Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-06, 20:53
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή No3-help

Μετά από μέτρηση που έκανα κατάλαβα ότι ο Νιτράτης μου δεν είναι ποιά στο 5 όπως ήταν μέχρι τώρα αλλά πήγε στο 20. Με έπιασε πανικός τι να κάνω?Το ενυδρείο μου είναι 6 μηνών και οι υπόλοιπες τιμές είναι μια χαρά εκτός απο τα ph που είναι 7,8 .Πρόσφατα αγόρασα R.O. και έκανα την πρώτη αλλαγή 40 % την Τετάρτη αλλά ο NO3 δεν έπεσε. Από ψάρια έχω 1 Lionfish 1 Χαβανέζο 1 Clown και 1 Aranthurus Leucosternon.Eπίσης έχω και μερικούς βράχους!!!Τα λίτρα είναι 360 και ''καθαρίζουν'' με skimmer Deltec... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-06, 08:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο σου είναι fishonly, δεν χρειάζεται να σε πιάνει πανικός!
Με τις αλλαγές νερού θα πέσει…Όσο για το Phείσαι οριακά. Προσπάθησε να το ανεβάσεις λίγο με κάνα bufferή με kalkwasser.
Από κυκλοφορία πως πάς? Οι βράχοι σου είναι ζωντανοί? Είναι καθαροί ή έχουν πιάσει βρώμα? Μήπως και η άμμος σου έχει πιάσει βρώμα?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-06, 09:35
Το avatar του χρήστη george_grat
george_grat Ο χρήστης george_grat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Χρησιμοποιείς καθόλου εξωτερικό φίλτρο?
__________________
• Hobby εδώ και 10 υπέροχα χρόνια
• Reef 300 Λίτρων
• Skimmer :Berlin Red Sea 1000 λίτρων
• Ψυγείο :TECO για 450 λίτρα
• Ca Reactor :Aqua Medic reactor 400
• CO2 5 Λύτρων
• PH meter :Aqua Medic PH meter
• UV Sterlilizer :Aquanetics
• Εξωτερικό φίλτρο :a) Eheim Proffessional II b)Fluval 404
• Φωτισμός :7x T5 (5x Marine – 2x blue) = Σύνολο 420 watt φωτισμός.
• Aqua medic Wave maker

http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?t=1585
http://reefcentral.com/forums/showth...hreadid=852913
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11182
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-06, 14:50
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και εγώ αυτό σκέφτηκα οτι με συχνές αλλαγές νερού θα πέσει ο ΝΟ3 . Πάντως Γιάννη κυκλοφορία έχω ........ οι βράχοι μου δεν είναι ζωντανοί .Τι εννοείς με την βρωμιά στα βράχια και στην άμμο ?.........το μόνο που βλέπω εγώ είναι άλγη που πιάνει κατά καιρούς .Αλλη βρωμιά δεν βλέπω......μήπως πρέπει να κάνω ''σκούπα'' την άμμο στις αλλαγές? Έχει σχέσει ο ΝΟ3 με την βρωμιά . Γιώργο έχω 1 ΕHEIM WET-DRY για βιολογία και 1 EHEIM ECCO τι μεσαίο μέγεθος για μηχανικό .Γιατί όμως ρωτάς έχει σχέσει αυτό.....μήπως πρέπει να βάλω κάποιο σκεύασμα στο φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-06, 08:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η βρωμιά που επικάθεται στα βράχια και στην άμμο μειώνει την δραστικότητά τους στο να κάνουν (εκτός των άλλων) και απονιτροποίηση. Αυτό βέβαια όταν είναι ζωντανά. Η σκούπα στην άμμο εφόσον δεν έχεις D.S.B. επιβάλλεται για να απομακρύνονται οι τυχόν βρωμιές και να μην επιβαρύνεται το ενυδρείο μας. Προσοχή όμως μην πετάς και άμμο.

