Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-13, 15:14
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Mesonauta Festivus

καλησπέρα έχω βάλει (juwel rio 125) ένα ζευγάρι Mesonauta festivus . Τελικά όμως δεν είναι ζευγάρι , ενώ στην αρχή ( περίπου 15 μέρες) ήταν όλο μαζί και ήταν όλα μια χαρά.Το τελευταίο καιρό όμως ο αρσενικός κάθεται στη μέση του ενυδρείου και το παίζει μάγκας και νταής , με το που πάει να βγει η θηλυκιά από τα φυτά , της κάνει επίθεση και αυτή ξανά κρύβεται. ( παίζει να είναι και τα δύο αρσενικά). τι να κάνω με τα δύο ψαράκια μου;Ο ένας όπως είπα είναι ο νταής το άλλο το κακόμοιρο είναι συνέχεια κρυμμένο και όταν βγαίνει προς τα έξω το κυνηγάει αμέσως( φοβάμαι μην το χάσω από στρες). Επειδή μου αρέσουν σαν ψάρια να κρατήσω το ένα από τα δύο; ( και ποιο; το φοβισμένο ή τον νταή) με τα sae τα πάει μια χαρά ( έτσι και αλλιώς δε μπορεί να τα κυνηγήσει) ή να τα δώσω και τα δύο; δεν ξέρω τι να κάνω. εσείς τι θα κάνατε; ακούω γνώμες.........ευχαριστώ

επίσης τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο είναι το υποτιθέμενο ζευγάρι. 3 sae και 2 ancistrus albino
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-13, 15:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα έχω βάλει (juwel rio 125) ένα ζευγάρι Mesonauta festivus . Τελικά όμως δεν είναι ζευγάρι , ενώ στην αρχή ( περίπου 15 μέρες) ήταν όλο μαζί και ήταν όλα μια χαρά.Το τελευταίο καιρό όμως ο αρσενικός κάθεται στη μέση του ενυδρείου και το παίζει μάγκας και νταής , με το που πάει να βγει η θηλυκιά από τα φυτά , της κάνει επίθεση και αυτή ξανά κρύβεται. ( παίζει να είναι και τα δύο αρσενικά). τι να κάνω με τα δύο ψαράκια μου;Ο ένας όπως είπα είναι ο νταής το άλλο το κακόμοιρο είναι συνέχεια κρυμμένο και όταν βγαίνει προς τα έξω το κυνηγάει αμέσως( φοβάμαι μην το χάσω από στρες). Επειδή μου αρέσουν σαν ψάρια να κρατήσω το ένα από τα δύο; ( και ποιο; το φοβισμένο ή τον νταή) με τα sae τα πάει μια χαρά ( έτσι και αλλιώς δε μπορεί να τα κυνηγήσει) ή να τα δώσω και τα δύο; δεν ξέρω τι να κάνω. εσείς τι θα κάνατε; ακούω γνώμες.........ευχαριστώ

επίσης τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο είναι το υποτιθέμενο ζευγάρι. 3 sae και 2 ancistrus albino
καταρχην το ενυδρειο σου ειναι μικρο εστω και για ενα ζευγαρι απο αυτα.

ποσο χρονων ειναι? δε ζευγαρωνουν πριν γινουν ενος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-13, 15:43
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ναι το ξέρω αυτό , θέλουν 140 με 150 λίτρα , έχω πολύ καθαρό νερό και γενικά το προσέχω πολύ το ενυδρείο μου,οπότε η δικιά σου γνώμη είναι να τα δώσω και τα δύο...ευχαριστώ, περιμένω να ακούσω και άλλους, θα το κρατήσω αυτό που μου είπες και το σέβομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-13, 16:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καταρχην θα πρεπει να μαθεις το γενος τους. Ειναι ενα απο τα δυο εμφανως πιο μεγαλο?

