Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-11, 15:05
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή τυρφη

υπαρχει περιπτωση η αμμωνια που μου εχει ανεβει στο ενυδρειο 4ppm να ναι εξαιτιας της τυρφης?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-11, 15:06
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

την τυρφη που την εχεις?μεσα στο εσωτερικο φιλτρο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-11, 15:12
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ναι. peat moss
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-11, 15:14
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

τυρφη ειναι αυτο?σε τι μορφη ειναι?σαν χωμα?επεισηςποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου ,ποση ποσοτητα βαζεις μεσα και για πιο λογο?εχεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-11, 15:19
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

οχι. σε ενα σακουλακι μεσα ειναι. σαν μακαρονι νομιζω. στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι τυρφη. οχι ζωοτοκα εχω. απλα μου ειπε ενα παιδι που μου μετρησε το πεχα οτι ηταν πανω απο 8 κι οτι δεν επρεπε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-11, 15:23
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Κοιτα την συγκεκριμενη δεν την ξερω.αυτο που εχω να σου πω,γιατι και εγω χρησιμοποιω τυρφη αλλα στο βαρελι προετοιμασιας,ειναι οτι η καινουρια τυρφη βγαζει λιγο αμμωνια αλλα οχι τιποτα τρελο.το ειχα διαβασει καπου στο forum μεχρι που το μετρησα και εγω.σε 30 λιτρα νερο με εσωτερικο φιλτρακι γεματο τυρφη μετρησα αμμωνια 1..οταν το εριξα στο ενυδρειο μου μετα απο 2-3 ωρες μετρησα 0,5 και την επομενη 0..οπωτε το προβλημα σου δεν νομιζω οτι ειναι απο την τυρφη..επεισης να ξερεις οτι η τυρφη μπαινει μεσα σε καλτσα και μετα μεσα στο φιλτρο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-11, 15:40
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

τσαμπα το συζητάτε, η μόνη σχέση που θα μπορο΄θσε να έχει η τύρφη με την αμωνία είναι να βούλωσε το φίλτρο σου με τύρφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-11, 16:48
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Μην βαζεις στα ζωοτοκα σου τυρφη απλα νερο δικτυου και τπτ αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-11, 16:48
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Νομίζω πως η καινουργια τύρφη βγάζει κάποια ποσότητα αμμωνίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-11, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μερικες φορες βγαζει αμμωνια. (εχει τυχει σε πολλους)
Αυτο θα παρατηρηθει πιο ευκολα αν δεν υπαρχει βιολογικο φιλτρο που θα τη δεσμευεσει.
πχ σε βαρελι προετοιμασιας ειναι πιο ευκολο να παρατηρηθει.

Βγαλε τη αν εχεις ζωοτοκα.
Καλο ειναι να μελετησεις γενικα για το ενυδρειο σου για να ξερεις κι απο μονη σου τι πρεπει να κανεις.
πχ δεν ξερεις πως ειναι η τυρφη. Δεν την εχεις δει ποτε πως ειναι?
Το ξερεις οτι η δραση της διαρκει 15-20 μερες και μετα θελει πεταμα και προσθεσης φρεσκιας?
Το ξερεις οτι δεν χρειαζεται σε ζωοτοκα, αφου προτιμουν τις σκληροτητες του το νερου βρυσης?

Ερωτηση: Ξερεις τι υλικα εχεις στα φιλτρα σου? εχεις ανθρακα στο φιλτρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-11, 20:05
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Το νερό της βρύσης στο Βύρωνα έχει ph 8. Πώς στο ενυδρειο σου έγινε πάνω από 8;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-11, 20:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μου μια χαρη.
Ειπες μετρας με APi.
Επανω στις ετικετες στην προσοψη απο τα μπουκαλακια των τεστ APi (οχι στα κουτια τους), γραφει κατι αριθμους: LOT NO ...(αριθμος)
Γραψτους εδω
πχ ΝΗ3/ΝΗ4 test: LOT NO 9820510
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-11, 13:39
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

