Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-02-11, 12:29   #1
Κιτ CO2
 
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis
Senior Member
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος 06-02-11, 12:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα

Πήρα από water inn ένα κιτ CO2 (αυτό με το μπλε υγρό και την κάψουλα), ακολούθησα τηις οδηγίες αλλά από την Παρασκευή που το έφτιαξα μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει ξεκινήσει η παραγωγή CO2. Να διευκρινήσω ότι ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες εκτός από το ότι ΔΕΝ το κόλλησα πάνω στο ενυδρείο. Το έχω βάλει μέσα στο έπιπλο και είναι σε θερμοκρασία δωματίου. Τι γίνεται τώρα? Σύμφωνα με τις οδηγίες αν δεν ξεκινήσει και σήμερα θα πρέπει να ξαναβάλω κάψουλα. Εχουν άραγε κάψουλες ξεχωριστά? Τι πήγε λάθος και δεν ξεκίνησε? Από την εμπειρία σας τι λετε για τα κιτ αυτά? Ειναι συχνό αυτό?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Εμφανίσεις: 2419
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-11, 12:45
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Πήρα από water inn ένα κιτ CO2 (αυτό με το μπλε υγρό και την κάψουλα), ακολούθησα τηις οδηγίες αλλά από την Παρασκευή που το έφτιαξα μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει ξεκινήσει η παραγωγή CO2. Να διευκρινήσω ότι ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες εκτός από το ότι ΔΕΝ το κόλλησα πάνω στο ενυδρείο. Το έχω βάλει μέσα στο έπιπλο και είναι σε θερμοκρασία δωματίου. Τι γίνεται τώρα? Σύμφωνα με τις οδηγίες αν δεν ξεκινήσει και σήμερα θα πρέπει να ξαναβάλω κάψουλα. Εχουν άραγε κάψουλες ξεχωριστά? Τι πήγε λάθος και δεν ξεκίνησε? Από την εμπειρία σας τι λετε για τα κιτ αυτά? Ειναι συχνό αυτό?
Εξηγησε μας ποιο ακριβως κιτ πηρες? Εταιρεια κ καποιο λινκ να καταλαβουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-11, 12:56
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ουπςς!!! Σόρρυ!

Είναι το Bio120 της DENNERLE.

http://www.dennerle.com/global/index...id=112&lang=en


Από το link, το Bio-120.

EDIT: Δεν άντεξα και άνοιξα το μπουκάλι. Τρίχες! Τίποτα δεν έχει ξεκινήσει!! Όπως έριξα τη κάψουλα έτσι είναι το περιεχόμενό της, στον πάτο του μπουκαλιού. Το κούνισα λιγάκι και το ξαναέβαλα στην θέση του!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μηπως το δωματιο δεν εχει την απαιτουμενη θερμοκρασια,προκειμενου να ξεκινησει η διαδικασια;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-11, 16:59
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

21-22 βαθμούς έχει το δωμάτιο. Δεν λέει κάτι στις οδηγίες, πέραν ότι το νερό πρέπει να είναι από 20 έως 25 βαθμούς και όχι παραπάνω. Θα πρέπει δηλαδή και μετά να το έχω σε κάποια ιδιαίτερη θερμοκρασία? Και τι γίνεται τώρα αν δεν ξεκινήσει? (που δεν θα ξεκινήσει δηλαδή!) Πουλάνε ξεχωριστά τέτοιες κάψουλες?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-11, 18:51
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

2 χαζές ίσως επισημάνσεις που καμμιά φορά μας διαφεύγουν, η πρώτη κοίταξες μήπως το υγρό ή η κάψουλα έχει ημερομηνία λήξης¨? και η δεύτερη μήπως χάνει από καμμία ένωση??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-11, 19:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Όχι, ομολογώ δεν κοίταξα για ημερομηνία λήξεως. Δεν το ήξερα ότι έχουν! Λες??
Όσο για διαρροή σίγουρα δεν έχει, αλλά εδώ, δεν είδα να έχει ξεκινήσει καν να παράγει CO2. ¶νοιξα το μπουκάλι και δεν ειδα τίποτα. Το μπλε υγρό και στον πάτο του, αδιάλυτο, το περιεχόμενο της καψουλας. Το υγρό είναι σχεδόν διαφανές και φαίνεται ο πάτος του μπουκαλιού.

