Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-06, 16:22
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή Apistogramma Hongsloi !

Καλησπερα σε ολους.. Εφοσον εκανα τα cacatuoides που ειχα να αναπαραχθουν, αποφασισα να παρω και καποιο αλλο ειδος apistogramma, ετσι, εδωσα σε φιλο τα cacatuoides και πριν 2 εβδομαδες αγορασα απο μαγαζι ενα ζευγαρακι Hongsloi.. εχω ψαξει στο διαδυκτιο σχετικα με το ειδος και βρηκα καποιες πληροφοριες .. απλα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο για τις συνθηκες του νερου που πρεπει να εχει το tank. Ειναι ακομη αρκετα μικρα αλλα ο αρσενικος εχει γινει πολυ καταπιεστικος και μολις πλησιαζει την θυληκια κανει καποιες εντονες κινησεις διπλα της και την χτυπαει απαλα με την ουρα του.. οι κινησεις που κανει θυμιζουν πολυ την διαδικασια αναπαραγωγης οπου ο αρσενικος με παρομοιες κινησεις γονιμοποιει τα αυγα.. δεν ξερω τι ακριβως κανει, παντος φαινετε πως η θυληκια ενοχλειτε. Δεκτη καθε γνωμη/συμβουλη ομως να σημειωθει οτι το tank ειναι για αναπαραγωγη με 2 ειδη φυτων, συντομα θα μπουν και αλλα... τροφη εχω ξηρη σε φυλλαρακι, ξηρα bloodwarms-artemia αλλα και κατεξυγμενο σκουλικι..(θα ηθελα πολυ να τους δινω και ζωντανη αλλα δυστυχως δεν εχω βρει σε καποιο μαγαζι μεχρι τωρα.. ξερετε καποιο εσεις στην θεσ/νικη που να πουλαει ?)

Φιλικα Βασιλης
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-06, 17:36
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

ζωντανες καλλιεργειες διαθετει ο συλλογος και τα μελη του.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-06, 01:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
ζωντανες καλλιεργειες διαθετει ο συλλογος και τα μελη του.
Αν μας φερει ο Γιωργος απο την Αθηνα οταν ανεβουνε για την πιτα !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-06, 16:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα φέρουμε και ζωντανές καλλιέργειες από Αθήνα, αλλά πρέπει κι εσείς να φροντίσετε να τις "αυξήσετε".

Όσον αφορά τη συμπεριφορά που παρατηρείς στα A. Hongsloi, φαίνεται ότι ο αρσενικός επιθυμεί να ζευγαρώσει με τη θηλυκιά αλλά εκείνη δεν είναι ακόμη έτοιμη. Για να την "προετοιμάσεις", χρειάζεται συχνό τάισμα με τροφές καλής ποιότητας και μια καλή αλλαγή νερού.
Δεν μας είπες όμως πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο αναπαραγωγής. Αν είναι αρκετά μεγάλο, τότε θα ήταν καλή ιδέα να έβαζες άλλη μια θηλυκιά (εννοείται ότι θα πρέπει να φροντίσεις για περισσότερες σπηλιές) για τον αρσενικό σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-06, 20:20
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Sorry για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα δεν ειχα πολυ χρονο. Ο αρσενικος εχει σταματησει να γινετε τοσο ενοχλητικος αλλα δεν επαψε τελειως, η θυληκια βεβαια παραμενει καπως στρεσαρισμενη, και γι αυτο παρηγγειλα τζαμια για ενα 30ακι οπου θα την βαλω, μεχρι να μεγαλωσει αρκετα για να γεννησει. Τωρα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι σε τι pH kH gH πρεπει να τα εχω για την καλυτερη αναπτυξη αλλα και αναπαραγωγη τους ; Τωρα εχω pH περι το 7 gH 15-16, kH δυστυχως μου τελειωσε θα αγορασω ενα τεστ και θα το αναφερω. Απο φυτα υπαρχει Java moss Cabomba Caroliniana Elodea canadensis τωρα σκεφτομαι να βαλω φυτα πιο αργης αναπτυξης απο τα 2 τελευταια.Απο φωτισμο εχω 2 λαμπες τυπου fluora(?) η μια λειτουργει 10 ωρες η δευτερη για 4 (για να αποφυγω ανεπιθυμητη αλγη). Καθε συμβουλη δεκτη, με ενδιαφερει πολυ να τα δω να γεννανε , εχω την εντυπωση παντος οτι το νερο που εχω ειναι σκληρο για τα συγκεκριμενα ψαρια.

