Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-09, 21:28
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Πρόβλημα με Gourami???

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Θα σας περιγράψω λίγο τον εξοπλισμό και τις συνήθειες των ψαριών για να μου πείτε την γνώμη σας please.

Έχω ένα 60άρι ενυδρίο με 2 gold gourami (αρσενικά) και ένα γλύστρα εδω κι ένα χρόνο περίπου (14 μήνες).

Συνήθως το ένα ήταν μέσα σε μια σπυλιά (γιατί το κινυγούσε το άλλο) και το δεύτερο περιφερόταν στο κέντρο του ενυδρίου. Κανένα πρόβλημα είχαν βρεί τις ισοροπίες τους. Τα κοιτούσα, έκαναν πασαρέλα κτλ κτλ. Όταν έφτανε 5:30 που γύριζα σπίτι, μόλις άνοιγα την πόρτα, πεταγόντουσαν και τα 2 πάνω-πάνω στο ενυδρίο, και περίμεναν να τα ταΐσω, όπως και γινόταν. Είχαν συγκεκριμένο ωράριο που έτρωγαν και το είχαν συνηθίσει. Όταν άλλαζα νερό, ή έπλενα τα φίλτρα, ή γινόταν κάτι που που φόβιζε και τα 2 ψάρια, πήγαιναν κοντά το ένα στο άλλο και κρύβονταν κάπου μέσα στο ενυδρίο, πάντα παρέα.

Το νερό τους παρέλυψα να το αλλάξω για λίγες μέρες, το οποίο και άλλαξα πριν 10 ημέρες περίπου, αλλά δεν ήταν η πρώτη φορά. Εκτός από τον θερμοστάτη, έχω και ένα θερμόμετρο βεντουζαρισμένο στο πλαϊνό τύχωμα του ενυδρίου το οποίο κάποια στιγμή ξεκώλησε και επέπλέε στην επιφάνεια για κάποιες ώρες μέχρι να το απομακρύνω. Επίσης, η σύζυγος καθάριζε το τζάμι του ενιδρύου με άζαξ, απ' ότι μου είπε το έκανε γρήγορα για να μην τα φοβήσει.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Τα ψάρια έχουν πάει και τα 2 πίσω από ένα ψεύτικο φυτό (κοντά στα φίλτρα και στον θερμοστάτη), φοβούνται οποιαδήποτε κίνηση μέσα στο δωμάτειο και δεν τα βλέπω να τρώνε. Τους ρίχνω φαγητό, περνάει από πάνω τους αλλά τρώνε ελάχιστο. Και σήμερα, παρ' όλο που είχαν να φάνε 3 ημέρες πάλι τα ίδια. Είχα ρίξει τροφή, όσο τα κοιτούσα δεν έτρωγαν τίποτα και η περισσότερη τροφή κόλησε στο φίλτρο, εκεί που είναι τα ψάρια μόνημα τις τελευταίες 10 μέρες. Έφυγα και μετά που ξαναγύρισα, η τρόφή έλειπε από το φίλτρο. Παίζει να την έφαγαν, μπορεί όμως να την ρούφηξε και το φίλτρο.

Τι μπορεί να φταίει? Τι να κάνω? Έχω αρχίσει και αγχόνομαι να μην τα χάσω. Εντομεταξύ, είχα κάτι βιταμήνες υδατοδιαλυτές που τους έριχνα που και που και με αυτές είχα σώσει το ένα από τα gourami 1-2 φορές αλλά τώρα δεν τις βρήσκω και αγόρασα κάτι άλλες που διαλύωνται στην τροφή, αλλά αν το ψάρι δεν τρώει, είναι άχρηστες.

