Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-15, 21:37
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή μετρηση νερου

Εχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 80 λιτρων με γκαπυς (1 θηλυκό και 16 μωρα -το αρσενικο το βρηκα νεκρο προχθες) Σήμερα μετρησα το νερο με υγρα τεστ της sera και είχε τις ακολουθες τιμές:
1) kh: 15
2) gh: 19
3) ph: 8
4) no2: 0
Ποια είναι η άποψή σας; θα πρεπει να κάνω κάτι ή να το αφήσω ως έχει; Βοηθάνε τα catappa leaves και ένα ξύλο mopani έχω αγοράσει; Το sera laboratory μου υπεδειξε να πάρω sera ph minus και super peat. ΄Εχουν δίκιο ή απλά θέλουν να πουλήσουν;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μέτρηση για ΝΟ3 & ΝΗ3/ΝΗ4 ; Είναι από τις πιο σημαντικές.
Το sera laboratory δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω τι κάνει , το sera ph minus και super peat τι να τα κάνεις ; Δεν τα χρειάζεσαι με τα ψάρια που έχεις, αλλά και να είχες ψάρια που θέλουν χαμηλό Ph δεν θα πρότεινα να χρησμοποιούμε χημικά για να το μειώσουμε, Επίσης τα φύλλα catappa τα βάζουμε συνήθως σε ψάρια που θέλουν χαμηλό Ph, το ξύλο mopani μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για διακοσμητικό και να δέσεις πάνω του καμια ανουμπια ή java fern.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-15, 09:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα guppies θελουν σκληρο νερακι, οποτε προϊοντα για να το μαλακωσεις, μην αγορασεις. Ασε που ολα αυτα τα ph minus μονο ανισορροπια προκαλουν σε ενα ενυδρειο κατα τη γνωμη μου. Διαβασε το προφιλ τους.

Ειναι λιγο σκληρο για να το πινετε (αν το πινετε), παντως.

Οπως γραφεις και ο Τακης, δεν εχεις τις σημαντικοτατες μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου, σε τι ποσοστο και ποια διαδικασια ακολουθεις ακριβως? Θερμοκρασια ενυδρειου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-15, 17:31
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ΚΑλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Κι όμως το πίνουμε. Πέτρες θα βγάζουμε σε λίγο!!!
Δυστυχώς το τεστ κιτ της σέρα που έχω δεν εχει μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων. Με τα στικάκια της esha έχω Ν03 0-10 και χλώριο 0. Νερό έχω αλλάξει μία μόνο φορά (το μισό). Αφαίρεση νερού έκανα με το λάστιχο της βεράντας (άνοιξα βρύση και μετά έβγαλα το λάστιχο από τη βρύση) και μετά συμπλήρωσα με κουβά καθαρό. Σχεδόν καθημερινά συμπληρώνω 1 μπουκάλι νερό γιατί εξατμίζεται. Όσο για τη θερμοκρασία του νερού, μάλλον ετοιμάζομαι για σούπα! 28 βαθμοί ακατέβατοι με ανεμιστήρα πάνω από το καπάκι.
Σήμερα κοίταγα το τεστ κιτ της api κι ετοιμάζομαι να το αγοράσω αν και δεν είμαι σίγουρη αν μπορούμε να κάνουμε αγορες από εξωτερικό.
Αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας το εξωτερικό φίλτρο μπορώ να κάνω;
Μόλις έκανα τεστ στο νερό του ενυδρείου και το νερό της βρύσης και βρήκα διαφορά!!!
Στο νερό της βρύσης η GH έιναι μεταξύ 14 και 21 και στο νερό του ενυδρείου είναι >21ο d GH. Να φταίνε τελικά οι πέτρες;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-15, 21:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φιλτρο το εχεις στρωσει με καποιο τροπο?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Αλλαγες νερου κανουμε καθε εβδομαδα της ταξης του 30-40% σε γενικες γραμμες. Την ακριβη συχνοτητα και ποσοστο τη δειχνουν οι μετρησεις, ομως.

Αρχισε διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, θα βρεις πολλα πραγματα που θα σε βοηθησουν.

Εδω θα παρεις μια ιδεα για σωστες αλλαγες νερου και πολλες ακομα αν συνεχισεις με τα posts, οπως και εδω για την αυξηση της θερμοκρασιας τους καλοκαιρινους μηνες.

Και οτι θελεις, φυσικα ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-15, 12:45
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

[QUOTE=nazgul;896763]
Αρχικα, συγχαρητηρια για τα αρθρα σας. Ειναι πολυ κατατοπιστικα για τους αρχαριους και οχι μονο.
Το φιλτρο ειναι εξωτερικο με siporax κι εχω προσθεσει το biostart. Αλλαγες νερου στην αρχη εγιναν αρκετες . Το ενυδρειο τρεχει 1 1/2 μηνα περιπου. Τα 2 γκαπυς μπηκαν πριν απο 3 βδομαδες για στρωσιμο αλλα το 1 γεννησε σε 2 μερες και γεμισαμε ψαρια(16). Οι μετρησεις παντως με τα στικς δεν εδειξαν κατι ανησυχητικο.
Σημερα τελικα παρηγγειλα και τα υγρα τεστ της api σε σχετικα καλη τιμη απο ελληνικο καταστημα (Το paypal μας τελειωσε).
Για ψυξη εχω τον ιδιο ανεμιστηρα γραφειου που εχει το αρθρο για τα συστηματα ψυξης( και νομιζα οτι ηταν δικη μου πατεντα!!!!)
Οσο για την αλλαγη νερου εχω καποιες αποριες:
1) Τα σφουγαρια του φιλτρου καθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω ή να τα αλλαζω;
2) Το siporax θελει αλλαγη και πότε;
3) Επειδη δεν εχω αντλια σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω, να το βαλω στο βαρελι και στην εξοδο να συνδεσω ενα λαστιχο που να καταληγει στο ενυδρειο. Θα κανω δουλεια ετσι;
4) Να χρησιμοποιησω στις αλλαγες νερο απο μια πηγη στο χωριο που δεν εχει χλωριο;
Νομιζω οτι σας ζαλισα αρκετα για σημερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρηση xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 7 19-05-11 20:08
μετρηση pH απιονισμενου νερου και ασθενειες απο αυτο. gmanes Αρχάριοι γλυκού νερού 31 13-12-10 11:49
μετρηση linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-10 11:38
μετρηση NO3 dim orestiada Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-03-10 10:51
μετρηση GH KAI KH jim401 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-12-06 10:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04203 seconds with 14 queries