για ένα (1) λίτρο νερού που σου δίνουν, ρίχνουν στην αποχέτευση άλλα πέντε (5)
. Δηλαδή σε μια αλλαγή 100 λίτρων εσύ θα καταναλώνεις 600 (100 + 500) !!! Αυτό δεν είναι αρκετά δαπανηρό ; Αν υπολογίσεις τις εβδομαδιαίες αλλαγές, στο τρίμηνο (που έρχεται ο λογαριασμός) θα έχεις καταναλώσει έξι (6) τόνους νερού παραπάνω (500 λίτρα/εβδομαδιαία αλλαγή Χ 4 αλλαγές/μήνα Χ 3 μήνες) !!!!!!!!!
Γράφετε ότι νερό που αποβάλει η όσμωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί με διάφορους τρόπους όπως πχ πότισμα. Σκέφτομαι τώρα όμως εγώ με το άπειρο μυαλό μου. Πού θα βάλεις τόσο νερό και πόσα λουλούδια θα ποτίσεις; Θα πρέπει να έχεις ολόκληρη έκταση. Πιστεύω πως είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις 500 λίτρα νερού για πότισμα σε διαμέρισμα. Επίσης που θα το βάλεις αυτό το νερό; Θα πρέπει να έχεις μια δεξαμενή τουλάχιστον 500 λίτρα στο μπαλκόνι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν μένεις σε ιδιόκτητη κατοικία να έχεις την αντίστροφη όσμωση στην ταράτσα, και κατά την αλλαγή να ρίχνεις με λάστιχο το καθαρό νερό κάτω στο δοχείο δίπλα στο ενυδρείο και το υπόλοιπο (βρώμικο) να το διοχετεύεις σε μια μεγάλη δεξαμενή (που θα είναι στην ταράτσα) η οποία θα συνδέεται με το δίκτυο του σπιτιού. Μετά θα έχεις προβλήματα με το αν είναι κατάλληλο το νερό για μαγείρεμα, για να το πιείς, για το πλυντήριο κτλ. ¶λλο ένα πρόβλημα θα είναι τι θα γίνεται όταν αδειάζει η δεξαμενή. Θα θες ηλεκτρονικές βαλβίδες με φλοτέρ για να σου γυρίζει την παροχή από το την δεξαμενή στο κεντρικό δίκτυο και τρέχα γύρευε.... Γενικότερα δεν πιστεύω πως η λύση της περισυλλογής του βρώμικου νερού αξίζει
. Το να το πετάς όμως, εκτός της οικολογικής ζημιάς (άσκοπη κατανάλωση πόσιμου νερού) υπάρχει πιστεύω και μεγάλη οικονομική ζημιά .
Έχει βάση η απορία μου ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-12, 14:29
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Το κόστος είναι καθαρά οικολογικό παρά οικονομικό(μέχρι στιγμής τουλάχιστον) αφού το κόστος νερού ανά κ.μ είναι από ¤0,47
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-12, 14:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κόστος είναι καθαρά οικολογικό παρά οικονομικό(μέχρι στιγμής τουλάχιστον) αφού το κόστος νερού ανά κ.μ είναι από ¤0,47
Δηλαδή αν η αλλαγή σου (εβδομαδιαία) είναι 100 λίτρα θα επιβαρυνθείς με 3¤ το τρίμηνο μόνο; Αλλά και έτσι να είναι, όπως είπα και συμφώνησες και εσύ, 6 τόνοι καθαρού πόσιμου νερού στον υπόνομο δεν είναι αμαρτία τη στιγμή που κόσμος πεθαίνει από έλλειψη νερού και αυτό δεν είναι πολύ μακριά και από εμάς έτσι όπως πάει το κλίμα γενικότερα στην πλανήτη; Δεν ξέρω τι να πω; Θέλω πολύ να διαθέτω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψαράκια μου που σκέφτομαι να βάλω (λέω να πάω προς Ν. Αμερική) αλλά με απασχολεί πολύ - αποθαρρύνει αυτή η κατανάλωση της όσμωσης. Λέτε να δοκιμάσω με κανένα buffer; Αλλά πάλι έχω διαβάσει τα χειρότερα εδώ μέσα για τα buffers. Πφφφφ μάλλον θα πρέπει να πάω να μείνω Βραζιλία...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 14:42
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

