Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-10-06, 13:54
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Δοκίμασε να βρεις αυτή

Halimeda discoidea που μεγαλώνει στην άμμο και ίσως έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις .
Πολύ καλή επιλογή είναι το Sea grass αλλά δύσκολο να βρεθεί .
Αν τον βράχο τον έχεις βάλει από την σωστή πλευρά του θα σου βγάλει πολλές μακροαλγες .

http://www.wetwebmedia.com/maralgae.htm

http://www.wetwebmedia.com/ca/volume_3/cav3i3/seagrasses/seagrasses.htm
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-06, 17:46
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Γιά δώστε καμμίαιδέα τώρα σέ αυτό το πρόβλημα, θέλω νά αλλάξω τό 2217 πού έχω βιολογικό, καί είμαι μεταξύ EHEIM 2229 WET DRY καί Φίλτρο ¶μμου,
τί νά προτιμήσω? Θυμήζω ότι έχω ένα 2217 μηχανικό-χημικό καί συνέχεια ένα 2217 βιολογικό πού θέλω νά αλλάξω μέ κάτι πιό εξελιγμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-10-06, 00:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εφόσον μπορείς, φίλτρο άμμου. Θέλει προσοχή στην εγκατάσταση όμως.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-06, 19:09
Το avatar του χρήστη antesco
antesco Ο χρήστης antesco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 46
Send a message via Skype™ to antesco
Προεπιλογή

Γιάννη φοβάμαι ότι το φίλτρο άμμου δεν μπορεί να σταθεί από μόνο του σε ενυδρείο με τόσο λίγο βράχο. Το φίλτρο άμμου είναι το τελευταίο βήμα πριν την κατάργηση κάθε εξωτερικής βιολογίας και το πέρασμα σε σύστημα berlin (βράχος - υπόστρωμα - σκίμμερ).
Μπορεί το φορτίο να είναι τώρα μικρό αλλά αργότερα άμα προστεθεί άλλο ένα ψάρι ο φίλος μας θα έχει πρόβλημα. (απλά η άποψή μου...)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-10-06, 08:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ομολογώ ότι δεν το πολυκατάλαβα!
Το φίλτρο άμμου είναι απλά ένα ακόμα βιολογικό φίλτρο. Αντί να βάλει κάτι σε κάνιστρο μπορεί να βάλει φίλτρο άμμου. Και καθόλου π.χ. βράχο να μην είχε το φίλτρο άμμου δεν θα έκανε σωστή δουλειά? Για πολλούς το φίλτρο άμμου είναι ανώτερο από τα εξωτερικά κάνιστρα.
Επίσης ο φίλος μας θα μπορούσε να λειτουργήσει το φίλτρο άμμου παράλληλα με το 2217 και σταδιακά να αφαιρούσε υλικό από το 2217 (πάντα προσέχοντας τις τιμές του) έτσι ώστε σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να καταργούσε τελείως το 2217.

Θάνο θα σε παρακαλούσα (πολύ όμως) να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου. Θέλω και δω οι φίλοι μας να θαυμάσουν το καλύτερο ενυδρείο (για μένα) στην Ελλάδα!!!

Περιμένουμε….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-10-06, 09:34
Το avatar του χρήστη antesco
antesco Ο χρήστης antesco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 46
Send a message via Skype™ to antesco
Προεπιλογή

Γιάννο, εμπειρικά μιλάω μόνο και όπως ξέρεις σε αυτά τα πράγματα τίποτα δεν είναι απόλυτο, σχολές υπάρχουν πολλές, και συνεχώς βλέπουμε αποτελέσματα που μας εκπλήσσουν και μας προβληματίζουν.
Αλλά με τόσο λίγο βράχο που βλέπω στην φωτογραφία, δεν θα τολμούσα να "παίξω" με την βιολογία. Αυτή η εικόνα με φοβίζει και το ενυδρείο βρίσκεται μάλλον "στη κόψη του ξυραφιού"...
Η μετάβαση που προτείνεις είναι η καλύτερη λύση βεβαίως, αλλά γιατί να πάρει ένα μεγάλο (ΙΜΗΟ πάντα) ρίσκο, και να μην φροντίσει πρώτα να αυξήσει σημαντικά την ποσότητα του βράχου ;

