Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-13, 23:28
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Σοφοκλής 420 λίτρα

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 170 x 45 x 55
Όγκος: 420 Λίτρα
Κατηγορία:
Φυτά: Όχι
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 κιχλίδα (Εδώ θέλω την βοήθεια σας στην αναγνώριση της), 2 Oscar, 2 pleco (μωρά προς το παρόν)
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι , Πέτρες , Ναυάγιο
Φόντο: Αφίσα
Φωτισμός: 36w της Jbl Natur 9000k και μια 36w με μπλε φωτισμό
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 εξωτερικά Eheim – 2217 1000 λίτρα/Ώρα
Υλικά από κάτω προς τα πάνω στο ένα (Filter Wool , μπλέ σφουγγάρι , ενεργός άνθρακας , Filter Wool) και στο άλλο (Filter Wool, μπλε σφουγγάρι, Siporax, μπλε σφουγγάρι, Substrat, μπλε σφουγγάρι, Filter Wool)
Θερμοστάτης: 1x250w στην μια γωνία και 1x150w στην άλλη
Λίπανση: Όχι
Παροχή CO2: Όχι
Αεραντλία: 1 στη δεξιά πλευρά με χαμηλή ροή αέρα και μια στο κέντρο προς τα αριστερά με πιο έντονη ροή αέρα

Παράμετροι:

pH: 7,6 υγρό Jbl
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 υγρά Tetra
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,05 υγρά Jbl (αυτό μετά από 2 αλλαγές νερού (60%)σε 4 μέρες αύριο θα κάνω και άλλη. Ήταν πιο πάνω)
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 26
¶λλες πληροφορίες: Γενικά την ιστορία του ενυδρείου την έχω παρουσιάσει εδώ. Η επιλογή στο να μπουν τα Oscar και τα pleco είναι ότι λόγο το ότι στο ενυδρείο δεν θέλω να βάλω πολλά είδη ψαριών και δεδομένου ότι πάντα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο με λίγα και μεγαλόσωμα ψάρια και ένα από αυτά ήταν τα Oscar, για αυτό και η αγορά τους (Επίσης θεώρησα ότι τα Oscar θα μπορέσουν στην κιχλίδα που και μεγάλη είναι αλλά και έχει μάθει τόσο καιρό να έχει ένα ενυδρείο για πάρτη της, ελπίζω να μην βιάστηκα). Αυτό που με ανησυχεί είναι τα αυξημένα νιτρώδη αλλά μόλις προχτές προμηθευτικά τα test. Πρέπει να κάνω και άλλα ? για νιτρικά και σκληρότητα ? (αν είμαι off topic θα ανοίξω νέο thread)
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130923_230421.jpg
Εμφανίσεις:  671
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130923_230443.jpg
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  67,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130921_180839.jpg
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130924_094743.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130924_094751.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  51,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-13, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βιαστηκες να παρεις ψαρια...

δεν ξερω τι εχεις κανει,παντως οι μετρησεις σου δειχνουν ενυδρειο που ειναι ακομα αστρωτο.πραγμα παραξενο με τοσα ψαρια τοσο καιρο...

τα προφιλ των ψαριων που αγορασες τα διαβασες καθολου?εχεις ιδεα σε τι μπλεκεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-13, 23:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εισαι ο ιδιος Σοφοκλης που χθες ειχε μια μόνο κιχλιδα και σημερα εχει δυο πλεκο και δυο οσκαρ;;;;;;;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-13, 23:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Στην θεση σου θα κρατουσα μονο τα 2 οσκαρ αντε και εναν πλεκο.Θα επαιρνα και καμια ριζα και θα εκανα μια ωραια συνθεση για να δειχνει πιο φυσικο το ενυδρειο και θα εβγαζα αυτα τα πλαστικα.Φυτα οχι γιατι με τα οσκαρ δεν θα μεινει τιποτα.Οπως ειπε και ο kgf οι μετρησεις δειχνουν αστρωτο φιλτρο οποτε κοιταξε να παρεις μπολι απο καποιον γιατι με τα οσκαρ τους πλεκο και την κιχλιδα (της οποιας το ονομα μου διαφευγει αυτην την στιγμη) θα εχεις προβλημα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-13, 00:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

"An aquarium with base dimensions of 120 ∗ 60 cm? is just about big enough to house a single adult. Youʼll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι διάβασα σε τι πάω να μπλέξω.

