Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-07, 22:43
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Επιλογή Skimmer Deltec ή TUNZE

Καταρχήν γειά σας.
Για ενυδρείο 400λτ (fish only with live rock)+ 150λτ sump Θα ήθελα τη γνώμη σας για skimmer. Ειμαι αναμεσα στο DELTEC APF600 και το TUNZE 9210. Ειχα αποφασίσει το Deltec
αλλά μου είπαν οτι χρειάζεται προφίλτρο γιατί μπορεί να κολλήσει απο βρώμα εάν συνδεθεί κατευθείαν στην υπερχείληση (έχω την υπερχείλλση τηςTUNZE με τρύπα στον πάτο του ενυδρείου) οπότε ξεχνάω τη βαρύτητα και χρειάζομαι αλλα 20Watt για επιπλέον αντλία. Επιπλέον το 9210 δίνει +250Λτ αέρα παραπάνω απο το APF600 και είναι αρκετά μικρό ετσι ώστε να μπεί άνετα (και να βγαίνει ) μέσα στο sump ενώ η αντλία του τραβάει νερό κατευθείαν (internal skimmer). Τα internal skimmer της DELTEC είναι μικρά για το ενυδρείο μου.
Οσον αφορά τα προβλήματα έχουν και τα 2 απο ότι διάβασα.
Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις συμβουλές σας μια και είμαι νέος στη θάλλασσα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-07, 07:32
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

δεν εχω δουλεψει ουτε το ενα ουτε το αλλο,ομως εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες και χρησιμοποιουν πολλοι το deltec APF 600.
ειδα και εγω οτι το tunze ριχνει περισσοτερο αερα....
μου κανει εντυπωση αφου το tunze δουλευει με αντλια 21W,ενω το deltec με 28W.
oσο για τα επιπλεον 20W που αναφερεις για το deltec,νομιζω οτι λες πολλα...
περιμενε να δουμε τι θα πουν και οι πιο εμπειροι.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-07, 09:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για τον Tunzeδεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί δεν τους ξέρω καθόλου. Όμως με ξενίζει λίγο το compactσχήμα.
Ο MCE 600 δεν πιστεύω ότι κάνει για τα λίτρα σου. Με 500 λίτρα περίπου και αν παραφορτώσεις λίγο θα έχεις πρόβλημα. Πιστεύω ότι ειδικά για την επιλογή του skimmerπρέπει πάντα να περνούμε λίγο μεγαλύτερο.
Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο και θα κοίταζα και το 150-F2001 της Η&S.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-07, 19:50
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Η αντλία για την κυκλοφορία εάν μπεί deltec είναι η Eheim 1002 που χρειάζεται 23W (επιπλέον). To skimmer είναι το APF 600 για 750 λτ heavy stocking (1000lt normal stocking) και όχι το MCE 600 για 450 λτ heavy stocking. Το H&S ειναι +50Ε και υποδεέστερο πιστεύω απο το deltec.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-07, 20:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι έχεις δίκιο.
¶ρα θα πας για το ΑPF 600?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-07, 21:24
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Θα περιμένω λίγο μήπως και κάποιος έχει Tunze. Ο Αντωνακάκης πάντως τα συνιστά ανεπιφύλακτα. Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει Tunze Turbelle nanostream 6025 σκέφτομαι για 2 τμχ. Μήκος ενυδρείου 130cm υψος 55 και πλάτος 58.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-07, 00:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thsamios
Ο Αντωνακάκης πάντως τα συνιστά ανεπιφύλακτα.
Αν έχει προσωπική εμπειρία, θα ήθελα την γνώμη του εκτενέστερα, γιατί δεν ξέρω παιδιά που να έχουν τέτοια Skimmer και θα ήταν καλό να μαθαίναμε τι "παίζει".
Αν όχι, τότε μην πιστεύεις και πολλά πολλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thsamios
Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει Tunze Turbelle nanostream 6025 σκέφτομαι για 2 τμχ. Μήκος ενυδρείου 130cm υψος 55 και πλάτος 58.
Όχι δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχω τις μεγάλες τις turbelle και είναι πολύ καλές. Οι συγκεκριμένες έχουν βγεί στην αγορά πρόσφατα. Πρέπει όμως να είναι πολύ καλές. Ο Ισίδωρος έχει βάλει μια και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Για αρχή θα είσαι οκ. Αργότερα ίσως θα πρέπει να προσθέσεις και άλλη.
Αυτό βέβαια έχει να κάνει και γενικότερα με το "στήσιμο" του ενυδρείου σου. Υπάρχει και η αντλία επιστροφής και δίνει + στην κυκλοφορία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Να κανω μια παρατηρηση για τα σκιμερ :

ΙΜΟ , ειναι πολυ δυσκολο να αξιολογησει καποιος ενα σκιμερ με 100% βεβαιοτητα .

