Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-13, 21:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Γιατί δεν τρώνε τα ψαράκια μου;

Καλησπέρα,

Αρχάριος εδώ - ναι, ξέρω, φαίνεται!
Ενυδρείο 75 lt περίπου καθαρό νερό, εξωτερικό φίλτρο Crystal Flo 20, μόλις ‘στρωμένο’ (‘έστρωσα’ με αμμωνία), φυτεμένο με τα εξής:
4 x Vallisneria spiralis
2 x Sagittaria pusilla ή Sagittaria subulata
2 x Alternanthera reineckii
2 x Cryptocoryne
1 x Hygrophila polysperma
1 anubia
1 x Crinum natans

Συνθήκες:
Θερμοκρασία 20-22°C (χωρίς θερμαντήρα), Αμμωνία 0,Νιτρώδη 0, νιτρικά δεν έχει νόημα να μετρήσω (χθες άλλαξα όλο το νερό). Νερό βρύσης Καλλιθέας Αθήνας (PH: 6 (!!!!) ίσως είναι λάθος το τεστ – Kh 10, gH 8.
Μετά την ολική σχεδόν αλλαγή νερού έβαλα την εξής ποσότητα υγρών λιπασμάτων (μικρότερη από τη συνιστώμενη από φόβο άλγης)
Seachem Flourish Excel 5ml
Seachem Flourish Phosphorus 2ml
Seachem Flourish Potassium 2.5 ml
Sera Florena 20ml

Μόλις χθες έκανα μια τεράστια αλλαγή νερού (99%) και πρόσθεσα τα πρώτα ψαράκια:
6 x Tanichthys Albonubes (white cloud minnow)
1 γαρίδα Red Cherry
1 σαλιγκάρι Zebra nerite
Τροφή: Sera San & Nutrafin MAX

Στο ενυδρείο (σχεδόν…) όλα καλά . Τα συννεφάκια ήδη αρχίσανε τα κόρτε και πολιορκούν στενά τα δυο θηλυκά. Τα αρσενικά κάνουν και μερικές αθώες αψιμαχίες. Η γαριδούλα τρώει το καταπέτασμα, και το σαλιγκαράκι απολαμβάνει να ρουφά τα τζάμια.
Το πρόβλημά μου είναι ότι τα συννεφάκια δεν τρώνε! Από χθες το απόγευμα που τα έβαλα στο ενυδρείο τα έχω ταΐσει μόνο τρεις φορές. Μία χθες το βράδυ με δύο μόνο (!!!) νιφάδες, μία σήμερα το πρωί με δυο – πάλι – νιφάδες, και σήμερα το βράδυ, φοβούμενος μήπως η μικρή ποσότητα τροφής δεν γίνεται αντιληπτή (μα πώς, αφού ακόμα και εγώ τη μυρίζω….) με καμιά δεκαριά νιφάδες. Οι νιφάδες περάσανε δίπλα τους, σχεδόν τα ακούμπησαν, αλλά τα συννεφάκια τις αγνόησαν εντελώς! Η τροφή έπεσε, τελικά, στο βυθό, δίνοντας μεγάλη χαρά στη γαριδούλα που έφαγε όσο μπορούσε. Η υπόλοιπη τροφή παρέμεινε στο βυθό. Τα συννεφάκια ούτε που την άγγιξαν.
Απ’ ότι έχω διαβάσει τα συννεφάκια τρώνε … τα πάντα. Γιατί δεν τρώνε αυτές τις τροφές; Λέτε να είναι άρρωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-13, 21:30
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια ασθενεια απλα μαλλον θελουν τις μερες τους μεχρι να προσαρμοστουν και να ανοιξει η ορεξη τους
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-13, 22:05
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Οπότε να περιμένω. Πότε λετε να τα ξαναταΐσω, γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω το σύστημα με την χαμένη τροφή.
Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-13, 23:06
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

θα πρεπει να καταναλωνεται γρηγορα απο τα ζωντανα σου (1-2 λεπτα αν δε κανω λαθος)για να μην επιβαρινεται το νερο σου
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-13, 23:53
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αυτα τα λιπασματα απαγορεύονται να τα ρίχνεις αμα εχεις γαριδες μεσα στο ενυδρειο σου.

Seachem Flourish Phosphorus 2ml
Seachem Flourish Potassium 2.5 ml
Sera Florena 20ml


Μονο αυτο μπορεις να βαζεις Seachem Flourish Excel 5ml

Περιεχουν καποια βαρια μεταλα που ειναι επικίνδυνα για τις γαριδες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-13, 01:47
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δώσε τους χρόνο..ελπίζω να εκανες σωστή προσαρμογή με σβηστα φώτα...και να τα ανοιξες αρκετη ωρα μετα και οχι με το που εβαλες τα ψάρια....