δε νομιζω...
διαβασε αυτο
http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/



τα Oscar και τα pleco τα πήρα την επόμενη μέρα από την πρώτη αλλαγή του νερού και την συντήρηση τον φίλτρων πριν 10 μέρες.
πως ακριβως εκανες τη "συντηρηση" και την αλλαγη?γιατι εκει μαλον την εκανες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε θεωρό και τα λίτρα μου είναι ικανοποιητικά για να συμβιώσουν τα oscar με άλλο 1-2 είδη και μου αρέσουν αρκετά σαν ψάρια.
σοφοκλη,μη με παρεξηγησεις που θα στο πω ωμα,αλλα πρεπει να στο πω γιατι το θεμα σου θα το διαβασουν και αλλοι καινουριοι στο χομπυ που ισως θελησουν να δοκιμασουν το ιδιο...


κιεγω θεωρω οτι στη μπανιερα μου μπορω να φιλοξενησω μια φαλαινα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω

ασχετα απτο ζητημα του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο και κυριως το ειδος των ψαριων που θες να κρατησεις,
υπαρχει και το θεμα του φιλτρου σου,που φαινεται να ειναι αστρωτο.
μεχρι να μπολιασεις και να στρωσει το φιλτρο σου δεν θα επρεπε να υπαρχει τιποτα ζωντανο εκει μεσα.γιατι πολυ απλα βασανιζεται.(μιλαμε για νιτρωδη που προκαλουνε φρικτο θανατο)

μονος σου παραδεχτηκες οτι στο παρελθον εκανες λαθη(οπως οι περισσοτεροι απο μας) λογω ενθουσιασμου και αγνοιας.μην βιαζεσαι λοιπον να τα ξανακανεις.εχεις την ευκαιρια απο εδω μεσα με διαβασμα και βοηθεια απο χομπιστες,να στησεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-09-13 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-13, 00:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/



πως ακριβως εκανες τη "συντηρηση" και την αλλαγη?γιατι εκει μαλον την εκανες...
-------------------------


σοφοκλη,μη με παρεξηγησεις που θα στο πω ωμα,αλλα πρεπει να στο πω γιατι το θεμα σου θα το διαβασουν και αλλοι καινουριοι στο χομπυ που ισως θελησουν να δοκιμασουν το ιδιο...


κιεγω θεωρω οτι στη μπανιερα μου μπορω να φιλοξενησω μια φαλαινα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω

ασχετα απτο ζητημα του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο και κυριως το ειδος των ψαριων που θες να κρατησεις,
υπαρχει και το θεμα του φιλτρου σου,που φαινεται να ειναι αστρωτο.
μεχρι να μπολιασεις και να στρωσει το φιλτρο σου δεν θα επρεπε να υπαρχει τιποτα ζωντανο εκει μεσα.γιατι πολυ απλα βασανιζεται.(μιλαμε για νιτρωδη που προκαλουνε φρικτο θανατο)

μονος σου παραδεχτηκες οτι στο παρελθον εκανες λαθη(οπως οι περισσοτεροι απο μας) λογω ενθουσιασμου και αγνοιας.μην βιαζεσαι λοιπον να τα ξανακανεις.εχεις την ευκαιρια απο εδω μεσα με διαβασμα και βοηθεια απο χομπιστες,να στησεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις.
Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά και το link που μου έστειλες το είχα διαβάσει όπως και αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/astronotus_ocellatus.htm

Τώρα να τα δώσω πίσω όπως λες εύκολα το λέμε αλλά δύσκολα πραγματοποιείται και μιλάω για την κιχλίδα κυρίως που η καημένη είναι μαζί μου τόσα χρόνια και αν έχει περάσει καν και καν.

