Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-13, 19:39
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Κλάδεμα Hygrophila Polysperma

Γεια σας φίλοι μου,

Μετά από 3 μήνες, ο μικρός κήπος μου έχει γίνει μικρή ζούγκλα και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι καλό. Σίγουρα δεν είναι για τα χαμηλότερα φυτά που δεν τα βλέπει πολύ το φως.

Επειδή έχω κάνει αρκετό ψάξιμο, βρίσκω 3 διαφορετικές γνώμες να ισοβαθμούν και ζητάω την άποψή σας για να επιλέξω την επικρατέστερη.

Οι επιλογές που βρήκα είναι:
1) ¶στο έτσι όπως είναι για άλλους 3 μήνες και μετά κλαδεύεις
2) Κλάδεμα το στέλεχος λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού και ξαναφύτεμα.
3) Ξερίζωμα του παλιού φυτού, κόψιμο στο επάνω 1/3 και ξαναφύτεμα του νέου κλαδέματος.

Τα φυτά που έχουν θεριέψει είναι κυρίως Hygrophila, (Polysperma, Polysperma "Rosanervig" και Difformis, όλα stem plants).

Προσθέτω και 2 φωτογραφίες για καλύτερη εκτίμηση. Μπορεί τελικά αυτό που θεωρώ εγώ "ζούγκλα" να είναι το φυσιολογικό.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  June813a.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  98,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  June813b.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  102,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-13, 19:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σιγουρα θελει ενα καλο κλαδεμα για να '' παρουν αερα'' και να ανανεωθουν τα φυτα σου. Θα μεγαλωσουν συντομα. Αληθεια πες μας λιγο τι κανεις και εχεις τοσο καλη αναπτυξη? Co2 ? Ποσο φως?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-13, 19:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα φυτα θελουν κλαδεμα για να ανανεωνονται. Για τα συγκεκριμενα που ρωτας, τα κοβεις οπου θελεις και αυτα τα κομματια τα μεταφυτευεις διπλα.

Το κοκκινο φυτο στη μεση (ludwigia repens rubin μοιαζει), το εχεις μεσα στο pot? Βγαλτο και φυτεψε το.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

το 3 μου φαίνεται η χειρότερη επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-13, 07:57
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
το 3 μου φαίνεται η χειρότερη επιλογή.
Εγω το κανω αυτο ειδικά σε μερικά φυτα οπως η πολυσπερμα που όσο ψηλωνει πέφτουν τα κάτω φύλλα της και αδειάζει απο κάτω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-13, 09:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλο ειναι γενικως να μην αφηνουμε φυτα ταχειας αναπτυξης οπως το polysperma να φτανουν μεχρι την επιφανεια του νερου, γι' αυτον ακριβως το λογο. Αναπτυσσεται το πανω μερος, κρυβοντας το φως στο κατω. Το αποτελεσμα ειναι να πεφτουν τα φυλλα στη βαση ή να μην ειναι υγιη.

Βεβαια, καθε ενυδρειο εχει τους ρυθμους του. Για παραδειγμα, αν θελει καποιος να γεμισει το ενυδρειο του με ενα φυτο, κλαδευει πολυ πιο συχνα, μεταφυτευοντας τις κορυφες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-13, 09:39
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καθε φορα όμως που τραβάς τη ριζα, σικώνεις μονομιάς όλα τα θρεπτικά συστατικά που υπάρχουν παγιδευμενα στο υπόστρωμα και αυτό σημαινει άλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-13, 09:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλα, ο βυθος γενικως δεν ειναι και πολυ καλο να αναταρασσεται, βγαζοντας τις ριζες των φυτων. Μπορει να σηκωθει και αμμωνια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-13, 12:03
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές.

Παράθεση:
nazgul
Το κοκκινο φυτο στη μεση (ludwigia repens rubin μοιαζει), το εχεις μεσα στο pot? Βγαλτο και φυτεψε το.
Ναι, ναι το ξέρω, μόλις το αγόρασα και περιμένω να καθαρίσω για να φυτέψω.
Alternanthera reineckii roseafolia είναι btw. Πίσω της ακριβώς είναι φυτεμένες οι Ludwigia repen rubin.

Παράθεση:
gianniwpopi
Quote:
Originally Posted by j.p.
το 3 μου φαίνεται η χειρότερη επιλογή.
Εγω το κανω αυτο ειδικά σε μερικά φυτα οπως η πολυσπερμα που όσο ψηλωνει πέφτουν τα κάτω φύλλα της και αδειάζει απο κάτω.
Ούτε και μένα μου αρέσει αυτή η ιδέα αλλά στο φορουμ του Tom Barr οι περισσότεροι λένε ότι όταν ΔΕΝ το κάνανε το μετανιώσανε πικρά. Δεν λένε όμως γιατί

Η αναμόχλευση του πυθμένα αποτρέπει και τυχόν υποβόσκουσες αναερόβιες διαδικασίες που αν εξελιχθούν μπορεί να έχουν χειρότερα αποτελέσματα. Έχει καθόλου βάση αυτό?

