Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-05, 14:17
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή JBL Mg/Ca test οκ! ... Έχασα τώρα και ΝΟ3 της SERA

Έχω χάσει το βιβλιαράκι με τις οδηγείες , υπάρχει κανείς να μου πεί πoιές είναι οι αναλογίες γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ για να θυμάμαι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-05, 20:23
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Για το ασβέστιο :5 ml νερού,ρίχνεις 6 σταγόνες από το αντιδραστήριο 1 ,ανακατεύεις (μην ψαρώσεις αν θολώσει ),ρίχνεις μια ισοπεδομένη μικρή κουταλιά από τη σκόνη(και μεγάλη να ρίξεις το ίδιο θα βγάλει,αλλά θα είναι πιό έντονο το χρώμα!) (2)και ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί και μετά ρίχνεις μια -μία τις σταγόνες του αντιδραστηρίου 3 μέχρι να αλλάξει χρώμα σε μπλέ και πολλ/σιάζεις Χ 20 να βρείς το mg/l περιεκτικότητα.Είναι καλό τέστ,το έχω τσεκάρει με red sea και sera(να είναι καλά ο Κώστας στο μαγαζί στην Πεντέλης ) και έβγαλαν και τα 3 το ίδιο αποτέλεσμα
Για το μαγνήσιο:5ml νερού,5 σταγόνες από αντιδρ.1,μια -μια τις σταγόνες από το αντιδρ.2 μέχρι να γίνει πράσινο.Πολλ/σιάζεις τις σταγόνες με 100 και έχεις το άθροισμα των Mg και Ca.Αφαιρείς μετα το ασβέστιο που βρήκες πρίν για να βρείς το μαγνήσιο. Καλές μετρήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-05, 12:10
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

ΣΤΩΩΩΩΩΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το ισοπεδομένη μου άρεσε

ναι το ξέρω , είμαι χασοgoalης ,έχασα και αυτό SERA NO3 κανείς ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-05, 17:06
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Γεμίζεις το γυάλινο σωλήνα μέχρι τα 20ml και κατόπιν ρίχνεις 6 σταγόνες από το αντιδραστήριο 1 και μετά ρίχνεις όσο πάρει η εγκοπή από το ειδικό φτυαράκι, από το αντιδραστήριο 2. Κλείνεις το καπάκι και κουνάς δυνατά για 15 δευτερόλεπτα. Κατόπιν ανοίγεις και ρίχνεις 6 σταγόνες από το αντιδραστήριο 3. Ξανακλείνεις, κουνάς δυνατά για 15 δευτερόλεπτα, ανοίγεις και περιμένεις 5 λεπτά. Συγκρίνεις με το χρωματολόγιο. Αν το έχεις χάσει πες μου για να ανεβάσω μια ψηφιακή φωτογραφία του χρωματολογίου.
Αν στην πρώτη μέτρηση βγεις εκτός (πανω από 40), γεμίζεις τον γυάλινο σωλήνα με 10ml νερό του ενυδρείου και 10ml απεσταγμένο νερό και ξανασυγκρίνεις.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-05, 21:02
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ξέχασα να πώ ευχαριστώ , ΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Αν και τελικά τι το έκανα τι δε το κανα ....... Απλα , είναι τα χειρότερα τέστ ,
Πήρα της jbl μπας και δω χαίρι αλλα μπααααα........ 5μλγ με τελευταία αλλαγή απο το φθινόπωρο ????? ρε λές ?
__________________
..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03217 seconds with 12 queries