ΥΓ. Αλλη θυληκια δεν ειχε το μαγαζι οπου τα αγορασα (αμαζονιος) ηταν το μονο θυληκο, η αρχικη σκεψη ηταν να μπουν 1 αρσενικο + 2 θυληκα, λογω του οτι το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα περιπου
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-06, 01:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα 110 λίτρα που διαθέτεις είναι μια χαρά για ένα ζευγάρι.
Ιδανικές συνθήκες θεωρούνται πολύ χαμηλή σκληρότητα (~3 dGH) και πολύ όξινο νερό (κάτω από 6 pH).
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η σκληρότητα του νερού, ειδικά εφόσον σκοπεύεις την αναπαραγωγή. Για το ενυδρείο θα έλεγα με σκληρότητα 5-6 dGH και pH~6.5 είναι μια χαρά για μια πετυχημένη αναπαραγωγή. Το νερό που τα έχεις τώρα είναι πολύ σκληρό για να έχεις μια πετυχημένη αναπαραγωγή. Θα πρέπει να φροντίσεις να το φέρεις αργά και σταδιακά στις κατάλληληες συνθήκες.
Τα φυτά που έχεις είναι μια χαρά. Απλά πρέπει να φροντίσεις όταν την ξαναβάλεις στο μεγάλο ενυδρείο, η θηλυκιά να έχει τουλάχιστον 2 σπηλιές για να επιλέξει που θα κάνει την φωλιά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-06, 20:15
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Υπαρχουν 2 σπηλιες μια μεγαλη μια μικρη και μερικες πετρες στην μεση του ενυδρειου, εχω 2 εσωτερικα φιλτρα απο τα οποια το ενα ειναι συνδεμενο με DIY Co2 και βρισκονται στις 2 ακρες του ενυδρειου για να αποφυγω τις νεκρες ζωνες κυκλοφοριας, εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα της ποιοτητας νερου, διοτι δεν εχω συστημα αντιστροφης οσμοσης , σκεφτηκα να βρασω νερο... ειναι καλη λυση? μετα σκεφτηκα για απιονισμενο νερο αλλα εχω ακουσει οτι δεν ειναι καταλληλο για ενυδρειακη χρηση, σημερα που χιονισε ελιωσα λιγο και εκανα μετρησεις, pH 6,5-6,7 & gH περι το 4 με 5. Ομως ειναι πολυ βρωμικο για να το βαλω στο ενυδρειο ! Ομορφα ψαρια αλλα αν δεν εχεις αντιστροφη οσμοση.. Καμια ιδεα?!
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-06, 20:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν έχεις τη δυνατότητα να αποθηκεύεις νερό σε μια δεξαμενή (περίπου 30 λίτρων) και να το προετοιμάζεις εκεί, μια λύση είναι η φίλτρανση του νερού της βρύσης μέσω τύρφης στο αποθηκευτικό δοχείο. Βέβαια στη Θεσσαλονίκη έχετε πολύ σκληρό νερό και δεν ξέρω εντέλει αν συμφέρει αυτός ο τρόπος αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις (αρχικά σε έναν κουβά για να μην αγοράζεις τη δεξαμενή).
Υπάρχουν αρκετά μέλη απο Θεσσαλονίκη που το έχουν δοκιμάσει... μπορούν να μας πουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-06, 21:30
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Στην βρυση της κουζινας υπαρχει ενα φιλτρο νερου, εχω κανει και απο εκει μετρησεις, εχει ουδετερο pH και gH στα 11-12 δηλαδη παλι ακαταλληλο ειναι (ελεος!). Τυρφη εχω στο ενυδρειο αλλα δεν την βλεπω και πολυ ενεργη.. Εχω δοκιμασει διαφορα buffers για να κατεβασω το pH αλλα δεν ειναι ικανοποιητικη λυση, το βασικο μου προβλημα ειναι η υψηλη σκληροτητα . Αλλαζοντας θεμα, μολις παρατηρησα οτι η θυληκια που ειναι ακομη στο tank με τον αρσενικο.. εχει παρει ενα κατακιτρινο χρωμα και αναδυκνυει τις μαυρες λωριδες και στιγματα στα πτερυγια της.. βρε λες να γινει τιποτα?! Αλλα και να γινει με τετοια σκληροτητα.. δεν θα δω μικρα Αρτεμια υπαρχει παντος
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-06, 21:44
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Έχε υπόψιν σου ότι το σημαντικότερο όλων είναι οι σταθερές συνθήκες. Το ιδανικότερο όμως είναι να παρέχουμε συνθήκες παρόμοιες με αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος αλλά πάντα να είναι σταθερές.
Με τύρφη μέσα στο φίλτρο δεν κάνεις τίποτα. Γι' αυτό σου ανέφερα και τη δεξαμενή για να "φτιάχνεις" εκεί το νερό.
ΜΗΝ χρησιμοποιείς τα χημικά buffers.
Το ότι η θηλυκιά έχει πάρει το έντονο κίτρινο χρώμα με τις μαύρες λωρίδες είναι ένδειξη ότι ετοιμάζεται για αναπαραγωγή. Το ότι έχεις σκληρότητα 11 dGH δεν είναι τόσο τραγικό (αλλά ούτε ιδανικό) αφού έχουν σημειωθεί επιτυχημένες γέννες με αυτές τις τιμές. Θα σου έλεγα να τα αφήσεις να δοκιμάσουν και βλέπεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-06, 22:01
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Λοιπον η θυληκια ειναι οπως την προανεφερα.. τωρα παρατηρησα οτι εχει σκαψει αναμεσα σε τρεις μικρες πετρες και εχει μπει αναμεσα τους ! ο αρσενικος ομως δεν δειχνει πολυ ενδιαφερον για το θεμα απλως παρατηρει την ολη φαση, δεν ξερω τι γινεται εκει μεσα ειναι σκοτεινα .. παντος μπαινοβγαινει συνεχεια η θυληκια ισως να βρηκε εναν τροπο να μην την ενοχλει ο αρσενικος και εγω να χαιρομαι αδικα Ειλικρινα ευχαριστω για τις συμβουλες.. ομως εκτος απο φιλτραρισμα με τυρφη επειδη στην περιοχη μου ειναι δυσευρετη.. υπαρχει καπιος αλλοσ τροπος.. θα ηθελα πολυ ενα συστημα RO αλλα ειναι μαλλον ακριβο για 17χρονο χωρις δικη του δουλεια !
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-06, 22:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η θηλυκιά δεν κρύβεται απο τον αρσενικό αλλά έφτιαξε την σπηλιά/φωλιά της. Προσπάθησε να κοιτάξεις στο "ταβάνι" της σπηλιάς (χωρίς να ταράξεις τη θηλυκιά) για να δεις αν έχει αυγά.
Αφού η σκληρότητα σου είναι στους 11 dGH, θα σου έλεγα να μην το πειράξεις αφού δεν είναι τραγικό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-06, 22:27
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Απ οτι μπορεσα να δω απ εξω δεν εχει αυγα, ομως βλεπω κινησεις "αερισματος" των αυγων.. επισης ο αρσενικος ειναι απων απο το γεγονος.. δεν θελω να βαλω χερι στο ενυδρειο απο τωρα.. μηπως και την τρομαξω γιατι ειναι σιγουρα η πρωτη της αποπειρα.. οποτε το αφηνω για αργοτερα..