συνήθως είναι 1 προς 3 οι απλές , υπάρχουν όμως και σε 1 προς 1 αναλογία
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 14:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
συνήθως είναι 1 προς 3 οι απλές , υπάρχουν όμως και σε 1 προς 1 αναλογία
Έχεις κάποιο λινκ απο αυτές που είναι 1/1 ;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-12, 14:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=29861
Σε ένα γρήγορο search 1:1,5 αν το ψάξεις λίγο θα βρείς αρκετές
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Και σαυτες που ειναι 1/3 η και 1/6 προσθετεις μια ακομα μεμβρανη σε σειρα και τη ριχνεις απο 1/6 στο -θεωρητικο- 1/3. Και με αλλη μια, 3 μεμβρανες σε σειρα, παει στο θεωρητικο 1/1,5.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-12, 15:06
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Απλά έτσι ανεβάζεις αρκετά το κόστος αγοράς (πολύ περισσότερο από το κόστος των αλλαγών για πολλά πολλά χρόνια). Παρ'όλα αυτά όμως κερδίζεις και στο οικολογικό κομμάτι, και στην υγεία των ψαριών σου με σωστές συνθήκες, αποφεύγοντας να βάλεις buffer. Εγώ χρησιμοποιώ μια 4 σταδίων με δύο μεμβράνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, έχω σχεδόν 1/1 αναλογία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-12, 15:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά έτσι ανεβάζεις αρκετά το κόστος αγοράς (πολύ περισσότερο από το κόστος των αλλαγών για πολλά πολλά χρόνια). Παρ'όλα αυτά όμως κερδίζεις και στο οικολογικό κομμάτι, και στην υγεία των ψαριών σου με σωστές συνθήκες, αποφεύγοντας να βάλεις buffer. Εγώ χρησιμοποιώ μια 4 σταδίων με δύο μεμβράνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, έχω σχεδόν 1/1 αναλογία.
Πόσο σου κόστισε αυτή που λές; Απο που την πήρες;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-12, 15:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σωστος, επισης να προσθεσω οτι στην αποδοση της ΑΟ παιζει καθοριστικο ρολο το flow restrictor. Πχ η δικια μου εχει booster pump (ειναι απο waterwaves η aquariopure eco 100, την πηρα μεταχειρισμενη) και θεωρειται οικολογικη, παρολαυτα την δοκιμασα με ενα μισολιτρο μπουκαλι και ενα 3λιτρο, για να γεμισει το μισολιτρο καθαρο, γεμισε το 3λιτρο σχεδον δυο φορες. Οποτε παιζει 1/5 1/6. Αναρωτιομουν τι εφταιγε, πηρα τα παιδια και μου ειπαν να κοιταξω τον flow restrictor. Τελικα αποδειχτηκε οτι ο flow restrictor που εχει πανω, ειναι για 150αρα μεμβρανη. Λαθος τους δεν ξερω. Η μεμβρανη που εχει ειναι 100αρα, οποτε δεν συνεργαζονται καλα οσον αφορα την αναλογια. Απο tds ομως, παροτι το δικτυο εχει 270ppm, επειδη ο ρεστρικτορ δεν ζοριζει την μεμβρανη οσο θα "επρεπε" μου δινει 1-2 ppm καθαρο. Μου το ειπαν και τα παιδια οτι οταν αλλαξω τον flow restrictor θα ανεβει το TDS καθαρου αλλα θα καλυτερεψει η αναλογια καθαρου/ακαθαρτου. Περιμενω τον λογαριασμο της ΔΕΥΑΣ για να αποφασισω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-12, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η μεμβρανη θα δινει αναλογια καθαρου βρωμικου,αναλογα με τις προδιαγραφες της,και εφοσον λειτουργει παλι συμφωνα με αυτες.πιεση δικτυου,θερμοκρασια κλπ.ειναι βασικο αυτα να ακολουθουνται,αλλιως και 10 μεμβρανες να βαλεις(που λεει ο λογος) παλι δε θα σου βγαζει ακριβως αυτο που πρεπει.απτη στιγμη που λειτουργει με τις συνθηκες που χρειαζεται,κοιτας να τη βελτιωσεις με χρηση περισσοτερων μεμβρανων.για το βρωμικο νερο υπαρχουν κιαλλες χρησεις.μπορεις πχ να γεμιζεις το καζανακι,που χαλαει πολυ νερο.για πλυντηριο δε θα το προτεινα,αλλα με λιγη σκεψη μπορεις να βρεις κιαλλες χρησεις.πχ πλυσιμο πιατων στο χερι,σφουγγαρισμα,πλυσιμο αυτοκινητου,ποτισμα κλπ.
θα ηθελα καποια στιγμη να δοκιμασω μια αο με μονη μεμβρανη στο βρωμικο νερο.να δω ποσο θα κρατησει.αν κρατησει ενα χρονο χρησης σε βρωμικο,νομιζω οτι θα αξιζε τα λεφτα της,αλλα δεν ξερω....

