Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-08, 01:22
Petran22 Ο χρήστης Petran22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2008
Περιοχή: nea makri
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή σε αυτη την περιπτωση τι συμβαινει?

καλημερα παιδια.μια ερωτηση
στο ενυδρειο μου 400 λτ εχω αρκετα ευκολα φυτα αλλα δεν εχω co2.
το φυσικο Co2 του ενυδρειου που εχει βγει απο τα φυτα το βραδυ,την μερα (δλδ οταν εχω ανοιχτες τις λαμπες) θα ειναι μηδαμινο απο την φωτοσυνθεση...
η ερωτηση.
εαν δεν υπαρχει co2 στο ενυδρειο το νερο τι παθαινει?απο οτι ξερω πεφτει το ph.γινεται πιο οξινο?
ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-08, 04:24
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Ανάποδα τα λες αν υπάρχει CO2 στο ενυδρείο ρίχνει το ph .

Ξύπνησα νωρίς και σου απαντάω μόνο εγώ .

ΥΓ. Οτι ρωτάς υπάρχει στο φόρουμ κάνε αναζήτηση και διάβασε για καμιά εβδομάδα το φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-08, 07:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

CO2 βάζουμε για να ρίξουμε το ph ......οπως σου είπε και ο Χρήστος.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-08, 16:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στο νερό υπάρχει έτσι και αλλιώς διαλυμμένο CΟ2 από τον ατμοσφαιρικό αέρα και όταν καταναλώνεται σιγά σιγά αναπληρώνεται ξανά με αυθόρμητη διάχυση...Το CO2 αυτό είναι αρκετό για να συντηρρήσει κάποια ανάπτυξη στα τα περισσότερα υδρόβια φυτά,αλλά όχι αρκετό για να συντηρρήσει πολύ γρήγορη ανάπτυξη,έστω και αν όλοι οι άλλοι παράγοντες είναι ιδανικοί...Οπότε το διοξείδιο γίνεται ο περιοριστικός παράγων στην ανάπτυξη των φυτών σε ενυδρεία με δυνατό φωτισμό και λίπανση και γιαυτό οι κάτοχοι τέτοιων ενυδρείων έχουν αυτόματη διάχυση CΟ2 ανάλογα με τις ανάγκες...

Σε ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά η προσθήκη CO2 είναι περιττή...Ελλείψη CO2,το νερό γίνεται λίγο πιο αλκαλικό την ημέρα,αλλά η διαφορά δεν είναι σημαντική σε ένα μέσο ενυδρείο με λίγα εύκολα φυτά...Και σε περίπτωση που υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας την νύχτα,η διαφορά γίνεται ακόμα μικρότερη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-08, 16:49
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νερό υπάρχει έτσι και αλλιώς διαλυμμένο CΟ2 από τον ατμοσφαιρικό αέρα και όταν καταναλώνεται σιγά σιγά αναπληρώνεται ξανά με αυθόρμητη διάχυση...Το CO2 αυτό είναι αρκετό για να συντηρρήσει κάποια ανάπτυξη στα τα περισσότερα υδρόβια φυτά,αλλά όχι αρκετό για να συντηρρήσει πολύ γρήγορη ανάπτυξη,έστω και αν όλοι οι άλλοι παράγοντες είναι ιδανικοί...Οπότε το διοξείδιο γίνεται ο περιοριστικός παράγων στην ανάπτυξη των φυτών σε ενυδρεία με δυνατό φωτισμό και λίπανση και γιαυτό οι κάτοχοι τέτοιων ενυδρείων έχουν αυτόματη διάχυση CΟ2 ανάλογα με τις ανάγκες...

Σε ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά η προσθήκη CO2 είναι περιττή...Ελλείψη CO2,το νερό γίνεται λίγο πιο αλκαλικό την ημέρα,αλλά η διαφορά δεν είναι σημαντική σε ένα μέσο ενυδρείο με λίγα εύκολα φυτά...Και σε περίπτωση που υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας την νύχτα,η διαφορά γίνεται ακόμα μικρότερη...
Να ρωτήσω και γω κάτι για να μαθαίνω; Το επιπλέον CO2 που χρειάζονται τα φυτά με πολύ γρήγορη ανάπτυξη από που το βρήσκουν στο φυσικό τους περιβάλλον;
Ευχαριστώ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-08, 17:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα σου μεταφέρω κάποια πράγματα που έχω διαβάσει σχετικά στη wikipedia, ψαχουλεύοντας για το pH, το KH, το CO2, και το CaCO3, με τα οποία είχα κολλήσει σε κάποια φάση, χωρίς όμως να ξέρω αν αυτή είναι η πραγματική εξήγηση..

Το νερό εμπλουτίζεται σε CO2 ανάλογα με την πίεση του CO2 στον αέρα με τον οποίο έρχεται σε επαφή.. Αν ο αέρας περιέχει πολύ CO2, αυξάνονται και τα επίπεδα CO2 στο νερό, και αντίστροφα..

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η coca cola! Στο μπουκάλι περιέχει CO2 ύπο πίεση, με αποτέλεσμα να διαλύεται μεγάλο μέρος CO2 στην coca cola (και να έχει "όξινη" γεύση, και pH=3 περίπου), και μόλις ανοίξεις το μπουκάλι και μειωθεί η πίεση CO2, ξεθυμαίνει και η coca cola (φεύγει η περίσσεια CO2), και αλλάζει και η γεύση της!