EDIT: Μόλις το ξανακοίταξα. Εχει μετατραπεί στο 30% του μπουκαλιού σε jel. Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να γίνεται αλλά τουλάχιστον είναι μια αλλαγή. Μάλλον ήθελε ταρακούνημα? Ποιος ξέρει, πάντως κάτι άλλαξε και είναι ενθαρυντικό! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω να μας διαφωτήσει! Είμαστε σε καλό δρόμο?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-11, 20:14
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Δεν τοφτιαχνες μονος σου να σουρθει κ τζαμπα τελειως.καποτε ειχα κ γω ενδιασμους κ τελικα σε ανοιγμα θεματος τα παιδια με βοηθησαν παρα πολυ,το επιχειρησα κ ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος!φυσικα δεν σου λεω για την προοδο των φυτων γιατι εννοειτε οτι εχουν διαολεμενη εξελιξη!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-11, 20:44
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τοφτιαχνες μονος σου να σουρθει κ τζαμπα τελειως.καποτε ειχα κ γω ενδιασμους κ τελικα σε ανοιγμα θεματος τα παιδια με βοηθησαν παρα πολυ,το επιχειρησα κ ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος!φυσικα δεν σου λεω για την προοδο των φυτων γιατι εννοειτε οτι εχουν διαολεμενη εξελιξη!
Δεν έχεις άδικο! Είναι πολύ εύκολο απ' ότι είδα. Αν τελικά δεν δουλέψει, αυτό θα κάνω και θα χρησιμοποιήσω την σκαλίτσα του κιτ σαν διαχυτήρα. Η ανεπίστροφη είναι απαρέτητη? Δεν είχε το κιτ μέσα. Να φροντήσω να πάρω?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-11, 20:51
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Αν βαλεις την μπουκαλα κατω ναι ειναι απαραιτητη αν την εχεις πανω απτο ενυδρειο δεν θα χρειαστεις.
-------------------------
Ναι ειναι πανευκολο κ ανεξοδο σχεδον!διαβασε υπομνηματα,δεν ερωτησεις αλλων παιδιων κ λυσε τις απορειες σου κ οτι χρειαστεις ρωτας!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 06-02-11 στις 20:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-11, 21:07
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις την μπουκαλα κατω ναι ειναι απαραιτητη αν την εχεις πανω απτο ενυδρειο δεν θα χρειαστεις.
-------------------------
Ναι ειναι πανευκολο κ ανεξοδο σχεδον!διαβασε υπομνηματα,δεν ερωτησεις αλλων παιδιων κ λυσε τις απορειες σου κ οτι χρειαστεις ρωτας!
ΟΚ τότε θα πάρω μία αύριο γιατί όντως το έχω βάλει κάτω, μέσα στο έπιπλο. Δεν μου άρεσε καθόλου όπως έλεγε στις οδηγίες να το κολλήσω δηλαδή εξωτερικά στο ενυδρείο. Μια ερώτηση ακόμα μιας και μπήκες στον κόπο να βοηθήσεις, πόσο κρατάει ένα DIY co2 σε 2λιτρο μπουκάλι? Δηλαδή κάθε πότε θα πρέπει να το ξαναφτιάχνω?

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθειά σου!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-11, 21:33
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Γιαυτο υπαρχουμε εδω μεσα για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο.το διλιτρο μπουκαλι με αναλογια 3κουπες τσαγιου ζαχαρη,μια κοφτη κουταλια του γλυκου μαγια με φυσιολογικες συνθηκες θερμοκρασιας μου κραταει 3εβδομαδες γεματες.απλως πρεπει να εχει σφραγιστει καλα μην εχεις απωλειες απτο μιγμα σου.Οτι αλλο θελεις ρωτας
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ τότε θα πάρω μία αύριο γιατί όντως το έχω βάλει κάτω, μέσα στο έπιπλο. Δεν μου άρεσε καθόλου όπως έλεγε στις οδηγίες να το κολλήσω δηλαδή εξωτερικά στο ενυδρείο.