Συγνώμη αν σας κούρασα, παρακαλώ για μια βοήθεια όποιος γνωρίζει και για ιδέες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-09, 22:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ο "γλύστρας" να υποθεσουμε οτι ειναι καποιο ειδος αλγοφαγου??
Μετρησεις κανεις στο νερο του ενυδρειου σου; Αν ναι καλο θα ηταν να πεις λιγο και να δωσεις και αλλα στοιχεια οπως τι φιλτρα εχεις, τι φωτισμο, ποσα φυτα κλπ..
Γενικα τα Gurami ειναι λιγο δυσπιστα και φοβιτσιαρικα και ο καθαρισμος του τζαμιου με αζαξ και μαλιστα με γρηγορες κινησεις μπορει να τα τρομαξε.
Τα 60 λιτρα επισης (45-50 καθαρα) ειναι ανεπαρκη και γι αυτα αλλα και για τον "γλύστρα" σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-09, 09:38
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ο "γλύστρας" είναι αλγοφάγο Otocinclus μάλον, μαύρο. Είναι ένα εξάμηνο περίπου μέσα, χωρίς ποτέ να έχει κανένα πρόβλημα.

Το ενυδρίο που έχω είναι αυτό
http://www.hailea.com/e-hailea/product1/fa400.htm
http://www.hailea.com/e-hailea/product1/400FA.htm

Ο φωτισμός γίνεται με 2 λάμπες φθορισμού, μια άσπρη και μια προς το μπλέ οι οποίες ανάβουν με χρονοδιακόπτη για 8 ώρες κάθε μέρα (14:00-22:00).

Τα φίλτρα είναι πίσω, σε όλη την πλάστη του ενυδρίου, 3 στη σειρά για να κρατάνε περισευούμενη τροφή και ότι άλλο αιωρούμενο (δεν είναι βιολογικά). Αντιδιαμετρικά με την αντλία βρίσκονται πάνω και κάτω 2 "σίτες" απ' όπου μπαίνει το νερό. Περνάει από όλα τα φίλτρα και καταλύγει στην αντλία που το στέλνει πίσω στο ενυδρίο (είναι και αυτή στην πλάτη του ενυδρίου). Η αντλία πρέπει να πετάει και αέρα μέσα στο ενυδρίο - σχηματίζονται αρκετές φυσαλίδες όταν μπαίνει το νερό. Υπάρχει και ένα μικρό άρπρο φίλτρο (μάλον για να κρατάει τα βακτιρίδια) που βρίσκεται κάτω από το τελευταίο σε σειρά φίλτρο πριν την αντλία (αυτό δεν το πειράζω καθόλου). Πλαίνω μια αφορά την εβδομάδα ή τις δύο εβδομάδες τα 2 από τα 3 φίλτρα. Το τρίτο που είναι κοντά στην αντλία δεν λερώνεται σχεδόν ποτέ και το δεύτερο που είναι στο κέντρο της πλάτης λερώνεται πάρα πολύ λίγο έως καθόλου. Αλλάζω το 1/3 περίπου του νερού, μπορεί και λίγο παραπάνω, μια φορά κάθε 30 ή 40 μέρες.

Μέσα στο ενυδρίο υπάρχει χαλίκι γύρω στα 5-7 εκατοστά, υπάρχουν 2 ψεύτικα φυτά στην μια άκρη (καλύπουν σχεδόν ολόκληρη την πλευρά) που υψώνονται μέχρι πάνω (ψηλή, μεσαία και χαμηλή κρυψώνα), στο κέντρο μια γέφυρα με χώρο από κάτω που κι εκεί υπάρχει καλή κρυψώνα και στην άλλη άκρη υπάρχει ένα βραχάκι με στοά-κρυψώνα όπου εκεί σηνήθιζε να μπάινει το ένα gourami.

Μετρήσεις στο νερό έκανα συνέχεια στην αρχή κατά το στρώσιμο και για κανένα 6μηνο-8μηνο ακόμα σε νιτρικά, νιτρόδη, σκληρότητα, pH, χλώριο και άζωτο (μπορεί να ξεχνάω κανένα δείκτη). Σταμάτησα όμως γιατί η ποιότητα είναι καλή και μέσα στα επιτρεπτά όρια με τις αλλαγές του νερού και το πλήσιμο των φίλτρων που κάνω. pH και σκληρότητα ήταν πάντα σταθερά όλο τον καιρό που μετρούσα και το άζωτο σταθερά στο μηδέν από τότε που τελείωσε η περίοδος του στρωσήματος.

