Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-13, 00:23
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Πρόβλημα με Θερμικο σοκ.. Βοήθεια!!

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια. Προχθές πήρα ένα comet το οποίο ήθελα να το βάλω σε κρύο νερό. Έχω ένα ενυδρείο το οποίο είχα στρώσει και ανυπομονούσα να βάλω το χρυσοψαράκι. Δεν είχα θερμαντήρα γιατι είχα διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε λίμνες κάτω απο τους 10 βαθμούς το χειμώνα. Το λάθος ήταν το εξής. Ενώ το πήρα απο το pet shop παρασυρθηκα απο τη διαδικασία με τα τροπικα και απο τους 20-25 βαθμούς που ηταν εκει φαντάζομαι (ήταν ζεστη η σακουλα) εκανα τη προσαρμογη ατο καινουριο με το τροπο που κανω στα τροπικα. Μέσα στο ενυδρειο η σακουλα να παρει θερμοκρασια και συμπλήρωμα απο το ενυδρείο ενα τριτο νερο ανα τεταρτο. Μέσα σε 45 λεπτα ομως η θερμοκρασια του νερου του ψαριου απο 20-25 επεσε στους 12-15. Μεγαλη πτωση πολυ γρηγορα..Ήταν και κρυα μερα. Μεγαλη η βλακια μου σας λεω. Τώρα το καημενο κάθετε ακουνητο στον βυθο. Έπαθε σοκ. Τί μπορει να εχει παθει και υπαρχει γιατρεια? Ψάχνω το internet και βλεπω αρθρα για αιμολυση και ωσμωτικη πιεση αλλα δε βρισκω θεματα θεραπειας.. Παρακαλω αν ξερει καποιος.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 16-02-13 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-13, 00:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosdiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια. Προχθές πήρα ένα comet το οποίο ήθελα να το βάλω σε κρύο νερό. Έχω ένα ενυδρείο το οποίο είχα στρώσει και ανυπομονούσα να βάλω το χρυσοψαράκι. Δεν είχα θερμαντήρα γιατι είχα διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε λίμνες κάτω απο τους 10 βαθμούς το χειμώνα. Το λάθος ήταν το εξής. Ενώ το πήρα απο το pet shop παρασυρθηκα απο τη διαδικασία με τα τροπικα και απο τους 20-25 βαθμούς που ηταν εκει φαντάζομαι (ήταν ζεστη η σακουλα) εκανα τη προσαρμογη ατο καινουριο με το τροπο που κανω στα τροπικα. Μέσα στο ενυδρειο η σακουλα να παρει θερμοκρασια και συμπλήρωμα απο το ενυδρείο ενα τριτο νερο ανα τεταρτο. Μέσα σε 45 λεπτα ομως η θερμοκρασια του νερου του ψαριου απο 20-25 επεσε στους 12-15. Μεγαλη πτωση πολυ γρηγορα..Ήταν και κρυα μερα. Μεγαλη η βλακια μου σας λεω. Τώρα το καημενο κάθετε ακουνητο στον βυθο. Έπαθε σοκ. Τί μπορει να εχει παθει και υπαρχει γιατρεια? Ψάχνω το internet και βλεπω αρθρα για αιμολυση και ωσμωτικη πιεση αλλα δε βρισκω θεματα θεραπειας.. Παρακαλω αν ξερει καποιος.....
καταρχην οταν λεμε οτι τα χρυσοψαρα αντεχοουν σε χαμηλες θερμοκρασιες δε σημαινει οτι τα βαζουμε στους 12 βαθμους! Κατα τη δικη μου εμπειρια 22 ειναι πολυ καλα και μπορεις ανετα απο 18-24 χωρις κανετα προβλημα

Τωρα για το πως θα το φτιαξεις, με αλλαγη νερου ωστε να φερεις το νερο σε σωστα επιπεδα. Δεν νομιζω οτι απο κει και περα μπορεις να κανεις κατι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-13, 00:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