να εχω μια διπλη η τριπλη δηλαδη στη βρυση,και μια μονη για το βρωμικο ωστε να ανακυκλωνω καποιο μερος του.βεβαια ολα αυτα προυποθετουν και οτι θα μπορεις να φυλαξεις τα νερα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Με αφορμή τον kgf12345 θέλω να κάνω μια βλακώδης (το πιο πιθανόν) ερώτηση ακόμη. Αν το λάστιχο από την έξοδο του βρώμικου την κάνουμε επιστροφή στο δίκτυο (φυσικά μετά τη βρύση) τι θα συμβεί ;

ΥΓ Όταν λέω μετά την βρύση εννοώ να βάλουμε ένα λάστιχο από την βρύση προς την είσοδο της όσμωσης στο οποίο θα παρεμβάλετε ένα σύνδεσμος ΤΑΦ που θα συνδέει βρύση - είσοδο όσμωσης και έξοδο (βρώμικο νερό) όσμωσης.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-12, 22:34
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

λιγα απο εμενα,

αν μπορεις να μαζευεις το βρωμικο νερο καλως. αν οχι, για σκεψου το νερο που φευγει, αληθεια χανετε?? τι εννοουμε οταν λεμε πανε χαμενα τοσα λιτρα? παντα αυτη την απορια ειχα....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για μενα αντι-οικολογικο ειναι πχ τα απονερα απο το πλυντηριο η απο οτι χημικα ριχνουμε στην αποχετευση!! Σαμπουαν, λαδια, χλωρινες, απορρυπαντικά καθαριστικα κοκ
Αν ριχνει καποιος απλο καθαρο νερο κατα την γνωμη μου δεν κανεις κακο στο περιβαλλον ... η φυσικη ροη του νερου εδω και εκατομμύρια χρονια ειναι αυτη!! Εξατμιση απο τη θαλασσα .... βροχη ..... ποταμι .... παλι θαλασσα!
Απλα ο ανθρωπος νομιζει τη φυσικη ροη αντι-οικολογικη και το οτι μολυνει το νερο που "πεταει"¨ακομα και απο το ντους που κανει δεν το σκεφτεται καν!!
Οικολογικο λοιπον (αν καποιος εχει οικολογικη συνείδηση) θα ηταν τα αποβλητα μας να τα αφαιρουμε απο το νερο που καταληγει στη αποχετευση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγα απο εμενα,