δοκίμασε και με καμια αλλη τροφη....και μην βιαζεσαι..δωσε τους χρονο !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-13, 02:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για πες μας λιγο πως το εστρωσες το ενυδρειο σου?εγραψες οτι το εστρωσες με αμμωνια.αλλα εισαι σιγουρος οτι εχει στρωσει?τα νιτρικα ειναι 0 λογω της αλλαγης υποθετω?..

1)ποσες μερες λειτουργει το ενυδρειο?

2)με στικ μετρας?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-13, 08:12
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για πες μας λιγο πως το εστρωσες το ενυδρειο σου?εγραψες οτι το εστρωσες με αμμωνια.αλλα εισαι σιγουρος οτι εχει στρωσει?τα νιτρικα ειναι 0 λογω της αλλαγης υποθετω?..

1)ποσες μερες λειτουργει το ενυδρειο?

2)με στικ μετρας?
Το ενυδρείο έστρωσε σε δύο δόσεις. Στην αρχή έστρωνα ένα 55 λιτρο (στο οποίο, μάλιστα, είχα βάλει 'μπόλι' αλλά δεν έπιασε), αλλά μετά από 3 εβδομάδες στρωσίματος, εκεί που πήγε να μου μηδένισει η αμμωνία, ράισε ο πάτος (ευτυχώς δεν είχα ψαράκια μέσα).
Μετά από αυτό αναγκάστηκα να αλλάξω ενυδρείο, οπότε πήρα ένα 85 λιτρο. Ξαναξεκίνησα το στρώσιμο, μου πήρε άλλες 3 εβδομάδες να στρώσω καλά. Έριχνα αμμωνία περίπου 3-5 mg/l και 'μηδενιζόταν' κάτω από 0,5 mg/l σε 24 ώρες & μετρούσα νιτρώδη 0 για 3 τουλάχιστον ημέρες πριν την μεγάλη αλλαγή του νερού. (Εννοείται ότι τα νιτρικά ήταν υπερβολικά πολλά)
Χρησιμοποιώ υγρά τεστ της Sera.
Το ενυδρείο λειτουργεί με ψάρια από το Σάββατο 23/2 απόγευμα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

ΥΓ
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά χρησιμοποιώ DIY CO2 με ρυθμό μια φυσαλίδα ανά 2 δευτερόλεπτα. Επίσης, για περίπου 36 ώρες, ακουμπούσε ένα μικρό κομμάτι αλουμινόχαρτο (περίπου 3-4 cm2) στο νερό του ενυδρείου (το αλουμινόχαρτο το χρησιμοποιώ για ανακλαστήρα). Τώρα δεν ακουμπά.

Το πρωί, πριν φύγω για δουλειά, ξαναέλεγξα την κατάσταση του ενυδρείου. Τα κομματάκια τροφής εξακολουθούσαν και βρίσκονται στο βυθό. Τα white clouds δεν την ακούμπησαν καθόλου!

Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι, ενώ υποτίθεται ότι τα white clouds κολυμπάνε από τη μέση και πάνω του ενυδρείου, αυτά συνήθως κολυμπάνε κοντά στο βυθό. Μόνο όταν κάνουν αψιμαχίες ή φλερτάρουν αναβαίνουν ψηλότερα. Το ένυδρείο έχει διαστάσεις (ΜΠΥ) 60cm x 35cm x 40cm x35cm.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δώσε τους χρόνο..ελπίζω να εκανες σωστή προσαρμογή με σβηστα φώτα...και να τα ανοιξες αρκετη ωρα μετα και οχι με το που εβαλες τα ψάρια....

