Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-18, 20:26
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Dream Waters η πελάτισσα σου άλλα μας είπε και εξ αυτών έκριναν και όσοι σχολίασαν. Γι αυτό πριν γίνεις καταγγελτικός για τους "ειδικούς και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ" και να βάλεις "στοίχημα οτι οι μισοι που γραφουν δεν εχουν πιασει ουτε εργαλειο στα χερια τους.εκτος από το πληκρολογιο" σε ένα φόρουμ που σε φιλοξενεί, θα ήταν προτιμότερο εσύ σαν σωστός επαγγελματίας να εξηγήσεις από την αρχή την άποψη σου για την κατασκευή και να απαντήσεις στα δικαιολογημένα ερωτηματικά που προέκυψαν.
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?Αμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη.λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.Ο αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
__________________
www.dreamwaters.co
  #2  
Παλιά 08-06-18, 21:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Νίκο εγώ παρέθεσα τα λόγια της Νικολέτας με βάση τα οποία έγιναν οι σχολιασμοί. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι συζητήσατε μεταξύ σας και ποιανού η άποψη εφαρμόστηκε. Εκ των υστέρων γράφεις την άποψη σου αλλά αυτό που με ενόχλησε είναι ότι κατηγόρησες συλλήβδην όλα τα μέλη των φόρουμ σαν άσχετους με το θέμα λες και πρώτη φορά είδαν ενυδρείο με σαμπ. Δεν θα αμφισβητήσω εγώ τις ικανότητες σου σαν επαγγελματία, εξάλλου έχω δει όμορφες δουλειές σου, αλλά μάθε να δέχεσαι την κριτική ακόμα κι αν είναι αυστηρή. Συμφωνώ ότι αν ένας πελάτης σου ζητήσει ένα τερατούργημα εσύ πρέπει να το φτιάξεις ακόμα κι αν διαφωνείς αλλά δεν χρειάζεται να το υπερασπιστείς κιόλας Φιλικά όλα τα παραπάνω αλλά μην μας αδικείς. To GAB επιτρέπει να ακούγονται όλες οι γνώμες και ο αντίλογος εντός των ορίων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?όχι δεν βλέπουμε κάτι τέτοιοΑμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη. αν δεν τους την πει κάποιος πως θα την γνωρίζουν? λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.διαφωνώΟ αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...κι εγώ δεν θα έβαζα αυτή την κατασκευή στο σαλόνι μου. Αυτό είναι λάσπη? Δεν νομίζω. Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
Αν η Νικολέτα είναι ευχαριστημένη απ' αυτό που παρήγγειλε και αν όντως αυτό ήθελε (γιατί εγώ άλλο κατάλαβα απ' αυτά που έγραψε) και της το έφτιαξες, όλα οκ.
  #3  
Παλιά 08-06-18, 21:34
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?Αμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη.λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.Ο αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
τα φράγκα τα πήρες όμως....Η κοπέλα δεν πήρε ενυδρείο που να άξιζε τα τόσα φράγκα. Λάσπη δεν χρειαζόσουν ούτως ή άλλος.....σκα....α δουλειά έκανες από μονος σου.οντως το φόρουμ μπάζει.κ αν Εσύ έχει κάνει 300 ενυδρεία,Θα πρέπει λίγο να κοιτάξεις λιγο την εξέλιξη σου.....όπως το πας ούτε στα χίλια δεν θα φτιάξεις ένα σωστό.
  #4  
Παλιά 08-06-18, 22:00
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή ειδημονες...

οι καιροι ειναι εξαιρετικα δυσκολοι,και ο καθενας απο εμας,ξερει τι θυσιες κανει,για να διατηρησει το χομπυ του,και κατ επεκταση τους επαγγελματιες.αναγνωριζω τις τεχνικες δυσκολιες που μπορει να προκυψουν,αλλα εκει ειναι και η υπεροχη του επαγγελματια!να βρισκει λυσεις.ο pagokoftis δεν εχει καμια κακη προθεση,αλλα αντιθετα εχει ενα σημαντικο δειγμα γραφης,στα ενυδρεια του.ολοι αυτοι οι "ειδημονες"ειναι οι ανθρωποι,που βαζουν χρηματα μεσα στο παντελονι σου.η παρατηρηση ειναι καλοπροεραιτη απο ενα ειδημονα.
__________________
scapegoat
  #5  
Παλιά 08-06-18, 22:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παρακαλώ προσοχή στις εκφράσεις σας αν θέλετε να συνεχιστεί η συζήτηση.
http://www.aquatek.gr/vb/announcement.php?f=23
Μη μας αναγκάζετε να διαγράφουμε ποστ, να κλειδώσουμε το θέμα ή να επιβάλλουμε ποινές.
  #6  
Παλιά 08-06-18, 22:49
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Από τα προφανή και ως "ειδήμονας πληκτρολόγιου" :

1. Τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια, κανείς δε θα δεχόταν σαν σχεδιασμό (και ούτε συζήτηση για υλοποίηση) εμφανής σωλήνες και τέτοιο sump και όχι μόνο σε χώρο σαλονιού.

2. Δεν ξέρουμε τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ των δυο πλευρών.

3. Δεν έχουμε στο forum ξαναδεί αρνητικό σχόλιο για δουλειές του Dream Waters.