Η θερμοκρασία είναι στους 26 με 28 βαθμούς Κελσίου.

Όταν κλείνω το φως του σαλωνιού και κάθομαι στον καναπέ, τα βλέπω που βγαίνουν από την κρυψώνα και τα δύο και "παίζουν" στο κέντρο του ενυδρίου. Αν κάνω καμια κίνηση, εξαφανίζονται πάλι. Κάποιες φορές το ένα από τα 2 φεύγει και πάει στην άλλη άκρη του ενυδρίου, πίσω από το βραχάκι αλλά όταν αντιληφθεί κίνηση, γυρίζει πάλι με το άλλο.

Τι θα μπορούσα να κάνω για να ξεκινήσουν να τρώνε πάλι και να γυρίζουν στις παλιές συνήθιες? Μήπως να έβαζα κανένα θυλικό μέσα γιατί είναι και τα 2 αρσενικά? Παίζει ρόλο?

Εντομεταξύ, έχουν ψιλομαυρίσει και τα δύο. Όχι τελείως, αλλά δεν έχουν το λαμπερό χρώμα που είχαν στην αρχή. Το ένα είναι έτσι από τις πρώτες μέρες που το έβαλα μέσα και το δεύτερο είναι έτσι αρκετούς μήνες τώρα. Δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο γιατί ήταν μια χαρά και τα 2 και μαύρα που είναι, απλά το αναφέρω.


Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ge0rge : 21-04-09 στις 09:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-09, 11:16
Το avatar του χρήστη Gojoy
Gojoy Ο χρήστης Gojoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2009
Περιοχή: Εβρος
Μηνύματα: 182
Send a message via Skype™ to Gojoy
Προεπιλογή

Λυπον πρωτα απο ολλα θελω να σου πω οτι ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Ειχα 2 αρσενικα και ενα θηλικο.Τα γκουραμια ξερω οτι θελουν πυκνοφυτεμενο ενειδριο με πολλες κριψονες για οταν τρομαζουν να κριβονται.Επεισης ειναι ψαρια που δεν πολυ θελουν φως και οταν αυτο τους ενοχλει προσπαθουν να βρουν καποια σκυα , συνιθος πισω απο καποια φυτα η δηακοσμητηκα.Τα γκουραμια αλλαζουν χροματα δηλ.σκουρενουν οταν αρχιζουν να ζευγαρονουν.Μηπος εχεις αρσενικο και θηλικο;Εμενα σκουρεναν τα χρωματα ενος αρσενικου και της θηλικιας γιατι ζευγαροναν.Η μηπος ειναι και τα δυο αρσενικα και το ενα κηνηγαει το αλλο αρκετα μεχρει που το ενα να φοβατε να βγει εξω;τελικα περιορισα τον φωτισμο και εβαλα σκοτινο φοντο πισω στο ενειδριο μου και τωρα ολλα καλα.Την λαμπα την δουλευω περιπου 5ωρες την μερα.Και αυτο με το αζαξ να μην το ξανα κανεις γιατι τα ψαρια σου ετσι τρομοκρατουνται..!