αν μπορεις να μαζευεις το βρωμικο νερο καλως. αν οχι, για σκεψου το νερο που φευγει, αληθεια χανετε?? τι εννοουμε οταν λεμε πανε χαμενα τοσα λιτρα? παντα αυτη την απορια ειχα....
Εγώ με το "πάνε χαμένα τόσα λίτρα" εννοώ ότι νερό το οποίο θα μπορούσε να το πιεί κάποιος φεύγει στην αποχέτευση. Αν θες να πεις ότι δεν χάνετε αλλά επιστρέφει πάλι με τον κύκλο του νερού (αποχέτευση - θάλασσα - εξάτμιση - σύννεφα - βροχή - ποτάμια - λίμνη - βρύση) δεν θα συμφωνήσω γιατί απ' ότι έχεις καταλάβει και εσύ αυτός ο κύκλος δυστυχώς για όλους μας έχει χαλάσει. Οι βροχές και πολύ περισσότερο τα χιόνια έχουν χαθεί. Το νερό παραμένει μη πόσιμο (θαλασσινό, ακατάλληλες λίμνες κτλ) και γενικότερο οι πηγές που μας προσφέρουν πόσιμο νερό αρχίζουν και στερεύουν. Μέσα σε όλη αυτή την απελπιστική κατάσταση έλλειψης πόσιμου νερού δεν νομίζω πως θα ήταν ότι καλύτερο να καταναλώνουμε 600 λίτρα αντί 100 για μια αλλαγή (μιλάω πάντα για ένα μέσο ενυδρείο 250 λίτρων).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-12, 22:59
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με το "πάνε χαμένα τόσα λίτρα" εννοώ ότι νερό το οποίο θα μπορούσε να το πιεί κάποιος φεύγει στην αποχέτευση. Αν θες να πεις ότι δεν χάνετε αλλά επιστρέφει πάλι με τον κύκλο του νερού (αποχέτευση - θάλασσα - εξάτμιση - σύννεφα - βροχή - ποτάμια - λίμνη - βρύση) δεν θα συμφωνήσω γιατί απ' ότι έχεις καταλάβει και εσύ αυτός ο κύκλος δυστυχώς για όλους μας έχει χαλάσει. Οι βροχές και πολύ περισσότερο τα χιόνια έχουν χαθεί. Το νερό παραμένει μη πόσιμο (θαλασσινό, ακατάλληλες λίμνες κτλ) και γενικότερο οι πηγές που μας προσφέρουν πόσιμο νερό αρχίζουν και στερεύουν. Μέσα σε όλη αυτή την απελπιστική κατάσταση έλλειψης πόσιμου νερού δεν νομίζω πως θα ήταν ότι καλύτερο να καταναλώνουμε 600 λίτρα αντί 100 για μια αλλαγή (μιλάω πάντα για ένα μέσο ενυδρείο 250 λίτρων).
Πιστευω οτι στην Ελλαδα δεν ειμαστε σε απελπιστικη κατασταση ελλειψης ποσιμου νερου....ναι αυτο πιστευω, τον κυκλο που ανεφερες....
το θεμα ομως δεν ειναι εκει, αλλα τι λυσεις εχεις...
ειτε σκας καλα λεφτα και παιρνεις 2-3 inline μεμβρανες KAI booster και μαζευεις και το βρωμικο νερο, ή δεν παιρνεις οσμωση.
(το να μαζευεις 500λιτρα βρωμικο σε μπαλκονι στην Αθηνα ειναι αδυνατον)
εχω προσπαθησει, ειναι δυσκολο.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα αντι-οικολογικο ειναι πχ τα απονερα απο το πλυντηριο η απο οτι χημικα ριχνουμε στην αποχετευση!! Σαμπουαν, λαδια, χλωρινες, απορρυπαντικά καθαριστικα κοκ
Αν ριχνει καποιος απλο καθαρο νερο κατα την γνωμη μου δεν κανεις κακο στο περιβαλλον ... η φυσικη ροη του νερου εδω και εκατομμύρια χρονια ειναι αυτη!! Εξατμιση απο τη θαλασσα .... βροχη ..... ποταμι .... παλι θαλασσα!
Απλα ο ανθρωπος νομιζει τη φυσικη ροη αντι-οικολογικη και το οτι μολυνει το νερο που "πεταει"¨ακομα και απο το ντους που κανει δεν το σκεφτεται καν!!
Οικολογικο λοιπον θα ηταν τα αποβλητα μας να τα αφαιρουμε απο το νερο που καταληγει στη αποχετευση!
Σε όλα αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Συγκεκριμένα είχα διαβάσει και είχα σοκαριστεί τότε, πως ένα (1) λίτρο καμένου (από μαγείρεμα) λαδιού καταστρέφει ποσότητα νερού τόση όση θα χρειαζόταν για να πιεί ένα άτομο για είκοσι (20) χρόνια!!!!!!!!!!! Απλά λέω εγώ τώρα (συζήτηση κάνουμε), μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση να χαλάμε το εξαπλάσιο νερό που θα χρειαζόμασταν; Δεν κατακρίνω κανέναν από τους φίλους που χρησιμοποιεί όσμωση, απλά αναρωτιέμαι....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι στην Ελλαδα δεν ειμαστε σε απελπιστικη κατασταση ελλειψης ποσιμου νερου....ναι αυτο πιστευω, τον κυκλο που ανεφερες....
το θεμα ομως δεν ειναι εκει, αλλα τι λυσεις εχεις...
ειτε σκας καλα λεφτα και παιρνεις 2-3 inline μεμβρανες KAI booster και μαζευεις και το βρωμικο νερο, ή δεν παιρνεις οσμωση.
(το να μαζευεις 500λιτρα βρωμικο σε μπαλκονι στην Αθηνα ειναι αδυνατον)
εχω προσπαθησει, ειναι δυσκολο.
Εκτός του ότι είναι αδύνατον να το κρατήσεις δεν είναι εύκολο να το χρησιμοποιήσεις. Θα τρέχεις με τους κουβάδες να γεμίζεις το καζανάκι; Πόσο θα τα ποτίσεις πια αυτά τα λουλούδια. Θα έχεις έναν στο μπαλκόνι να σου ανοιγοκλείνει την αντλία (τερατώδης) που θα την έχεις συνδέσει με 10 μέτρα λάστιχο για να κάνεις μπάνιο στην μπανιέρα; Λίγο δύσκολα και εμένα μου φαίνονται όλα αυτά (όχι αδύνατα βέβαια). Από την άλλη μπορείς να δώσεις καμιά 300¤ να πάρεις ένα καλό εργαλείο αλλά είναι εποχές για τέτοια; Δεν ξέρω....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 27-11-12 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ο ανθρωπος παντα μπερδευει τον εαυτο του με το περιβαλλον ...
Παραβλεπει ομως οτι η παραμικρη κινηση του το επιβαρυνει!!
Η φυση ομως δεν λειτουργει με τα "συμφεροντα" του ανθρωπου ... Αν τη ρωτουσαμε θα προτιμουσε να ειχαμε ολοι μας τις βρυσες ανοιχτες παρα να πεταμε στο νερο χημικα που καταστρεφουν το περιβαλλον!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-11-12, 01:08
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όλα αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Συγκεκριμένα είχα διαβάσει και είχα σοκαριστεί τότε, πως ένα (1) λίτρο καμένου (από μαγείρεμα) λαδιού καταστρέφει ποσότητα νερού τόση όση θα χρειαζόταν για να πιεί ένα άτομο για είκοσι (20) χρόνια!!!!!!!!!!! Απλά λέω εγώ τώρα (συζήτηση κάνουμε), μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση να χαλάμε το εξαπλάσιο νερό που θα χρειαζόμασταν; Δεν κατακρίνω κανέναν από τους φίλους που χρησιμοποιεί όσμωση, απλά αναρωτιέμαι....
-------------------------