δοκίμασε και με καμια αλλη τροφη....και μην βιαζεσαι..δωσε τους χρονο !
Εδώ έκανα λάθος. Τα φώτα άναψαν σχεδόν αμέσως. Τα συννεφάκια ήταν φανερά τρομαγμένα όλη την πρώτη ημέρα (το Σάββατο) γιατί σχημάτιζαν ένα 'σφικτό' κοπαδάκι χαμηλά στο μαύρο βυθό (υπόστρωμα Seachem Flourite black). Αλλά την επόμενη ημέρα (Κυριακή) είχαν ξεθαρρέψει.
Ο φωτισμός είναι 2 x 15 W T8 (Sylvania Gro-Lux πίσω & Hagen Flora Glo μπροστά).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 25-02-13 στις 08:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-13, 11:34
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν ξέρεις εάν έχει στρώσει το ενυδρείο... και το πιο πιθανό είναι αυτό.. πολύ γρήγορα έβαλες τα ψάρια. Αν μετρήσεις νιτρικά μπορεί να είναι και απο το νερό του δικτύου. Εμείς στην κατερίνη έχουμε ΝΟ3=20
Τα ψάρια ειναι νεοφερμένα στο ενυδρείο σου και είναι λογικό να μην τρώνε απο το άγχος. Δοκίμασε και άλλη τροφή.
Βασικά και στρωμένο να ειναι το φίλτρο σου μετά την μεγάλη αλλαγή του νερού που έκανες έπρεπε να βάλεις τα ψάρια μετά απο λίγες μέρες αφού ξανα έκανες μετρήσεις... και οχι τόσο γρήγορα..
Κοίτα πως θα πάνε η μετρήσεις σου και κάνε μικρές αλλαγές νερού (20%) κάθε μέρα για να μειώνεις τα ΝΗ4-ΝΟ2-ΝΟ3...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-13, 13:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok,εμενα αυτα που γραφεις καλα μου ακουγονται.δε νομιζω πως ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.

καταρχην
1) διαβασε το προφιλ τους αν δεν το εχεις διαβασει.

2)θα κοιταζα να μαλακωσω λιγο το νερο.δεν νομιζω πως με Kh 10 στην καλλιθεα εχεις Ph 6.πιο πολυ για λαθος μετρηση μου κανει(η προβληματικα τεστ)αν μετρας με στικς προμηθευσου με υγρα τεστ και ξαναμετρα τα ολα για νασαι σιγουρος.επισης κοιτα την ημερομηνια ληξης τους.και σαυτα που εχεις και στα καινουρια πριν τα παρεις.

3)η τροφη σου ειναι καινουρια?κοιταξε την ημερομηνια ληξης και σε αυτη.το οτι τα τρωνε ολα δε σημαινει οτι δεν εχουνε προτιμησεις,η οτι δεν μπορει καποια να μην τα τραβαει αρκετα.δοκιμασε με κατεψυγμενα η/και αποξηραμενα Bloodworms και αρτεμια.επισης μπορεις να δοκιμασεις την τροφη που εχεις να τη μουλιασεις σε σκορδοζουμο.

4)τα φυτα σου ειναι νεα ακομα και νομιζω πως δεν χρειαζεται να τα πλακωνεις στα λιπασματα απο τωρα.προσωπικα θα τα αφηνα λιγο καιρο μονο με το co2 η και χωρις αυτο,μεχρι να εγκλιματιστουν και να δω μετα τι χρειαζονται.αυτο ισχυει ιδιαιτερα για το φωσφορο που ριχνεις αλλα και για τα υπολοιπα.πιστευω πως ειναι νωρις.περιμενε ομως αν θες να παρεις και αλλες γνωμες σαυτο απτους φυτεμενους.

5)για τις τροφες που πεφτουν στο βυθο,μπορεις να βαλεις μερικα Helena σαλιγκαρια και φυσικα να μην ριχεις τοση τροφη.επσης το οτι η τροφη εμεινε εκει και δεν κουνηθηκε παει να πει πως στο βυθο δεν εχεις αρκετη κυκλοφορια.θα κοιταζα να την αυξησω.

6)σχετικο με το 5 απο πανω,κοιταξε μηπως εχεις αυξημενη κυκλοφορια στην επιφανεια.αν ειναι μεγαλη η ροη μπορει γιαυτο να καθονται χαμηλοτερα τα ψαρια.διαβασε το προφιλ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-13, 20:10
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok,εμενα αυτα που γραφεις καλα μου ακουγονται.δε νομιζω πως ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.

καταρχην
1) διαβασε το προφιλ τους αν δεν το εχεις διαβασει.

2)θα κοιταζα να μαλακωσω λιγο το νερο.δεν νομιζω πως με Kh 10 στην καλλιθεα εχεις Ph 6.πιο πολυ για λαθος μετρηση μου κανει(η προβληματικα τεστ)αν μετρας με στικς προμηθευσου με υγρα τεστ και ξαναμετρα τα ολα για νασαι σιγουρος.επισης κοιτα την ημερομηνια ληξης τους.και σαυτα που εχεις και στα καινουρια πριν τα παρεις.

3)η τροφη σου ειναι καινουρια?κοιταξε την ημερομηνια ληξης και σε αυτη.το οτι τα τρωνε ολα δε σημαινει οτι δεν εχουνε προτιμησεις,η οτι δεν μπορει καποια να μην τα τραβαει αρκετα.δοκιμασε με κατεψυγμενα η/και αποξηραμενα Bloodworms και αρτεμια.επισης μπορεις να δοκιμασεις την τροφη που εχεις να τη μουλιασεις σε σκορδοζουμο.