είσαι σίγουρος ότι είναι 12c? κι εγώ έχω ενυδρείο με χρυσόψαρα χωρίς θερμαντήρα κι έχει 19-20C. έξω το έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-13, 00:45
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση. Και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Δηλαδή οταν λες να φτιάξω το νερό? Δεν εχω πρόβλημα με την ποιότητα αλλα με τη θερμοκρασία. Τώρα αν εννοείς να κάνω συχνές αλλαγές για να το κρατάω καθαρό και να αναρώσει είναι μια σκέψη μου. Έχω διαβάσει ακόμα οτι ενα ισοτονικο διάλυμα ίσως να βοήθαγε στην αναρωση. (Προσθήκη αλλατιού στο νερό 0,9% αν θυμαμαι καλά για να μη βρισκεται το ψαρι σε κατασταση υπερουρίας)Υπερουρία εχουν οταν ειναι σε νερό χωρις αλλάτι-normal δηλαδη. Δε θέλω ομως να κάνω πειραματα γιαυτο απευθύνθηκα εδω.. Περιμένω κάποια βοήθεια με αγωνία.
-------------------------
Οχι στο υπογειο μονοκατοικίας. Η θερμοκρασία αυτη την εποχη κυμαινεται γυρο στους 15 στο χωρο αυτο που δεν θερμαινεται. Η μεγαλυτερη βλακεια μου ειναι οτι πριν το βάλω στο ενυδρείο ειχα κανει μια αλλαγη νερου με νερο βρύσης και αντιχλώριο και επεσε στους 12.. Σήμερα που το είδα ήταν στους 14.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosdiver : 16-02-13 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-13, 01:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ έχω διαβάσει κάπου για το αλάτι οτι τα ηρεμεί και πολλές φορές τα σώζει από βέβαιο θάνατο κι έψαχνα να το βρω τώρα αλλά δεν είδα πουθενά να προτείνεται για το θερμικό σοκ. γι αυτό λένε μόνο την προοδευτική άνοδο της θερμοκρασίας. το θέμα είναι ότι στα petshops τα φάνσυ χρυσόψαρα τα έχουν συνήθως σε υψηλές θερμοκρασίες. τι ψάρι είναι το δικό σου δεν πρόσεξα.από πότε είναι στον πάτο?
υπάρχει αυτό το άρθρο για ρίξε μια ματιά
http://goldfish2care4.com/goldfish-d...alt-baths.html
σε περίπτωση αλατιού ξέρεις δεν βάζεις το κοινό μαγειρικό αλλά το χοντρό χωρίς πρόσθετα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-13, 01:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

επρεπε να το βαλεις σιγα -σιγα στο κλιμα.. ισως εχει παθει θερμικο σοκ.
πιστευω παντως οτι δεν θα εχει προβλημα, καθως αυτου του ειδους τα χρυσοψαρα αντεχουν πολλα!
Μπορεις ανετα να το εχεις στους 12 βαθμους, δεν θα εχει προβλημα και δεν χρειαζεσαι θερμαντηρα (μονο ανεμιστηρακια το καλοκαιρι).
Εγω στο σπιτι τα εχω οπως ειπε και η Μαρια στους 20-21 χωρις θερμαντηρα και μιλαμε για fancy χρυσοψαρα, ενω στην δεξαμενη (η οποια ειναι εξω) εχει φτασει και τους 3,5 βαθμους.. no problem
παντως πιστευω πως θα συνελθει το ψαρακι, αστο λιγες μερες ησυχο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-13, 01:35
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και με κανετε να αισιοδοξω.ειναι ενα πανεμορφο κομετ με ασπρη ουρα. Ειναι στον πατο απο προχθες που το πηρα. Εγω παντως θα του κανω συχνα αλλαγες με εγκλιματισμενο απο τη προηγουμενη μερα νερο. Οτι αλλο χρειαζεται αν ηξερα θα τό εκανα. Διαβαζω το αρθρο που προτεινε η μαρια και επανερχομαι
-------------------------
Α για το αλατι εχω αγορασει ειδικα για ζωοτοκα. Ξερεται αν κανει? Μαλον θα πρεπει να διαβασω τι περιεχει..
-------------------------
Πολυ καλο το αρθρο μαρια και αυτο με την αλοη πολυ χρησιμο _ δεν το ηξερα. Εγω τωρα τι κανω ? Απλα προσεχτηκες αλλαγες και περιμενω?Καποια αλλη βοηθεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosdiver : 16-02-13 στις 01:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-13, 01:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Καταρχην μην χρησιμοποιεις αλατι ουτε χοντρο ουτε υπερβαρο ετσι επειδη το πεταξε καποιος. να προσεχουμε τι λεμε γιατι κλαιμε τα ψαρια μετα.