.....Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες σου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-09, 12:00
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπον πρωτα απο ολλα θελω να σου πω οτι ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Ειχα 2 αρσενικα και ενα θηλικο.Τα γκουραμια ξερω οτι θελουν πυκνοφυτεμενο ενειδριο με πολλες κριψονες για οταν τρομαζουν να κριβονται.Επεισης ειναι ψαρια που δεν πολυ θελουν φως και οταν αυτο τους ενοχλει προσπαθουν να βρουν καποια σκυα , συνιθος πισω απο καποια φυτα η δηακοσμητηκα.Τα γκουραμια αλλαζουν χροματα δηλ.σκουρενουν οταν αρχιζουν να ζευγαρονουν.Μηπος εχεις αρσενικο και θηλικο;Εμενα σκουρεναν τα χρωματα ενος αρσενικου και της θηλικιας γιατι ζευγαροναν.Η μηπος ειναι και τα δυο αρσενικα και το ενα κηνηγαει το αλλο αρκετα μεχρει που το ενα να φοβατε να βγει εξω;τελικα περιορισα τον φωτισμο και εβαλα σκοτινο φοντο πισω στο ενειδριο μου και τωρα ολλα καλα.Την λαμπα την δουλευω περιπου 5ωρες την μερα.Και αυτο με το αζαξ να μην το ξανα κανεις γιατι τα ψαρια σου ετσι τρομοκρατουνται..!

.....Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες σου.
Είναι και τα δύο αρσενικά. Υπάρχουν μέρη για να κρυφτούν αν θέλουν και το πίσω μέρος του ενυδρείου είναι κι εμένα μαύρο. Το ένα ήταν μόνημα κρυμένο και έβγαινε για να φάει, το βράδυ χωρίς φώτα ή όταν φοβόντουσαν και τα δύο για να κρυφτούν μαζί. Θα μειώσω τον φωτισμό και να δούμε. Το είχα κάνει και στο παρελθόν όταν είχε αρωστήσει το ένα και έπιασε (μαζί με βιταμίνες φυσικά).

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-09, 12:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα υλικα του φιλτρου δεν χρειαζεται να τα πλενεις τοσο συχνα ή τουλαχιστον μην τα πλενεις σχολαστικα και εννοειται παντα με νερο ενυδρειου και οχι κατω απο την βρυση. Το φιλτρο πλατης που εχουν τα Hailea εχει πολυ καλη βιολογικη ικανοτητα για το μεγεθος του ενυδρειου.
Το συγκεκριμενο ειδος Gurami που εχεις γινεται αρκετα μεγαλο και θελει ενυδρειο γυρω στα 200 λιτρα πυκνοφυτεμενο με σκοτεινα σημεια για να κρυβονται , ετσι ωστε να αισθανονται ανετα.
Θεωρουνται και ψαρια ιδιαιτερα επιθετικα μερικες φορες εναντιον του ειδους τους αλλα και αλλων συγκατοικων.
Θα ηταν καλυτερα να ειχες διαλεξει τα Dwarf Gurami για αυτο το ενυδρειακι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-09, 12:34
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υλικα του φιλτρου δεν χρειαζεται να τα πλενεις τοσο συχνα ή τουλαχιστον μην τα πλενεις σχολαστικα και εννοειται παντα με νερο ενυδρειου και οχι κατω απο την βρυση. Το φιλτρο πλατης που εχουν τα Hailea εχει πολυ καλη βιολογικη ικανοτητα για το μεγεθος του ενυδρειου.
Το συγκεκριμενο ειδος Gurami που εχεις γινεται αρκετα μεγαλο και θελει ενυδρειο γυρω στα 200 λιτρα πυκνοφυτεμενο με σκοτεινα σημεια για να κρυβονται , ετσι ωστε να αισθανονται ανετα.
Θεωρουνται και ψαρια ιδιαιτερα επιθετικα μερικες φορες εναντιον του ειδους τους αλλα και αλλων συγκατοικων.
Θα ηταν καλυτερα να ειχες διαλεξει τα Dwarf Gurami για αυτο το ενυδρειακι.

Τα φίλτρα τα πλένω στη βρύση με χλιαρό νερό, όχι σχολαστικά (μια στα γρήγορα...). Την επόμενη φορά θα τα πλύνω με νερό από το ενυδρείο. Για την ώρα είναι μικρά τα Gourami και πιστεύω ότι τους φτάνει μια χαρά το συγκεκριμένο ενυδρείο και έχει περισσότερες κρυψώνες από το σύνολο των ψαριών που υπάρχουν μέσα. Αν χρειαστεί αργότερα φυσικά θα το αλλάξω.