Μηπως γι αυτο δεν δουλευει;Μηπως σου λεει να το κολλησεις προκειμενου να ζεσταινεται απο την θερμοκρασια του ενυδρειου;Απο οσο ξερω και θυμαμαι,θελει θερμοκρασια γυρω στους 25 βαθμους για να ξεκινησει η διαδικασια.Η βαλβιδα εχει 1-2 ευρω.Ειναι αστειο να το συζηταμε...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-11, 22:16
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Εμενα παντως το μιγμα με μαγια ζαχαρη ξεκινα με θερμοκρασια δωματιου 18-19.αντε πες στο ντουλαπακι μεσα κ τυλιγμενο με πετσετα που τοχω ναναι 20-21.το 25 ειναι παρα πολυ πιστευω.δεν ταποκλειω αλλα μου φαινεται πολυ σαν θερμοκρασια για να ξεκινησει.πραγματι η βαλβιδα ειναι αστειο κ σαν ποσο να το συζηταμε
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν ξερω,ας το κανει να δουμε.Καποτε πριν 7-8 χρονια ειχα ενα παρομοιο κιτ(δεν θυμαμαι μαρκα,νομιζω sera) και δεν δουλευε αν δεν ειχε σταθερη θερμοκρασια 23-25 βαθμους.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-11, 22:42
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Αν σουχει τυχη κ σε σενα ετσι παρομοια κατασταση Γιαννη μαλλον εδω ειναι τελικα η λυση του προβληματος,η θερμοκρασια!οποτε προσπαθησε με καποιον τροπο να τοχεις στο ενυδρειο κολλητα η' κουκουλωσε το με κατι να κρατιεται ζεστο.αρα γιαυτο δεν ειχε κ ανεπιστροφη γιατι ειναι για ψηλα στο ενυδρειο!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-11, 23:41
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ παιδεύτηκα πριν από τρία χρόνια με το κιτ της ferplast και τότε κατέληξα στο συμπέρασμα DIY ή κανονική μπουκάλα, αφου παιδεύτηκα πρώτα
κανένα μήνα με τις θερμοκρασίες του νερού και τις μηδαμηνές ποσότητες
CO2 που μου έδεινε τελικά το κιτ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-11, 01:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ξαναδιάβασα πάντως τις οδηγίες και δεν λέει πουθενά για κάποια σταθερότητα στην θερμοκρασία που θα το διατηρείς. Μόνον για το νερό που θα βάλεις να είναι 20 - 25 βαθμούς και όχι παραπάνω. Οκ πάντως θα το κάνω και αυτό. Μόνο που θα το βάλω στο πίσω μέρος του ενυδρείου γιατί το βρίσκω εντελώς αντιαισθητικό όταν φαίνεται.


EDIT: Πάντως μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχε αλλάξει τίποτα. Το jel είχε παραμήνει στο 30% της φιάλης και φυσικά η παραγωγή CO2 μηδενική. Να διευκρινήσω ότι από χτες το βράδυ το κιτ είναι κολλημένο πάνω στο ενυδρείο. Τρίχες μου φαίνεται. Ή το όλο κιτ είναι μούφα ή κάποιο(α) στοιχείο(α) είναι προβληματικό(ά). Θα δω αν υπάρχουν και πόσο κάνουν κάψουλες ξεχωριστά, αλλιώς αν δεν γίνει τίποτα μέχρι το απόγευμα το ξειλώνω και φτιάχνω DIY. ¶ντε γιατί πολύ άρχησε να μου τα πρίζει και δεν είμαι για πολλά πολλά!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06017 seconds with 14 queries