Ο Γιώργος σε ρώτησε γιατί κάθε φίλτρο είναι πηγή ΝΟ3. Βέβαια στην περίπτωσή σου τα φίλτρα είναι αναγκαία. Ίσως θα θέλουν λίγο καθάρισμα (ξέπλυμα δηλαδή του βιολογικού μέσου με θαλασσινό νερό και το μηχανικό βέβαια). Υπάρχουν κάποια μέσα (σφουγγάρια και άλλα που μπαίνουν στα φίλτρα για να απορροφούν ΝΟ3 αλλά δεν τα συνιστώ). Επίσης υπάρχουν και ειδικά φίλτρα για ΝΟ3 αλλά πιστεύω ότι θα μπλέξεις περισσότερο. Καλύτερα να περιμένεις και το πολύ πολύ να κάνει πιο συχνές αλλαγές νερού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-06, 08:21
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιάννη!
__________________
Καλώς ήρθατε στο ταξίδι με το πλοίο της φύσης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-06, 08:45
Το avatar του χρήστη george_grat
george_grat Ο χρήστης george_grat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Αγαπητέ Melitea,

όπως ανάφερε ο Accnt υπάρχουν κάποια σκευάσματα τα οποία κάνουν αρκετά καλή δουλεία. Αυτό στο λέω εκ' πείρας, λόγω ότι τα έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν αρκετές φορές με καλά αποτελέσματα, πάντα όμως και με συχνές αλλαγές νερού. Η διαφορά στην προκειμένη περίπτωση θα είναι από 20ppm στα 10ppm μέσα σε λιγότερο από 2 εβδομάδες. Βέβαια τα σκευάσματα αυτά έχουν όριο ζωής εάν δεν κάνω λάθος έως και 2 μήνες ανάλογα την “βρομιά” που έχεις και θα πρέπει να αλλάζονται συνέχεια.
Βέβαια θα πρέπει να εντοπίσεις από πού έρχεται το πρόβλημα. Το lion fish που έχει είναι μεγάλο? Τι το ταΐζεις και κάθε πότε?
__________________
• Hobby εδώ και 10 υπέροχα χρόνια
• Reef 300 Λίτρων
• Skimmer :Berlin Red Sea 1000 λίτρων
• Ψυγείο :TECO για 450 λίτρα
• Ca Reactor :Aqua Medic reactor 400
• CO2 5 Λύτρων
• PH meter :Aqua Medic PH meter
• UV Sterlilizer :Aquanetics
• Εξωτερικό φίλτρο :a) Eheim Proffessional II b)Fluval 404
• Φωτισμός :7x T5 (5x Marine – 2x blue) = Σύνολο 420 watt φωτισμός.
• Aqua medic Wave maker

http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?t=1585
http://reefcentral.com/forums/showth...hreadid=852913
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11182
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-06, 09:07
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παιδια μην τρελαινομαστε....20 mg/l ΝΟ3 σε fish only ενυδρειο ειναι οχι απλα καλα....ειναι τελεια.

Εδω υπαχουν reef ενυδρεια που ανεβαζουν μεχρι και 50 mg/l NO3 χωρις να εμφανιζουν προβληματα τα κοραλλια και θα εχουν προβλημα τα ψαρια?

Φιλε Meliteas εγω στην θεση σου θα το αφηνα οπως εχει....απλα θα καθαριζα πιο συχνα το μηχανικο (π.χ. καθε εβδομαδα) σε συνδυασμο με τις αλλαγες. Αν παρολα αυτα εσυ θες να ριξεις τα νιτρικα σου αντικατεστησε τα βιολογικο κανιστρο με ενα φιλτρο αμμου. Ετσι θα μειωσεις την παραγωγη νιτρικων απο τα φιλτρα σου.

Επισης το οτι δεν βλεπεις βρομια πανω στο βραχο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει...παρε ενα κυκλοφοριτη και κανε ενα ξεσκονισμα (σεσουαρ ) στο βραχο και θα δεις το detritus που θα βγαλει. Αν το κανεις 1-2 φορες την εβδομαδα θα τραβαει το detritus το σκιμερ και θα εχεις λιγοτερα προβληματα με την αλγη.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-06, 01:15
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Όντως το lionfish είναι μεγαλούτσικο και τρώει Αθερίνα από ψύξη μέρα παρά μέρα ,που μάλλον επιβαρύνει την κατάσταση.Τελικά - σίγουρα θα συμφωνείτε όλοι- θα κάνω συχνές αλλαγές για να πέσει ο ΝΟ3 .Πάντως θα χρησιμοποιήσω και την μέθοδο ''σεσουάρ'' που μάλλον θα βοηθήσει μαζί με καθαρισμό του μηχανικού φίλτρου και '' σκούπα '' στον βυθό.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΡΙΣΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ !!!!
__________________
Καλώς ήρθατε στο ταξίδι με το πλοίο της φύσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04594 seconds with 12 queries