Δίνει μία προτεραιότητα στην αισθητική ο φίλος μας, που είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά αν δεν εξασφαλίσει ουσιαστική βιολογία πρώτα, θα θρηνεί θύματα αργότερα όταν θα προσπαθήσει να αυξήσει τον πληθυσμό.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-10-06, 17:55
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ γιά τήν βοήθεια, αποφάσησα πρός τό παρόν νά μήν βάλω φίλτρο άμμου, λόγω τής πολυπλοκότητας τής εγκατάστασης, δηλ. ταύ στό 2217 παράληλα τό άμμου μέ βάνα γιά έλεγχο ροής, άσε πού δέν υπάρχει καί χώρος.
παραμένω μέ τά δύο 2217 συμπληρώνω βράχο, τώρα έχω 20 κιλά, καί βλέπουμε.

θάνο περιμένουμε παρουσίαση τού ενυδρείου σου καί αρκετές φωτό!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 23-10-06 στις 05:00
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-10-06, 21:54
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Θά ήθελα εάν ξέρει κάποιος φίλος νά μού πεί, πώς θά καταλάβω τήν διαφορά εάν αλλάξω τό βιολογικό πρός τό καλύτερο εννοέιται!!
Πρέπει νά φουλάρω ψάρια? Θά έχω διαφορά στίς μετρήσεις?
Πώς θά καταλάβω ότι η βιολογία μου καλυτέρεψε?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-10-06, 22:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η δυναμική όλων των βιολογικών φίλτρων, αλμυρού – γλυκού νερού, εξαρτάται πάντα από την ιχθυοφόρτωση.
Δηλαδή έστω και αν έχεις το σούπερ φίλτρο των ΧΧ λίτρων χωρητικότητας και στο ενυδρείο σου έχεις 2-3 ψαράκια, τα βακτηρίδια που θα αναπτυχθούν θα είναι τόσα όσο μπορούν να τραφούν από τα περιττώματα των ψαριών.
¶ρα ένα φίλτρο συνεχώς αποδίδει (και αυξάνονται τα βακτηρίδιά του) με την προσθήκη ψαριών. Ποτέ όμως –όπως λες παραπάνω- με φουλάρισμα ψαριών….
Πάντα ένα ένα και με αρκετή χρονική διαφορά, έτσι ώστε να μπορούν να αναπτυχθούν οι αποικίες των βακτηριδίων.
Η βιολογία σου δεν μπορεί και δεν πρέπει να καλυτερέψει. Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι για κάποιον λόγο είχες ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο.