delta 66 οπωςβ καταλαβαινεις σαν αρχαρια δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα με εχετε βοηθησει αρκετα και καθε μερα μαθαινω κατι καινουριο. την τυρφη την εβαλα υστερα απο παροτρυνση του συντηρητη μου. οχι δεν ηξερα οτι θελει αλλαγμα.δεν την εχω δει μεσα πως ειναι γιατι ειναι μεσα σε σακουλακι. μηπως ειναι κατι αλλο peat moss λεγεται κι ενας πετ σοπας μου ειπε οτι ειναι τυρφη. το εψαξα και στο ιντερνετ κι οντως ειναι τυρφη. ο πετ σοπας μου ειπε να την πεταξω αφου εχω ζωοτοκα και οτι αν δεν ειναι καλης ποιοτητας μπορει να μου ανεβασει την αμμωνια στα υψη. επισης μου ειπε οτι αν δεν σταματησω το αμολοκ θα εχω μονιμα αμμωνια αφου δεν αφηνει να δημιουργηθει βιολοογια αλλα εγω δεν θελω να ρισκαρω τα ψαρακια μου.την τυρφη την πεταξα παντως και περιμενω να δω αν θα εχω καμια διαφορα. στο φιλτρο δεν εχω ανθρακα. μονο σιποραξ και υαλοβαμβακα αλλα πηρα κι ενα εξτρα μικρο φιλτρο κι εβαλα το οποιο ειχε ανθρακα μεσα αλλα δεν τον εβγαλα. βεβαια εχω ανεμοστροβιλο τωρα μεσα στο ενυδρειο που δεν ξερω αν ειναι καλο. ολα αυτα μεχρι να βαλω το εξωτερικο φιλτρο που εχω αναποθεσει ολες μου τις ελπιδες σε αυτο. μονο που θα χρειαστω μπολι αν ενδιαφερεται κανεις να μου δωσει οταν παρω το εξωτερικο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-11, 14:23
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
delta 66 οπωςβ καταλαβαινεις σαν αρχαρια δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα με εχετε βοηθησει αρκετα και καθε μερα μαθαινω κατι καινουριο. την τυρφη την εβαλα υστερα απο παροτρυνση του συντηρητη μου. οχι δεν ηξερα οτι θελει αλλαγμα.δεν την εχω δει μεσα πως ειναι γιατι ειναι μεσα σε σακουλακι. μηπως ειναι κατι αλλο peat moss λεγεται κι ενας πετ σοπας μου ειπε οτι ειναι τυρφη. το εψαξα και στο ιντερνετ κι οντως ειναι τυρφη. ο πετ σοπας μου ειπε να την πεταξω αφου εχω ζωοτοκα και οτι αν δεν ειναι καλης ποιοτητας μπορει να μου ανεβασει την αμμωνια στα υψη. επισης μου ειπε οτι αν δεν σταματησω το αμολοκ θα εχω μονιμα αμμωνια αφου δεν αφηνει να δημιουργηθει βιολοογια αλλα εγω δεν θελω να ρισκαρω τα ψαρακια μου.την τυρφη την πεταξα παντως και περιμενω να δω αν θα εχω καμια διαφορα. στο φιλτρο δεν εχω ανθρακα. μονο σιποραξ και υαλοβαμβακα αλλα πηρα κι ενα εξτρα μικρο φιλτρο κι εβαλα το οποιο ειχε ανθρακα μεσα αλλα δεν τον εβγαλα. βεβαια εχω ανεμοστροβιλο τωρα μεσα στο ενυδρειο που δεν ξερω αν ειναι καλο. ολα αυτα μεχρι να βαλω το εξωτερικο φιλτρο που εχω αναποθεσει ολες μου τις ελπιδες σε αυτο. μονο που θα χρειαστω μπολι αν ενδιαφερεται κανεις να μου δωσει οταν παρω το εξωτερικο
Η τυρφη δεν νομιζω οτι σου ανεβαζει τοσο πολυ την αμμωνια και οντως δεν την χρειαζεσαι για τα ζωοτοκα.την peat moss δεν την γνωριζω μιας και εγω χρεισημοποιω αλλες μαρκες και ποτε δεν ειχα προβλημα αμμωνιας απο τυρφη,μονο στο βαρελι μετρησα αμμωνια αλλα μολις μπηκε στο ενυδρειο εξουδετεροθικε απο τα βακτιρια του φιλτρου.την τυρφη την βαζουμε παντα μεσα σε μια καλτσα.καλα εκανες και την εβγαλες απο μεσα.επεισης την αμμωνια την μετρησες αφου εβαλες μεσα την τυρφη η την ειχες απο πριν?νομιζω οτι τον ανθρακα πρεπει να τον βγαλεις και να βαλεις και εκει βιολογικο υλικο.μηπως εχει ψωφισει τιποτα μεσα στο ενυδρειο σου και δεν το εχεις δει με αποτελεσμα να σου ανεβαζει αμμωνια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-11, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
delta 66 οπωςβ καταλαβαινεις σαν αρχαρια δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα με εχετε βοηθησει αρκετα και καθε μερα μαθαινω κατι καινουριο. την τυρφη την εβαλα υστερα απο παροτρυνση του συντηρητη μου. οχι δεν ηξερα οτι θελει αλλαγμα.δεν την εχω δει μεσα πως ειναι γιατι ειναι μεσα σε σακουλακι. μηπως ειναι κατι αλλο peat moss λεγεται κι ενας πετ σοπας μου ειπε οτι ειναι τυρφη. το εψαξα και στο ιντερνετ κι οντως ειναι τυρφη. ο πετ σοπας μου ειπε να την πεταξω αφου εχω ζωοτοκα και οτι αν δεν ειναι καλης ποιοτητας μπορει να μου ανεβασει την αμμωνια στα υψη. επισης μου ειπε οτι αν δεν σταματησω το αμολοκ θα εχω μονιμα αμμωνια αφου δεν αφηνει να δημιουργηθει βιολοογια αλλα εγω δεν θελω να ρισκαρω τα ψαρακια μου.την τυρφη την πεταξα παντως και περιμενω να δω αν θα εχω καμια διαφορα. στο φιλτρο δεν εχω ανθρακα. μονο σιποραξ και υαλοβαμβακα αλλα πηρα κι ενα εξτρα μικρο φιλτρο κι εβαλα το οποιο ειχε ανθρακα μεσα αλλα δεν τον εβγαλα. βεβαια εχω ανεμοστροβιλο τωρα μεσα στο ενυδρειο που δεν ξερω αν ειναι καλο. ολα αυτα μεχρι να βαλω το εξωτερικο φιλτρο που εχω αναποθεσει ολες μου τις ελπιδες σε αυτο. μονο που θα χρειαστω μπολι αν ενδιαφερεται κανεις να μου δωσει οταν παρω το εξωτερικο
ΟΚ peat moss ειναι τυρφη στα αγγλικα. Θα δουμε πως θα πει χωρις αυτη το νερο.
Ο ανθρακας κι αυτος αλλαζεται καθε μηνα.
Στη θεση της βαλε substrat pro ή καποιο αλλο καλο βιολογικο υλικο.
Μπολι θα βρουμε μην ανησυχεις γιαυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-11, 14:40
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