Βασικά πήρα Gourami στην αρχή επιδή είναι σκληρά ψάρια για το στρώσιμο και στο μαγαζί που πήγα δεν μου είπαν τίποτα ότι τα Gold μεγαλώνουν πολύ και να μην τα πάρω. Οπότε νέοπας κι εγω τα πήρα και έφυγα.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-09, 12:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα φίλτρα τα πλένω στη βρύση με χλιαρό νερό, όχι σχολαστικά (μια στα γρήγορα...)
Κατι μου ελεγε οτι αυτο εκανες...οταν ειπες για μαυρισμα των ψαριων και υπερβολικη νευρικοτητα, ο νους μου πηγε στην αμμωνια.
Λοιπον...πλενοντας τα φιλτρα με νερο βρυσης, το χλωριο που αυτο περιεχει καταστρεφει ακαριαια οση βιολογια εχει προλαβει να αναπτυχθει. Η βρωμια και η καφετιλα που βγαινει απο τα υλικα ειναι τα ωφελιμα βακτηρια. Μην το ξανακανεις αυτο, ασε το φιλτρο σου ησυχο για τουλαχιστον 1 μηνα και καθαρισε τα σφουγγαρια μονο αν πεσει η ροη του νερου και παλι πολυ ελεφρα ωστε να μενει μουργα πανω τους, και παντα σε νερο ενυδρειου.
Στην ουσια εχεις ενα ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και αστρωτο φιλτρο ή τουλαχιστον με ανεπαρκη βιολογικη δυναμη.
Γι αυτο ειναι καλο να κανουμε συχνα τεστ ΝΗ3/4 ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ξερουμε που βρισκομαστε.
Η αμμωνια ειναι πολυ τοξικη και ενοχλει και στρεσσαρει πολυ τα ψαρια -αν δεν τα σκοτωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-09, 13:20
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι μου ελεγε οτι αυτο εκανες...οταν ειπες για μαυρισμα των ψαριων και υπερβολικη νευρικοτητα, ο νους μου πηγε στην αμμωνια.
Λοιπον...πλενοντας τα φιλτρα με νερο βρυσης, το χλωριο που αυτο περιεχει καταστρεφει ακαριαια οση βιολογια εχει προλαβει να αναπτυχθει. Η βρωμια και η καφετιλα που βγαινει απο τα υλικα ειναι τα ωφελιμα βακτηρια. Μην το ξανακανεις αυτο, ασε το φιλτρο σου ησυχο για τουλαχιστον 1 μηνα και καθαρισε τα σφουγγαρια μονο αν πεσει η ροη του νερου και παλι πολυ ελεφρα ωστε να μενει μουργα πανω τους, και παντα σε νερο ενυδρειου.
Στην ουσια εχεις ενα ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και αστρωτο φιλτρο ή τουλαχιστον με ανεπαρκη βιολογικη δυναμη.
Γι αυτο ειναι καλο να κανουμε συχνα τεστ ΝΗ3/4 ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ξερουμε που βρισκομαστε.
Η αμμωνια ειναι πολυ τοξικη και ενοχλει και στρεσσαρει πολυ τα ψαρια -αν δεν τα σκοτωσει.
Δεν έχω πιστεί ότι το πρόβλημα είναι στο νερό. Θα πάρω ένα kit με στικάκια και θα κάνω το τεστάκι το απόγευμα. Αν είναι το νερό, τι να πω...

Πάντως όταν λέω φίλτρα, εννοώ τα σφουγκάρια. Το άλλο που είναι άσπρο, δεν το πειράζω καθόλου. Πριν μια εβδομάδα το έπλυνα κάτω από την βρύση και αφού ήταν φοβησμένα τα ψάρια. Και τα σφουγκάρια όμως κάτω από την βρύση τα πλένω. Το ένα από τα τρία το πλαίνω κάθε 1-2 εβδομάδες, το δεύτερο μια το μήνα και το τρίτο σπανιότατα. ¶ντε να το έχω πλύνει 2-3 φορές μέσα σε 14 μήνες.

