Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-04, 23:59
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Nitrate

Χαίρεται,
θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που νομίζω ότι αποσχολεί ή έχει απασχολήσει πολλούς φίλους του θαλασσινού ενυδρείου σε διάφορα στάδια και αυτό δεν είναι αλλο από το ''νιτρατε''.Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά?Εξαλοίφεται ή παραμένει πάντα πρόβλημα?Είναι τόσο κακό και πόσο πεηρεάζει τα ψάρια και ποσο τα ασπόνδυλα ή τα κοράλλια?
Πριν αναφερθώ στις απόψεις μου, θα ήθελα δημόσια να πω στο Νικόλα, πως οι απόψεις του είναι παραπάνω από απαραίτητες για όλους και πως η σιωπή ποτέ δεν ήταν απάντηση.Όλοι πήραν τα μηνύματά τους και οι καβγάδες που κατα καιρούς γινονται δε θα πρέπει να αφήνουν τραυματίες αλλά πιο ''σοφούς'' φίλους, αφού όλοι γνωρίζουμε πως οι Ελληνες έχουν το ελάττωμα να είναι οξύθυμοι μέσα σε όλα τα καλά που έχουν με κυρίαρχο τη δυνατότητα στο τέλος να συνεργάζονται και να τα καταφέρνουν...
Αφορμή για αυτό το θέμα αποτέλεσε η θέα κάποιων mangrove plants σε ενυδρείο τροπικού υφάλου.Μπορεί στους περισσότερους η μέθοδος αυτή να ειναι γνωστή από καιρό, εγώ όμως λίαν προσφάτως έμαθα για την εγεργετική λειτουργία αυτών των φυτών.Οχι σε refiugium, αλλά μέσα στο ρεεφ, πίσω από το βράχο για να ''ρουφάνε το νιτρατε.Πιστεύω πως τέτοιες μέθοδοι είναι ό,τι καλύτερο αφού πρόκειται για φυσικό και ολοκληρωτικό φιλτράρισμα.Στην Ελλάδα δε έχω δει ή δεν έχω προσέξει ποτέ να υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα τέτοια φυτά.
Πρόκειται για δέντρα που αναπτύσσονται κυρίως σε εκδολές ποταμών στη θάλασσα και έχουν τη δυνατότητα να ζούν και στο αλμυρό νερό.Κατα βάσει στις περιοχές όπου υπάρχουν τα γνωστά υφάλμυρα ψάρια (argus, μονοδάκτυλοι κ.τ.λ.).Διάβασα στο ιντερνετ πως είναι πολύ χρήσιμα σε θαλασσινα και κυρίως ρεεφ ενυδρεία καθώς από το νερό τραβούν το νιτρώδες και το νιτρικό άλας που χρησιμοποιουν για την ''τροφή'' τους.Μάλιστα τα πωλούμενα στο ιντερνετ είναι από καλλιέργες γεγονός που τα κάνει να έχουν περισσότερη αντοχή.
Δε ξέρω αν τα έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς ή γνωρίζει ότι προκαλούν και αρνητικά.
Αυτά προς το παρόν....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-04, 09:07
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Νικόλα οι μανγκρόβιες σε διάφορες συγκριτικές δοκιμές με τη μακροάλγη έχουν βγει δεύτερες και καταιδρωμένες. Αν έχεις πολύ υψηλά επίπεδα καλό θα ήταν να δοκιμάσεις (και) κάτι άλλο εκτός από αυτές. Ο sprung τς προωθεί κατά κόρο - αλλά η εταιρεία του τις πουλά κιόλας - αλλά επειδή η ανάπτυξή τους σε σχέση με τη μακροάλγη είναι μηδενική δεν καταναλώνουν αρκετα.
Δεν ξέρω τις μετρήσεις σου αλλά θα έλεγα να μην περιμένεις δραματικές μεταβολές.
Πάντως προσωπικά θα βελτίωνα το skimming παρά να έβαζα τις μανγκρόβιες. Για μακροάλγη θεωρώ μόνο μία μέθοδο ασφαλή αφού και οι άλγες είναι "εχθρός" του reef.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-04, 13:31
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Nitrate.

