Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-02-13, 09:58   #1
"φιλτρανση" μονο με τα φυτα(?)
 
Το avatar του χρήστη leda
leda
Senior Member
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος 15-02-13, 09:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

θελω να μου εξηγησετε η να μου βαλετε καποιο λινκ να διαβασω πως γινεται η διαδικασια φιλτρανσης μονο απο τα φυτα ,γιατι διαβασα αρκετες φορες οτι γινεται,αλλα δεν εχω καταλαβει το πως.
εχω καταλαβει πως τα φυτα απορροφουν τα νιτρικα,αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι η διαδικασια μεχρι να γινουν νιτρικα,τι γινεται με την αμμωνια δηλαδη και τα νιτρωδη.
αναφερομαι βεβαια σε καλα φυτεμενα ενυδρεια με ενα ψαρακι ,οχι βεβαια αρκετα ρυπογονο,
η (στην περιπτωση μου με 3 θηλυκα κουνουποψαρα που τα εχω περιορισει για να γεννησουν σε μια γυαλα 10 λιτρων με παρα πολλα φυτα ομως μεσα και δεν εχω φιλτρο εκει,αλλαζω το μισο νερο καθημερινα.)
ειναι εφικτο τελικα να ζουν καλα,χωρις τα προβληματα που παρουσιαζει η ελειψη φιλτρου,οταν τα φυτα ειναι πολλα,οι αλλαγες καλες και η ιχθυοφορτωση ελαχιστη?
Εμφανίσεις: 2664
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-13, 10:06
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μονο για γαριδοενυδρεια το εχω ακουσει αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-02-13 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-13, 10:33
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

το εχω διαβασει αρκετες φορες εδω,μαλιστα προσφατα(χθες?) οτι μπορει να γινει και με μονομαχο...
-------------------------
μολις θυμηθηκα και ενα ενυδρειο γεματο αλγη με χρυσοψαρα,αλλα δεν με ενδιαφερει αυτη η διαδικασια,μονο για φυτα ρωταω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 15-02-13 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-13, 10:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

http://www.theaquariumwiki.com/Walstad_method
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-13, 12:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://web.archive.org/web/200801111...filtration.htm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-13, 14:52
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δωστε μου και μια εξηγηση με δικα σας λογια βρε παιδια,
λινκ του φορουμ εννοουσα,εαν εχει συζητηθει καπου η διαδικασια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-13, 15:21
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και στρωμενο εννοειται, η αμμωνια και τα νιτρωδη διασπανται απο τα βακτηρια που βρισκονται στο βυθο και τα νιτρικα τα απορροφουν τα φυτα. ολα αυτα προυποθετουν μικρη ιχθυοφορτωση, μαλλον αρκετα λιτρα και αρκετη εμπειρια.
τα βακτηρια που κανουν διασπαση αμμωνιας και νιτρωδων βρισκονται παντου μεσα στο ενυδρειο και οχι μονο μεσα στα υλικα του φιλτρου (στο βυθο, στις ριζες, στα φυτα, στις πετρες). η αλλαγη νερου πρεπει να γινεται αναλογα με τις μετρησεις που παιρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-13, 15:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι υπαρχει παντου, αλλα σε απειροελαχιστη ποσοτητα σε σχεση με τα φιλτρο, οπου υπαρχει συνεχης ροη και σταθερη οξηγονωση.

leda η ολη ιστορια ειναι ο κυκλος του αζωτου που εξηγησε με λιγα λογια ο χρηστος. Το θεμα ειναι οτι το τελευταιο παραγωγο του κυκλου ειναι τα νιτρικα. Χρειαζεσαι αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να μπορεις να κρατας τα νιτρικα χαμηλα. Το θεμα ομως ειναι οτι αλλαγες νερου δεν τις γλυτωνεις, υπαρχουν πολλα στοιχεια στο νερο που καταναλωνουν τα ψαρια και χρειαζονται αναπληρωση.