ΥΓ.Η gH ειναι στο 14-15
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-06, 22:49
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Για να μαλωκωσεις το νερο σε 110 λιτρα δεν ειναι και τοσο τραγικο.... Η τυρφη που μπορεις να βρεις σε οποιοδηποτε φυτωριο ή μαγαζι με ανθοκομικα μπορει να κανει κατι, αλλα η ευκολη λυση ειναι το απιονισμενο νερο για σιδερο που μπορεις να αγορασεις απο supermarket. 0,65¤ το 4 λιτρο..... 6 4λιτρα την εβδομαδα για την αλλαγη νερου θα σου κοστιζουν 3¤ και θα καταβασεις την σκληροτητα αρκετα.... ( Η τυρφη θα υπαρχει μονιμα και αυτη για να βοηθαει) Πιστευω οτι μετα απο λιγο καιρο και με συχνες μετρησεις θα καταληξεις στην αναλογια απιονισμενου - βρυσης για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα στο ενυδρειο σου....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-06, 23:19
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Ευχαριστω Pritanis για την συμβουλη.. εγω ειχα ακουσει οτι το απιονισμενο δεν ειναι καταλληλο για ενυδρεια οποτε δεν το ριψοκινδινευσα, αλλα αν ειναι διασταυρωμενο τοτε δεν εχω λογο να μην το κανω.. Αυριο κιολας θα το δοκιμασω... Οσον αφορα την τυρφη απο φυτωρια και ανθοκομικα μαγαζια.. δεν περιεχει διαφορα λιπασματα που ειναι ακαταλληλα ενυδρειο? Εχεις δοκιμασει κατι τετοιο?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-06, 17:33
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παιδια γεννησε. τα ειδα μολις πριν λιγο ! Εχει κανει 5-6 αυγα.. (ειναι πολλη μικρη) τα οποια εχουν ενα ροζε χρωμα.. Σημερα εκανα αλλαγη 30% και εβαλα απιονισμενο ! Αρτεμια εχω διπλα στο ενυδρειο σημερα βγηκε.. σε περιπτωση που δω μικρα..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-02-06, 21:05
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
...
Αρτεμια εχω διπλα στο ενυδρειο σημερα βγηκε.. σε περιπτωση που δω μικρα..
¶ντε με το καλό..
Να ξέρεις ότι αν δεις μικρά θα είναι την 7-8η μέρα οπότε να έχεις και τα artemia έτοιμα όπως καλά σκέφτηκες. Συχνά ταισμα των μικρών (4-5 φορές/ημέρα), προσοχή στην θερμοκρασιά (μεταβολή) κατά τις αλλαγές νερού.

