Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-14, 18:37
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Guppy με ακαμψία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μ80/υ50/β35 120lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2.5 χρόνια
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 30 guppies
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά/εβδομάδα 30lt
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24/4/14
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορά την ημέρα Novo Guppy / Novo Granocolor εναλλάξ και μια φορά την εβδομάδα αρακά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και τα ψάρια έρχονται σε επαφή με το flourish της seachem -ενημερωτικά αυτό δνε νομίζω να ευθύνεται για το συγκεκριμένο θέμα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: βρύσης Αθήνας
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): <0,01
ΝΟ2(νιτρώδη):<0,01
ΝΟ3(νιτρικά):20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ JBL
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ένα θηλυκό guppy
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δεν κινείται
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχει ενεργηθεί
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : όχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΝΑΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : -
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: -

Καλησπέρα παιδιά. Αν και σας επισκέπτομαι αρκετά συχνά, σήμερα αναγκάζομαι να κάνω το πρώτο μου post εξαιτίας της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ένα θηλυκό guppy που έχω. Να σας πω ότι πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο περιστατικό μιας και στα 2,5 χρόνια ξεκινώντας με 2 χαρεμάκια guppies και φθάνοντας σήμερα στα 30+ δεν έχω θρηνήσει κάποιο ψαράκι. Αν και δεν νομίζω να είναι κάποια αρρώστια, θα σας εξηγήσω γιατί παρακάτω, ας σας αναφέρω τι ακριβώς παρουσιάζει το ψαράκι. Αρχικά τα μάτια της ήταν μαυρισμένα, αν και διάβασα ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ότι εμφανίζεται στα θηλυκά. Αυτό που με ανησυχεί είναι η ακαμψία που παρουσιάζει στην ουρά. Συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά, αναπνέει φυσιολογικά, κουνάει τα πτερύγια κανονικά, αλλά αυτή η κλίση στη σπονδυλική στήλη δεν της επιτρέπει να κολυμπήσει φυσιολογικά. Την έχω βγάλει από το ενυδρείο και την έβαλα σε έναν κουβά. Της έριξα και προληπτικά λίγο αλάτι. Δεν έχω δοκιμάσει να την ταΐσω ακόμα.



Ας συνεχίσω με το τι υποπτεύομαι εγώ αν και λίγο περίεργο να ισχύει. Έχω εδώ και κάποιους μήνες που το εξωτερικό μου φίλτρο eheim 2215 μετά από τον μηνιαίο καθαρισμό που του κάνω δουλεύει δυνατά για κανένα δεκαήμερο και μετά πέφτει αισθητά η απόδοσή του (όπως φαίνεται από τη ροή που έχει το νερό που βγάζει το φίλτρο). Έτσι είπα να χρησιμοποιήσω ένα εσωτερικό φίλτρο που είχα από την αγορά του ενυδρείου. Έχω βάλει το ακροφύσιο του φίλτρου να χτυπάει προς το τζάμι του ενυδρείου για να μην παρασύρει τα ψαράκια αλλά δεν ξέρω σήμερα που το άνοιξα μην τυχόν το παρέσυρε και χτύπησε πουθενά. Υπόψιν ότι το ψαράκι βρέθηκε κρυμμένο πίσω από ένα διακοσμητικό από την απέναντι πλευρά που φυσάει το φίλτρο.



Αναμένω τις απόψεις σας ή αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-14, 18:59
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα ΝΗ3 , ΝΟ2 δεν ξέρω πως τα μετράει το test jbl.. πάντως είναι ίχνη.. αλλά το ότι μετριούνται... ας μας πει κάποιος έμπειρος..

απο την φώτο κρίνω με βάση και την εμπειρία μου στα γκάπυ οτι το ψάρι ειναι εξασθενημένο από γέννα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-14, 19:23
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μηδενικά είναι απλά έχω κολλήσει να το λέω μικρότερο από 0,01 γιατί to 0,05 είναι η τελευταία αναγραφείσα τιμή στο φυλλάδιο της JBL. (μου βγάζει ανοιχτό κίτρινο άρα είναι μικρότερο του 0,05) Δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Εδώ και δύο χρόνια τόση αμμωνία δείχνει και δεν είχα ποτέ κάποιο άλλο περιστατικό.



Τώρα αυτό που λες για τη γέννα. Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά πρώτη φορά που βλέπω κάποιο από αυτά με γυρισμένη σπονδυλική στήλη. Και είχε διαφορετική συμπεριφορά από τις άλλες που γεννάνε. Πάντως μέσα στον κουβά κολυμπάει κανονικά αλλά κάνει σβούρες εξαιτίας της κλίσης. Σίγουρα δεν το πιστεύω ότι ίσως πεθάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-14, 19:37
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το ψάρι έχει πάθει ζημιά.. μπορεί να μην συνέλθει.. μετά απο γέννα τα θηλυκά το παθαίνουν αυτό και ψοφάνε..(όχι πάντα)..
Η έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων που δεν υπάρχουν πάντα στης έτοιμες τροφές προκαλούν τέτοια προβλήματα στα γκάπυ..

Τώρα έκανες κάτι άλλο? εκτός απο το φίλτρο που έβαλες.. το οποίο δεν παίζει να παρέσυρε το ψάρι και να το χτύπησε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-14, 19:56
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

όχι καμία αλλαγή εδώ και κανένα 6μηνο που είχα προσθέσει τα φυτά. Για αυτό το σύνδεσα κατευθείαν με την είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Σε κουβά την έχω βάλει τώρα με αλάτι. Κολυμπάει κανονικά. Έβρασα και λίγο αρακά να της δώσω. Εγώ λέω θα ζήσει. Παλιότερα είχα χρυσόψαρα και ξέρω πως είναι ψαράκια πριν πεθάνουν. Αυτή δεν έχει καμία σχέση. Ελπίζω να μην μείνει παραπληγική. Ήδη έχω ένα εκ γενετής και το λυπάμαι όποτε το βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-14, 21:58
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Δυσκολη η κατασταση φιλε μου.Δεν ξερω αν εκανες καλα που το εβαλες
καραντινα,αλλα δεν βλεπω θερμαντηρα και ισως ενα μικρο φιλτρακι.
Τωρα αν ειναι καποια ασθενεια θα δειξει απο τα μελλοντικα συμπτωματα
ή απο το αν θα εχεις και σε αλλο γκαπυ με τα ιδια που στο απευχομαι.
Τωρα αν δεις καποιο αλλο συμπτωμα αναφερε το μηπως λεει κατι σε καποιον
ομοιοπαθων που ειχε σωσει το ψαρι του και σου πει την θεραπεια που ακολουθησε.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη guppy και νεαρα guppy angello Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-12-11 16:31
GUPPY G.GEORGIA Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-08-10 23:13
30 lt guppy andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 23-01-08 21:58
guppy στέφανος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-02-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04510 seconds with 13 queries