το μικρο φιλτρακι με τον ανθρακα θα το βγαλω ουτως η αλλως τελειως. το εβαλα μηπως βοηθησει την κατασταση αλλα τιποτα. παντως δεν εχει ψοφησει τιποτα μεσα στο ενυδρειο. το χω ψαξει. εκτος αν εχει πεσει σε σημειο που δεν φαινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-11, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να κανεις καταμετρηση αν ειναι ολα παροντα τα ζωντανα που εβαλες στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-11, 14:54
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ολα παροντα ειναι. απλα πριν την πρωτη φορα που πηρα το ενυδρειο ειχα βαλει πολλα ψαρια και διαφορα ειδη και μου ψοφησαν ολα εκτος απο τον ξιφοφορο. το ξαναστησα ολο απο την αρχη. οι μετρησεις μου ακομα και με τα ψοφια ψαρια μεσα ηταν ολες σωστες, μετα το νεο στησιμο παλι ηταν οκ. μετα ομως απο την εισαγωγη των νεων ψαριων η αμμωνια στα υψη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-11, 15:02
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα παροντα ειναι. απλα πριν την πρωτη φορα που πηρα το ενυδρειο ειχα βαλει πολλα ψαρια και διαφορα ειδη και μου ψοφησαν ολα εκτος απο τον ξιφοφορο. το ξαναστησα ολο απο την αρχη. οι μετρησεις μου ακομα και με τα ψοφια ψαρια μεσα ηταν ολες σωστες, μετα το νεο στησιμο παλι ηταν οκ. μετα ομως απο την εισαγωγη των νεων ψαριων η αμμωνια στα υψη!!!
οταν το ξαναεστεισες το ενυδρειο μετα την πρωτη φορα το καθαρισες?και πως εκναες τον καθερισμο του?τζαμια,χαλικια και γενικα οτι ειχε μεσα..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-11, 15:12
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

τα καθαρισα ολα εκτος απο το χαλικι που το εκανα με σκουπα βυθου. αλλα ακομα κι αν εφταιγε αυτο γιατι επι 15 μερες μετα το νεο στησιμο που ειχα μονο τον ξιφοφορο μεσα δεν ειχα αμμωνια καθολου?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-11, 15:15
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