Εκτός του ότι είναι αδύνατον να το κρατήσεις δεν είναι εύκολο να το χρησιμοποιήσεις. Θα τρέχεις με τους κουβάδες να γεμίζεις το καζανάκι; Πόσο θα τα ποτίσεις πια αυτά τα λουλούδια. Θα έχεις έναν στο μπαλκόνι να σου ανοιγοκλείνει την αντλία (τερατώδης) που θα την έχεις συνδέσει με 10 μέτρα λάστιχο για να κάνεις μπάνιο στην μπανιέρα; Λίγο δύσκολα και εμένα μου φαίνονται όλα αυτά (όχι αδύνατα βέβαια). Από την άλλη μπορείς να δώσεις καμιά 300¤ να πάρεις ένα καλό εργαλείο αλλά είναι εποχές για τέτοια; Δεν ξέρω....
γιαυτο στο ειπα, ασχετα με τι πιστευει ο καθενας. Αυτες ειναι οι λυσεις σου.
Προτεινω να φτιαξεις μια Α/Ο με 2 μεμβρανες 75gpd ΧΩΡΙΣ booster. Να μαζευεις νερο ΠΑΝΤΑ βραδυνες - νυχτερινες ωρες που εχουμε πιο πολυ πιεση. Να παρεις δευτερο βαρελι 60-80 λιτρων να το γεμιζεις με το βρωμικο ωστε να ποτιζεις ή να σφουγγαριζεις. ΚΑΙ οσο "πετιεται" στις λιμνουλες παει. ΔΕΝ θα προκαλεσεις και καμια οικολογικη καταστροφη!!
Επισης οι αλλαγες σου θα ειναι μονο απο Α/Ο ? Μιξη θα κανεις...αρα πιο λιγα λιτρα.
πιστευω οτι υπαρχουν κυριοτερα και βασικοτερα προβληματα που πρεπει να λυσουμε στι περιβάλλον απο αυτο. γνωμη μου παντα.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-11-12, 01:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή τον kgf12345 θέλω να κάνω μια βλακώδης (το πιο πιθανόν) ερώτηση ακόμη. Αν το λάστιχο από την έξοδο του βρώμικου την κάνουμε επιστροφή στο δίκτυο (φυσικά μετά τη βρύση) τι θα συμβεί ;