4)τα φυτα σου ειναι νεα ακομα και νομιζω πως δεν χρειαζεται να τα πλακωνεις στα λιπασματα απο τωρα.προσωπικα θα τα αφηνα λιγο καιρο μονο με το co2 η και χωρις αυτο,μεχρι να εγκλιματιστουν και να δω μετα τι χρειαζονται.αυτο ισχυει ιδιαιτερα για το φωσφορο που ριχνεις αλλα και για τα υπολοιπα.πιστευω πως ειναι νωρις.περιμενε ομως αν θες να παρεις και αλλες γνωμες σαυτο απτους φυτεμενους.

5)για τις τροφες που πεφτουν στο βυθο,μπορεις να βαλεις μερικα Helena σαλιγκαρια και φυσικα να μην ριχεις τοση τροφη.επσης το οτι η τροφη εμεινε εκει και δεν κουνηθηκε παει να πει πως στο βυθο δεν εχεις αρκετη κυκλοφορια.θα κοιταζα να την αυξησω.

6)σχετικο με το 5 απο πανω,κοιταξε μηπως εχεις αυξημενη κυκλοφορια στην επιφανεια.αν ειναι μεγαλη η ροη μπορει γιαυτο να καθονται χαμηλοτερα τα ψαρια.διαβασε το προφιλ τους.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές σου συμβουλές!

1 & 6)
Έχω διαβάσει για τα tanichthys albonubes, και λένε ότι τρώνε τα πάντα και ότι ζούν (ζούσαν) σε ποτάμι με κάποια ροή. Αλλά θα δοκιμάσω να μειώσω τη ροή.

5) Ροή στο βυθό; Τα φυτά δεν θα την εμποδίζουν (και θα ταλαιπωρούνται από αυτήν; ) Το υπόστρωμα (seachem flourite black) δεν θα ανακατεύεται και θα λερώνει το νερό;

2) Ναι, έχεις δίκιο, το τεστ του Ph (seachem Ph alert) είναι μάλλον χαλασμένο. Θα το αντικαταστήσω. Τα συννεφάκια ζουν σε σκληρό νερό. Γιατί να το μαλακώσω;

3) Η τροφή είναι φρέσκια. Σκορδόζουμο; . Θα κοιτάξω να βρω πληροφορίες.

4) Τα φυτά είναι ενός μηνός. ΟΚ θα κόψω αυτά τα λιπάσματα (για να μην ταλαιπωρώ και την γαριδούλα).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρεις εάν έχει στρώσει το ενυδρείο... και το πιο πιθανό είναι αυτό.. πολύ γρήγορα έβαλες τα ψάρια. Αν μετρήσεις νιτρικά μπορεί να είναι και απο το νερό του δικτύου. Εμείς στην κατερίνη έχουμε ΝΟ3=20
Τα ψάρια ειναι νεοφερμένα στο ενυδρείο σου και είναι λογικό να μην τρώνε απο το άγχος. Δοκίμασε και άλλη τροφή.
Βασικά και στρωμένο να ειναι το φίλτρο σου μετά την μεγάλη αλλαγή του νερού που έκανες έπρεπε να βάλεις τα ψάρια μετά απο λίγες μέρες αφού ξανα έκανες μετρήσεις... και οχι τόσο γρήγορα..
Κοίτα πως θα πάνε η μετρήσεις σου και κάνε μικρές αλλαγές νερού (20%) κάθε μέρα για να μειώνεις τα ΝΗ4-ΝΟ2-ΝΟ3...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όχι το νερό του δικτύου δεν έχει νιτρικά (ευτυχώς). ΝΗ4-ΝΟ2 έχω μηδέν, αλλά ΝΟ3 δεν γνωρίζω. Θα μετρήσω σήμερα.
-------------------------
Λοιπόν, σήμερα το βραδάκι πρόσεξα ότι το ένα συννεφάκι είχε κάτι στο στόμα του που έμοιαζε με τις ρίζες της Alternanthera reineckii που βγαίνουν στην υδάτινη στήλη. Πήρα το θάρρος και έριξα λίγο τροφή (δεν είχα ρίξει από χθες βράδυ) και τα συννεφάκια, μετά από λίγο που πήραν χαμπάρι τί συμβαίνει, την έφαγαν .

Κάποια ποσότητα τροφής, πάντως, έπεσε κάτω στο υπόστρωμα και τη μάζεψα με μια μεγάλη σύριγγα (αυτοσχέδια σκούπα βυθού).

Οπότε το θέμα θεωρείται λήξαν! Τελικά, μάλλον θέλανε το χρόνο τους, να αποβάλλουν το στρες της βίαιης αλλαγής περιβάλλοντος και να ηρεμήσουν.