Τα φίλτρα τα καθαρίζω με τον τρόπο (ευτυχώς αυτά ήταν από τα λίγα που ήξερα) που περιγράφετε και εδώ στο φόρουμ. Δηλ. αλλαγή ο υαλοβάμβακας και τα υπόλοιπα ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου.

Ακόμα να προσθέσω ότι και στις 2 αλλαγές νερού που έχω κάνει έβγαλα όλες τις πέτρες και το άδειασμα έγινε με σκούπα βυθού. Το μόνο που βλέπω λάθος είναι ότι η αναπλήρωση έγινε και γινόταν πάντα κατευθείαν από τη βρύση.

Λέμε άστρωτο ενυδρείο το βλέπετε λογικό να είναι έτσι μετά από 8 και πλέον χρόνια λειτουργίας ??? και συντήρηση πάντα με τον τρόπο που περιέγραψα.
Μήπως και λέω μήπως γιατί πραγματικά δεν ξέρω, πρέπει να αλλάζω το βιολογικά υλικά γιατί έχουν δουλέψει τόσα χρόνια ? ή Μήπως πρέπει να συμπληρώσω στα είδη υπάρχοντα γιατί αυτά δεν είναι ικανά να ανταποκριθούν στα λίτρα μου ?

Ειλικρινά δεν σε παρεξηγώ αλλά μην με παρεξηγήσεις και εσύ και αντιστρέφω λοιπόν την ερώτηση σου εγώ θέλω να φιλοξενήσω 2 ή ένα Οσκαρ την κυχλίδα τις φωτό και 1ή2 πελκο...Σύνολο 3 με max5 συγκεκριμένα ψάρια (όχι 5 φάλαινες ) Πόσα λίτρα νερό θέλω λοιπόν για να το κάνω ?? 1000 ?? Εκτός και αν η κυχλίδα μου δεν είναι συμβατή με oscar εκεί όντως έχω θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

η κιχλιδα πρεπει να ειναι trimac.τωρα αν το εχεις 8 χρονια σε λειτουργια κατι παιζει με το νερο βρυσης.κοιταξετο.παντως τα μεγαλοσωμα ψαρια ειναι παρα πολυ ποιο ανθεκτικα απο τα μικροσωμα.αν ειχες κοινωνικο θα τα ειχες κλαψει ολα τα ζωντανα.τι ταιζεις??
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-13, 23:51
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βιαστηκες να παρεις ψαρια...

δεν ξερω τι εχεις κανει,παντως οι μετρησεις σου δειχνουν ενυδρειο που ειναι ακομα αστρωτο.πραγμα παραξενο με τοσα ψαρια τοσο καιρο...

τα προφιλ των ψαριων που αγορασες τα διαβασες καθολου?εχεις ιδεα σε τι μπλεκεις?
Ναι διάβασα σε τι πάω να μπλέξω. Αλλά όπως είπα και ποιο πάνω δεν θέλω ένα ενυδρείο με 5 ή 10 είδη ψαριών. Οπότε θεωρό και τα λίτρα μου είναι ικανοποιητικά για να συμβιώσουν τα oscar με άλλο 1-2 είδη και μου αρέσουν αρκετά σαν ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ο ιδιος Σοφοκλης που χθες ειχε μια μόνο κιχλιδα και σημερα εχει δυο πλεκο και δυο οσκαρ;;;;;;;
Καλή η απορία σου και εγώ το ίδιο θα ρώταγα στην θέση σου .
Ναι αυτός είμαι απλά εχτές για να μην γίνει πολύ κουραστικό το πρώτο μου post και κυρίως για να μην με ''κράξετε'' που βιάστηκα τα Oscar και τα pleco τα πήρα την επόμενη μέρα από την πρώτη αλλαγή του νερού και την συντήρηση των φίλτρων πριν 10 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-13, 15:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα oscar θες ενυδρείο 120cm για 2 ή για κοινότητα κάτι σημαντικά μεγαλύτερο.
Δεν θεωρείτε ότι τα +50cm του δικού μου ενυδρείου καλύπτουν αυτό τον κανόνα ??
Δεν λέει κάπου 2πλασιο γιατί τα 1000+ λίτρα που μου λέτε κάπου εκεί είναι.
ξαναλεω,δεν τα εβγαλα απτο κεφαλι μου