Επειτα, θα πρεπει να ξερεις την ηλικια τους. Αν δεν ειναι ενος ακομα δε θα ζευγαρωσουν ετσι κι αλλιως
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-13, 16:20
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

λοιπόν από αυτόν που τα πήρα ( Δεκέμβριος του 2012) μου είπε ότι τα είχε 8 μήνες ( τα είχε πάρει από μικρά) οπότε λογικά τώρα μπορεί να είναι ενός έτους . τα μεγέθοι τους είναι το αρσενικό : 13 με 14 cm και το θηλυκό : 9 με 10 cm , αυτός τα πουλαγε τότε γιατί μου είπε ότι ετοιμάζονται να ζευγαρώσουν και επειδή είχε πολλές κιχλίδες στο ενυδρείο του φοβότανε για σκοτωμούς ( το ενυδρείο του ήταν 1000 λίτρα), τον ρώτησα αν είχαν ζευγαρώσει ποτέ αλλά μου είπε όχι, αλλά ήταν σίγουρος οτι ήταν ζευγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-13, 16:27
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καταρχην οταν λεμε ζευγαρι δεν εννοουμε να εχουν σχεση! αν ειναι αντρας και γυναικα, ειναι ζευγαρι. Αν η διαφορα στο μεγεος ειναι οση λες τοτε ειναι οντως ζευγαρι. Τωρα για το ποσο μεγαλα ειναι πρεπει να ειναι ενος ετους και οχι 10-11 μηνων. Μη σε φοβιζει παντως, ιδιο ειδος ειναι. βαλε κι αλλες κρυψωνες αν φοβασαι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-13, 16:37
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ειλικρινά με έκανες πολύ χαρούμενο.............τα sae να τα δώσω; (ώστε να έχουν περισσότερο χώρο)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-13, 16:57
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ Εμφάνιση μηνυμάτων
ειλικρινά με έκανες πολύ χαρούμενο.............τα sae να τα δώσω; (ώστε να έχουν περισσότερο χώρο)
μπες στο σαιτ seriously fish και ψαξε αυτα τα ψαρια να δεις αν θελουν το ιδιο νερο και αν ταιριαζουν. οσο για το μεγεθος, το σαε μενει στο βυθο οποτε δε παιζει μεγαλο ρολο στο μεγεθος του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-13, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην οταν λεμε ζευγαρι δεν εννοουμε να εχουν σχεση! αν ειναι αντρας και γυναικα, ειναι ζευγαρι.
Τα παπουτσια, δεν εχουν "σχεση" οταν ειναι ζευγαρι.
Οταν ονομαζουμε ζευγαρι δυο ατομα, ακομα και για ψαρια στις ενυδρειακες συζητησεις, εννοουμε να εχουν "σχεση" μεταξυ τους.

Ενα αρσενικο και ενα θηλυκο ψαρι ιδιου ειδους, δεν ειναι απαραιτητα ζευγαρι. Ειναι δυο ψαρια διαφορετικου φυλου.
Και μπορει να αποβει μοιραιο, αναλογα το ειδος, αν τα βαλουμε στο ιδιο ενυδρειο και δεν ειναι ζευγαρι .... με "σχεση".
Και στις κιχλιδες συμβαινει αυτο συχνα, οπως και συνεβη στο ενυδρειο του φιλου.

-------------------------

Το ενυδρειο ειναι καταλληλο για ζευγαρι Mesonauta festivus.
Απλα ανταλλαξε το ενα απο τα δυο, μηπως με το επομενο τα βρει και κανει σχεση
Κοιταξε ομως μηπως ειναι και τα δυο ιδιου φυλου και συμβαινει αυτο.
Καμια φορα τα νεαρα αρσενικα, μπορει να φαινονται σαν θηλυκα.
Αλλη περιπτωση ειναι να τα αλλαξεις με ενα χαρεμακι (1m+3f) pearl gourami που μοιαζουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-02-13 στις 17:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-13, 22:32
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το φύλλο δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις, υποθέτουμε σε πρώτη φάση το ποιο είναι το θηλυκό ή το αρσενικό από το μέγεθος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mesonauta festivus aquaristas Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 17-02-10 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05198 seconds with 15 queries