Αν κάποιος διαχειριστής μπορεί να αλλάξει τον τίτλο στο νήμα και να προσθέσει κάποιο ενδεικτικό ότι έληξε (κάτι σαν SOLVED) θα ήταν καλό, ώστε άλλοι αρχάριοι να μπορούν να το συμβουλευτούν.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια που ευγενικά δίνεται σε εμάς τους αρχάριους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 25-02-13 στις 20:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-13, 22:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
1 & 6)
Έχω διαβάσει για τα tanichthys albonubes, και λένε ότι τρώνε τα πάντα και ότι ζούν (ζούσαν) σε ποτάμι με κάποια ροή. Αλλά θα δοκιμάσω να μειώσω τη ροή.

ναι,αλλα εξαρταται και απο που ειναι τα ψαρια και οχι μονο:

"The Hainan Island fish occupy a clear, slow-moving coastal stream and its tributaries. The substrate is composed of sand, pebbles and leaf litter and even during the wet season the maximum water depth was only 23.6″/60cm."

"They were observed swimming in schools in calmer zones and backwaters close to patches of dense, trailing marginal vegetation. The pH was 6.4 with low hardness values and plant species present included Blyxa japonica, Rotala rotundifolia, Ludwigia prostrata, Ceratopteris thalictroides and Limnophila sp. ..."

"Filtration does not need to be particularly strong though it does seem to appreciate a degree of water movement and will also do well in a hill stream-type set-up."

αρα θελουνε ροη,αλλα οχι δυνατη.δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις....



5) Ροή στο βυθό; Τα φυτά δεν θα την εμποδίζουν (και θα ταλαιπωρούνται από αυτήν; ) Το υπόστρωμα (seachem flourite black) δεν θα ανακατεύεται και θα λερώνει το νερό;

γιατι να εμποδιζουν τη ροη τα φυτα?ουτε κακο τους κανει.ισα ισα που τη χρειαζονται και αυτα κιεσυ.και για την καθαριοτητα του βυθου και για τις αλγες.το υποστρωμα γιατι να ανακατευτει?θα τη ρυθμισεις τη ροη ωστε να ειναι οση πρεπει για να διωχνει τα σκουπιδια που καθονται κατω,αλλα να μη σπρωχνει την αμμο και το υποστρωμα.δε λεω να το κανεις πληντυριο στο βυθο,να αυξησεις τη ροη λεω
ασχετα απο αυτο,απτη στιγμη που εχεις μεσα ψαρια,θα σκεφτεις πρωτα τα ψαρια.οχι τα φυτα

2) Ναι, έχεις δίκιο, το τεστ του Ph (seachem Ph alert) είναι μάλλον χαλασμένο. Θα το αντικαταστήσω. Τα συννεφάκια ζουν σε σκληρό νερό. Γιατί να το μαλακώσω;

το Ph alert ειναι απλα ενας δεικτης.και μαλιστα οχι και πολυ αξιοπιστος.χρειαζεσαι τεστ,οποτε προτιμησε υγρο.

το seriously fish λεει ph απο 6 εως 8.5.και το 6 και το 8.5 ειναι τα ορια.οι τιμες αυτες αλλαζουνε στο ιδιο μερος αναλογα με την εποχη,την ωρα της ημερας και αρκετους αλλους παραγοντες.ειναι καλυτερα να ρυθμισεις μια μεση τιμη και οχι στα ορια.εγω θα το εκανα ουδετερο προς ελαφρως οξινο.αυτο θα δωσει και καθαροτερο νερο στα ψαρια και θα βοηθησει και τα φυτα σου που τρεφονται καλυτερα σε ελαφρως οξινο αποτι σε αλκαλικο νερο.αλλα αφου ακομα δεν ξερεις τι ph εχεις δε μπορω να σου πω ακριβως τι θα εκανα εγω και δεν εχει και νοημα.μολις κανεις μετρηση γραφτη εδω να παρεις γνωμες

3) Η τροφή είναι φρέσκια. Σκορδόζουμο; . Θα κοιτάξω να βρω πληροφορίες.

το σκορδοζουμο τους "ανοιγει την ορεξη".τα τραβαει γιατι τους κανει καλο.(εχει αντισηπτικες και αντιπαρασιτικες ιδιοτητες) και τα ψαρια το καταλαβαινουνε ενστικτωδως.
μπορει ομως να ητανε και λογω στρες οπως ειπες και να μην υπαρχει θεμα καν με την τροφη.

4) Τα φυτά είναι ενός μηνός. ΟΚ θα κόψω αυτά τα λιπάσματα (για να μην ταλαιπωρώ και την γαριδούλα).