Ξεκίνησα με Excel για διοξείδιο αλλά άλλαξα αμέσως σε μπουκάλα σεβόμενος τα λίγα ψαράκια μου. Από τότε βέβαια έγινε ο χαμός της ανάπτυξης. Ως αρχάριος θα ήθελα να πω και στους υπόλοιπους αρχάριους ότι το CO2 τελικά είναι μονόδρομος για την σωστή λίπανση των φυτών. Από άλλη λίπανση εφαρμόζω το ΕΙ με τα υγρά λιπάσματα της Seachem προσαρμοσμένο (με μειωμένες δηλ αναλογίες) σε αλλαγές νερού 40% κάθε εβδομάδα. Προς το παρόν (3 μήνες + περίπου) την έχω γλυτώσει από τις άλγες πλην από λίγες μαυρίλες στα χαμηλά φύλλα των φυτών, οι οποίες όμως φεύγουν με λίγο τρίψιμο με τα δάκτυλα). Προσαρμόζω τις αναλογίες κάθε εβδομάδα μέχρι να τις εξαφανίσω τελείως.
Φωτισμός 2x15W T8 Grolux από τις 9:00 μέχρις τις 18:30 και 2x54W T5 Aquastar από τις 9:30 μέχρι τις 18:00. Το CO2 από τις 8:30 μέχρι τις 18:50.

Σας ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-13, 12:23
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

κοιτα αν 2 φορες την εβδομαδα στην αλλαγη νερού ανακατευεις σιφοναρεις και γενικά φροντιζεις να μένουν καταλοιπα που να συσσωρεύονται στο υπόστρωμα θα μπορούσε να έχει βαση.
η αλήθεια είναι πως κάποια στιγμή να αναγκαστεις πιθανα να ξεριζώσεις.
τα έχω δοκιμάσει και τα δυο, και προτιμώ το κλαδεμα και οχι το ξερίζωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-13, 13:42
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω και τα δύο. Σε ένα σημείο πρώτα προσεκτικά θα δοκιμάσω να ξεριζώσω και αν δεν έρθουν τα κάτω πάνω (κυριολεκτικά και μεταφορικά) θα πορευτώ αναλόγως.

Ό,τι και να κάνω θα ανεβάσω φωτό με το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-13, 22:48
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Λοιπόν το αποτέλεσμα ήταν να γίνει γενικός ...ξεριζωμός και να ξαναφυτευτούν τα νέα στελέχη με κάποιες αλλαγές στις θέσεις.

Αυτά που διαπίστωσα ήταν τα εξής:

Δοκίμασα στην μία πλευρά να κλαδέψω τις κορυφές και να αφήσω το παλιό φυτό να συνεχίσει την ανάπτυξή του. Όπως αναφέρατε και εσείς, επειδή οι κορυφές κρύβουν το φως, το υπόλοιπο φυτό ατροφεί. Μου έμειναν λοιπόν σκέτα "κοτσάνια" με πολύ λίγα φύλλα ψηλά στο στέλεχος που και αυτά αργά ή γρήγορα θα έπρεπε να τα αφαιρέσω πάλι.

Από την άλλη πλευρά άρχισα το ξερίζωμα. Με πολύ προσοχή και προσέχοντας να μή μου "σπάσουν" οι ρίζες μέσα στον πυθμένα τις τράβηξα, τις μύρισα για τυχόν σημάδια σήψης και μετά πήρα φόρα και δεν άφησα τίποτα. Διάλεγα το πιο υγιές κομμάτι από το στέλεχος και ξαναφύτευα.

Η θολούρα που σηκώθηκε από την ανάδευση του πυθμένα, σε 1 ώρα είχε καθαρίσει από το φίλτρο, απλά άλλαξα το PolyWool την άλλη μέρα γιατί είχε στομώσει.

Μετά από 3 μέρες οι μετρήσεις μου ήταν φυσιολογικές
NH4/NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 10
phosphates = 0,03
ph = 6,6 (αυτό συνήθως είναι 7,0 με 7,5 δεν ξέρω γιατί έπεσε τώρα)
GH = 10
KH = 3,5 (μόλις πρόσφατα διάβασα στο φόρουμ ότι αυτό το ρίχνουν τα σαλιγκάρια, δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αλλά το αφήνω έτσι)
Θερμοκρασία = 25 - 26 C
TDS = 215 (και αυτό είναι συνήθως χαμηλότερο περίπου στο 180-190)

και οι σχετικές φωτό από τις ίδιες γωνίες με αυτές πριν το κλάδεμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Newaqsp613aa.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Newaqsp613b.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  99,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hygrophila polysperma Ektoras Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 15-01-13 14:52
προβλημα σε hygrophila polysperma liapakos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 08-10-11 21:10
Hygrophila polysperma Δημητριαδης δημητρης Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 18-02-04 01:27
Κλάδεμα Hygrophila polysperma - Hemianthus micranthemoides newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07686 seconds with 14 queries