Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-07, 00:56
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Hang Οn Refugium

Κάνω αυτή την ερώτηση προκειμένου να γίνει μία ενημέρωση σε μας τους αρχάριους για τη χρησιμότητα ενός hung on refugium σε ένα σύστημα που δεν διαθέτει sump.
Πιστεύω πως είναι χρήσιμο χωρίς να έχω κατανοήσει πλήρως όλα τα ωφελεί που δίνει στο ενυδρείο μας.
Αυτά που έχω καταλάβει και παρακαλώ διορθώστε και συμπληρώστε όπου κρίνετε αναγκαίο είναι :
α). προσθέτει κάποια λίτρα παραπάνω (συνήθως λίγα)
β).Μπορούμε να καλλιεργήσουμε διάφορες ωφέλιμες μακροάλλγες οι οποίες σε συνδυασμό με ένα DSB από ζωντανό αραγωνίτη που θα έχουμε επίσης μέσα στο refugium να γίνει μία καλή απονιτροποίηση που ενδεχομένως να μας απαλλάξει από ένα extra φίλτρο απονιτροποιητή.
γ).Να παρασύρουμε εκεί όλες τις ανεπιθύμητες άλγες που συνήθως θα ήταν μέσα στο ενυδρείο μας. Αυτό νομίζω το πετυχαίνουμε με μεγάλη φωτοπερίοδο. Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να είναι έντονη, εννοώ πολλά watt.
δ).Ακόμα το refugium μπορεί να παίξει και το ρόλο της αποθήκης βάζοντας εκεί κάποια κοράλλια ή ψάρια που για κάποιο λόγω δεν τα θέλουμε στο κυρίως ενυδρείο.
ε). Να προσθέτουμε μέσω αυτού τα διάφορα ζουμάκια, αναπλήρωσει και αλλαγή νερού ,αυτό το γράφω με κάθε επιφύλαξη, δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει λόγω ύψους.
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αυστηρή αντιστοιχία στα λίτρα ενός ενυδρείου με ένα refugium.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-07, 08:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτά τα κρεμαστά δεν τα έχω δει, για να μπορώ να εκφέρω γνώμη. Δηλαδή δεν ξέρω διαστάσεις, φωτισμό κλπ.
Σου έχω απαντήσει και στο άλλο post για μια άλλη ιδέα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-07, 21:06
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Γιάννη διάβασα τη σημείωσή σου. Λοιπόν έτσι όπως είναι το ενυδρείο τώρα δηλαδή με εξωτερικό κρεμαστό skimmer (deltec mce-600), με το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου που δεν το έχω βγάλει και το έχω κάνει καθαρά μηχανικό αφήνοντας το με υαλοβάμβακα σφουγγαράκια και θερμαντήρα
και με δύο εξωτερικά φίλτρα της eheim (prof-2) για βιολογικό και χημικό.
Είμαι ευχαριστημένος με αυτό το set-up και δεν θα μπω στη διαδικασία ενός πλήρους sump.
Όμως η ιδέα για ένα εξωτερικό μικρό Hung-on refugium μου αρέσει, διότι και dsb με αραγωνίτη θα μπορώ να κάνω μιας και δεν έχω στο κυρίως ενυδρεί και κάποιες μακροάλγες θα μπορώ να βάλω, και τα κοπίποδα μου θα έχω και κάποια ζωντανά θα μπορώ να φιλοξενήσω.
Πιστεύω να κατάλαβες τη φιλοσοφία μου και πάνω σε αυτή αν έχεις κάποια πρόταση σε φτιαχτό ή έτοιμο που να μπορεί να κάτσει με κάποιο τρόπο κρεμαστά στο πλάι του Trigon είμαι πρόθυμος να τη κουβεντιάσουμε.
Το ενυδρείο από το ένα πλάι έχει ελευθερία max 20cm (πλάτος) 45cm (μήκος) και ύψος όσο το ενυδρείο.
Τώρα από τη στιγμή που θα προορίζεται μόνο για refugium πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι ;
Θα μπορεί να φτιαχτεί από πλεξι-γκλας ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-07, 01:25
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

...εχετε ανοιξει την ιδια συζητηση σε δυο post.....
μανωλη το να κανεις αλλαγη και να μπει sump προυποθετει και καποιο κοστος, σιγουρα ομως το αποτελεσμα και πρακτικα και αισθητικα αξιζει...
τωρα για το refugium που θελεις, πιστευω οτι γυρω στα 60-70 λιτρα εισαι οκ...
αν θες φυσικα μπορεις και μεγαλυτερο...
το βιολογικο μαλλον θα πρεπει να το αφαιρεσης...

υγ.μπορει καποιος να μου εξηγησει το hang on refugium πως γινεται?
αφου το fuge πρεπει να ειναι σε υψος μεγαλυτερο απο του ενυδρειου..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-07, 07:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το κρεμαστό δεν αλλάζει σε τπτ την ιδιότητα και ενός πλαϊνού refugium. Το refugium λογικά θα πρέπει να τροφοδοτείται με μια αντλία από το κυρίως ενυδρείο και το νερό να επιστρέφει με την βαρύτητα. Έτσι εξασφαλίζουμε ότι τα κοπήποδα που θα καταλήγουν στο ενυδρείο μας θα είναι ζωντανά, χωρίς να τα σκοτώσει μια αντλία επιστροφής π.χ.
Μανώλη και βέβαια θα μπορούσε να φτιαχτεί με Plexiαλλά χρειάζεται μια εξοικείωση με αυτά τα πράγματα. Αν πάντως θέλεις μόνο ένα refugium, τότε κάνε μια μεγαλύτερη έρευνα αγοράς, δες τι κυκλοφορεί και πάρτο έτοιμο. Στην τελικά ένα έτοιμο ίσως είναι και λίγο πιο κομψό από ένα diy. Και όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-07, 14:46
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Γιάννη ευχαριστώ για την ενημέρωση, τώρα νομίζω έχω καταλάβει περίπου πως δουλεύει ένα refugium και τη χρησιμότητα του.
Φυσικά και θα το ψάξω αν υπάρχει κάτι σε έτοιμο ή αλλιώς σε diy κατασκευή.
Εσύ προτείνεις για υλικό το γυαλί ; εννοείται ότι θα φτιαχτεί από κάποιον που θα ξέρει γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Refugium σε φυτεμένο? Apostolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 28-06-06 08:27
DIY sump/refugium theofilos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 28-10-04 05:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04014 seconds with 13 queries