κοψτα για κανα μηνα να δεις πως πανε και μετα προσθετεις αναλογα τις αναγκες.ο φωσφορος ειδικα δεν μου ακουγεται απαραιτητος και μπορει να κανει και κακο.
-------------------------
και κοιτα και εδω http://www.fishbase.org/summary/Tani...albonubes.html
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-13, 11:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Question

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις εξαιρετικές σου πληροφορίες! .

Ήδη μείωσα τη ροή. Μόλις μπορέσω θα κάνω και ροή στο βυθό. Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω και ένα υγρό τεστ Ph και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Ερώτηση για την ροή στο βυθό:
Αυτή η στιγμή η έξοδος του φίλτρου καταλήγει σε σωλήνες με οπές οι οποίοι σχηματίζουν ένα Γ. Το επάνω μέρος του Γ εξάγει το νερό στην επιφάνεια της στήλης προκαλώντας ανατάραξη για καλύτερη οξυγόνωση (την οποία τα συννεφάκια θα χρειαστούν, απ’ ότι έχω διαβάσει, ιδιαίτερα το καλοκαίρι). Το κάθετο μέρος του Γ εξάγει το νερό στην μπροστινή όψη του ενυδρείου (παράλληλα με αυτήν) δημιουργώντας επιπλέον ροή εκεί. Αν τοποθετήσω αυτό το κάθετο μέρος του Γ λίγα εκατοστά πάνω από το βυθό ώστε να εξάγει το νερό παράλληλα σε αυτόν (όπως στο συνημμένο σχήμα), είναι εντάξει; Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  waterflow.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  20,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-13, 15:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το Γ που λες με τις οπες ειναι το spraybar(η επιστροφη του νερου).δεν εχω καταλαβει ακριβως απτο σχημα αν εχεις ενα η δυο τετοια.(στη μπροστινη οψη φαινεται ενα στρογγυλο στην κατω αριστερη γωνια).
θα βοηθησει περισσοτερο αν βαλεις μια φωτο του ενυδρειου να δουμε πως ειναι και μηπως χρειαζεται και κατι αλλο.

αν αυτο που θες να πεις με το σχημα ειναι το που βρισκεται τωρα και που σκεφτεσαι να το βαλεις,εγω θα σου ελεγα αντι να μετακινησεις το spaybar χαμηλα,να κανεις το εξης.
αν το spray bar ειναι ενα κομματι μονοκοματο,μπορεις να το γυρισεις ωστε οι τρυπες να κοιτανε προς το βυθο.
οταν χρειαστεις περισσοτερη αναταραξη στην επιφανεια θα βαλεις αεραντλια.(ετσι κιαλλιως χρειαζεσαι μια για περιπτωση αναγκης.(αν παρεις και μια με μπαταριες ακομα καλυτερα).

αν δεν ειναι μονοκοματο και ειναι δυο κομματια που γυρνανε ανεξαρτητα με τρυπες και τα δυο,θα γυρισεις το ενα στην επιφανεια και το αλλο στο βυθο.(αυτο μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου).
αλλα καλυτερα να βαλεις μια φωτο πρωτα να δουμε.