-Υπαρχουν διασημα σκιμερ που σε συγκεκριμμενα τανκ δεν εκαναν καλη δουλεια (πχ remora)
-Αλλα σκιμερ μπορει να κανουν καλη δουλεια στην αρχη αλλα η αντλια/ impeller που τα κινει να ''λιωνει'' γρηγορα με αποτελεσμα μετα απο κανα χρονο να βγαζει το σκιμερ θορυβο ή να πεφτει η αποδοση του.
-Αλλα σκιμερ μπορει να δουλευουν καλα αλλα να θελουν συχνο καθαρισμα
-Αλλα παλι κανουν καλη δουλεια αλλα βγαζουν αρκετο θορυβο

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που εχει γεμισει ο κοσμος σκιμερ ...μιλαμε για απειρες μαρκες και παραλλαγες την τελευταια διετια.

ΙΜΟ , πριν αγοραστει ενα σκιμερ θα πρεπει :
1) να αποφασιστει αν θα ειναι εξωτερικο ή εσωτερικο σε sump
2) αν θα μπει σε reef υψηλων απαιτησεων ή σε ενα fish only
3) τι ψαρια σκοπευουμε να κρατησουμε
4) τι ειδους βιολογικη/χημικη φιλτρανση θα εχει το τανκ. Πχ σε φυσικα συστηματα οπου την βιολογια την αναλαμβανει μονο ο ζωντανος βραχος θα πρεπει να διασφαλισουμε οτι εχουμε ενα τοπ σκιμερ !
4) να εξετασουμε αν το ενυδρειο θα βρισκεται σε χωρο οπου ο παραγοντας ''θορυβος'' ειναι σημαντικος και ποσο ο θορυβος αυτος μπορει να επηρεαζει αλλα μελη της οικογενειας

Αφου αποφασισθουν/ιεραρχηθουν τα παραπανω , ξεκιναει η αναζητηση ζητωντας γνωμες ανθρωπων που τα εχουν και τα δουλευουν καποιο καιρο σε παρομοια set up.Στα επωνυμα/αξιοπιστα σκιμερ πχ Deltec , HS , Tunze κλπ ενα περιθωριο ασφαλειας +30% με +40% στα λιτρα που το δινει ο κατασκευαστης μαλλον θα ειναι επαρκες ...για αλλες μαρκες μπορει να φθασει το +100% ή και παραπανω.

Τα παραπανω παντα ΙΜΟ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-07, 11:48
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thsamios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει Tunze Turbelle nanostream 6025 σκέφτομαι για 2 τμχ. Μήκος ενυδρείου 130cm υψος 55 και πλάτος 58.
Εχω μία Τunze Turbelle nanostream 6025 εδώ και ένα μήνα. Ειμαι πολύ ευχαριστιμένος . Προσοχή όμως στην εγκατάσταση στα κλιπς και τους μαγνήτες.

Τώρα περιμένω με αγωνία δύο Τunze Turbelle nanostream 6055 μαζί με ένα controller 7095.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrig : 02-02-07 στις 11:55
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-07, 12:51
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Βασικότερο στοιχείο είναι η αξιοπιστία και ο λίγος θόρυβος (φυσικά και η υποστήριξη με ανταλλακτικά) αν και θα μπεί στο σαλόνι αλλά ο σκοπός είναι να γαληνεύουμε με το ενυδρείο αλλιως μουσική μόνο . Μιλάμε για fish only που μπορεί αργότερα να γίνει και reef διαφορετικά θα έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση. Μιλάμε για ζωντανό βράχο μονο (50Kg) και ίσως και ένα φίλτρο άμμου. Οπως βλέπουμε μιλάμε για τοπ skimmer. Ποιο όμως είναι αυτό????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-07, 14:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γνώμες θα ακούσεις....
Εγώ έχω το Αμερικάνικο το Euroreef C8-3 που το δίνουν για 700 με 800 λίτρα περίπου και είναι 90 πόντους ύψος. Θηρίο!

Προσωπικά θα έπερνα το Deltec.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-07, 03:40
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

θορυβος απο την αντλια θα υπαρχει ουτως η αλλως,αν ομως το sump ειναι στη βαση μεσα σε ντουλαπι,με μια ηχομονωση ο θορυβος θα πεσει κατα 60%....
και εγω αναμεσα στα δυο θα διαλεγα deltec,αλλιως HS που λειτουργει με μια αντλια....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Skimmer DELTEC MCE 600 Help Meliteas Φίλτρανση 1 22-05-06 15:49
Επιτέλους... η DELTEC στην Θεσσαλονίκη!! SPSing Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 18-11-05 13:49
Επιλογή Skimmer TUNZE DOC unreg Φίλτρανση 4 08-10-05 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05366 seconds with 15 queries