Τα όποια σχόλια για το αποτέλεσμα ξεκίνησαν με καλή πρόθεση.
Δεν έχει το φόρουμ ανάγκη από δράματα και ανθρωποφαγίες.

Ελπίζω το θέμα που άνοιξε να έχει happy end
  #7  
Παλιά 08-06-18, 23:18
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αν κ ξύπνησα τα ψαράκια μου καλό θα ήταν να το δεις αυτό.ενυδρειο 2.00 ×55×65 κατασκευής ,ειδήμων πληκτρολογίου μ βοηθό.12αρι extra clear το μπροστά τζαμι μόνο.Τιμη 300.ευρω.Σάμπ 150 λίτρα κατασκευής....παω στοίχημα δεν έχει πιάσει εργαλείο στην ζωή του ΕΠΕ...Τιμή 50 ευρω(δεν ειχαν κανει 300 ακομα κ χρέωναν λιγα)αφίσα κατεβάζεις από μια φωτοτραπεζα κ τειπωνεις κοστος 15 ευρω.https://youtu.be/IVF_BRu0WtM για τον θόρυβο κατεβάζει 3800λτ αλλά είχα κλειστό τον ήχο κατασκευής Δημήτρης Τ.κ είναι το πρώτο που καταπιάνομαι στο 300στο θα καταργήσω κ του σωλήνες.
  #8  
Παλιά 09-06-18, 00:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μιας και αναφέρθηκε το όνομα μου...
Σε 850 λίτρα ενυδρείο, 300 λίτρα σαμπ και μικρό είναι????????? Σοβαρα τώρα?? Μακάρι να ήμουν Θεσσαλονίκη και θα το έφτιαχνα από κάτω και με 40 πόντους ύψος.. και με 30 αν με προκαλούσατε!!!
Μπήκα στην ιστοσελίδα σας και ότι υπερχείλιση και αν είδα, στα καλύτερα δείγματα δουλειάς σας προφανώς... ήταν σαν της Νικολέτας!! Τρεις σωλήνες με τρυπουλες να κατεβάζουν όλοι νερό... Αν κάνω λάθος διορθώσετε με!!! Bean Animal ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, σας λέει κάτι?? Επόμενο είναι να θεωρείτε ότι σε 8000 λίτρα επιστροφή δεν γίνεται να είναι αθόρυβο!! Έλα μου που γίνεται όμως!!! Ο μόνος θόρυβος να είναι οι αντλίες και τίποτα άλλο απολύτως!!!
Jebao DCT8000 σε 1.4 μέτρα ύψος, όσο νερό κατεβαίνει, να μην ακούγεται ούτε σταγόνα!!!!
Για τους τρεις τεράστιους σωλήνες Φ50, ειλικρινά ότι και αν πω θα είναι λίγο.............
Το ότι στραγγαλισατε εντελώς την μια σωλήνα για να σιφωναρει με το ζόρι, πώς να το σχολιάσω?? Αφού η διατομή των σωλήνων είναι μεγάλη και δεν γίνεται!!! ΠΩΣ να το κάνουμε δηλαδή??????????????? Είναι ΛΑΘΟΣ!!!!!! Διαφορετικά την ρύθμιση αυτή που με περηφάνεια πλέον δηλώσατε ότι μετά από τοοοοοοσο καιρό κάνατε, γιατί δεν την κάνατε από την ΑΡΧΗ???????
Αφήσατε την γυναίκα με ένα ενυδρείο με τρία χωρίσματα το οποίο ονομασατε sump να κάνει τι??? Εκτός από το ότι η υπερχείλιση σχεδιάστηκε 100% λάθος, και όχι κατά λάθος όπως ανέφερα... Θα έπρεπε η γυναίκα να βάλει τα σφουγγάρια της ΠΟΥ???? Μεσα στο σαμπ αυτό... Στον πάτο?? Όρθια στο πρώτο τζαμί του χωρίσματος?? Ένα απλό καλαθάκι έστω από πλαστική γλάστρα με 10 τρύπες στο κάτω μέρος να περνάει το νερό και να βάλει μέσα τα σφουγγάρια και να μπορεί να το βγάζει να καθαρίζει, δεν μπορούσατε να της φτιάξετε?? Ένα διάδρομο ώστε το νερό να καταλήγει δίπλα στους σωλήνες που κατεβάζουν νερό και εκεί να βρίσκονται και οι αντλίες δεν μπορούσε να γίνει??
Είναι η πρώτη φορά που απαντάω σε άρθρο τόσο έντονα γιατί δεν μπορώ την κοροϊδία και την αδιαφορία από επαγγελματίες...
Δεν είμαι επαγγελματίας για να προσπαθώ να σας λασπολογησω, στην Πάτρα μένω και όσα ενυδρεία έχω φτιάξει τα έχω φτιάξει γιατί έχω αρρώστια με το χόμπι αυτό και προσπαθώ να την μεταδώσω στιυς γνωστούς μου με τον σωστό τρόπο...
Ήμουν ο πρώτος πιστεύω που είπα ότι έχετε κάνει καλές δουλειές.. πιστεύοντας ότι ότι ανθρώπινα λαθη θα τα διορθώσετε... Έλα μου που δεν ήταν λάθη όμως... Αλλά και εκεί μια συγνώμη αρκεί...
Ξαναλέω μακάρι να της την δώσατε στην ίδια...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06523 seconds with 15 queries