δεν ξερω αν το διαβασες ολοκληρο το αρθρο.

"They can be maintained successfully with loads of other large-growing species though, provided a massive tank is available. By massive we are talking about something in excess of 96″ (240cm) long by 36″ (90cm) wide by perhaps 24″ (60cm) tall. This would contain around 1300 litres of water, placing a community of such animals beyond the scope of the majority of aquarists."



ουτε καν προσπαθω να σου επιβαλω την αποψη μου.δεν εχω ουτε να χασω ουτε να κερδισω τιποτα.το ενυδρειο του καθενος ειναι δικο του και ο καθενας αποφασιζει τι ζωντανα θα κρατησει και πως θα το κανει.
εγω ειπα απλα τη γνωμη μου και πιστευω οτι ειναι σωστη.αποκει και περα,απο σενα εξαρταται

αρεσουνε και σε αλλους τα μεγαλα ψαρια,αλλα εχουνε και ενυδρεια.αλλος συγχομπιστας εδω μεσα,εχει γκρεμισει το μισο μαγαζι και τοχει κανει δεξαμενη 6000 λιτρα για να κρατησει τα ψαρια του σωστα.κοροιδο ειναι νομιζεις?

γιαυτο αναφερα πιο πισω τα μεταξωτα...

αλλα δε γινεται να ακολουθουμε τις εγκυρες σελιδες οπως το seriouslyfish και τη Fishbse για τα μικρα ψαρια και να μην το ακολουθουμε για τα μεγαλα.γιατι πολυς κοσμος(και δεν αναφερομαι σε εσενα σοφοκλη) αυτη την εντυπωση εχει.οτι επειδη ειναι μεγαλο το ψαρι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που γραφουν τα προφιλ και οι ιδιοι εχουν ανακαλυψει ξανα τον τροχο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-13, 21:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
εριξα την ευθηνη στις αλλαγες γιατι απο τις τιμες που μας δινει δειχνει οτι τα φιλτρα δεν ανταπεξερχωνται στις αναγκες τους!
Ξαναδες τις μετρησεις του και τα σχολια του
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 υγρά Tetra
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,05 υγρά Jbl (αυτό μετά από 2 αλλαγές νερού (60%)σε 4 μέρες αύριο θα κάνω και άλλη. Ήταν πιο πάνω)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ΝΟ2 όπως λέω έπεσαν ήταν 0,1 πριν τις αλλαγές.. Αλλά και πάλι ακόμα είμαι ψηλά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια επειδή έχω προβληματιστεί πήρα από τη βρύση νερό και του έκανα τεστ ΝΟ2 και σε αυτό έδειξε 0,05 . Το βρίσκετε λογικό; Το τεστ είναι καινούργιο υγρό της JBL