Τι να κανεις σου ειπα, δες τι θερμοκρασια ειναι το νερο σου τωρα και αν ειναι κατω απο τους 20 κανε αλλαγη νερου με λιγο πιο ζεστο νερο ωστε σιγα σιγα να ερθει στους 20. Μην πας και ριξεις κανενα καυτο ομως. Ριξε νερο 24-26 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-13, 01:54
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

αρα ενοεις να φτασω σιγα σιγα το νερο γυρω στους 20.και μετα? Μπορω να το αφησω να πεσει μονό του στους 15? Η πρεπει να το διατηρησω με θερμαντηρα? Ποια ειναι η αποψη σου? Γιατι εγω δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θερμαντηρα ειδικα τωρα που ετοιμαζω το 200λιτρο κρυου νερου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-13, 02:03
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosdiver Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα ενοεις να φτασω σιγα σιγα το νερο γυρω στους 20.και μετα? Μπορω να το αφησω να πεσει μονό του στους 15? Η πρεπει να το διατηρησω με θερμαντηρα? Ποια ειναι η αποψη σου? Γιατι εγω δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θερμαντηρα ειδικα τωρα που ετοιμαζω το 200λιτρο κρυου νερου
παντα πρεπει να εχεις θερμαντηρα. τα χρυσοψαρα σου ειπα πιο πανω τι θερμοκρασιες θελουν, κανε μια ερευνα στο google να δεις τι θερμοκρασια συγκεκριμενα θελει το δικο σου χρυσοψαρα. το οτι ειναι "κρυου" νερου, απλα σημαινει οτι δε χρειαζεται να ειναι 26 οπως στις κιχλιδες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-13, 02:27
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Το εχω ψαξει και νομιζω οτι τα κομετ οπως και τα κομον ζουν και σε χαμηλες θερμοκρασιες το χειμωνα. Τωρα αν βεβαια το ειχε ο πετσοπας συνεχεια στους 22με 25 και το εχει κανει τροπικο αλαζει το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-13, 03:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosdiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω ψαξει και νομιζω οτι τα κομετ οπως και τα κομον ζουν και σε χαμηλες θερμοκρασιες το χειμωνα. Τωρα αν βεβαια το ειχε ο πετσοπας συνεχεια στους 22με 25 και το εχει κανει τροπικο αλαζει το θεμα
Αλλο το "μεχρι ποσο χαμηλα μπορουν να ζησουν" κι αλλο το "ποια ειναι η καταλληλη θερμοκρασια". μεχρι 18 καλα ειναι, οχι πιο κατω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-13, 03:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις θερμαντηρα, αρχισε να βαζεις αργα αργα ζεστο νερο (με αντιχλωριο) ετσι ωστε να ανεβει η θερμοκρασια στους 20 μεσα σε 2-3 ωρες.
Αν εχεις θερμαντηρα, ανεβαζε σταδιακα τη ρυθμιση για να ανεβει το ιδιο αργα.