Πιστευω οτι αν σε καποιον δεν αρεσει η οψη της ζουγκλας (βλεπε EL natural) δεν θα του αρεσει ενα τετοιο ενυδρειο. Συν οτι ενα μικρο φιλτρακι η καποιος κυκλοφορητης θα χρειαζεται για να υπαρχει στοιχειωδης κυκλοφορια.
Εμενα η σκεψη μου ηταν οτι αν εχουμε ενα μεγαλο ενυδρειο που δικαιολογει την υπαρξη sump, μπορουμε να κανουμε ενα διαμερισμα με κερατοφυλλο και λαμπα απο πανω, (οπως κανουν και στα θαλασσινα με αντιστοιχα φυτα κατα κορον) για να μειωνουμε την ποσοτητα νιτρικων στο νερο. Προσοχη ομως στα υπολοιπα φυτα, αργης αναπτυξης που μπορει να μην τους αρεσει μετρηση νιτρικων της ταξεως του 0-10.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=Walstad
(το κουμπάκι επάνω δεξιά "Αναζήτηση" είναι πολύ χρήσιμο )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-13, 19:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
δωστε μου και μια εξηγηση με δικα σας λογια βρε παιδια,
λινκ του φορουμ εννοουσα,εαν εχει συζητηθει καπου η διαδικασια...
Θα προσπαθησω να σου εξηγησω οσο πιο απλα γινεται (ψιλομπακαλιστικα) τις πολυπλοκες διαδικασιες που γινονται στο νερο.
(ο κυκλος του αζωτου ειναι παιχνιδακι μπροστα στα υπολοιπα, Κυκλος: α) νιτροποιηση : ρυποι --> αμμωνικοποιηση --> αμμωνιο --> νιτρωδοποιητικα βακτηρια --> νιτρωδη --> νιτρικοποιητικα βακτηρια --> νιτρικα --> β ) απονιτροποιηση: φυσικη ή τεχνητη, περιγραφη παρακατω)

Οι βασικοι ρυποι που γνωριζουμε στα ενυδρεια ειναι η αμμωνια, τα νιτρωδη, τα νιτρικα και τα φωσφορικα, κι αυτα μετραμε συνηθως με τα τεστ.

Πως απομακρυνονται ολα αυτα?
Τα (αεροβια) νιτροποιητικα βακτηρια που τρεφονται (οξειδωνουν) με αμμωνια και νιτρωδη πανε και κολλανε σε επιφανειες.
Αυτες οι επιφανειες μπορει να ειναι στα υλικα του φιλτρου, αλλα και οποιαδηποτε επιφανεια του ενυδρειου και των διακοσμητικων και φυτων.
Για να ζησουν και αναπαραχθουν χρειαζονται βασικα οξυγονο που βρισκεται στο νερο που περναει απο πανω τους με τη ροη.
(Οι υπολοιποι παραγοντες που τα επηρεαζουν εδω)

Απο την αλλη τα νιτρικα και φωσφορικα απομακρυνοναι απο το νερο με διαφορους τροπους, ενας ειναι η αλλαγη νερου με καθαρο νερο, με απορροφηση απο τα φυτα, με χημικη φιλτρανση και με απονιτροποιηση μεσω (αναεροβιων) βακτηριων που ζουν βαθεια μεσα στο βυθο.

Τα φυτα χρησιμοποιουν για τροφη (δλδ λιπασμα) αζωτουζες ενωσεις (ουσιες που επιβαρυνουν τα ψαρια πχ αμμωνια, νιτρικα) οπως και φωσφορο, ανθρακα, αλλα και αλλες ουσιες που χρειαζονται και τα ψαρια, οπως ασβεστιο, μαγνησιο, ιχνοστοιχεια καλιο, θειο κλπ

Ετσι λοιπον, αν η διαλυση των ρυπων δεν ειναι τοσο μεγαλη (σε σχεση με τον ογκο του νερου) δλδ εχουμε λιγα ψαρια σε πολυ νερο, και παραλληλα το ενυδρειο ειναι ωριμο (δλδ εχουν αποικησει βακτηρια στις επιφανειες του), μπορει ενα ενυδρειο να λειτουργησει ακομα και χωρις φιλτρο.

Για την οξυγονωση του νερου θα χρειαστει ομως καποια ελαχιστη αναταραξη της επιφανειας, και κυκλοφορια του νερου. Οξυγονο χρειαζονται και τα φυτα και τα ψαρια και τα αεροβια νιτροποιητικα βακτηρια.

- Ενας σωστος συνδιασμος λοιπον ψαριων και φυτων μπορει να κανει ενα μικρο συστημα (οπως το ενυδρειο) να ισορροπησει χωρις την βοηθεια ενος βιολογικου φιλτρου.