Παιδιά καλημέρα.
Εχω ταλαιπωρηθεί με το ΝΟ3 πολύ καιρό.Εδώ και πολλούς μήνες το ΝΟ3
στο μεγάλο μου ενυδρείο κυμαινόταν μεταξύ 40-140 p.p.m. Προσπάθησα
να το ρίξω με συχνότερες αλλαγές νερού και με την προσθήκη του
Biodenitrator της Sera με πενιχρά όμως αποτελέσματα.Στο reef δεν μπορείς
να κάνεις τις εβδομαδιαίες και μεγάλες αλλαγές νερού.Το ΝΟ3 ως γνωστόν
είναι το τελικό προιόν διάσπασης της αμμωνίας σε ΝΟ2 και τελικά σε ΝΟ3.
Πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο ή να το απομακρύνεις ή να βρείς κάτι να
το καταναλώνει. Εγώ έκανα ένα συνδυασμό.Μετά από την συμβουλή του Νίκου και του Μάριου προμηθεύτηκα το καταπληκτικό
skimmer Remora από Αμερική το οποίο κάνει φοβερή δουλειά και
φύτεψα στο ενυδρείο πράσινη πλατύφυλλη caulerpa η οποία καταναλώνει
Nitrate.Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό. Εδώ και 20 μέρες έχω ΝΟ3
από 2,5 έως 5 p.p.m. σε ενυδρείο 400 lt με 80 κιλά ζωντανού
βράχου,με 5 ψάρια,15 μαλακά και 6 σκληρά κοράλια,3 αστερίες,3 Turbo snails,και 10 γαρίδες. Οσον αφορά την βλαβερή επίδραση του ΝΟ3
ναι είναι πολύ τοξικό για τα σαλιγγάρια,γαρίδες και αστερίες,σχετικά τοξικό
για τα κοράλια και λιγότερο για τα ψάρια.Είναι η πρώτη φορά που έχω
σαλιγγάρια 3 βδομάδες.Πάντα μου πέθαιναν σε 3 μέρες.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-04, 14:50
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Νικόλα (πολύ χάρηκα που είδα απάντηση από εσένα και ελπίζω αυτό να συνεχιστεί) προς το παρόν δε έχω πρόβλημα αφού λόγω απουσίας ξεφορτώθηκα όλα τα ψάρια και έχω αφήσει μαλακά κοράλια και κάποια ασπόνδυλα.Θέτω το θέμα γιατί με έχει απασχολήσει παλαιότερα πάρα πολύ.Έχω ακούσει πως στην αναπτυξη του ΝΟ3 συμβάλλουν και τα φίλτρα αφού μένει εκεί βρόμα.Το είδα το μακρόφυτο εδώ στη Γερμάνια.Βέβαια αυτός χρησιμοποιεί και το ντενιτρατορ της ''ρεντ σι''.Μου είπε πως του κάνει δουλεία αφού μακροάλγη μέσα στο ρεεφ δε μπορεί λόγω τανκ να βάλει, ενώ δεν χρησιμοποιούν, όσο έχω δει εδώ refugium.Επίσης χωρίς να μου εξηγήσει μου είπε πως το DSB βλαβερό και δε βοηθάει.Μπορεί άραγε μόνο το Berline system, να εξαλοίψει το ΝΟ3?Τέτιοα διαφορά με το σκιμμερ μάνο?Εμένα παλια με είχαν είχαν βοηθήσει μόνο οι αλλαγές και το καθάρισμα του βυθού με ανστροφή της ροής(βλέπεις τότε είχα και φίλτρο βυθού).Η αλήθεια είναι πως μεγάλο σκίμμερ δεν έβαλα ποτε λόγω προβλήματος με τους χώρους του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-04, 15:30
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το remora είναι μικρό, κομψό και εγκρίνεται και από συζύγους επιρεπείς στην εμφάνιση. Προσωπικά με τις άλγες είμαι επιφυλακτικός λόγω προβλημάτων που μπορούν να εμφανίσουν και ανάγκες περιποίησης. Συν ότι αν στηρίζεσαι αποκλειστικά σε αυτές σε ένα die off και αμμωνία σου ανεβάζουν και το φίλτρο σου χάνεις.
Για denitrator αν και χρησιμοποιώ δεν προτείνω. Άρα καλό skimming ,καλό κάρβουνο και καλή κυκλοφορία για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες του βράχου και της άμμου.
Για τα φίλτρα (μηχανικά) έχεις δίκηο και αυτός είναι ο λόγος που προτείνεται συχνός καθαρισμός αλλά πιστεύω ότι κάνουν καλό αφού ένα καθάρισμα αφαιρεί άμεσα βρωμιά και σε απαλλάσει από τις αλλαγές νερού που έχουν κάποιο κίνδυνο και κούραση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-04, 15:45
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Επίσης χωρίς να μου εξηγήσει μου είπε πως το DSB βλαβερό και δε βοηθάει.Μπορεί άραγε μόνο το Berline system, να εξαλοίψει το ΝΟ3?Τέτιοα διαφορά με το σκιμμερ μάνο?Εμένα παλια με είχαν είχαν βοηθήσει μόνο οι αλλαγές και το καθάρισμα του βυθού με ανστροφή της ροής(βλέπεις τότε είχα και φίλτρο βυθού).Η αλήθεια είναι πως μεγάλο σκίμμερ δεν έβαλα ποτε λόγω προβλήματος με τους χώρους του ενυδρείου.

A...To DSB μονο βλαβερο δεν ειναι...Φτανει να το εχεις στησει σωστα. Δεν μπορει να ειναι λαθος κατι που ολες οι αυθεντιες παγκοσμια το προτεινουν.
Ξεχωρα οτι εγω ειδα διαφορες στο δικο μου το ενυδρειο, οποτε το προτεινω.