Αν θελεις να προσαρμοσεις ενα ψαρι κρυου νερου οπως το comet στους 12C, ενω μεχρι τωρα ζουσε σε τροπικες θερμοκρασιες (25C), πρεπει να το κανεις σταδικα, 2 βαθμους πτωση καθε μερα.
Και γενικα δεν πρεπει να εχει μεταβολες πανω απο 2-3 βαθμους μεσα σε 24 ωρες η θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Αν ο χωρος δεν εχει σταθερη σχετικα θερμοκρασια και γινονται αποτομες μεταβολες (πχ την ημερα εχει θερμανση και το βραδι κλεινει η θερμανση και παγωνει ο χωρος), πρεπει να βαλεις θερμανση και ακομα καλυτερα controler θερμοκρασιας.

Το σοκ που επαθε λεγεται και στις δυο περιπτωσεις (ειτε εγινε με αποτομη πτωση, ειτε με αποτομη ανοδο της θερμοκρασιας), "θερμικο σοκ" (thermal shock), και οχι "ψυκτικο σοκ".
Μπορει να διορθωθει και ο τιτλος? σε περιπτωση αναζητησης?
(νομιζα πως του χαλασε το chiller )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-13, 08:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

[QUOTE=Vangelis21;737033]Καταρχην μην χρησιμοποιεις αλατι ουτε χοντρο ουτε υπερβαρο ετσι επειδη το πεταξε καποιος. να προσεχουμε τι λεμε γιατι κλαιμε τα ψαρια μετα.
/QUOTE]
vangelis21 αν αναφέρεσαι σ εμένα έχω και όνομα και νικ και το πρέπον είναι όταν κάνεις παρατηρήσεις να απευθύνεσαι συγκεκριμένα. δέχομαι ευχαρίστως και χωρίς ενόχληση υποδείξεις λόγω της απειρίας μου γιατί μ ενδιαφέρει να βοηθηθεί το εκάστοτε άτομο κι όχι να αποδείξω το οτιδήποτε.
με αυτή την οπτική σ ευχαριστώ για την παρέμβασή σου.
όμως σε παρακαλώ έχε υπ όψιν σου οτι δεν "πετάω" κουβέντες, δεν συμβούλευσα να βάλει αλάτι, ο άνθρωπος είχε προβληματισμό περί του αλατιού κι επειδή έχω παρατηρήσει συχνά να αναφέρεται η λέξη "αλάτι" χωρίς διευκρίνιση, του το εξήγησα. δεν είναι "υπέρβαρο" είναι χοντρό και μάλλον δεν γνωρίζεις ποιο είναι για να κάνεις αστειάκια. στα χρυσόψαρα το έχω χρησιμοποιήσει και γνωρίζω και πως προστίθεται και πως αφαιρείται.
επιπλέον το αλάτι στην σωστή αναλογία, δεν μπορεί να είναι μοιραίο για το ψάρι.
ωστόσο αφού θεωρείς φυσικό να κάνει παρατηρήσεις ο ένας στον άλλο, θα σου πω, πριν προσπαθείς να εκθέσεις κάποιον να διαβάζεις προσεκτικά τα γραφόμενά του.