η αλλη λυση,ειναι να παρεις ενα μικρο wave pump,το μικροτερο που θα βρεις και να το βαλεις να χτυπαει χαμηλα στο μπροστινο η στο πισω τζαμι.αν εχει πολυ μεγαλη ροη μπορεις να κοψεις προσεκτικα τη φτερωτη του με ψαλιδι.(σαν να κοβεις νυχι,ακολουθωντας το σχημα της.)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  416548186_780.jpg
Εμφανίσεις:  145
Μέγεθος:  66,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-13, 15:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Γιωργο..φαινεται σαν να εχει ενα στο πανω μερος του τζαμιου,και ενα στο κατω(spray bar..) απο την πρώτη φωτο οπως το βλέπω δηλαδη,βλεπουμε την ταπα που ειναι στην ακρη του καθε σπρευμπαρ,και στη δευτερη φωτο,βλεπουμε μονο το επανω σπρευμπαρ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-13, 15:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ισως να ειναι ετσι τασο κιεγω ετσι το βλεπω,απλα δεν ειμαι σιγουρος.αν εχει δυο spraybar Υποθετω οτι αυτο ειναι το πιο απλο να κανει.να βαλει ενα πανω και ενα κατω δηλαδη.απλα δεν ξερω και τι φιλτρο εχει και τι ροη,μην το κανει πλυντηριο κανονικο με δυο εξοδους...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-13, 15:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα spray bar παντως μπορει να τα βάλλει και στην πλατη του ενυδρειου και το ενα να χτυπαει ευθεια και το αλλο γυρισμένο λιγο προς τα κατω..αλλα ας μας πει πρώτα πως το εχει..και βλεπουμε!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-13, 16:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Έχω δυο ανεξάρτητα spray bar. Το κάθε ένα αποτελεί την μία πλευρά του Γ. Συνδέονται με γωνιοσωλήνα και μπορούν να ρυθμιστούν ανεξάρτητα (με τι γωνία εξάγουν το νερό). Μπορούν, επίσης, να μετακινηθούν. Αποτελούσαν τμήμα των παρελκόμενων του φίλτρου (elite crystal flo 20).
Συνημμένες είναι κάποιες φωτογραφίες της υπάρχουσας κατάστασης (μαζί ένα συννεφάκι).
Αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω το κάθετο spray bar οριζόντια πάνω από το βυθό και να αλλάζω τη θέση της εισαγωγής (να την πάω δηλαδή δεξιά από αριστερά που είναι τώρα) ώστε η ροή του νερού να μην συναντά πολλά φυτά, ή, ακόμα καλύτερα, να την βάλω στο κάτω μέρος της πρόσοψης. Τα περισσότερα φυτά βρίσκονται αριστερά και πίσω. Ο ελεύθερος βυθός βρίσκεται μπροστά και δεξιά.
Το φίλτρο έχει αρκετή ροή (σε μία συνημμένη φωτογραφία φαίνεται – ελπίζω - η γούβα που έγινε από την ροή από την κάτω οπή στο υπόστρωμα & αν το έχω τέρμα τα συννεφάκια δεν κολυμπάνε ψηλότερα από 10 εκατοστά από το βυθό). Δεν ξέρω, βέβαια, τι θα γίνει αν με τον καιρό ‘βουλώσει’. Αυτή τη στιγμή η βάνα της εισαγωγής είναι κατά το 1/3 περίπου κλειστή.
Δεν βρίσκω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πρόσοψη ενυδρείου.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spraybar1.jpg
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  49,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spraybar2.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spraybar3.jpg
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  41,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γούβαΣτοΒυθό.jpg
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  συννεφάκι1.jpg
Εμφανίσεις:  152
Μέγεθος:  17,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-13, 17:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στο ξαναλεω.τα φυτα δεν εχουνε θεμα με την κανονικη ροη.(αλλο πραγμα η υπερβολη).αντιθετα το στασιμο νερο και η μηδενικη ροη στο βυθο μπορει να δημιουργησει μεγαλα προβληματα.τα νιτρικα ειναι ενα απο αυτα και δεν ειναι καν το σοβαροτερο.

τη ροη απτο φιλτρο μπορεις να τη μειωσεις κιαλλο.βλεποντας και κανοντας.κανε δοκιμες παρατηρωντας και τα ψαρια σου πως κινουνται πιο ανετα.

βαλτα αρχικα οπως τα εδειξες στο σχημα και δοκιμασε.ενα πανω για αναταραξη και ενα κατω να σπρωχνει νερο παραλληλα στο βυθο προς την εισοδο του φιλτρου.δεν υπαρχει κατι στανταρ,καθε ενυδρειο εχει τα δικα του "χουγια".

και παραλληλα παιξε και με το ρυθμιστη ροης του φιλτρου για να δεις τι βολευει περισσοτερο τα ψαρια.αν δεις πως δεν μπορεις να πετυχεις σωστη ρυθμιση ισως μπορεις να βαλεις ενα βανακι στο δευτερο spray bar και να ρυθμιζεις τη ροη σε αυτο ανεξαρτητα απο το αλλο.(να τη χαμηλωνεις κιαλλο δηλαδη στο βυθο.)

αλλα μονο με δοκιμες θα πετυχεις το καλυτερο αποτελεσμα.

ασχετα απο αυτα,επισης θα βοηθησει αν βαλεις μερικα σαλιγκαρια Helena στο βυθο να τον ανακατευουνε κιολας και να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-13, 17:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ασχετα απο αυτα,επισης θα βοηθησει αν βαλεις μερικα σαλιγκαρια Helena στο βυθο να τον ανακατευουνε κιολας και να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες.
Δεν θα φάνε το zebra;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-13, 17:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα υπαρχουνε αναφορες γαι επιθεσεις σε μεγαλυτερα σαλιγκαρια ακομα και σε apple snail αλλα δεν ειναι συνηθισμενο.δεν τρωνε μονο σαλιγκαρια τα Helena,τρωνε και υπολειματα τροφης,detritus κλπ.ακομη κιαν υπαρχει ενα μικρο ρισκο,κατα τη γνωμη μου η χρησιμοτητα τους στο βυθο (και στην απομακρυνση λαθρεπιβατων και υπολειματων τροφης αλλα και στο ανακατεμα του βυθου)υπερτερει του ρισκου.(που δεν ειναι και συνηθισμενο)