Η ατμόσφαιρα όμως, περιέχει κυρίως άζωτο (όπως και οξυγόνο), και επομένως το CO2 είναι μόνο ένα ποσοστό του ατμοσφαιρικού αέρα.. ¶ρα η αντίστοιχη/αναλογούσα πίεση του CO2 στην ατμόσφαιρα είναι μικρή.. Συνεπώς και η περιεκτικότητα σε CO2 του νερού (που έρχεται σε επαφή με την ατμόσφαιρα) είναι επίσης μικρή..

Το νερό στα υπόγεια στρώματα νερού έρχεται σε επαφή με περισσότερο CO2 από αυτό που περιέχει η ατμόσφαιρα, με αποτέλεσμα να εμπλουτίζεται με CO2, και βγαίνοντας μετά στις πηγές/ποτάμια, να έχει αυξημένη περιεκτικότητα σε CO2 (και αντίστοιχα χαμηλότερο pH).. Μέρος αυτού καταναλώνουν τα φυτά, και ένα άλλο μέρος εκλύεται στην ατμόσφαιρα..

Ένα χαρακτηριστικό αποτέλεσμα όλου αυτού είναι η "διάβρωση" των ασβεστολιθικών πετρωμάτων (όσο το νερό είναι όξινο, αυξάνει η διαλυτότητα των ασβεστολιθικών αλάτων σε αυτό, και έτσι το νερό "μαζεύει" άλατα από το έδαφος με το οποίο έρχεται σε επαφή), όπως και η αντίστοιχη "εναπόθεση" (μειώνεται το CO2 του νερού, μειώνεται και η διαλυτότητα σε ανθρακικά άλατα, και τα περίσσεια άλατα το νερό τα "εναποθέτει").. Θα μου πείτε, διάβρωση & εναπόθεση συμβαίνει και λόγω της ροής του νερού (αυξημένης στα ποτάμια, μειωμένης στις εκβολές).. Η απάντηση είναι ότι διάβρωση συμβαίνει και υπογείως, με πολύ χαμηλές ταχύτητες ροής (καρστικοποίηση ασβεστόλιθου.. δηλαδή οι πολλές σπηλιές που βρίσκουμε σε ασβεστολιθικά πετρώματα).. Και εναπόθεση επίσης συμβαίνει και υπογείως, και πάλι με μικρές ταχύτητες ροής, όταν ο υδροφόρος έρθει σε επαφή με την ατμόσφαιρα.. (βλέπε σπήλαια με σταλακτίτες και σταλαγμίτες..) - πού είσαι ρε caverman να μας πεις κι άλλα!

Πιστεύω πώς αυτό εξηγεί παράλληλα και το γεγονός ότι αν πάρεις νερό από τη βρύση και μετρήσεις επί τόπου το pH, και βρεις ας πούμε μία τιμή Α, αν το αφήσεις κάμποσο σε ένα δοχείο, θα φύγει η περίσσεια CO2 στην ατμόσφαιρα και το pH θα ανέβει κατά τι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-08, 18:00
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

¶ψογα ! ! !
Ευχαριστώ.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-08, 18:49
Petran22 Ο χρήστης Petran22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2008
Περιοχή: nea makri
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

πολυ καλος οπως παντα!!
εγω βασικα το ποστ το ανοιξα γιατι θα ηθελα να ξερω σε τι κατασταση ειναι το νερο,γιατι απο βδομαδα μαλλον θα μπουν 4-5 δισκακια.
αλλα μαλλον κατεληξα στο οτι θα παω να παρω τεστ για να δω.
γιατι το ενυδρειο με αρκετα ευκολα φυτα και χωρις co2,θα εχει μηδαμινο φυσικο co2 δλδ το ph θα ειναι ανεβασμενο....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-08, 19:49
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

To ph πέφτει και με άλλους τρόπους χωρίς co2 .
Και μετά όταν σου αναφέρω ότι θες διάβασμα ( και σου απαντάω κιόλας για την ερώτηση με την χρήση αντιχλωρίου και μας λες να περιμένουμε και ποιο εμπειρους να απαντήσουν) σε πειράζει .....

Μην πάρεις τα δισκάκια την επόμενη εβδομάδα αμαρτία είναι τα κακόμηρα δεν ξέρεις ακόμα πως θα κατεβάσεις το ph στο ενυδρείο σου .

Κάνε λίγο υπομονή διάβασε στους δίσκους κάνε τις προετημασίες σου όπως για παράδειγμα αγορά ΑΟ, ή κάνε τα τεστ σου με τύρφη στο ενυδρείο που έχεις για προετημασία του νερού να δεις τι τιμές μπορείς να φτιάξεις και προχωράς σε κανά μήνα.

Είπαμε είναι εύκολοι οι δίσκοι αν γνωρίζεις τα βασικά για αυτούς και κρατάς ρουτίνες συντήρησης σταθερές
Φιλικά Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτη την Κυριακη....... Pritanis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 04-12-06 17:28
τι αλγη ειναι αυτη??? Vasilis Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 8 23-05-05 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05654 seconds with 13 queries