την γυαλα με τι την καθαρισες και ολα τα υπολοιπα?κακο που δεν καθαρισες και το χαλικι σου..επρεπε να το βγαλεις ολο και να το βρασεις μερικες φορες..υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει κατι απο πριν μεσα και να βγαινει σιγα σιγα το οποιο να ειναι τοξικο..το μονο που μπορω να σκεφτω για την αμμωνια σου ειναι αυτο..καποιο υπολυμα απο ψωφιο ψαρι απο το προηγουμενο στησιμο σου το οποιο εχει μουχλιασει.απλα σε ρωταω και τον τροπο που καθαρισες ολα τα υπολοιπα πραγματα του ενυδρειο σου..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-11, 15:32
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

μπορει δεν ξερω. το τζαμι το καθαρισα με υαλοβαμβακα και τα διακοσμητικα με νερο της βρυσης(αργοτερα εμαθα οτι πρεπει με νερο του ενυδρειου). πως να βγαλω το χαλικι με τα ψαρακια μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-01-11, 15:41
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει δεν ξερω. το τζαμι το καθαρισα με υαλοβαμβακα και τα διακοσμητικα με νερο της βρυσης(αργοτερα εμαθα οτι πρεπει με νερο του ενυδρειου). πως να βγαλω το χαλικι με τα ψαρακια μεσα?
Πιστευω οτι δεν εγινε καλος καθαρισμος απο το προηγουμενο στησιμο σου..ψωφισαν τα ψαρια σου καποια μικροβια η υπολθματα απο τα ψωφια ψαρια εμειναν μεσα και τωρα που το ξαναγεμισες σου βγαζουν αμμωνια..τη γυαλα την καθαριζουμε με ξυδι και μετα ξεπλημα με μπολικο νερακι για να φυγει το ξυδι,τα διακοσμητικα και το χαλικι τα βραζουμε μερικες φορες για να σκοτωσουμε οτι κακο υπαρχει..αν κανω καποιο λαθος ασ με διορθωσουν οι πιο εμπειροι.
Τωρα για να καθαρισεις η για να αλλαξεις το χαλικι σου πρεπει να δωσεις τα ψαρια σου καπου η να τα βαλεις σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου,να κανεις τις αλλαγες σου (αλλα γρηγορα) και μετα να ριξεις τα ψαρια σου με το νερο του κουβα και να προσθεσεις και φρεσκο.σαν να κανεις αλλαγη νερου.απλα πρεπει να το κανεις γρηγορα για να μη πεθανουν τα οποια βακτιρια εχει το φιλτρο σου ωστε να μη το ξαναστρωνεις απο την αρχη.περιμενε ομως να ακουσεις και καμια αλλη λυση πανω σ αυτο..παντως εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για την υπαρξη της αμμωνιας...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-01-11, 16:00
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

θα σαςπω κατι που εχω παρατηρησει. οταν εστησα δευτερη φορα το ενυδρειο κοιταξα στο φιλτρο το μακαρονι(σιποραξ) και ειδα τα βακτηρια που ειχε και την μυρωδια. τωρα που κοιταω ξανα το μακαρονι ειναι πεντακαθαρο
-------------------------
κι αλλο ενα που παρατηρησα ειναι οτι ενω εχω τον θερμοστατη στο 24 το θερμομετρο δειχνει 27. κι ενω πριν ειχα τυρφη το πεχα ηταν μονιμα στο 7,8. μηπως γινεται κακη κυκλοφοριου του νερου? για αυτο εβαλα και δετερο φιλτρο αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 16-01-11 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-01-11, 16:12
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σαςπω κατι που εχω παρατηρησει. οταν εστησα δευτερη φορα το ενυδρειο κοιταξα στο φιλτρο το μακαρονι(σιποραξ) και ειδα τα βακτηρια που ειχε και την μυρωδια. τωρα που κοιταω ξανα το μακαρονι ειναι πεντακαθαρο
-------------------------
κι αλλο ενα που παρατηρησα ειναι οτι ενω εχω τον θερμοστατη στο 24 το θερμομετρο δειχνει 27. κι ενω πριν ειχα τυρφη το πεχα ηταν μονιμα στο 7,8. μηπως γινεται κακη κυκλοφοριου του νερου? για αυτο εβαλα και δετερο φιλτρο αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη
μηπως καθαρισε καποιος τα φιλτρα σου?καπου ειδα οτι οταν λειπεις εχεις καποιον που κοιταει το ενυδρειο σου..μηπως τα καθαρισε αυτος και γιαυτο ειναι καθαρα τα βιολογικα υλικα?αν τα καθαρισε πως το εκανε?η τυρφη κραταει 15-20 μερες μετα βαζεις καινουρια για να σου ριξει πιο κατω το ph αν και εσυ δεν νομιζω οτι την χρειαζοσουν..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-01-11, 04:30
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