- Δεδομενο: τα τεστ της JBL ειναι πολυ "ευαισθητα" και εχουν μικροτερες διαβαθμισεις απο αλλα. Ποιο αλλο τεστ μετραει κατω απο 0.1ppm?
Δεν αποκλειεται να δειχνουν και λιγο λαθος σε τοσο μικρη διαβαθμιση ή να βλεπει λιγο λαθος τα χρωματα.
Διευκρινίζω και παλι οτι μιλαμε για 0.05 (δλδ τιποτα), και οχι για 0.5 ppm (δλδ αρχιζουμε και ανησυχούμε).
- Το 0.05 το βρισκει και στη βρυση, οποτε δεν αποκλειεται να συμμβαινει αυτο που ειπα περι λαθους στη μετρηση και μπορει αυτη τη μετρηση να βρισκει παντα οτι και να κανει.
-Πριν τις αλλαγες ειχε περισσοτερα ΝΟ2. (0.1 ppm)

Συμπερασματικα:
Οι αλλαγες δεν επηρεασαν τη βιολογια.

Μαλλον τα φιλτρα ειναι που ηθελαν λιγο συντηρηση αφου η βρωμα ειχε κατακλυσει τα υλικα και δεν αφηνε τη βιολογια να αναπτυχθει.
Παραλληλα τα οργανικα (σκουπιδι) εγιναν πηγη νιτρικων και μαζι με την ελλειψη αλλαγων, γεμισε το νερο με νιτρικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-13, 22:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να προλαβω καποιον που ισως το σκεφτει,να πω οτι δεν προσπαθω να κανω ουτε τον χαζο,ουτε τον εξυπνο.και εξακολουθω να μην εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με κανεναν

αλλα τι σημαινουν ολα αυτα που συζηταμε τωρα και τα εχει εξηγησει ο delta στις απαντησεις του?

σημαινουν οτι τα ιδια πραγματα που ισχυουνε για οποιοδηποτε δοχειο η ενυδρειο,ισχυουνε για ολους τους ογκους νερου ασχετως μεγεθους.

στο 60αρι μου,συμβαινουν τα ιδια πραγματα που συμβαινουν και στο δικο σου αλεκο,οσα λιτρα και αν ειναι

οποτε η διαφοροποιηση που γινεται,μεταξυ ενυδρειων με μεγαλα ψαρια και μικρων(οι εκπτωσεις που ελεγα παραπισω)εξακολουθω να πιστευω πως ειναι λαθος.

μπορει να ισχυει οτι τα μεγαλα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα σε καποια πραγματα,αλλα αυτο που ετυχε στο σοφοκλη θα μπορουσε να εχει τυχει και σε μενα,αν εκανα τα ιδια λαθη.απλα σε εμενα στο 60ρι,θα ειχανε πιο σοβαρες συνεπειες ισως, αν δεν προλαβαινα να κανω κατι


οποτε σοφοκλη,εξακολουθω να πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις για τα ψαρια σου,ειναι τα ιδια βασικα πραγματα με οτι προτεινεται σε οποιονδηποτε χομπιστα με οποιοδηποτε ενυδρειο.


1)να βαλεις σαμπ για φιλτρανση για να εκμεταλευτεις τα πλεονεκτηματα του(ταχω γραψει παραπισω καποια αλλα ειναι κιαλλα)
η σωστη φιλτρανση μαζι με την ποιοτητα του νερου ειναι το αλφα και το ωμεγα στα ενυδρεια.και στη δικια σου περιπτωση το σαμπ θα προσφερει καποιες λυσεις(πρακτικες και οχι μονο)-που τα δικα σου ψαρια ειδικα-τις χρειαζονται.

2)να αγορασεις καταλληλο βαρελι και να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου σωστα,με ιδια θερμοκρασια και τιμες νερου με αυτες που εχεις στο ενυδρειο σου,και την αλλαγη να την κανεις αργα και μια φορα την εβδομαδα.οπως κανουμε ολοι μας(εκτος αν προκυπτει απτις μετρησεις σου οτι χρειαζεται πιο συχνα)

3)να ταιζεις με καλες τροφες και ποικιλια οσο χρειαζονται τα ψαρια για να αναπτυχθουνε σωστα και να ειναι υγιη, και οχι οσο "βολευει" τη ρουτινα σου και τα λιτρα σου.ετσι θα ειναι και πιο ανθεκτικα σε προβληματα οπως το ick και οχι μονο.