Θα επανέλθω με νεότερα το απόγευμα.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-09, 14:12
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε κάνε όπως σου είπε ο Raven, ΠΟΤΕ μην πλένεις τα σφουγγάρια του φίλτρου σου κάτω από την βρύση. Κάθε φορά που το κάνεις καταστρέφεις ότι οφέλειμο έχει το σφουγγάρι και θέλει αρκετό χρόνο για να ξαναστρώσει...

Αν κάποια στιγμή παρατηρήσεις μειωμένη ροή στο φιλτρο σου τότε μπορείς απλά να το ξεπλείνεις με νεράκι από το ενυδρείο σου...

Αυτό που λες άσπρο μπορείς να το πλένεις κάτω από την βρύση ή και να το αλλάζεις, καθώς δεν κρατά μεγάλη ποσότητα βακτηριδίων-βιολογίας.

Καλή συνέχεια !
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-09, 14:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Και εχε υποψιν οτι τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα και νομιζω οτι δεν εχουν και μετρηση για την αμμωνια. Καλυτερα να επενδυσεις σε υγρα τεστ. Τα πιο αξιοπιστα λεγεται οτι ειναι τα ΑΡΙ και τα Τetra.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-09, 17:02
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Πήρα κι όλας κάτι στικάκια και ένα τεστ χρωματικό για την αμμωνία που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο με βεντούζα και διαρκεί 6 μήνες. Καλά είναι, με αυτά ξεκίνησα το ενυδρείο.

Σίγουρα δεν έχουν την ακρίβεια που έχουν τα υγρά, αλλά μπορεί να πάρει κάποιος μια καλή ιδέα και ανάλογα να κινηθεί. Θα ακολουθήσω και αυτά που μου είπατε για τον καθαρισμό των φίλτρων με το νερό του ενυδρείου και να δούμε τι θα γίνει.

Θα επανέλθω με νεότερα...
-------------------------
-------------------------
Είχατε δίκιο. Αμωνία δεν έχω, αλλά τα νιτρικά (ΝΟ3) ήταν στο κόκκινο. ¶λλαξα το μισό νερό και τα πράγματα είναι καλύτερα τώρα, αλλά όχι όπως πρέπει να είναι μετά από αλλαγή νερού. ¶λλαξα το μισό νερό και θα ξανακάνω αλλαγή αύριο-μεθαύριο μάλον. Είχα πολύ καιρό να κάνω αλλαγή και έκανα πριν μία εβδομάδα, αλλά δεν ήταν αρκετό φαίνεται... Σαν να είναι και ποιό ζωντανά τώρα, λίγο ποιό κινητικά, εκτός αν είναι η ιδέα μου...

Τι κάνουμε τώρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ge0rge : 21-04-09 στις 17:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-09, 17:10
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...ψαχνεις για μπολι..,ταιζεις λιγοτερο-ελαχιστα εως καθολου...,κανεις μετρησεις κι οποτε χρειαζεται κανεις αλλαγη
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-04-09, 17:14
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Τι είναι το μπόλι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-04-09, 17:18
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Απο το ενυδρειο κάποιου γνωστου - φίλου (που ξερεις οτι το ενυδρειο του είναι υγιες) παίρνεις την βιολογια από τα σφουγγαρια του φιλτρου του (τα στηβεις δηλαδή) και βάζεις αυτο το ζουμακι στα σφουγγαρια του δικού σου φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-09, 17:32
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Αφού δεν είχα μέσα αμωνία, ο κύκλος του αζώτου πρέπει να γίνεται κανονικά έτσι δεν είναι? Το τελευταίο στάδιο του κύκλου που κανονικά γίνεται από τα φυτά στη φύση, επιδή εγω δεν έχω φυτά πρέπει να αλλάζω το νερό. Λόγο του ότι δεν το άλλαξα όταν έπρεπε μαζεύτικε πάρα πολύ και μόληνε το νερό. Εκτός του ότι δεν είχα αμωνία δεν είχα ούτε ΝΟ2 που είναι το προηγούμενο στάδιο του κύκλου, κάτι που με κάνει επίσης να συμπερένω ότι ο κύκλος του αζώτου γίνεται κανονικά. Έτσι δεν είναι? Κάνω λάθος?

