Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-07, 15:47
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή skimmer δεν παραγει τιποτα

καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση ,αφου διαπιστοσα οτι και το παλιο σκιμερ που ειχα ενα μινι φλοτορ τησ aqua medic δεν παραγει και αυτο τιποτα απο αφρο γιατι εδω και περιπου ενα μηνα εχω στο ενυδρειο μου ενα tunze 9005 και δεν το εχω καθαρισει ποτε ετσι δοκιμασα ξανα το παλιο αλλα και αυτο δεν βγαζει τιποτα. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ (ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ) το σκιμερ βρεισκεται στο πρωτο διαμερισμα του sump μαζει με DSΒ και CHAETO (χορηγια NPS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)
απο εκει περιπου στην μεση υπαρχει η εισοδος του νερου απο το ενυδρειο και μετα με υπερχειλιση του πρωτου διαμερισματος περνα στο δευτερο διαμερισμα του sump μεσο μιας διατρητης σχαρας plexi σε υαλοβαμβακα αντιφωσφορο ανθρακα μπλε σφουγκαρι και στο κατω μερος ειναι οι κυκλοφορητες (1000 kai 1000 lt/h αλλα ο ενα λογο μανομετρικου εχει αποδοση περιπου 600 lt/h) οπου ενας στελνει νερο πισω στο ενυδρειο και ο αλλος στελνει νερο ξανα στη αρχη του sump για να ξαναπερασει απο τα υλικα περισοττερες φορες το νερο.
το δευτερο διαμερισμα του sump δουλευει περιππου σαν wet dry γιατι τα υλικα δεν ειναι συνεχεια μεσα στο νερο.


μπορει αυτη η διαταξη να επιρεασει το σκιμερ???????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-07, 09:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Πρέπει να δεις τι ρυθμίσεις του skimmer. Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Ή την ποσότητα του αέρα ή του νερού… (δεν ξέρω αν και πόσο μπορεί να ρυθμίζονται στο skimmerσου).
Το στόμιο του skimmerπριν από το δοχείο συλλογής, έχει πιάσει μάκα? Ή είναι καθαρό? Να ξέρεις ότι θα πρέπει να το καθαρίζεις και αυτό, γιατί πέφτει η απόδοση του skimmer.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-07, 08:06
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

να ρυθμίσω το σκιμερ το έχω κάνει ,στο ένα ελέγχεις την αεραντλία για την παροχή του αέρα (αεροπετρα) ενώ στο tunze έχει μια βίδα για να ρυθμιστεί αλλά και στα δυο τίποτα δεν γίνεται σε διάφορες θέσεις είναι και τα δύο καθαρά αλλά κατά καιρούς πιάνουν λίγο μακα αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-07, 11:00
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

μετα απο πολλες δοκιμες μεσα στο sump και αλλαγες θεσης του σκιμμερ δουλεψε ικανοποιητικα αυτο που εκαν ηταν να βγαλω την σιτα απο μπροστα στην εισαγωγη και να βαλω στο στομιο της αντλιας ενα σωληνα σκληρο και περιπου 15 ποντους αυτο επιτρεπει στο σκιμερ να τραβα απο πιο μακρια νερο και να ανακυκλωνει το νερο που περνει οσο το δυνατων λιγοτερο ... αυτο για αυτον που θα αντιμετοπισει ιδιο προβλημα και δεν εχει καπια απαντηση.

το λαθος ηταν οτι το σκιμμερ βρεισκοταν σε ενα χορο οπου νο νερο δεν αλλαζε γρηγορα με αποτελεσμα να δουλευει με το ιδιο νερο περισοττερο απο οτι επρεπε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δεν θελουν να ζησουν με τιποτα octania246 Αρχάριοι γλυκού νερού 34 13-06-07 13:48
SKIMMER ginodim Φίλτρανση 5 30-05-07 13:02
Skimmer dimitrig Φίλτρανση 4 12-09-06 13:00
Πολλες γεννες αλλα απο μικρα τιποτα...... Cpagr Δίσκοι 5 20-10-03 19:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24880 seconds with 15 queries