Υ.Γ (Αυτά ισχύουν για αρκετά apistogramma, αν κάτι αλλάζει για αυτό το είδος θα μας το πει ο giorgos)
(επειδή δεν κατάλαβα.., είναι μόνα τους στο 110 λίτρα; )
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-06, 23:51
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Ποπο 7η με 8η ? Θα πεθανω απο την αγωνια μεχρι τοτε ! Αρτεμια ειχα παρει δοκιμαστικα ενα φακελακι για να μαθω την διαδικασια.. και να της μεγαλωσω ωστε να αποτελεσουν ζωντανη τροφη για τα ενηλικα ψαρια μου.. αλλα αφου προεκυψε ετσι το πραγμα.. δεν με χαλασε !


ΥΓ. Τα αυγα εχουν κοκκινισει περισσοτερο απο πριν.. ασπρα αυγα δεν εχει.. τελικα ειναι 10 τα μετρησα πριν λιγο !
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-02-06, 00:29
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
¶ντε με το καλό..
(επειδή δεν κατάλαβα.., είναι μόνα τους στο 110 λίτρα; )
[/SIZE]
Ναι το ενυδρειο ειναι species.. Τα κοινωνικα τα θεωρω καπως.. βαρετα, οποτε "μελεταω" καθε φορα καποιο δαιφορετικο ειδος.. ετσι για ποικιλια!
Και αν δεν ειναι 1 ειδος ειναι το πολυ 2.. συμβατα παντα μεταξυ τους
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-06, 01:10
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Σημερα το πρωι ειδα 4-5 αυγα.. κατα το απογευμα δεν υπηρχε τιποτα . Ομως παλι τριγυριζει προς τα εκει η θυληκια.. λετε να τα μετακινησε ? Παντος οτι και αν ειναι σε λιγες μερες θα ξερω σιγουρα. Ηταν η πρωτα γεννα λιγο πολυ το περιμεν να γινει κατι τετοιο, συνηθως ετσι δεν γινετε με τις πρωτες γεννες? Βεβαια υπηρχε και το πτοβλημα της σκληροτητας


ΥΓ. Η gH επεσε το 12.. youpi !
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-06, 11:24
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ναι έτσι γίνεται συνήθως .
Αφού τα έχεις μόνα τους σε άνετο ενυδρείο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα καταφέρεις όχι μόνο να βλέπεις αυγά αλλά και να τα μεγαλώσεις κιόλας.
Καλές συνθήκες-τροφή και σταθερότητα όπως είπε και ο Γιώργος.
Είναι πολύ όμορφα ψαράκια και αξίζει το κόπο, πέρα από το ότι σου αρέσει να τα μελετάς όπως είπες.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-06, 19:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Χαίρομαι που βλέπω νέους χομπίστες να ασχολούνται με ενυδρεία ενός είδους (species) και μάλιστα να τα προτιμούν από τα κοινωνικά.
Το ότι τα αυγά πήραν κόκκινη απόχρωση είναι σημάδι ότι ήταν μάλλον γονιμοποιημένα. Οπότε είσαι σε καλό δρόμο, ειδικά τώρα που ξεκίνησες να μαλακώνεις το νερό.
Είναι συνηθισμένο και απολύτως λογικό να χαθούν οι πρώτες γέννες μιας που η θηλυκιά είναι ακόμη νεαρή και άπειρη. Δώστης λίγο χρόνο (όσο μαλακώνεις το νερό) και κάποια στιγμή θα σε ανταμείψει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-06, 00:31
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Μακαρι ρε συ Γιωργο ειναι απο τα ομορφοτερα ψαρια που ειχα ποτε, αυτα και τα κακατοειδες.. Παντος αν και δεν υπαρχουν αυγα, τα χρωματα της ειναι ακομη εντονα και "κολλαει" στο αρσενικο.. Χτυπωντας τον με την ουρα της απαλα.. Ειναι να μην γινει η αρχη που λενε.. Σε ποσο καιρο να περιμενω ξανα αυγα ? Σε κανα 2 εβδομαδες περιπου? Παντος το νερο μαλακωνει οσο παει και τους ταιζω 2 φορες την ημερα κατεψυγμενο σκουλικι... Μεγαλωνω και αρτεμια,(προσπαθω τουλαχιστον) αλλα αλγη δεν δημιουργειτε γρηγορα στο δοχειο..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-06, 08:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν τα ψάρια σου είναι σε καλή κατάσταση και οι συνθήκες κατάλληλες, μπορούν να γεννάνε ακόμα και κάθε 2 εβδομάδες (εφόσον δεν υπάρχουν πια αυγά ή μωρά).
Δεν είναι και ότι καλύτερο να τα ταΐζεις μόνο κατεψυγμένο σκουλήκι. Θα χρειαστούν μεγαλύτερη ποικιλία τροφών (ζωντανές, κατεψυγμένες και ξηρές).