μπορεις να βαλεις και σαλιγκαρια λαθρεπιβατες.κιαυτα το ιδιο κανουνε.κιαν δεις να αυαξανονται πολυ,τοτε βαλε μερικα Helena να τα "ελεγχουνε"

γενικως τα σαλιγκαρια δεν ειναι "βλαβερα".και κακως εχει επικρατησει αυτη η αντιληψη (κυριως απτους πετσοπαδες και τους αρχαριους που τα φοβουνται)γιατι ειναι λαθος.

το ενυδρειο ειναι κλειστο οικοσυστημα και συμβαινουν πολλες διαδικασιες μεσα του.καποιες φανερες και πολυ περισσοτερες που δεν βλεπουμε.οσο πιο ολοκληρωμενο οικοσυστημα ειναι τοσο καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-13, 20:44
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

ΟΚ, θα βάλω ένα - δύο helena. Έχεις δίκιο, και εμένα ο βυθός με προβληματίζει. Μέχρι πριν από λίγες ημέρες, που έστρωνα, ανά τακτά χρονικά διαστήματα τον 'τρύπαγα' με ένα εργαλείο για να απελευθερώνω τα εγκλωβισμένα αέρια. Τώρα όμως, απ' ότι καταλαβαίνω, κάτι τέτοιο επιβαρύνει πολύ τα ζωντανά, οπότε τα helena είναι μια καλή λύση. Πιστεύεις ότι ένα - δύο φτάνουν; (διαστάσεις βυθού 60 x 35 με συνολικά περίπου 10 lt χώμα).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-13, 22:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στα τρυπηματα που εκανες στο βυθο εβλεπες να βγαινουνε φυσαλιδες?αν εβλεπες ειναι ακομα πιο αναγκαιο να βαλεις σαλιγκαρια.προσωπικα θα εβαζα παραπανω απο δυο helena(3-4 τουλαχιστον) και θα εβαζα και σαλιγκαρια λαθρεπιβατες.

αν δεν θελεις να βαλεις λαθρεπιβατες για να μην εχεις προβλημα με σκληροτητες οταν πεθαινουνε κλπ(αν ειναι πολυ μεγαλος ο αριθμος τους)μπορεις να βαλεις περισσοτερα Helena που αναπαραγονται πολυ πιο αργα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-02-13, 22:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στα τρυπηματα που εκανες στο βυθο εβλεπες να βγαινουνε φυσαλιδες?
Ναι, τί σημαίνει αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-13, 22:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καποια απο τα αποβλητα ψαριων,τροφων κλπ μαζευονται σιγα σιγα μεσα στο βυθο.η διασπαση τους που γινεται απο αναεροβια βακτηρια(σαυτες τις αναεροβιες περιοχες)παραγει υδροθειο και αλλα αερια που ειναι δηλητηριωδη για τα ψαρια.μπορει να χασεις ψαρι δηλαδη αν σκασει φυσαλιδα πανω του.(μυριζουνε κιολας σαν κλουβιο αυγο)

αυτο το αποφευγεις με ανακατεμα του βυθου,αλλα δεν μπορεις να ανακατευεις με το χερι γιατι αν βγουνε ολα αυτα τα οργανικα σκουπιδια στο νερο θα σου ανεβασουν αμμωνια.αρα ο πιο φυσικος τροπος να το κανεις χωρις προβληματα ειναι να βαλεις σαλιγκαρια
εκτος απτο οτι καποια σκουπιδια θα τα τρωνε τα σαλιγκαρια,το ανακατεμα που κανουνε στην αμμο(κινουνται μεσα στην αμμο) αφηνει νεο νερο και οξυγονο να περασει αναμεσα οποτε διασπωνται τα υλικα παραγοντας νιτρικα και λιγοτερο επιβλαβεις ενωσεις που τα αφαιρεις με τις αλλαγες και με το φιλτρο...
αυτα πολυ απλοποιημενα,γιατι ειναι πολυ μεγαλη ιστορια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ραμιρεζι τι τρώνε... manos76 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 17-01-12 16:59
Μου τρώνε το limnophila dinoc Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-03-11 12:11
Τι τρώνε τα φυτά; magman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-08-10 11:30
τα neon τρώνε grindal ? kilo_me Αρχάριοι γλυκού νερού 3 05-04-10 23:12
Γιατί δεν το τρώνε το μαρουλάκι τους; aquaman Σαλιγκάρια 4 13-02-09 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10616 seconds with 16 queries