μηπως το ξερετε αυτο? μπορει να βοηθησει?http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2345. μηπως φταιει το χαλικι? ειναι ηφαιστειακη λαβα(ετσι μου το ειπν) να το αλλαξω?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-01-11, 11:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΠ

καταρχήν κάνε αυτό που σου είπε ο Σπύρος, δες τις ημερομηνίες και το lot στο κουτί του τεστ σου.
ΜΗΝ ξεστήσεις το ενυδρείο σου για να το βράσεις, πλύνεις με ξύδι, αλείψεις με λάδι κτλ. Αν θέλεις σούπα δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ενυδρείο. Με ένα κατσαρολάκι γίνεται η δουλειά.
Η πρώτη σου δουλειά είναι να βρεις μπόλι από κάποιο άλλο καλοστημένο ενυδρείο. Μέχρι τότε μπορείς να κάνεις μικρές ή μεγάλες (ανάλογα πόσο υψηλά είναι η αμμωνία σου) αλλαγές νερού για να κρατάς τα επίπεδα χαμηλά.
Τα ψάρια σου, όπως ήδη σου έχουν πει, δεν έχουν πρόβλημα με το νερό δικτύου. Η λάβα που χρησιμοποιείς για υπόστρωμα δεν ανεβάζει πεχά. Μήπως έχεις κάτι άλλο ασβεστολιθικό μέσα (κάποια πέτρα ή διακοσμητικό) ;
Σημαντικό, όταν καθαρίσεις τα υλικά του φίλτρου σου, το κάνεις σε ένα κουβά με νερό από το ενυδρείο σου (το ξέρεις ήδη αλλά το υπενθυμίζω). Όταν μιλάμε για καθαρισμό υλικών φίλτρου δεν εννοούμε ότι πρέπει να γίνουν όπως όταν τα πρωτοέβαλες αλλά να φύγει η πολλή μπίχλα. Με εξωτερικό φίλτρο, τον καθαρισμό των υλικών μια φορά τον μήνα τον βρίσκω υπερβολικό.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-01-11, 12:18
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

θα δω τις ημερομηνιες απλα αυτη την στιγμη λειπω κι ολες τις διαδικασιες τις κανει ο πατερας μου. επειδη κι εγω στην αρχη φοβηθηκα μηπως ειναι ληγμενο πηγα και πηρα κι αλλο τεστ αλλης ςταιρειας αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα ειχα. οτι διακοσμητικο ειχα το εβγαλα. αυτη τη στιγμη η αμμωνια εχει παει στα 8 ππμ και τα ψαρακια μου παραμενουν ζωηροτατα. ειναι τρελο το ξερω κι ομως. το χαλικι πως μπορω να το πλυνω και να το βρασω χωρις να ξεστησω το ενυδρειο? προς το παρον δεν κανω καμια κινηση εκτοσ απο το να ριχνω αμολοκ μεχρι να μου πει ο Σπυρος τι να κανω αλλα εχω πανικοβληθει φυσικα με τοσο πολυ αμμωνια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-11, 12:21
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Ρουλα ποιος κανει τις μετρησεις?ο πατερας σου?μηπως δεν μετραει κατι σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-11, 12:23
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

και μπολι παιδια. οποιος εχει και μπορει να μου δωσει σωστε με. μεσα στην εβδομαδα περιμενω το εξωτερικο φιλτρο και θα το χρειαστω. πριν χασω τα ψαρακια μου.....
-------------------------
ο πατερας μου τις κανει . του εχω δειξει αλλα εκτος αυτου κι εγω οταν τισ εκανα τελευταια φιορα τα ιδια ηταν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 18-01-11 στις 12:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τυρφη rastafarian Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-12-10 12:35
τυρφη manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 27-11-10 16:27
Τυρφη alkis13 Γλυκό νερό - Γενικά 22 16-08-09 21:39
Τυρφη ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-03-09 20:15
τυρφη mikele Δίσκοι 11 10-11-07 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10032 seconds with 13 queries