ΥΓ Όταν λέω μετά την βρύση εννοώ να βάλουμε ένα λάστιχο από την βρύση προς την είσοδο της όσμωσης στο οποίο θα παρεμβάλετε ένα σύνδεσμος ΤΑΦ που θα συνδέει βρύση - είσοδο όσμωσης και έξοδο (βρώμικο νερό) όσμωσης.
εννοεις να το ξαναπερνας απτην οσμωση.αυτο λεω κιεγω να δοκιμαζα καποια στιγμη.θα επιβαρυνεται η μεμβρανη πολυ.γιαυτο ειπα οτι θα ηθελα να δοκιμασω με μια αο που θα κανει αποκλειστικα αυτη τη δουλεια(να καθαριζει βρωμικο νερο οσμωσης)για να δω ποσο θα αντεξει η μεμβρανη.αν πχ βγαλει ενα χρονο η μεμβρανη,με τις τιμες που εχουν πλεον οι ΑΟ πιστευω οτι θα αξιζε τα λεφτα της,αλλα δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.βεβαια το ποσο θα αντεξει εξαρταται και απτο με τι νερο ξεκινας...

παντως τον προβληματισμο αυτο τον ειχα κιεγω με την ΑΟ.κιεμενα μου φαινεται πολυ το νερο που παει χαμενο.αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση.η θα βρεις τροπους να το χρησιμοποιεις,η θα κανεις οτι μπορεις ωστε να το ελαχιστοποιησεις(με το αναλογο εξοδο για επιπλεον μεμβρανες κλπ)η και τα δυο,που ειναι και το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-11-12, 01:35
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις να το ξαναπερνας απτην οσμωση.αυτο λεω κιεγω να δοκιμαζα καποια στιγμη.θα επιβαρυνεται η μεμβρανη πολυ.γιαυτο ειπα οτι θα ηθελα να δοκιαμσω με μια αο που θα κανει αποκλειστικα αυτη τη δουλεια(να καθαριζει βρωμικο νερο οσμωσης)για να δω ποσο θα αντεξει η μεμβρανη.αν πχ βγαλει ενα χρονο η μεμβρανη,με τις τιμες που εχουν πλεον οι ΑΟ πιστευω οτι θα αξιζε τα λεφτα της,αλλα δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.βεβαια το ποσο θα αντεξει εαρταται και απτο με τι νερο ξεκινας...
πως θα φτασεις τα bar που θελει να δουλεψει μια Α/Ο, νομιζω ειναι γυρω στα 50-60? Θα πρεπει να βρεις εναν τροπο ισως με καποιο booster να το κανεις αυτο. Επισης το βρωμικο νερο εχει 3 φορες σε αναλογια τα στοιχεια που εχει το νερο πριν μπει στην μεμβρανη.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-11-12, 02:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
πως θα φτασεις τα bar που θελει να δουλεψει μια Α/Ο, νομιζω ειναι γυρω στα 50-60? Θα πρεπει να βρεις εναν τροπο ισως με καποιο booster να το κανεις αυτο. Επισης το βρωμικο νερο εχει 3 φορες σε αναλογια τα στοιχεια που εχει το νερο πριν μπει στην μεμβρανη.
εννοειται,με booster.οσο για το νερο που ειναι πιο βρωμικο,γιαυτο ακριβως λεω οτι θαθελα να δω ποσο θα αντεξει η μεμβρανη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-12, 02:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Post