4)οπως σε ολα τα ενυδρεια που ειναι κλειστα οικοσυστηματα,ετσι και στο δικο σου,ειναι σημαντικο να υπαρχει σταθεροτητα.

5)προσπαθησε να δημιουργησεις ενα φυσικο περιβαλλον για τα ψαρια(χωρις πλαστικα κλπ-που τα εβγαλες ηδη αποτι ειπες)
που να μοιαζει οσο ειναι δυνατο με το μερος στο οποιο ζουνε στη φυση.θα δεις μεγαλη διαφορα,αμεσα! μονο και μονο απο αυτη την αλλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-13, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαφωνω μονο για το σσμπ.
Οχι πως ειναι λαθος.
Απλα δεν ειναι απαραιτητο και αμεση αναγκη.
Μπορει και με τα φιλτρα του αναβαθισμενα ή και με κανενα ακομα (αν δει οτι δεν φτανουν, οσο μεγαλωνουν τα ψαρια) να κανει τη δουλεια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-13, 12:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω μονο για το σσμπ.
Οχι πως ειναι λαθος.
Απλα δεν ειναι απαραιτητο και αμεση αναγκη.
Μπορει και με τα φιλτρα του αναβαθισμενα ή και με κανενα ακομα (αν δει οτι δεν φτανουν, οσο μεγαλωνουν τα ψαρια) να κανει τη δουλεια του.


μα ενα φιλτρο ακομα κοστιζει οσο 3 σαμπ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-13, 13:50
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ενα φιλτρο ακομα κοστιζει οσο 3 σαμπ...


μονο τα τζαμια, αν βαλεις κατασκευη, σωληνες, μουφες, διακοπτες, αντλια επιστροφης, τρυπες στα τζαμια του ενυδρειου, τοτε ενα σαμπ ολοκληρωμενο για λειτουργεια κοστιζει πανω απο 2 φιλτρα. αν θα βαλουμε και την απωλεια θερμοκρασιας που εχει τοτε κλαφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-13, 04:38
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να προλαβω καποιον που ισως το σκεφτει,να πω οτι δεν προσπαθω να κανω ουτε τον χαζο,ουτε τον εξυπνο.και εξακολουθω να μην εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με κανεναν

αλλα τι σημαινουν ολα αυτα που συζηταμε τωρα και τα εχει εξηγησει ο delta στις απαντησεις του?

σημαινουν οτι τα ιδια πραγματα που ισχυουνε για οποιοδηποτε δοχειο η ενυδρειο,ισχυουνε για ολους τους ογκους νερου ασχετως μεγεθους.

στο 60αρι μου,συμβαινουν τα ιδια πραγματα που συμβαινουν και στο δικο σου αλεκο,οσα λιτρα και αν ειναι

οποτε η διαφοροποιηση που γινεται,μεταξυ ενυδρειων με μεγαλα ψαρια και μικρων(οι εκπτωσεις που ελεγα παραπισω)εξακολουθω να πιστευω πως ειναι λαθος.

μπορει να ισχυει οτι τα μεγαλα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα σε καποια πραγματα,αλλα αυτο που ετυχε στο σοφοκλη θα μπορουσε να εχει τυχει και σε μενα,αν εκανα τα ιδια λαθη.απλα σε εμενα στο 60ρι,θα ειχανε πιο σοβαρες συνεπειες ισως, αν δεν προλαβαινα να κανω κατι


οποτε σοφοκλη,εξακολουθω να πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις για τα ψαρια σου,ειναι τα ιδια βασικα πραγματα με οτι προτεινεται σε οποιονδηποτε χομπιστα με οποιοδηποτε ενυδρειο.