-------------------

Βεβαια, για να ξερει καποιος οτι ολα αυτα λειτουργουν ρολοι, χρειαζονται στην αρχη μετρησεις ελεγχοι κλπ, και μαλλον χρειαζεται βασικα η εμπειρια.

Το νερο ομως ενος ενυδρειου εκτος απο την επιβαρυνση με αρνητικα στοιχεια (πχ αμμωνια, νιτρικα, φωσφορικα κλπ), δεχεται και "στραγγισμα" απο θετικα στοιχεια που καταναλωνουν φυτα και ψαρια.

Επισης ενας αλλος σημαντικοτατος παραγοντας που δεν υπολογιζουν οι χομπιστες και φυσικα δεν μετρανε (οπως πχ πεχα, νιτρικα, σκληροτητες κλπ), ειναι μια χημικη διεργασια, η οξειδοαναγωγη (redox), που συντελειται στο νερο και ειναι η σημαντικοτερη ολως των αντιδρασεων που γινεται στο νερο.
Πχ μπορει να μετρας σωστη GH στο νερο σου για τα ψαρια σου αλλα ολα τα ιοντα του ασβεστιου και μαγνησιου να ειναι οξειδωμενα και αχρηστα στα ψαρια και φυτα.

- Το φιλτρο λοιπον μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να μην χρειαζεται, ομως το φρεσκαρισμα (αλλαγη) του νερου λοιπον ειναι απαραιτητο (συχνοτητας αναλογα το ενυδρειο, φυτα κλπ, και την ιχθυοφορτωση), και η απλη αναπληρωση της εξατμισης δεν αρκει, ακομα κι αν τα νιτρικα φωσφορικα κλπ ειναι μηδενικα.
Σε πολλα ενυδρεια που δεν γινονται ποτε αλλαγες μπορει να μην υπαρχουν ενδειξεις προβληματος, ομως αυτο γινεται γιατι τα ψαρια προσαρμοζονται σταδιακα σε αυτες τις φτωχες συνθηκες και μια αμεση αποδειξη αυτου ειναι οτι πανε να προστεθουν καινουρια ψαρια σε ενα τετοιο ενυδρειο, υπαρχουν μεγαλες αμεσες απωλειες. Μακροπροσθεσμα μπορει να φανουν τα προβληματα με εμφανιση ασθενειων (ογω χαμηλου ανοσοποιητικου αλλα και δημιουργιας καρκινων απο τυχων συσσωρεση νιτρικων), οπως και μικρο προσδοκιμο ζωης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-13, 20:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(το κουμπάκι επάνω δεξιά "Αναζήτηση" είναι πολύ χρήσιμο )
(και ο Σπύρος επίσης )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-13, 23:37
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ! νομιζω οτι τα καταλαβα αρκετα..
αυτο που εχω απορια,ειναι πως το ενυδρειο θα ειναι "ωριμο" απο βακτηρια πριν μπουν τα ψαρακια?
απο ρυπους που θα εχουν μαζευτει με τον καιρο ,απλα απο το νερο και τα φυτα και χωρις συχνες αλλαγες?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-13, 00:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δύσκολο θέμα μας έβαλες Leda εγώ αν μου το βάλουν διαγώνισμα θα δώσω κόλλα λευκή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-13, 03:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ! νομιζω οτι τα καταλαβα αρκετα..
αυτο που εχω απορια,ειναι πως το ενυδρειο θα ειναι "ωριμο" απο βακτηρια πριν μπουν τα ψαρακια?
απο ρυπους που θα εχουν μαζευτει με τον καιρο ,απλα απο το νερο και τα φυτα και χωρις συχνες αλλαγες?
Tα βακτηρια αυτα υπαρχουν παντου.
Και τιποτα να μη ριξεις στο ενυδρειο. θα εμφανιστουν.
Ομως παρεχωντας ρυπους (πχ ελαχιστη τροφη σε αποχη), ολη η διαδικασια θα γινει πιο γρηγορα και φυσικα θα αναπτυχθει και μεγαλυτερη αποικια βακτηριων.
Φυσικα για να ωριμασει ενα ενυδρειο και ο βυθος του (δεν μιλαμε για το φιλτρο), χρειαζονται μηνες.
Ομως αν ολα γινουν προσεκτικα με σταδιακη εισαγωγη και αυξηση ταισματος, γινεται και πιο γρηγορα οσο αφορα ψαρια και ζωντανα γενικα, που κολυμπανε στο μεσο και οχι στο βυθο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05889 seconds with 15 queries