"
κι εγώ έχω διαβάσει κάπου για το αλάτι οτι τα ηρεμεί και πολλές φορές τα σώζει από βέβαιο θάνατο κι έψαχνα να το βρω τώρα αλλά δεν είδα πουθενά να προτείνεται για το θερμικό σοκ. γι αυτό λένε μόνο την προοδευτική άνοδο της θερμοκρασίας. το θέμα είναι ότι στα petshops τα φάνσυ χρυσόψαρα τα έχουν συνήθως σε υψηλές θερμοκρασίες. τι ψάρι είναι το δικό σου δεν πρόσεξα.από πότε είναι στον πάτο?
υπάρχει αυτό το άρθρο για ρίξε μια ματιά
http://goldfish2care4.com/goldfish-d...alt-baths.html
σε περίπτωση αλατιού ξέρεις δεν βάζεις το κοινό μαγειρικό αλλά το χοντρό χωρίς πρόσθετα
"
η επιβεβαίωση της αξίας μας δεν απαιτεί την μείωση κάποιου άλλου, η ευγένεια προάγει τις σχέσεις των ανθρώπων και δεν είναι δυνατόν ν αγαπάς τα ζώα χωρίς ν αγαπάς τον άνθρωπο.
ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν έχω κάτι μαζί σου αλλά με τον τρόπο σου και δεν είναι η πρώτη φορά που μου απευθύνεσαι απρεπώς
με φιλική διάθεση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-13, 09:54
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Για κάποιους το ήθος, η ευγένεια, η προσήνεια η γενναιοδωρία είναι χαρακτηριστικά της παιδείας τους.
Για κάποιους άλλους η καταλαλιά, η αγένεια, η θρασύτητα και η κακεντρέχεια.
Για τη βλακεία θα αναφερθούμε σε επόμενη ευκαιρία.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 16-02-13 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-13, 16:30
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σιγουρα το ψαρακι εχει υποστει καποιο θερμικο σοκ, ελπιζω να μην αποβει μοιραιο...
Παρ' ολα αυτα, χρειαζεται να κανεις και λιγο υπονομη μεχρι να το δεις να ζωηρευει. Τα δικα μου οταν τα εβαλα στο ενυδρειο, την 1η μερα δεν κουνηθηκαν καθολου, ηταν εντελως ακινητα. Τις επομενες μερες πηγαιναν και κρυβοντουσαν οταν αναβε το φως ή οταν με βλεπανε. Μετα απο μια-δυο βδομαδες, συνηθισαν και το φως και την παρουσια μου.
Αν το ενυδρειο σου εχει 12 βαθμους, δεν ξερω, μου φαινεται πολυ χαμηλη για θερμοκρασια. Και μενα το δωματιο εχει 16 τωρα, αλλα στο ενυδρειο εχω πανω απο 18 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-13, 01:21
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

αυριο θα κανω παλι μια αλλαγη νερου και θα παρατηρησω και τη συμπεριφορα του. Ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα προς το παρων το εχω αφησει να ηρεμισει σε καθαρο περιβαλον χωρις πειραματισμους και επιπλεον στρες για το ψαρι. .(δεν ηθελα να του ξανααλαξω τις συνθηκες)αρα ενημερωνω αυριο και αν καποια αλλη αποψη υπαρχει ευπροσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-13, 01:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μενα το δωματιο εχει 16 τωρα, αλλα στο ενυδρειο εχω πανω απο 18 βαθμους.
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-13, 06:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.
Οι λαμπες (και το μπαλαστ αν ειναι μεσα στο καπακι) ανεβαζουν θερμοκρασια και κραταει και αρκετη η ωρα αφου σβησουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-13, 12:24
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Συνήθως μετά από θερμικά σοκ, τα χρυσόψαρα τουλάχιστον, προσβάλλονται πρώτα από ick. Έχε το υπόψη σου.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-13, 12:44
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λαμπες (και το μπαλαστ αν ειναι μεσα στο καπακι) ανεβαζουν θερμοκρασια και κραταει και αρκετη η ωρα αφου σβησουν
Α ναι ειναι και αυτο, γιαυτο εβαλα και το νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-13, 14:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.
Κι ομως συμβαινει σε οχι μικρο ενυδρειο, και φυσικα μιλω με σβηστες λαμπες. Σαν να λειτουργει θερμομωνοτικα. Εκτος κι αν, τα θερμομετρα μου λενε αλλα αντ' αλλων... Ελπιζω το καλοκαιρι να συμβαινει το αντιθετο μονο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-13, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ομως συμβαινει σε οχι μικρο ενυδρειο, και φυσικα μιλω με σβηστες λαμπες. Σαν να λειτουργει θερμομωνοτικα. Εκτος κι αν, τα θερμομετρα μου λενε αλλα αντ' αλλων... Ελπιζω το καλοκαιρι να συμβαινει το αντιθετο μονο...
Συμφωνω.
Οντως το καλοκαιρι συμβαινει το αντιθετο.
Παντα ομως αναλογα το χρονο παραμονης του ενυδρειο σε μια αλλη θερμοκρασια, σταδιακα το φερνει προς τα εκει. Δεν μπορει η "μονωση" να κρατησει για πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-13, 15:22
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