1)να βαλεις σαμπ για φιλτρανση για να εκμεταλευτεις τα πλεονεκτηματα του(ταχω γραψει παραπισω καποια αλλα ειναι κιαλλα)
η σωστη φιλτρανση μαζι με την ποιοτητα του νερου ειναι το αλφα και το ωμεγα στα ενυδρεια.και στη δικια σου περιπτωση το σαμπ θα προσφερει καποιες λυσεις(πρακτικες και οχι μονο)-που τα δικα σου ψαρια ειδικα-τις χρειαζονται.

2)να αγορασεις καταλληλο βαρελι και να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου σωστα,με ιδια θερμοκρασια και τιμες νερου με αυτες που εχεις στο ενυδρειο σου,και την αλλαγη να την κανεις αργα και μια φορα την εβδομαδα.οπως κανουμε ολοι μας(εκτος αν προκυπτει απτις μετρησεις σου οτι χρειαζεται πιο συχνα)

3)να ταιζεις με καλες τροφες και ποικιλια οσο χρειαζονται τα ψαρια για να αναπτυχθουνε σωστα και να ειναι υγιη, και οχι οσο "βολευει" τη ρουτινα σου και τα λιτρα σου.ετσι θα ειναι και πιο ανθεκτικα σε προβληματα οπως το ick και οχι μονο.

4)οπως σε ολα τα ενυδρεια που ειναι κλειστα οικοσυστηματα,ετσι και στο δικο σου,ειναι σημαντικο να υπαρχει σταθεροτητα.

5)προσπαθησε να δημιουργησεις ενα φυσικο περιβαλλον για τα ψαρια(χωρις πλαστικα κλπ-που τα εβγαλες ηδη αποτι ειπες)
που να μοιαζει οσο ειναι δυνατο με το μερος στο οποιο ζουνε στη φυση.θα δεις μεγαλη διαφορα,αμεσα! μονο και μονο απο αυτη την αλλαγη
kfg12345 η αντιπαραθεση ηρθε αναμεσα μας επειδη τον παροτρυνα να κανει τις αλλαγες χωρις προετοιμασια σε βαρελι για το λογο που εξηγησε πριν απαντησω ο delta66.δηλ.οτι αυτα τα ψαρια προσαρμοζωνται ευκολα στο νερο της αθηνας χωρις εξτρα,εκτος απο αντιχλωριο!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-13, 11:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο,
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ


ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση κατευθειαν στο ενυδρειο,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-13, 12:55
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο.
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
Για το νερό που λες συμφωνώ απόλυτα, έχει τύχει και στην περιοχή μου να μυρίζει το νερό χλώριο πολύ έντονα, γιαυτό προσωπικά εγώ έχω βάλει φίλτρο κεντρικής παροχής και πλέον έχω καλύτερη ποιότητα νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-09-13, 04:56
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο,
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.ηδύ κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ


ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση κατευθειαν στο ενυδρειο,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
εμενα προσωπικα με βολευει το καλοκαιρι ειδικα η αλλαγη της θερμοκασιας κατα την ρουτινα της αλλαγης για τον εξης λογο:οσο ανεβαινει η θερμοκρασια αλλαζει ο μεταβολισμος τους και γινονται ποιο λαιμαργα με αποτελεσμα η τσεπη να παιρνει φωτια.τα κατεψυγμενα εχουν την τιμητικη τους....σιγουρα θα με ρωτξσεις το χειμωνα τη κανεις??απλα το ιδιο με ποιο αργους ρυθμους που και παλι ριχνει κατα2-3βαθμους τη θερμοκρασια.με το δικο μου σκεπτικο(εγω το κανω μη το επιχειρησει κανενας)οταν γεμιζω βαζω το λαστιχο κατευθειαν στην εισαγωγη.αν ειναι λαθος αυτο μπορει καποιος να μου το εξηγησει?με το δικο μου μυαλο πιστευω πως ανακατευεται ποιο ευκολα το νεο με το παλιο!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13327 seconds with 14 queries