Β...Το συστημα του Βερολινου ειναι το καλυτερο συστημα για θαλλασινο υφαλου αλλα.το κακο που εχει ειναι πως πρεπει να ειναι....πολυ ελαφρια στοκαρισμενο, παρα πολυ ελαφρια. Γιατι ο βραχος εχει περιορισμενη ικανοτητα οξειδωσης αλλα και απονιτικοποιησης του αζωτου. Οποτε αναγκαστικα, αφου δεν θελω ενυδρειο 200 λιτρα με φουλ βραχο, ενα σωστο κοραλι, 2 γαριδες αντε και με ενα ψαρακι για παρεα, προχωραω αλλου.

Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα του συστηματος του βερολινου που θελει 3 πραγματα
-Πολυ καλο σκιιμερ αναλογικα με τα λιτρα του φυσικα
-Πολυ καλο φωτισμο (Σαν στανταρ δινουν Metal Halide)
-Πολυ βραχο και εως καθολου αμμο

Για αυτο ολοι σχεδον πια χρησιμοποιουν υβριδια αυτου του συστηματος. DSB, ALGAL SCRUBBER, ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ, PHOSPHATE REMOVERS και πολλα αλλα...
Πρεπει να εχει μεγαλη βοηθεια στο βιολογικο+χημικο μπλα μπλα μπλα.
Αλλιως η αλγη στο ενυδρειο σου θα παει συνεφο!! Ειναι στανταρ.


Γ...Ενα καλο σκιμμερ ειναι κλειδι για το συγκεκριμενο στησιμο υφαλου. Δεν γινεται αλλιως, για πολλους λογους ειναι μονοδρομος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-04, 16:07
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Dηλαδή βρε παλικάρια το ντενιτρατορ δεν έχει τόσο καλό αποτέλεσμα?Δεν το συνιστάτε?Το θέμα είναι πως το DSB θέλει και αυτό καθάρισμα.Ένας καθηγητής λέει πως το φίλτρο βυθού (και το ΔΣΒ)είναι σαν το χαλάκι της πόρτας που κάποια στιγμή και αυτό χρειάζεται καθάρισμα.Για το φίλτρο μου το είπε ένα παλικάρι, που (χωρίς βέβαια να το έχω δει ποτέ)λεει πως έχει ρεεφ με μόνο βράχο και άμμο και λέει πως δε έχει καθολου ΝΟ3.Μάλιστα μου είπε πως επειδή έχω φίλτρα δε θα απαλλαγώ ποτέ.Για το Prism Red Sea Skimmer τί γνώμη έχετε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-04, 17:25
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Πρίν το Remora είχα το Prizm για 20 μήνες.Καλό, αλλά απ'ότι φάνηκε
τελικά για λιγότερο από 200 λίτρα νερό.
Οσο για το denitrator που έχω σε λειτουργία είμαι απογοητευμένος.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-04, 18:04
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εγώ στο 2μετρο που θα δώσω είχα 5 και είχα ζωντανό βράχο και το aquaflotor 1000 skimmer
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-04, 02:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Το θέμα είναι πως το DSB θέλει και αυτό καθάρισμα.Ένας καθηγητής λέει πως το φίλτρο βυθού (και το ΔΣΒ)είναι σαν το χαλάκι της πόρτας που κάποια στιγμή και αυτό χρειάζεται καθάρισμα.Για το φίλτρο μου το είπε ένα παλικάρι, που (χωρίς βέβαια να το έχω δει ποτέ)λεει πως έχει ρεεφ με μόνο βράχο και άμμο και λέει πως δε έχει καθολου ΝΟ3.Μάλιστα μου είπε πως επειδή έχω φίλτρα δε θα απαλλαγώ ποτέ.Για το Prism Red Sea Skimmer τί γνώμη έχετε?
Peizm έως 150 λίτρα max. Καθάρισμα άμμου (περίπου 6 cm) έξι χρόνια δεν την έχω καθαρίσει ποτέ. Βέβαια λένε ότι σε μεγαλύτερο βάθος υπάρχει αντίδραση με μοριακή ένωση της άμμου σχηματισμό βράχου κ.ο.κ. Το θέμα όμως είναι ότι δεν ΔΕΝ μπορείς να καθαρίσεις χωρίς να βγάλεις το βράχο. Άρα δεν μπορείς να το ξαναστήσεις ποτέ όπως ήταν πριν και κατά συνέπεια ρίσκο. Μεγάλη συζήτηση άνοιξες και με αποτέλεσμα που θα έχει ρίσκο.
Το παλικάρι έχει δίκιο και άδικο. Αν πας σε 2χ (ή και 3Χ) skim μπορεί και να παίζει αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα υπερβολικά καθαρό νερό και πρόβλημα τροφής στα ζώα σου.
Στειλε μου σε παρακαλώ ένα mail για επαφή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05495 seconds with 14 queries