Παράθεση:
ΓΕΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ - ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ
κυβικα ...........τιμη ανα κυβικο
0 - 5 ................ 0,4138
5 - 20 .............. 0,6471
20 - 27 ............ 1,8566
27 - 35 .............2,5992
άνω των 35 ...... 3,2357

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΥΠΟΝΟΜΩΝ (ισχύει από 1.3.2009)
Κοινοί καταναλωτές 75% x τιμής νερού (52,5% για κήπους άνω των 200 m2)
http://www.eydap.gr/media/clientserv...logio_2008.pdf

Δεν πληρωνουμε μονο την τιμη του κυβικου αλλα και αποχευτεση +75% της τιμης για καθε κυβικο.



Αν το νερο του δικτυου ειναι ποσιμο και καθαρο, μπορει να χρησιμοποιηθει το "βρωμικο" της ΑΟ σε ενυδρειο σκληρου νερου.
Ουσιαστικα το "βρωμικο" θα εχει απλα περισσοτερο ασβεστιο μαγνησιο σε μεγαλυτερο ποσοστο αναλογα το ποσοστο απορριψης της ΑΟ (συνηθως 1 προς 3 ) δλδ αν η βρυση εχει GH 10, το βρωμικο θα εχει GH 13

Πχ εγω εχω μαλακο νερο στη βρυση (GH 7).
Στα χρυσοψαρα που θελουν πιο σκληρο, βαζω το βρωμικο της ΑΟ και ειμαι κομπλε. (και χωρις αντιχλωριο, αφου εχει περασει απο ενεργο ανθρακα)


Χοντρικα για καθε ενυδρειο 200 λιτρων μαλακου νερου (με ποσοστο μιξης 50% ΑΟ 50% βρυσης), μπορει να συντηρηθει 300 λιτρα ενυδρειο σκληρου, με δωρεαν νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-12, 02:43
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Σημερα ηρθε λογαριασμός και λέει:
Για τα πρωτα 20 κυβικα η χρεωση ειναι 0,4138 ανα κυβικο ενω για τα υπόλοιπα 19 κυβικα ( σε συνολο 39 κυβικων) η χρεωση ειναι 0,6471 το κυβικο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-12, 02:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα!οποτε η λυση ειναι δευτερο ενυδρειομεγεια μας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-12, 20:48
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα!οποτε η λυση ειναι δευτερο ενυδρειομεγεια μας
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-12-12, 00:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.eydap.gr/media/clientserv...logio_2008.pdf

Δεν πληρωνουμε μονο την τιμη του κυβικου αλλα και αποχευτεση +75% της τιμης για καθε κυβικο.
Αυτά που έλεγες φίλε μου delta...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-12-12, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως και να΄χει, μη μισησετε την κρατικη παροχη υδρευσης.
Αυτο προσπαθουν να πετυχουν.
Αν την πουλησουν, ξεχαστε τα ενυδρεια.
Και νερο καλο δεν θα εχουμε και θα το χρυσοπληρωνουμε.
Θα πουμε το νερο νερακι.
Δοκιμασμενες μεθοδοι και αποτυχημενες, στο εξωτερικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-12-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να΄χει, μη μισησετε την κρατικη παροχη υδρευσης.
Αυτο προσπαθουν να πετυχουν.
Αν την πουλησουν, ξεχαστε τα ενυδρεια.
Και νερο καλο δεν θα εχουμε και θα το χρυσοπληρωνουμε.
Θα πουμε το νερο νερακι.
Δοκιμασμενες μεθοδοι και αποτυχημενες, στο εξωτερικο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αντίστροφη όσμωση


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάχνω αντίστροφη όσμωση μιχαλος Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 16-06-11 13:15
Αντίστροφη όσμωση! Τηλέμαχος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 07-08-10 11:34
Αντίστροφη όσμωση angel1984 Λοιπός εξοπλισμός 9 18-03-07 14:05
αντίστροφη όσμωση dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 31-12-05 11:24
Αντίστροφη όσμωση ? Μάγγος Θωμάς Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 27-07-05 09:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12183 seconds with 13 queries