Με τα ψάρια τι θα γίνει. θα την γλυτώσουν? Υπάρχει καμια παρόμοια εμπειρία?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-09, 17:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αν συμβαινει αυτο που λες τοτε εισαι ο.κ.!!*
κανεις αλλαγες για να κρατας τα ΝΟ3 μεχρι 30ppm

* για τα στικακια σου τα ειπαν...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-04-09, 17:47
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Το ΝΟ3 είναι μεταξύ 50 και 100mg/lt σήμφωνα με το στικάκι. Δεν ξανακάνω αλλαγή σήμερα γιατί άλλαξα το 60% περίπου του νερού. Αύριο πάλι.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους. Θα ενημερώσω όταν έχω κανένα νεότερο. Τα βλέπω και έχουν ζωηρέψει κι όλας... Μακάρι να μην είναι η ιδέα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-04-09, 08:14
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Το νερό πλέον είναι εντάξει. Τo NO3 έχει πέσει κάτω από τα 50ppm (θα ξανακάνω μια αλλαγή σε ένα 20% να το ρίξω κι άλλο το απόγευμα), έχω 0 αμωνία και NO2, pH, σκληρότητες ήταν πάντα ΟΚ για τα ψάρια, αλλά τα Gourami συνεχίζουν να είναι φοβησμένα να μην τρώνε (τουλάχιστον δεν τα έχω δει εγω να τρώνε).

Έχω ψάξει σε 4 μαγαζιά και δεν μπορώ να βρώ υδατοδιαλυτές βιταμίνες. Πήρα κάτι άλλες που διαλύονται στην τροφή, αλλά είναι δώρο άδωρο από την στιγμή που δεν τρώνε. Σήμερα θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια σε ένα ακόμα μεγάλο pet-shop και μετά θ' αρχίσω τα τάματα, γιατί είναι μια εβδομάδα που έχουν να φάνε και αν συνεχίσουν έτσι, μέχρι το τέλος του μήνα θα μείνει μόνο ο αλγοφάγος μέσα, ο οποίος τρώει σα γουρούνι όλη μέρα και καμια ώρα θα σκάσει από το φαγητό...

Καμια ιδέα ρε παιδία? Τι κάνω τώρα?

-------------------------



Τελικά βρήκα βιταμίνες, αφού έψαξα χθες σε 3 ακόμα μαγαζιά και πήρα και τεστάκι με αντιδραστήρια για το ΝΟ3. Η τιμή που βρήκα ήταν χαμηλότερη από αυτή που υπολόγιζα με τα στικάκια, γύρω στο 35ppm. Οπότε θα πάω για μια αλλαγή 30% σήμερα ή μέσα στο Σαββατοκύριακο και τελειώσαμε για την ώρα.

Τα ψάρια μάλον έχουν αρχίσει να τρώνε (κρυφά όμως από τον πάτο του ενυδρείου γιατί ακόμα φοβούνται), οπότε μένει να βγουν έξω από την κρυψώνα και να ξαναγίνουν λέμαργα όπως ήταν, το οποίο αν είναι σωστές οι βιταμίνες της Sera θα γίνει σε καμιά εβδομάδα το πολύ πιστεύω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.


Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ge0rge : 24-04-09 στις 08:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
gourami g-pavl Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-08 17:58
Gourami, πρόβλημα??? poliko_selas Γλυκό νερό - Γενικά 0 27-06-08 11:07
Dwarf Gourami II lion Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-05-08 12:02
gourami jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 4 09-04-07 21:47
φοβισμένα gourami drakoulis Γλυκό νερό - Γενικά 30 02-04-06 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08742 seconds with 13 queries