* Για να μεγαλώσεις αρτέμιες, η άλγη είναι μεν επιθυμητή αλλά όχι απαραίτητη αφού μπορείς να τα καταφέρεις ταΐζοντάς τις με μαγιά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-06, 12:28
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Με μαγια? Δεν το ηξερα αυτο. Απ αυτες που κυκλοφορουν σε φακελακια κανει? Η πρεπει φρεσκια ? 1 κουταλακι του γλυκου να ριξω?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-06, 16:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ναι. Η κοινή, ξηρή μαγιά μπίρας κάνει, αυτή που πουλάνε σε φακελάκια στα σούπερ μάρκετ.
Μια κουταλιά είναι υπερβολικό. Μια μύτη κουταλιάς γλυκού είναι πιο σωστό ή όση χρειάζεται για να θολώσει ελάχιστα το νερό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-06, 17:29
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Γιωργο ελπιζω να πετυχει! Εχθες δεν ειδα να εμεινε κανενας ναυπλιος αρτεμιας.. μαλλον απο ασυτια πηγαν.. αρχιζω καινουργια με μαγια λοιπον..
Αλλα οι μυκητες με τι θα τρεφονται?Να ριξω και καμια μικροποσοτητα ζαχαρης, η απλα να ριχνω καθε 2 μερες περιπου, ιδια ποσοτητα μαγιας?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-06, 19:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν απλά θέλεις να εκκολάπτεις κύστες αρτέμιας και να ταΐζεις τους ναύπλιους στα νεογνά, δεν υπάρχει λόγος να ταΐζεις και τους ναύπλιους. Απλά φροντίζεις να μην παράγεις περισσότερους απ' όσους χρειάζεσαι κάθε μέρα.
Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για το μεγάλωμα και την καλλιέργεια αρτέμιας, ξεκίνα καινούριο θέμα στην κατάλληλη θεματική ενότητα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-06, 00:27
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Σημερα λοιπον μετα απο αμετρητα φλερταρισματα.. ειδα αυγα (μολις πριν λιγο δηλαδη τα ειδα) σε ενα σκιερο σημειο κατω απο μια ριζα. Δεν μπορω να διακρινω ποσα ειναι αλλα ειναι σαφως περισσοτερα απο την προηγουμενη φορα, αυριο με τα φωτα θα τα μετρησω, σημερα δεν ηθελα να την τρομαξω και γινει καμια στραβη ! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης : μπορω να κανω μια αλλαγη νερου.. 40% και να ριξω απιονισμενο 30% και βρυσης 10% ή θα ειναι αποτομη η αλλαγη για τα ψαρια & αυγα ? Θελω να ριξω οσο το δυνατον περισσοτερο την gH


ΥΓ. Τελευταια μετρηση 11 gH
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-06, 08:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τώρα δεν είναι η καλύτερη στιγμή να προσπαθήσεις να ρυθμίσεις τη σκληρότητα. Για να γονιμοποιηθούν σωστά τα αυγά, το νερό πρέπει να είναι μαλακό κατά την εναπόθεση και γονιμοποίηση τους και όχι αφού έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή. Τώρα είναι καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρατήσεις σταθερές τις συνθήκες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Breeding Apistogramma Cacatuoides newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 07-03-09 20:59
Apistogramma ramirezi Tolis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 28-12-02 04:52
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09759 seconds with 13 queries