¶ρα ανακεφαλαιώνοντας, αγοράζεις ένα φίλτρο με σωστή χωρητικότητα και ροή για το ενυδρείο σου και σιγά σιγά στοκάρεις ψάρια.
Το φίλτρο σου θα λειτουργεί σωστά (σύμφωνα με τα παραπάνω) όταν η αμμωνία και το Νο2 είναι 0.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-10-06, 15:57
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Τώρα περιμένω να δω τι αλλαγές θα έχω με το WET-DRY το οποίο με παραξένεψε πολύ με την λειτουργία του, μια πετάει πολύ νερό και μια λίγο.
Σήμερα έβαλα και τον κυκλοφορητή τής EHEIM 3500 λίτρα μέσα στο ενυδρείο
τι να σού πω ότι έγινε μπάχαλο, κρύφτηκαν οι γαρίδες, ο naso δεν ξέρει πού να κρυφτή, με μιας το ενυδρείο βρώμισε, σήκωσε απίστευτη βρώμα, βλέπεις δεν είχα καθόλου κυκλοφορία μέσα , αλλά τα ψάρια δυσκολεύονται
μάλλον θα τον κλείσω μέχρι να πάρω ένα dimmer να τον ρυθμίζω την ροή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mad : 25-10-06 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-10-06, 16:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πόσο το πήρες το wetdry?
Προσωπικά θα έβαζα και άλλο βράχο και ένα φίλτρο άμμου. Τπτ παραπάνω. Δουλειά βέβαια θα κάνει.
3500 λίτρα από ένα μόνο κυκλοφορητή δεν είναι και ότι καλύτερο. Μπορείς να προσθέσεις ένα Τ την έξοδό του και να χωρίσεις την έντονη κυκλοφορία. Μάλιστα μπορείς να τοποθετήσεις τις εξόδους αντικριστά έτσι ώστε το νερό να «συγκρούεται» μέσα στο ενυδρείο. Αν δεν μπορείς να «παίξεις» με το αντικριστό, τότε χτύπα με το νερό τον ζωντανό βράχο για να παραμένει καθαρός και λειτουργικός. Δυστυχώς αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις να «δαμάσεις» αυτήν την αντλία. Θέλει πειραματισμούς.
Το σύννεφο που σήκωσες με τον κυκλοφορητή είναι ότι χειρότερο για τον βράχο. Αχρηστεύεται έτσι. Πρέπει να φύγει το γρηγορότερο.
Βάλε στα φίλτρα σου καινούργιο υαλοβάμβακα και ξεκίνα σιγά σιγά με έναν μικρότερο κυκλοφορητή να καθαρίζεις τα βράχια. Το skimmer να δουλεύει φουλ. Όταν τελειώσεις άλλαξε τον υαλοβάμβακα.
Το θέμα είναι όμως κάτι να κάνεις έτσι ώστε τα βράχια να μην ξαναπιάσουν μπίχλα.
Μπορείς να στρέψεις και τις επιστροφές από τα φίλτρα σου στο βράχο. Αν παραμένουν νεκρά σημεία πρέπει να βάλεις μερικούς κυκλοφορητές. Μικρούς όμως. Οι maxijetείναι ότι πρέπει γι΄ αυτή την δουλειά. Οικονομικοί και αξιόπιστοι.
Καλή συνέχεια και περιμένουμε νέα σου!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-10-06, 17:30
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Το WET-DRY το πήρα 295 και είχε μέσα όλα όσα χρειάζεται! δεν χρειάστηκα τίποτα ούτε σωληνώσεις ούτε υλικά.
Παίρνη 1 λίτρο παραπάνω υλικό από το 2217.
Η μπίχλα ήταν κάτω απο τους βράχους, οι ίδιοι οι βράχοι είναι πεντακάθαροι καί ζωντανώτατοι, απλώς θά βάλω ένα dimmer αυτό που ρυθμίζουν το φώς γιά νά μειώνω την ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-10-06, 18:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
απλώς θά βάλω ένα dimmer αυτό που ρυθμίζουν το φώς γιά νά μειώνω την ροή.
Το εξηγείς αυτό καλύτερα?
Θα επέμβεις στο ηλεκτρικό ρεύμα που τροφοδοτεί την αντλία?
Έχω την εντύπωση οτι δεν είναι σωστό. Προτού το κάνεις να μας εξήγησει κάποιος γνώστης επί του προκειμένου? Μη βιαστείς!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-10-06, 20:57
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad

απλώς θά βάλω ένα dimmer αυτό που ρυθμίζουν το φώς γιά νά μειώνω την ροή.
Αυτό δεν γίνεται.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-10-06, 22:40
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω και θα σας πώ εάν γίνεται ή όχι, το dimmer το έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-10-06, 11:00
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Δοκίμασα το dimmer δεν κάνει μείωση της ροής, πρέπει να βρώ ένα τρόπο να μειώνω την ροή, αλλιώς ο κυκλοφορητής 3500 λίτρα πάει χαμένος και είναι κρίμα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-10-06, 11:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να έβαζες και μια βάνα και να «στραγγαλίσεις» λίγο την έξοδο, αλλά θα είναι κρίμα τέτοια αντλία να μην αποδίδει αυτά που πρέπει. Χώρια το τσάμπα ρεύμα που θα καταναλώνει.
Δεν μπορείς να κάνεις αυτά που σου λέω παραπάνω?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-10-06, 12:16
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σκέφτηκα και εγώ να την στραγγαλίσω αλλά φοβάμαι ότι θά βγαίνει το νερό με μεγαλύτερη πίεση, το ταύ που είπες δεν μπορώ να το βάλω, η αντλία έχει μεγάλη έξοδο δυστηχώς δεν είναι εφικτό, θέλει να σκεφθώ πατέντα,πώς θα μπεί το ταύ, πρέπει να το λυγίσω, θέλει αρκετή σκέψη καί σχεδιασμό, αυτο παλεύω τώρα!!
Βέβαια μήν φανταστής, είμαι άνθρωπος που μόλις δυσκολευτό λίγο πάω και πέρνω έναν κυκλοφορητή και τελείωσε, όμως λυπάμαι αυτό το τέρας!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-10-06, 20:06
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ψάχνω τις MAREA τους κυκλοφορητές αλλά δεν υπάρχουν πουθενά!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-10-06, 13:12
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λοιπόν το τέρας πήρε την θέση του στο πατάρι γιά τις αλλαγές νερού, εντωμεταξύ τον έχω βάλει για πούλημα, έβαλα σήμερα τον πρώτο κυκλοφορητή maxi-jet 1200 που ρυθμίζεται η ροή σε όποια κατεύθηνση θέλω, είναι πολύ μικρός τέλεια, και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-10-06, 14:11
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
...έβαλα σήμερα τον πρώτο κυκλοφορητή maxi-jet 1200 που ρυθμίζεται η ροή σε όποια κατεύθηνση θέλω, είναι πολύ μικρός τέλεια, και βλέπουμε.
Σωστός .
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-10-06, 18:04
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σήμερα έβαλα έναν ωραίο Αυτοκράτορα γύρω στους 12 - 14 πόντους, άντε να δούμε πώς θα πάει το ενυδρειάκι μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish1.JPG
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  172,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.JPG
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  181,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Aquarium.JPG
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  132,8 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mad : 03-11-06 στις 20:11
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-11-06, 22:00
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Έβαλα σήμερα μια sinularia αρκετά μεγάλη, την αφησα επάνω σε ένα βράχο, το χρώμα είναι ροζ αλλά τώρα που είναι επάνω στο βράχο,το χρώμα της είναι όπως των βράχων.
Δεν έχει ακόμα συνέλθει αν και έχουν περάσει 5 ώρες,για να δούμε αύριο θα είναι εντάξει?
Δεν μου αρέσει η θέση της, πιστεύω να μπορώ να της αλλάξω θέση μετά που θα προσαρμοστή!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-11-06, 00:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ροζ? Ελπίζω να μην είναι βαμμένη… Αν είναι σύντομα θα χάσει το χρώμα της και θα γίνει κρεμ.
Κατά τα άλλα μπορείς να βάλεις και κανένα μανιταράκι.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-11-06, 00:11
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναι δεν είναι ακριβώς ροζ αλλά κάπου εκεί ισως το πούμε και κρέμ, βλέπεις σε κάθε ενυδρείο έχω δεί και άλλο χρώμα για το ίδιο ζωντανό! λόγω διαφορετικού φωτισμού ίσως.
Τα μανιταράκια είναι ανθεκτικά για fish only?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mad : 08-11-06 στις 00:13
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-11-06, 08:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα μανιταράκια μια χαρά είναι. Θα επεκταθούν και σχετικά γρήγορα.
Εγώ βέβαια που θέλω άλλα κοράλλια να έχω στο ενυδρείο μου, δεν τα πολυσυμπαθώ εξαιτίας αυτής της επεκτατικότητας που έχουν. Σε fish only βέβαια που δεν σε ενδιαφέρουν τα κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-11-06, 17:21
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Συγνώμη ρε παιδιά, κάνει να τρώει κάθε μέρα μαρούλι ο αυτοκράτορας?
δεν τρώει τίποτα άλλο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-11-06, 17:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όχι!
Πάντα χρειάζεται ποικιλία τροφών για όλα τα ψάρια. Δοκίμασες κατεψυγμένη αρτέμια?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-11-06, 18:54
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Δοκίμασα, ούτε πλησιάζει, μόνο το μαρούλι εξαφανίζει εν ριπή οφθαλμού!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-11-06, 23:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πρέπει οπωσδήποτε να φάει και άλλες τροφές. Από το μαγαζί που το πήρες τι έτρωγε?
Όταν αγοράζουμε ένα ψάρι πρέπει να λέμε να το ταΐζουνε μπροστά μας (το τελευταίο τεστ πριν το αγοράσουμε) για να διαπιστώνουμε τι και αν τρώει.
Αν από την αρχή που το έχεις δεν έχει φάει οτιδήποτε άλλο, τότε κάντου λίγη νηστεία και ρίχνε του μια πολύ μικρή ποσότητα αρτέμια, έτσι για να πεινάσει και να δελεαστεί μήπως και αρχίσει να τρώει και κάτι άλλο. Αυτό βέβαια εφόσον το ψάρι έχει εγκλιματιστεί στο ενυδρείο σου και δεν διατρέχει κάποιον άλλο κίνδυνο. Και δυο τρεις μέρες να μείνει νηστικό δεν παθαίνει τίποτα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί χρυσόψαρων* newfish Χρυσόψαρα 1 15-08-03 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09288 seconds with 14 queries