Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-04-16, 10:42
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή άσπρα στίγματα

Γειά σας, αν μπορώ να σας πω για τα δικά μου γιατί επίσης έχω πρόβλημα.

Λοιπόν Φίλοι μου
Ξεκινάω με την δικιά μου λίστα

1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ:πρίν 2 χρόνια
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):απλό με χαλήκι 3-5χιλ, φυτά (ανούβια, γκαζονοειδή, 1 λευκοκέφαλη).
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μ55, π30,υ35 = 57λίτρα
4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 χρόνια
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): ένα common και ένα shubunkin, όλα τα ψάρια είναι αυτά, όλα παρουσίασαν στίγματα, το shubunkin πιο πολλά και ακόμα το shubunkin έχει μικρή φθορά στο τελείωμα της ουράς με αποτέλεσμα να φαίνονται λίγες άκρες σαν άκρες κλωστών.
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):9 ramshorn σαλιγκάρια και έχει θεαθεί ένα μικρό, (ίσως να υπάρχουν λίγα μικρά ακόμη)
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:κάθε 8 μέρες 25%
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/04/2016 (περίπου 25%)
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:πρώι-βράδυ kiki aqualine gold (flakes για goldfish), καμιά φορά jbl krill flakes, σπάνια sera goldy color spirulina, εχω μέρες να βάλω eurolife special fish food granules (έληξε 19/1/16, για αυτό το granules που έβαζα καμιά φορά μετά που έληξε, πειράζει? Το έτρωγαν (παλιά) τα ψάρια..)


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
1.PH:6,4
2.KH:6 d
3.GH:>7d
4.ΝΗ3 (αμμωνια): δεν έχω μέτρηση
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 15
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: Yes
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα είδα σήμερα, (πρέπει να υπάρχουν 3 μέρες,)
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :8 και 6 εκατοστά
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:χμ (καλή, πλην τα στίγματα και την συμπεριφορά..)
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :κάθονται στον πυθμένα. Ωρες ακίνητα όταν δεν τρώνε, σε "χτυπηματάκι" μου αντιδρούν και έρχοντε.
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν το έχω προσέξει ακόμα
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):τακτική (φαίνεται σαν κανονική, αυτή που πάντα είχαν)
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: κόκκινα
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):ναι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: σε όλο το σώμα του shubunkin έχουν παρουσιαστεί λευκά στιγματάκια. Σαν να τα καλυπτει μια μικρή άσπρη αραχνούφαντη βλέννα με κατά τόπους στίγματα λευκά που φαίνονται σαν κόκκοι.
Στο comet παρουσιάζονται κυρίως στην ουρά και στο άνω και κάτω πτερύγιο προς την ουρά.
Στην ουρά του shubunkin παρατήρησα σήμερα ότι η ωραία του ουρά σαν να έχει ξεφτίσει και εμφανίζονται σαν κλωστές τα σκληρά ινες προς το τελείωμα, δηλαδή δεν τελειώνει με ωραίο οβάλ σχήμα, μα με ίνες Στο comet το τελείωμα είναι πιο κανονικό οβάλ, ίνες δεν παρατηρούνται.
Συμπεριφορά: Τα ψάρια κάθονται στον πυθμένα, το shubunkin σε ασυνίθιστες στάσεις. Δεν δείχνουν ορεξη να κολυμπήσουν. Πλησιάζουν την επιφάνεια και κολυμπάνε 1 λεπτό μόνο αν για τόση ώρα τα "ανησυχήσω".

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
-------------------------

Φίλοι, τι κάνω?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρο με άσπρα στίγματα στα πτερύγια George.GL Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 10 17-09-18 13:01
¶ρρωστο χρυσοψαράκι-μικρά άσπρα στίγματα Σπίθας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 62 29-01-16 10:10
Νεον με άσπρα σημαδάκια pandelis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 05-01-15 23:31
Gripensis με άσπρα στίγματα και πρισμένο μάτι Alex_Salonica Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 14-12-08 00:40
Μικρά άσπρα στίγματα σε Blue (Regal) Tang Stathis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-04-04 04:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03859 seconds with 14 queries