εχω και εγω 4 χρυσοψαρα σε 2 ενυδρεια χωρις θερμοστατη με θερμοκρασια δωματιου στους 19-21 βαθμους και ειναι μια χαρα . πως επαθε ετσι απλα θερμικο σοκ ? στο μπαλκονι το εχεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-13, 15:30
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όχι το έχει σε υπόγειο χωρίς θέρμανση. αλήθεια σήμερα κανένα νέο από το ψαράκι?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-13, 15:33
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

τοτε καλυτερα να μεταφερει το ενυδρειο σε θερμαινομενο χωρο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-13, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να μεταφερει τιποτα.
Το θερμικο σοκ γινεται λογο αποτομης μεταβολης της θερμοκρασιας.
Η θερμοκρασια που εχει το ενυδρειο στο υπογειο (12) για την εποχη δεν ειναι ακαταλλληλη για το ειδος. (απλα ειναι στο επιπεδο που το ψαρι αρχιζει και πεφτει σε "χειμερια ναρκη" και δεν θα το χαρει ως "πετ" ο φιλος μας)
Το σοκ το επαθε το ψαρι, γιατι το πηρε απο 25 (στο πετσοπ) και το εβαλε σε 12 χωρις να κανει καταλληλη προσαρμογη για τετοια διαφορα θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-13, 22:38
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους. Πολυ λογικο μου φαινεται να εχει το ενυδρειο κανα δυο βαθμους πιο πανω απο τη θερμοκρασια του χωρου. Το εχω παρατηρησει και εγω. Δε ξερω αν οφειλεται στη λειτουργια του φιλτρου η κυκλοφορητη, αλλα σιγουρα αν καποια στιγμη το νερο ειχε θερμανθει απο μια γεματη καλη μερα πιο αργα θα κρυωσει απο οτι ο αερας του χωρου. Σηγουρα πιο ανεβασμενη θερμοκρασια θα εχει ενα ενυδρειο με κλειστο καπακι γιατι η εξατμηση που παντα γινεται μεταφερει θερμοτητα στοους υδρατμους και οταν το ενυδρειο ειναι κλειστο μερος της θερμοτητας αυτης παραμενει μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-13, 22:45
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πως πάει το ψαράκι?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-13, 22:50
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τωρα για το ψαρακι δυστυχως ακομα τα ιδια.Η θερμοκρασια στους 14. Μακαρι να εχει πεσει σε χειμεσια ναρκη. Δε με πειραζει να το χαρω αλλα να ειναι καλα. Η αληθεια ειναι οτι δε τρωει. Οταν το ενοχλησα παντως κολυμπισε πολυ ζωηρα και γρηγορα και καθησε σε αλλη θεση. Θα ειμαι υποψιασμενος για ick αν και προς το παρων στην οψη ειναι αψογο. Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες και περιμενω οποιος θελει και για αλλες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια,,, πρόβλημα με FLUVAL 305 dimitris1150 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-07-11 20:40
Θυλικό guppy με πρόβλημα?? Βοήθεια stdev Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-06-09 19:39
Τα φυτά μου έχουν πρόβλημα, βοήθεια σε αρχάρια, please Roi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 41 22-04-09 11:18
FIN ROT Πρόβλημα!!! Βοήθεια... kats7h0d Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 31-03-08 13:01
Μια μικρή βοήθεια...Πρόβλημα με SAE !!!! kats7h0d Αρχάριοι γλυκού νερού 0 27-03-08 20:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09682 seconds with 16 queries